תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

מיהם השחקנים המרכזיים בשוק ההון?

25/10/2021

אלון דנגוט מהבורסה לני"ע התארח במפגש זום שקיימנו עם הסוחרים בבורסה ועשה סדר בשאלות כמו כמה אחוזים מהמסחר אחראים המשקיעים הפרטיים? מה תפקיד החתמים בהנפקות? ואילו סוגי משקיעים קיימים? צפו במפגש

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

אלון דנגוט, ממחלקת מסחר, נגזרים ומדדים בבורסה לני"ע, התארח במפגש זום שקיימנו עם הסוחרים בבורסה. המפגש הפעם בשאלה מיהם השחקנים בשוק ההון. תתי הנושאים בהרצאה היו:

 • מיהם הגופים שמנפיקים ורושמים למסחר ניירות ערך בבורסה? 
 • מיהם חברי הבורסה ומה תפקידם? 
 • מי סוחר בניירות הערך? 
 • אסטרטגיות החזקה נפוצות לפי סוגי משקיעים
 • מסחר ידני ומסחר אלגוריתמי 
 • סטטיסטיקות מסחר לפי סוגי פעילות 
 • מי מפקח על הפעילות בבורסה? 

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>> 

קראו עוד במגזין:

 

 

הנפקת ניירות ערך בבורסה

תפקיד החתם הוא ללוות את התאגיד בהנפקה, לבנות ביחד עם התאגיד את מבנה ההנפקה, לוחות הזמנים, החומרים השיווקיים, להכין את התאגיד לפגישות עם משקיעים ולרכז את הזמנות המשקיעים. כמו כן, החתם אחראי גם על ביטוח ההנפקה. כלומר, הוא נותן לתאגיד התחייבות חיתומית מטעמו, עורך בדיקות נאותות לתאגיד וחותם על התשקיף. בתמורה, החתם מקבל עמלה מהחברה המונפקת. 

בעל תפקיד נוסף בכל הנפקה הוא המפיץ, שאחראי לשיווק ההנפקה בלבד. המפיץ אינו נדרש לרכוש מניות בהנפקה וגם לא לחתום על התשקיף. 

בעל תפקיד שלישי בהנפקה הוא יועץ ההנפקה, בדרך כלל גורם אובייקטיבי בעל יידע נרחב בשוק ובמגזר שבו פועל התאגיד. היועץ אמור לסייע לתאגיד לענות על שאלות כמו האם הסביבה הכלכלית אידיאלית להנפקה, מה הביקוש לניירות הערך של התאגיד, כמה ניירות ערך כדאי להציע בהנפקה ובאילו טווחי מחירים. 

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

poll questionמה להערכתך נפח המסחר של המשקיעים הפרטיים (ריטייל) בבורסה בתל אביב?

חברי בורסה ותפקידם

חברי הבורסה הן בנקים וחברים אחרים שאינם בנקים, המכונים ברוקרים (ביניהם גם מיטב דש). המסחר מתבצע בין חברי הבורסה, המעבירים פקודות קנייה ומכירה למחשבי הבורסה בעבור לקוחותיהם. 

מיהם הסוחרים בבורסה בתל אביב? 

1. משקיעי ריטייל, כלומר: הציבור שמשתתף במסחר בבורסה, בין אם באופן עצמאי או דרך יועצי השקעות בבנקים, שמחזיקים ברישיון מרשות ני"ע.  

2. משקיעים מוסדיים, שמנהלים את כספי הציבור לטווח קצר (ניהול תיקים, קרנות נאמנות, קרנות סל) או לטווח ארוך (פנסיה, גמל, השתלמות, ביטוח). המשקיעים המוסדיים כפופים לרגולציה של רשות שוק ההון ורשת ני"ע. 

3. משקיעים מתוחכמים: קרנות גידור, חברות נוסטרו ועושי שוק. משקיעים אלה לרוב עוסקים במסחר ארביטראז', מסחר אלגוריתמי ומפעילים מסחר בנגזרים.

4. משקיעים כשירים. כאן מדובר על אדם פרטי או חברה שמנהלים בשוק סכומי כסף שעומדים באחד מהתנאים הבאים: 1. נכסים נזילים בשווי של יותר מ-8.1 מיליון ₪. 2. הכנסות אישיות בסך של לפחות 1.2 מיליון  ₪, או הכנסות משפחתיות בלפחות 1.8 מיליון ₪. 3. שווי כולל של נכסים נזילים לפחות 5 מיליון ₪ + 900,000 ₪ הכנסה של התא המשפחתי. משקיעים כשירים יכולים להיחשף להשקעות ללא תשקיף וללא מגבלת 35 הניצעים. 

5. ברוקראז': גוף העוסק בתיווך ניירות ערך, מקבל הוראות מלקוחות ומעביר אותן לבורסה. בין הלקוחות הנמנים על שירותי הברוקראז' ניתן למנות בתי השקעות, משקיעים מתוחכמים, חברות ביטוח, קרנות פנסיה, חברות המפעילות קרנות סל ועוד. 

לקראת סיום המצגת הציג דנגוט שקף מעניין, המפרט את היקפי המסחר בבורסה בת"א לפי סוג פעילות: ריטייל (משקיעים פרטיים) 5%, נוסטרו 56% (חברות שסוחרות עבור עצמן, מול ההון העצמי שלהן), תושבי חוץ 10%, מוסדי קצר טווח 9%, מוסדי ארוך טווח 10% ואחר - גם 10%.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

צפו במפגש הזום המלא, בווידיאו המצורף.

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: מיהם השחקנים המרכזיים בשוק ההון?
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.