תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

לומדים להשקיע: ניתוח איתנות פיננסית של חברות

במפגש הזום הסברנו הפעם על מה כדאי להסתכל בדו"ח המאזן של חברות ואיך ניתן להעריך האם החברה שאנחנו בודקים תצליח לעמוד בטלטלות פיננסיות. צפו במפגש

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

"כשאני בוחן איתנות של חברות", פתח שחר, "זה כמו שאני מסתכל על עצמי כפרט, כמשק בית - העקרונות אותם עקרונות. מה תבחנו כדי לדעת אם תעמדו בטלטלות כלכליות? למשל, פרקי זמן בלי תזרים שוטף, או תרחיש שבו מפטרים אתכם מחר בבוקר. כדי לבחון את אותה נקודה בחברות משתמשים בדוח מאזן, שמופיע בדוחות הכספיים שהחברות מחויבות לפרסם מדי רבעון".  

"צריך להבין שבניגוד לדוח רווח הפסד שמודד תקופה, המאזן מודד יום, כלומר מראה מהם הנתונים לסוף יום מסוים"

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

"המאזן מורכב מכמה גורמים. ראשית, יש לחברה נכסים, כלומר כל משאב שנמצא בידיה ועשוי להכניס לה כסף. מבחינת נכסי חברות, מדברים בדרך כלל על ניירות ערך, נדל"ן, רכוש קבוע ועוד. מצד שני, יש התחייבויות (האופן שבו מומנה רכישת הנכסים) והון עצמי.  שני הצדדים של המשוואה שווים בערכם". 

שחר הדגים במפגש ניתוח של מאזנים מהדוחות של חילן בבורסה בת"א ואפלייד מטיריאלס בוול סטריט. "צריך להבין שבניגוד לדוח רווח הפסד שמודד תקופה, המאזן מודד יום, כלומר מראה מהם הנתונים לסוף יום מסוים". "זה כמו סלפי. האופן שבו אתם נראים בסלפי נכון רק לרגע שבו הוא צולם. מה זה אומר? שבמאזן עשויים לחול שינויים בכל רגע. לכן, זה גם האתגר שלי כאנליסט להבין מה קרה, מה הסיבה לכל דבר שקרה. דרך אותה תמונה שנכונה ליום אחד, אני יכול להבין מהי האיתנות הפיננסית של החברה". 

במאזן עצמו, ככל שסעיף נכסים מופיע גבוה יותר הוא יותר נזיל וכמובן, ככל שהנכס מופיע נמוך יותר - הוא פחות נזיל. אותו כלל נכון גם לגבי התחייבות שוטפות ולא שוטפות. הנכס הנזיל ביותר הוא מזומנים ושווי מזומנים, הנכס הכי פחות נזיל - מסים נדחים.

קראו עוד במגזין:

 

 

איך מבצעים בדיקה ראשונית ובסיסית של המאזן, כדי לדעת האם הוא בריא? לוקחים את הנכסים השוטפים, במקרה של חילן כ-673 מיליון שקל, ומחלק אותם בהתחייבות השוטפות, במקרה של חילן כ-556 מיליון שקל. התוצאה יוצאת, במקרה זה, כ-1.2. מבחינה אבסולוטית, יחס שגדול מ-1.5 עד 2 נחשב ליחס של חברה נזילה, שיכולה לפרוע את התחייבויותיה בקלות ובמהירות, ללא סכנה של משבר נזילות. עם זאת, קיימות גם חברות מצוינות עם יחס שקטן מ-1, שמצליחות לתפוס את הספקים שלהן "ברצועה קצרה" ומצליחות להתנהל כך לאורך זמן. לכן, בבדיקה כזו כדאי תמיד להשוות לחברות אחרות באותו תחום.

חן הסביר במפגש גם איך לבדוק איתנות פיננסית של חברות לפי מדד אלטמן לחיזוי פשיטות רגל. מדד זה מבוסס על מדדי סיכון מאזניים הסתברות היסטוריות לחדלות פירעון. מדד אלטמן מודד נזילות, מינוף, רווחיות, כושר פירעון וייצור הכנסות ביחס לנכסים. 

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

להרשמה חינם למפגשי האונליין ולצפייה ברשימת המפגשים, לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 3 שנים

    אולי תעשו גם קורס כזה שהוא קצת יותר מעמיק
    המפגש הזה מרתק אבל זה בסיסי נורא וצריך משהו קצת יותר רציני למי שמתעניין

  • לפני 3 שנים

    מעולה שחר

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: לומדים להשקיע: ניתוח איתנות פיננסית של חברות
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.