תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

לשים חצי מהרכיב המנייתי בבורסה בת"א ולהשאיר 10% במזומן

מדורים:
13/03/2018

"בבניית תיק השקעות חייבים להתחשב כיום במציאות מאוד בעייתית - בריבית, באג"חים ובשוקי המניות" * שיחה עם צבי סטפק, מבעלי מיטב דש

"בבניית תיק השקעות חייבים להתחשב כיום במציאות מאוד בעייתית, שבה הריבית אפסית, אגרות החוב הממשלתיות מספקות תשואה נמוכה וחשופות לירידת שערים, אגרות החוב הקונצרניות נותנות מעט יותר מהממשלתיות, אבל רק מעט יותר – ושוקי המניות בארץ ובעולם נסחרים ברמות גבוהות יחסית". כך אומר צבי סטפק, מבעלי מיטב דש, בשיחה על הרכב תיק ההשקעות הרצוי בתקופה הנוכחית.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן

"סיימנו את 2017 בתשואות מאוד גבוהות, השווקים נתנו לנו רוח גבית – כל השווקים"

איך נכון לחלק כיום את החשיפה לאג"ח ממשלתי?

סטפק: "האג"ח ממשלתי לא רק נסחר בתשואה מאוד נמוכה, יש בו גם סכנה להעלאת ריבית. אמנם לא סכנה מיידית בישראל, אבל בהמשך הדרך – ואתה לא קונה איגרת חוב לחודשיים, אלא לכמה שנים."

"אגרות החוב הממשלתיות לתקופה של שנתיים עד חמש שנים – משקיע פרטי שקונה אותן ומחכה עד לפדיון צריך לדעת שיקבל תשואה שלילית, את האינפלציה מינוס. הוא לא יקבל את מה שהתרגל לקבל, שזה אינפלציה פלוס כמה אחוזים לשנה. אם הוא רוצה לקבל את האינפלציה, הוא צריך להשקיע באגרות חוב לטווח ארוך מאוד, אבל אז ייחשף לסכנה גדולה שהריבית תעלה והוא עלול להפסיד 10%, 15%, אפילו 20% ויותר מהשקעתו."

"התשובה לדילמה הזו היא להשקיע לטווחים לא ארוכים מידי, נאמר לתקופות של 3-4 שנים ולשבת במח"מ (משך חיים ממוצע) הזה. כמשקיע, אתה צריך לדעת שבקושי תגרד את האינפלציה, אבל לפחות לא תפסיד הרבה".

poll questionהאם אתה משקיע באג"ח?

מה בנוגע לאג"ח חברות?

"כשאתה קונה אגרות חוב של פירמות, אתה מצפה לקבל תוספת תשואה לעומת מה שהיית יכול לקבל באיגרת חוב ממשלתית דומה. זה אכן המצב, אתה מקבל יותר, השאלה היא רק כמה יותר. 'הכמה יותר' הזה היום הוא 'מעט מאוד יותר' ולכן באגרות חוב שמדורגות בדירוגים נמוכים על ידי חברות הדירוג צריך להיזהר מאוד, כי אתה עלול לסיים בהפסד אם הפירמה תפשוט את הרגל, תגיע להסדר חוב וכולי."

הדרך להתחיל לסחור בבורסה בתנאים אטרקטיביים

"לעומת זאת, אגרות חוב של בנקים, לדוגמא בנקים ישראלים שהם הרבה יותר בטוחים, נותנות תוספת תשואה, אמנם לא מאוד גבוהה, בערך 0.75% לשנה, אבל בעידן הריביות האפסיות של היום כל 0.75% כזה הוא מאוד מאוד משמעותי. לכן, צריך להתמקד באגרות חוב קונצרניות חזקות, של פירמות מבוססות, שאתה לא חושש שלא ישלמו לך או לא יחזירו לך את הכסף.

קראו עוד במגזין:

 

 

איך נכון לחלק את המרכיב המנייתי בתיק?

"שוקי המניות נסחרים ברמות גבוהות ולכן מתחייבת זהירות. מתוך אותו אחוז שאדם כן מוכן לסכן ולהקצות למניות, הייתי שם בערך חצי על מניות בישראל. הבורסה בת"א נסחרת ברמת מחירים הרבה יותר סבירה מבורסות אחרות. את החצי הייתי שם בחו"ל ומחלק אותו בין ארצות הברית, אירופה, יפן, שווקים מתעוררים, כלומר בפיזור רחב יחסית".

יש עוד משהו שצריך להתחשב בו בבניית תיק השקעות?

"כן, סיימנו את 2017 בתשואות מאוד גבוהות, השווקים נתנו לנו רוח גבית – כל השווקים. גם המניות וגם אגרות החוב עלו והתנודתיות הייתה מאוד נמוכה בשנה שעברה. כרגע אנחנו בפרק זמן שבו התנודתיות, שהיא מאוד טבעית, חזרה לשווקים. זה אומר שצריך לשקול גם אמצעים של החזקת 10% מזומן, כך שאם השווקים ירדו מעבר לירידות שכבר היו, תהיה אפשרות לנצל את ההזדמנויות שאולי ייווצרו".

אני רוצה לסחור עצמאית בבורסה >>

האמור אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין באמור משום הבטחת תשואה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 6 שנים

  אני מעונינת להשקיע סכום יפה באחת מקופות החסכון לפי תיקון מס 125ד להחזרת מס על רווחי הון. האם לכם יש קופת חסכון כזו והאם אפשר לקבל פרטים.

 • לפני 6 שנים

  צבי התותח

  • לפני 6 שנים

   תודה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: לשים חצי מהרכיב המנייתי בבורסה בת"א ולהשאיר 10% במזומן
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.