תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

"משבר האקלים מייצר הזדמנויות השקעה - גם בבורסה בתל אביב"

17/10/2021

יניב הירש מהבורסה לני"ע התארח במפגש זום שקיימנו עם הסוחרים בבורסה: "חברות בתחום האנרגיה השחורה מבינות שהסיפור הזה הולך להסתיים וחלקן מחליפות צד. תחום האנרגיה משתנה לנו מול העיניים". צפו במפגש

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

"לפי הערכת כ-11 אלף מדענים ברחבי העולם, אורח החיים הנוכחי יוביל להתחממות של 4-6 מעלות בממוצע בכדור הארץ עד סוף המאה הנוכחית"

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>> 

יניב הירש, מנהל מדור שיווק ומדדים במחלקת מסחר, מדדים ונגזרים של הבורסה לניירות ערך, התארח במפגש זום שקיימנו עם הסוחרים בבורסה. המפגש התמקד בהזדמנויות בשוק ההון שמייצר משבר האקלים. 

הירש פתח את המצגת בסיכוני האקלים: לפי הערכת כ-11 אלף מדענים ברחבי העולם, אורח החיים הנוכחי יוביל להתחממות של 4-6 מעלות בממוצע בכדור הארץ עד סוף המאה הנוכחית. הפורום הכלכלי העולמי קבע כי חמש הסכנות המובילות לכלכלה העולמית הינן כולן סביבתיות, וכוללות בין השאר מזג אוויר קיצוני, אי מוכנות לשינויי אקלים והרס הטבע. אחד הגורמים המרכזיים להתחממות הגלובלית הוא השימוש הנרחב הקיים עדיין באנרגיה שמקורה בדלק מאובנים כדוגמת נפט, פחם וגז. 

poll questionמתי להערכתך יעבור השימוש באנרגיה מתחדשת בישראל את רף ה-50%?

"הדברים האלה לא עוברים סתם ככה מעלינו, הם משפיעים על החברה ועל הכלכלה, תראו איך שווקי המניות מושפעים מזה", אמר הירש במצגת. הוא סיפר על המתיחות העולמית האחרונה סביב מחירי הגז הטבעי:  "באירופה מתקדמים מאוד בתחום הפקת חשמל באמצעות אנרגיה ירוקה, אבל דווקא בקיץ האחרון הרוחות היו חלשות ופגעו בתפוקת אנרגיית הרוח. האירופים ייצרו פחות חשמל וחזרו להיות תלויים בוולדימיר פוטין ורוסיה. פוטין מצדו רוצה להניח צינור גז חדש בין רוסיה לגרמניה, ונוצרה מלחמה שלמה סביב הדבר הזה, כולל בלגן בין רוסיה לארה"ב. מדברים על זה שמדינות שלמות באירופה יישארו בקור בחורף, זה בלתי נתפס. זה מקפיץ את מחירי הגז ומשפיע על המדדים שלנו ועל מחירי הסחורות".

"העולם מתחיל להשתחרר מאנרגיה פוסילית"

לפי הירש, כל משבר הוא גם הזדמנות. ואם במשבר האקלים קיימות סכנות כמו היווצרות תנאים בלתי אפשריים לייצור מזון; הפסקת ביטוח לאזורים מוכי אסונות טבע; גלי פליטים מאפריקה; ופליטת גזי חממה וזיהום אוויר - הרי שנוצרות גם הזדמנויות כמו פיתוח מזון בתנאי מעבדה מתקדמים; פיתוחים טכנולוגיים, אינשורטק ועוד; שינויים בהרגלי הבנייה; פיתוח תחבורה ציבורית; ופריצות דרך בתחומי הרכב החשמלי, ייצור חשמל "ירוק" ואגירת אנרגיה. 

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

הירש הציג טבלה לפיה יעד השימוש באנרגיה מתחדשת בישראל עומד על 30%  עד שנת 2030 - נמוך בהשוואה לשאר העולם (100% בדנמרק ואוסטריה, 87% בברזיל, 60% במדינת קליפורניה שבארה"ב, 55% בגרמניה, 35% בסין). לדבריו, הוא מעדיף להסתכל על הצד האופטימי של נתון זה ולראות את פוטנציאל הגידול שקיים בתחום זה בכלכלה הישראלית. 

מבחינת המגמות העולמיות בהסטת משאבים לאנרגיה ירוקה, ניתן לראות שאירופה, סין, יפן, קליפורניה ומדינות נוספות צפויות לצמצם את פליטת הפחמן לאפס עד שנת 2050. במקביל, גופים פיננסיים רבים, כולל 130 בנקים שמנהלים כ-47 טריליון דולר, הצהירו על הפחתת השקעות בחברות המבוססות על דלקים מאובנים. במקביל, חל שינוי מגמה עולמי לאחר שעלות הפקת חשמל ממקורות מתחדשים נעשתה זולה יותר מעלות ההפקה מדלק פוסילי.  

"העולם מתחיל להשתחרר מאנרגיה פוסילית", ציין הירש, "גם חברות בתחום האנרגיה השחורה מבינות שהסיפור הזה הולך להסתיים וחלקן אפילו מחליפות צד. הן אומרות: אנחנו חברת אנרגיה ונדע לעשות גם חברת אנרגיה ירוקה וגם שחורה בתקופת המעבר. יש משקיעים שמוכנים ללוות אותן בדרך החדשה - ויש משקיעים שלא. זה מאוד מעניין, התחום הולך ומשתנה מול העיניים שלנו".

סקטור האנרגיה בשוק ההון האמריקאי עבר בשנים האחרונות דיאטה חריפה, וירד מ-12% מסך השוק ב-2008 ל-2% בלבד כיום. ההשקעה ארוכת הטווח בסקטור האנרגיה אינה משתלמת, עם תשואה שלילית של כ-31% בעשר השנים האחרונות וכ-29% בשלוש השנים האחרונות. במקביל, חלה גם הידרדרות במעמדן של חברות האנרגיה הגדולות בעולם. 

ת"א 125 נקי: מדד מוצלח גם בתשואות?

ומה קורה בתחום הירוק בבורסה בת"א? הירש סיפר שעל המדף נמצאת כבר קרן סל ראשונה על מדד זה, של מגדל. המדד כולל את כל מניות מדד ת"א 125, מלבד חברות שפעילותן קשורה בשרשרת הערך של הדלק הפוסילי (הפקה, הפצה, זיקוק). בהשוואה בין תיק מניות של מדד ת"א 125 לבין תיק מניות של מדד ת"א 125 נקי, נמצא שתשואת המדד הנקי גבוהה יותר במשך השנים: 14.59% לעומת 11.87% בטווח של שנה, 97.3% לעומת 83% בשלוש שנים ו-370% לעומת 305% בחמש שנים. ההבדלים הללו קיימים, לטובת המדדים המובילים, גם במדדים המובילים בעולם.

לפני כשנה השיקה הבורסה את מדד הקלינטק, על גלי ההייפ של כניסת נשיא ארה"ב ג'ו ביידן לבית הלבן. "כנראה שהמדד הזה התנפח יתר על המידה ולראייה מתחילת 2021 הוא ירד ב-23%", ציין הירש, "זה מדד חבוט, אבל שוב, דיברנו על זה שמשבר מייצר הזדמנויות חדשות. וזה מדד מעניין, עם פיזור פנימי של חברות חברות שעוסקות בסולארי, רוח, כבישים ועוד".

צפו במפגש הזום, בווידיאו המצורף.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: "משבר האקלים מייצר הזדמנויות השקעה - גם בבורסה בתל אביב"
  AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.