תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

מחפשים השקעה סולידית ונזילה? 3 מדדי אג"ח שכדאי להכיר

10/03/2019

השקעה במדדי אג"ח בבורסה בת"א עשויה להניב תשואה סבירה לאורך זמן, עם יתרון חשוב נוסף על פני פיקדונות הבנקים: נזילות יומיומית

בעולם החיסכון וההשקעות נהוג לבחון חלופות, הנבדלות ביניהן ברמת הסיכון. ככה זה בשוק ההון, יש שיאמרו בחיים בכלל: כדי לקבל יותר תשואה, צריך לקחת יותר סיכון.

חוסך שמשקיע באג"ח לא צמודות נוטל על עצמו סיכון: אם בשנים הבאות תתפתח בישראל אינפלציה גבוהה, הכסף שמושקע באג"ח לא צמודות לא ישמור על כוח הקנייה שלו

משקיעים סולידיים שאינם מוכנים לסכן את כספם, בחרו לאורך השנים להשאיר את חסכונותיהם בפיקדונות בנקאיים. פיקדונות אלו חייבו את החוסכים לסגור את הכסף בבנק לתקופה מסוימת, אבל בתמורה סיפקו ריבית כלשהי ושקט נפשי. אלא שבשנים האחרונות הפיקדונות הבנקאיים הלכו ונעלמו, בשל הריבית הכמעט אפסית שקבע בנק ישראל. בריבית שכזו, לבנקים אין כמעט אפשרות להציע ריבית לחוסכים.

מצב זה הוביל חוסכים רבים להעביר את כספם למכשירי חיסכון אחרים: קרנות נאמנות, שמשקיעות באגרות חוב (אג"ח); ותעודות סל, שעוקבות אחר מדדי אג"ח. מכשירים אלה מאפשרים לחוסכים לקבל ריבית על כספם ועדיין לשמור על סיכון נמוך. בנוסף, האג"ח סיפקו לחוסכים נזילות מאחר שניתן למכור אותם בכל יום בבורסה. חשוב לדעת: כל סדרת אג"ח מקבל דירוג, כך שניתן לקבל מושג מה הסיכון הכרוך באג"ח. כפי שישנן סדרות סולידיות מאוד ובסיכון נמוך, ישנן גם אג"ח מסוכנות יותר וחלקן אף עשויות להיות ברמת סיכון של החזקת מניות.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן

לפניכם שלושה מדדי אג"ח שעשויים לשמש כאפיק השקעה וחיסכון, ברמות סיכון שונות.

1. מדד אג"ח ממשלתיות צמודות מדד

מדד זה כולל אגרות חוב שהנפיקה ממשלת ישראל, הצמודות למדד המחירים לצרכן. ההצמדה למדד מספקת הגנה מפני אינפלציה. האג"ח גם משלמות ריבית קטנה שוטפת, שמתבטאת בעלייה בערך המדד עם הזמן. נכון להיום, מדד זה מורכב מ-11 סדרות אג"ח ממשלתיות שנפדות בטווחי זמן שונים. האיגרת הקצרה ביותר תיפדה תוך פחות משנה, הארוכה ביותר - בשנת 2045.

הריביות על האג"ח נקבעות, בין היתר, בהתאם למועד הפדיון שלהן. ככל שמועד הפדיון רחוק יותר, כך עולה רמת הסיכון של האג"ח ולכן המשקיעים ידרשו תשואה גבוהה יותר על ההשקעה. השילוב של אג"ח לכמה טווחים מאפשר לחוסכים במדד לקבל ריבית משופרת לאורך זמן. על תוספת הריבית צריך כמובן "לשלם" מחיר קטן: עשויות להיות תקופות, גם אם לא ארוכות, שבהן המדד לא יעלה או אף יירד מעט. ירידות כאלו נוטות להתרחש בתקופות שבהן קיימת ציפייה לעלייה בריבית.

חשוב להדגיש: הסיכון במדד זה נחשב נמוך ביותר. השקעה באג"ח ממשלתיות לטווח ארוך הינה בעלת סיכון נמוך מאוד, שכן ממשלת ישראל תמיד החזירה את חובותיה ולא הגיעה לחדלות פירעון. יתרונותיה העיקריים של ההשקעה הם:

 1. היכולת לשמור על ערך הכסף, כאשר מתעורר חשש מפני התפרצות אינפלציונית.
 2. היכולת לקבל תשואה חיובית נמוכה לאורך זמן.
 3. נזילות יומיומית.

poll questionהאם אתה משקיע באג"ח?

2. מדד אג"ח ממשלתיות בריבית קבועה

מדד זה כולל, נכון להיום, 16 סדרות אג"ח של ממשלת ישראל, שהריבית והקרן שלהן אינן צמודות למדד. אגרות החוב במדד נפדות בטווחים שבין חודשים ספורים ל-28 שנים. המשמעות של "ריבית קבועה", או במילים אחרות "אי הצמדה", אומרת שהמדד חשוף לסיכוני אינפלציה.

חוסך שמשקיע באג"ח לא צמודות נוטל על עצמו סיכון: אם בשנים הבאות תתפתח בישראל אינפלציה גבוהה, הכסף שמושקע באג"ח לא צמודות לא ישמור על כוח הקנייה שלו. תמורת הסיכון הזה, האג"ח הללו משלמות לחוסכים ריבית  גבוהה יותר בהשוואה לאג"ח הצמודות.

משקיעים שאינם חוששים מאיום אינפלציוני עשויים להעדיף את מדד האג"ח הלא צמודות, מתוך מטרה ליהנות לאורך זמן מריביות גבוהות יותר. חשוב לציין שגם מדד האג"ח הלא צמודות חשוף לסיכון, כשמתגברות הציפיות לעלייה בריבית.

קראו עוד במגזין:

 

 

3. מדד תל בונד 60

מדד המאגד 60 אגרות חוב של חברות גדולות ויציבות יחסית במשק. האג"ח הן צמודות מדד, כך שהשקעה בהן מספקת הגנה מפני אינפלציה. המדד מבוסס על אג"ח של חברות גדולות וחזקות (בנקים למשל), ולכן השקעה בו עדיין נחשבת סולידית יחסית. עם זאת, השקעה כזו אמורה לתת לאורך זמן תשואה מעט גבוהה לעומת השקעה במדד אג"ח ממשלתיות צמודות, משום שהיא נחשבת מסוכנת יותר.

לפתיחת חשבון למסחר בבורסה, לחצו כאן >>

מדוע מסוכנת יותר? משום שחברות עסקיות עשויות להיקלע למצבים של בעיות תזרימיות ושל חדלות פירעון, מה  שכמעט ולא קורה לממשלות (קרה פעמים ספורות בהיסטוריה, אך נחשב לנדיר מאוד). בישראל ובעולם קרה לא פעם שחברה גדולה נקלעה לקשיים והתקשתה להחזיר את חובה. כאשר חברה כזו נקלעת לקשיים, רוכשי האג"ח לא יקבלו את מלוא תמורת האג"ח שלהם. כשהמשבר במשק גדול יותר, הקשיים יכולים לתקוף יותר מחברה אחת. אי החזר חוב של אחת או יותר מהחברות במדד תתבטא בירידה בערך המדד. זו הסיבה גם שהחברות נדרשות לשלם לבעלי האג"ח ריבית גבוהה יותר לעומת הממשלה.

תל בונד 60 חשוף לתנודות, כאשר גוברים החששות מפני משבר במשק. בדומה לאג"ח ממשלתיות, המדד חשוף גם לציפיות של שינויים בריבית. עם זאת, הפיזור על פני 60 סדרות אג"ח מקטין מאוד את הסיכונים בהשקעה כזו מאחר שהסיכוי שכל החברות הגדולות, או אפילו מחצית מהן, תקלענה למשבר באותו הזמן הוא נמוך ביותר. למשקיעים שמסתכלים לטווח ארוך, התשואה העודפת שמציע מדד כזה על פני אג"ח ממשלתיות עשויה להשתלם.

אני רוצה להתחיל לסחור עצמאית בבורסה >>

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שנים

  יש מבחר גדול של קרנות מחקות של מדדי אג"ח. יש כאלה המשלבות גם בין סוגי האגחים השונים ויש כאלה שמחקות סוג מסוים. איפה ניתן למצוא את הקרנות הללו? איך אני ניגש למידע הזה? למשל, קרן המחקה מדד אגח, או למשל קרן סל המשלבת שני סוגי אגח.

 • לפני 3 שנים

  יש אפשרות לקבל הדרכה על מיסחר עצמאי?
  אם מבקשים ניהול תיק השקעות,יש אפשרות לדרוש קנית /מכירת
  ני"ע?

 • לפני 5 שנים

  איך אני קונה את המדדים ? (מדד אג"ח ממשלתיות צמודות מדד)

  • לפני 5 שנים

   היי שאול, ניתן לקנות את המדדים בכלל או את מדד אג"ח ממשלתיות צמודות בפרט ע"י קרנות סל או קרנות מחקות.
   אלו למעשה קרנות שעוקבות אחר ביצועי המדדים.

 • לפני 5 שנים

  האם יש לכם הסברים גם על מדדי אגח בחו"ל למשל ארהב??

  • לפני 5 שנים

   לא אגח. כן אגח. ממשל. כן לקנו ת לא לקנות

  • לפני 5 שנים

   שלום איתמר מטרת הכתבה הזו הייתה להסביר את ההיגיון והיתרון בהשקעה במדדי אג"ח למשקיעים שרוצים להחשף לאפיקי אג"ח אך עדיין להנות מנזילות יומיומית. למרות שאין ביכולתנו לסקר את כל מדדי האג"ח בעולם אך אותו היגיון ניתן להחיל גם על מדדים המקבילים בחול. מדד של אג"ח ממשלתי אירופאי / מדד אג"ח של קונצרני של חברות מהמזרח הרחוק/ אג"ח אמרקאי של חברות SMALL CAP ועוד רבים -האינטרנט מלא באתרים כלכלים בעברית ואנגלית עם מידע מקיף על מדדי אג"ח רק נשאר לך לחשוב על האפיק שמעניין אותך.

 • לפני 5 שנים

  מה עם תל בונד 20?

  • לפני 5 שנים   בדומה לתל בונד 60 תל בונד 20 זהו מדד המורכב מ 20 איגרות החוב קונצרניות הצמודות למדד בריבית קבועה, בעלות שווי השוק הגבוה ביותר מבין כלל איגרות החוב הצמודות למדד.
   כיוון שמאפשר חשיפה רק ל20 האג"ח הגדולות ביותר מדד זה נחשב למדד יותר סולידי מאשר התל בונד 60 (אשר מורכב למעשה מהתל בונד 20 ועוד ה40 אג"ח קונצרניות הצמודות למדד בריבית קבועה, בעלות שווי השוק הגבוה ביותר אשר נכללות במאגר האג"ח ועומדות בתנאי הסף של המדד)

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: מחפשים השקעה סולידית ונזילה? 3 מדדי אג"ח שכדאי להכיר
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.