תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

בחינת כדאיות השקעה באג"ח קונצרני: היכרות עם מונחי יסוד

מפגש הזום שקיימנו לסוחרים בבורסה, עסק בשאלות - מה זה דירוג אשראי? מהי תשואה לפדיון ומהו מח"מ? מבט אל הגורמים שבבסיס שוק האג"חים

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

המפגש שקיימנו עסק בנושא בחינת כדאיות השקעה באג"ח קונצרני. המפגש כלל הפעם חזרה על מושגי יסוד באג"ח, תוך התמקדות באג"ח חברות.

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>> 

בבניית תיק השקעות אג"חים ארוכי טווח נחשבים פחות סולידיים, מעצם היותם יותר תנודתיים

אגרות חוב הינן מרכיב חשוב ומהותי בכל שוק הון בעולם. למעשה, כולנו משקיעים באג"ח דרך קרנות החיסכון השונות. הבנת שוק האג"ח מאפשרת ניתוח חכם של שוק ההון וצפייה מדויקת של תהליכים מאקרו כלכליים. שוק האג"ח הוא שוק מתודולוגי, חכם פי כמה וכמה משוק המניות וגם סחיר הרבה יותר ממנו. האג"חים נחשבים לאפיק השקעה סולידי.

מאזן החברות מתחלק לנכסים ולהון. אם החברה מעריכה שאין לה הון מספיק, היא יכולה לגייס כסף באמצעות התחייבות (חוב). בתקופה הנוכחית, כשהריבית נמוכה, עלויות החוב נמוכות מאוד. 

poll questionהאם השקעת באג"ח חברות במהלך משבר הקורנה?

מונח יסוד חשוב בשוק האג"ח הוא דירוג האשראי, שהוא למעשה דעה לגבי סיכוני האשראי של הגוף המדורג. הדירוג הוא מסמך עמדה שהחברה מזמינה מחברת דירוג אשראי. בעולם יש שלוש חברות דירוג גדולות: סטנדרד אנד פורס (S&P), מודיס ופיץ'. ל- S&P יש חברה בת בארץ שנקראת מעלות, למודיס יש חברה בת שנקראת מדרוג. 

הדירוג משקף את יכולת המנפיק להגיע לכשל פירעון. עם זאת, דירוג האשראי אינו המלצת השקעה, אלא רק מרכיב אחד במכלול גורמים. כמו כן, דירוג האשראי אינו ערובה לאיכות האשראי ואינו מבטיח מפני כשל פירעון. בדירוג עצמו יש בעייתיות מובנית מאחר שסוכנות הדירוג מתוגמלת על ידי מנוייה ועל ידי המנפיקים. מעבר לכך הדירוגים, בדרך כלל מאחרים, קרי: יוצאים לאחר שהאירועים כבר קרו. שחר הדגים במפגש איך למצוא ולהיכנס לדירוגים שונים באתר מגנא.

קראו עוד במגזין:

 

 

מהי תשואה לפדיון באג"חים? התשואה המובטחת במונחים שנתיים, תחת שתי הנחות יסוד: 

 1. המנפיק עמד בכל התחייבויותיו.
 2. המשקיע החזיק באגרת עד למועד הפדיון הסופי. 

התשואה לפדיון מושפעת ממחיר האיגרת בבורסה ביחס לערך המתואם.

המח"מ הוא פרק הזמן המשוקלל של תשלומי הריבית ופרעונות הקרן של האג"ח. בעוד שטווח/זמן לפדיון הוא ביטוי בשנים מהיום ועד התשלום האחרון, המח"מ הוא הזמן לפדיון, היות שתשלומי הריבית ופרעונות קרן מצרים אותו. ככל שהמח"מ ארוך יותר, כך האיגרת רגישה (תנודתית) יותר לשינויים בפדיון. לכן, בבניית תיק השקעות אג"חים ארוכי טווח נחשבים פחות סולידיים, מעצם היותם יותר תנודתיים. 

שעבודי אג"ח: שעבוד הוא מונח משפטי, המתאר את ייחודם של נכסים כבטוחה לקיומו של חוב. מטרת השעבוד להבטיח לנושה אמצעים מהם הוא יכול ליטול את המגיע לו, אם החיוב אינו מקוים. כדי לשפר את הסיכויים להנפקות אג"ח, ואף לגייס חוב בריביות נמוכות יותר, חלק מהחברות מצרפות להנפקות שעבודים  לאג"ח המונפקות. השעבודים אמורים לספק כרית ביטחון נוספת למשקיעים, אולם כדאי לזכור כי לא כל השעבודים שווים זה לזה. 

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

להרשמה חינם למפגשי האונליין ולצפייה ברשימת המפגשים, לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שנים

  כל הכבוד שחר! אתה מחכים מאוד ומעביר את ההרצאה בצורה מעניינת !

 • לפני 3 שנים

  כיף לשמוע אותך שחר

 • לפני 3 שנים

  תוכלו להסביר קצת יותר על חשיבות המח"מ בתיק אגח? לדעתי שווה שתעשו על זה זום אחד שלם שמסביר

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: בחינת כדאיות השקעה באג"ח קונצרני: היכרות עם מונחי יסוד
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.