תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

האם זה כלכלי לפתח תרופות למחלות נדירות? "רק אם מביאים ערך מוסף"

29/04/2021

דרור בשן - מנכ"ל חברת פרוטליקס, התארח במפגש זום שקיימנו. בעת המפגש בשן עוד לא ידע שה-FDA לא יאשר לשיווק בשלב זה את תרופת הדגל של החברה לטיפול במחלת הפברי. צפו במפגש

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

דרור בשן - מנכ"ל חברת פרוטליקס, התארח במפגש זום שקיימנו עם הסוחרים בבורסה. פרוטליקס פיתחה טכנולוגיה לייצור חלבונים אנושיים בתאי צמח. לחברה היו ב-2020 הכנסות בסך כ-16 מיליון דולר משיווק תרופה לטיפול במחלה הנדירה גושה.

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>> 

פרוטליקס הוקמה לפני כ-23 שנים, ומעסיקה כיום כ-200 עובדים, רובם במפעל החברה בכרמיאל. המוצר הבא בפייפליין של החברה הוא תרופה לטיפול במחלת פברי. מדובר בהפרעה תורשתית נדירה, הפוגעת בזכרים ובנקבות כאחד. כיום יש כ- 10,000 חולי פברי בעולם, מהם עשרות בודדות בישראל. פרוטליקס מקווה להוכיח עליונות קלינית ולתפוס 35%-50% מהשוק שמוערך בשני מיליארד דולר כיום ואמור להגיע ל-3-4 מיליארד דולר בחצי השני של העשור הנוכחי.

אישור ה- FDA למוצר של פרוטליקס לטיפול בפברי היה אמור להתקבל ביום רביעי השבוע, אך רשות המזון והתרופות לא אישרה בשלב זה את התרופה ודורשת מהחברה "מכתב השלמה". בעת קיום המפגש בשן, כמובן, עוד לא ידע שזו תהיה ההחלטה. התרופה לטיפול במחלת הפברי אמורה להיות חתומה על רוב ההכנסות של פרוטליקס. 

poll questionכמה חולים יש לדעתך בעולם למחלת הפברי?

פרוטליקס גייסה בשנתיים האחרונות כ-100 מיליון דולר. לחברה יש כיום שלושה מוצרים בפייפלין מלבד התרופה לטיפול בפברי, אך לדברי בשן היא מתכוונת להתחיל להרחיב את הפייפליין לאחר אישור תרופה זו. לחברה יש כיום חוב של כ-58 מיליון דולר שהיא אמורה לשלם בנובמבר. בשן הביע תקווה שחדשות טובות מצד החברה יבטלו את הצורך לשלם את החוב בעוד כחצי שנה, אבל הוסיף ש"גם אם כן, אנחנו ערוכים לעמוד בתשלום הזה". קצב שריפת המזומנים של החברה עומד כיום כ-6 מיליון דולר ברבעון. 

קראו עוד במגזין:

 

 

"התרופה לגושה – כישלון פיננסי"

לפי בשן, קבלת אישור FDA ואישור הפצה באירופה לתרופה לטיפול במחלת פברי, "יכולים לשנות את פניה של פרוטליקס ולהפוך אותה לחברה משמעותית יותר, שיכולה להקדיש הרבה משאבים לפיתוח צנרת מוצרים". בשן העריך במפגש, כאמור כשבוע לפני הודעת ה-FDA , כי "הסיכוי לדחייה כוללת מצד ה-FDA קלוש".

בתשובה לשאלה מה ההיגיון הכלכלי בניסיון למצוא תרופות למחלות נדירות, ענה בשן: "זה כלכלי אם מצליחים להביא ערך נוסף. כיום זה פחות כלכלי, כי המחירים למפתחים גבוהים. התרופה למחלת הגושה, אני לא מסתיר, היא כישלון פיננסי. פייזר עשו עבודה פחות טובה ממה שחשבנו, זה כנראה נפל שם בין הכיסאות או בין החטיבות. התרופה לפברי, כך אנחנו מקווים, תהיה הרבה יותר כלכלית, הרווחיות שלנו אמורה להיות טובה מאוד". 

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

להרשמה למפגשי האונליין ללא עלות, לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 3 שנים

    מה קורה עם המניה? צונחת רציני

  • לפני 3 שנים

    הפיתוח הנדון לייצור חלבונים אנושיים בצמחים ,נישמע מהפכני . אם היכולת הזו תאפשר ליצור חלבונים נוספים או תרופות נדירות לפי אותו עיקרון .הבעיה הינה כפי שמיסתבר ,מידת הריוחיות והכדאיות הכלכלית . האם הדבר נילקח בחשבון ,מול הסיכון שההוצאות יהיו גדולות מדי ?

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: האם זה כלכלי לפתח תרופות למחלות נדירות? "רק אם מביאים ערך מוסף"
AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.