תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

מדריך להשקעה במניות דואליות: מהם פערי ארביטראז' – ואיך מרוויחים מהם?

מדוע יש מניות שנסחרות במקביל בבורסה בת"א ובבורסות בחו"ל? כל מה שחשוב לדעת על היתרונות האפשריים למשקיעים – וגם כמה מילים על השפעת תוכנות המסחר המתקדמות

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

כולנו שמענו על מניות שנסחרות במקביל בבורסות בארץ ובחו"ל, כמו למשל מניות טבע, אלביט מערכות, אורמת, גזית גלוב, נייס, גילת ועוד. המסחר המקביל מגלם בתוכו יתרונות לשחקנים השונים במסחר, ובראשם המשקיעים.

מסחר במניות דואליות מאפשר למשקיעים לזהות פערי מחירים בין שערי המניה הנסחרת בבורסות שונות. פער זה נקרא פער ארביטראז' ומשמעותו ששינוי בשער המניה בניו יורק עשוי לקבל ביטוי מאוחר יותר במסחר שלה בת"א.

קראו עוד במגזין:

מניות דואליות נסחרות בשתי בורסות שונות לפחות, למשל בבורסה בת"א ובבורסת וול סטריט. הרשות לניירות ערך מתירה את הרישום הכפול בבורסה הישראלית, אם המניה רשומה בבורסה בארה"ב, לונדון, סינגפור, הונג קונג או טורונטו. נכון להיום נסחרות בבורסה בת"א עשרות מניות דואליות.

יתרונות המסחר הכפול

מנקודת הראות של הבורסה לניירות ערך, המסחר הכפול מסייע להגדלת נפח המסחר והבאת שחקנים נוספים ואיכותיים לבורסה בת"א. מבחינת החברות, הכניסה לבורסה נוספת מסייעת להגדלת מחזור המסחר המצרפי, פותחת אפשרות לגיוס כספים נוספים שיתרמו לצמיחה וגם מאפשרת לפזר סיכונים על פני בורסות שונות ברחבי העולם.

כדי להקל על הרישום הכפול ויתרה הבורסה בת"א על הדרישה של חברות הנסחרות בחו"ל לעמוד ברגולציה המקומית. די בכך שהחברה תמשיך לעמוד ברגולציה של המדינה בה היא נסחרה מלכתחילה. גם צורת הדיווח יכולה להישאר כפי שהייתה, ללא צורך בהתאמות לתקנות הבורסה בת"א.

אבל, בכל הכבוד לבורסה ולחברות, מה שבאמת מעניין אותנו הוא מה יוצא למשקיעים מהשקעה במניות דואליות. מסחר במניות דואליות מאפשר למשקיעים לזהות פערי מחירים בין שערי המניה הנסחרת בבורסות שונות. פער זה נקרא פער ארביטראז' ומשמעותו ששינוי בשער המניה בניו יורק עשוי לקבל ביטוי מאוחר יותר במסחר שלה בת"א.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionהאם אתם משקיעים באופן ישיר בשוק ההון?

סוחרים זריזים עשויים להפיק רווחים מפערי המחירים הללו, כשיש חפיפה בין זמני המסחר בבורסה בת"א ובבורסה בחו"ל. אם, לדוגמא, השער של מניה דואלית שנסחרת בניו יורק עלה בחדות והעלייה טרם קיבלה ביטוי בבורסה בת"א, על הנייר אפשר להרוויח מהפער באמצעות פעולת מסחר מהירה הכוללת את מכירת המניות בוול סטריט וקנייתן בת"א.

חשוב לשים לב שארביטראז' אמיתי מבוסס על מסחר במניות דואליות המתבצע במקביל, על אף שרבים נוהגים להשתמש במונח ארביטראז' גם כאשר הם מבצעים פעולות מסחר בבורסה אחת (למשל, הבורסה בת"א) למחרת המסחר בבורסה אחרת (למשל, ניו יורק). במקרה כזה, מדובר בארביטראז' מדומה.

לא מדובר כאן רק באבחנה מילולית, כי אם בהבדל מהותי: אם פעולות הקנייה והמכירה לא מתבצעות בו זמנית, המסחר למעשה מבוסס על חיזוי מחיר המנייה בעתיד. חיזוי זה כולל ממד ספקולטיבי, שמכניס סיכון לפעולת המסחר.

למה נוצרים פערי ארביטראז'?

סיבה אפשרית אחת היא כמובן זמני המסחר השונים והשעות השונות של הפעילות הכלכלית. סיבה אפשרית נוספת הן השפעות מאקרו באותה מדינה דוגמת נתונים כלכליים, משבר ביטחוני או מצב פוליטי.

מתי אפשר לבצע פעילות ארביטראז'?

מכיוון שפעילות ארביטראז' מתבצעת בו זמנית בבורסות שונות, סוחרים שרוצים לבצע פעילות כזו צריכים לנצל את חלון הזמן שבו הבורסות פועלות בו זמנית. כך, למשל, בימים שני עד חמישי ישנה חפיפה של שעה אחת בשעות הפעילות של הבורסות בת"א ובוול סטריט (השעה הראשונה של המסחר בוול סטריט היא שעת המסחר האחרונה בת"א).

האם מסחר במניות דואליות עדיין יכול להניב רווחים?

כניסתם של תוכנות מסחר מתקדמות, אלגוריתמים ופעולות מסחר אוטומטיות, מובילים לסגירת פערי הארביטראז' במהירות. כתוצאה מכך חלון הזמן הולך וקטן, וכדי לנצל את פערי הארביטראז' צריך לפעול במהירות, ולעשות שימוש בתוכנות מסחר מתקדמות. בנוסף לכך, מכיוון שפערי המחירים בדרך כלל לא גדולים, יש לבצע עסקאות בהיקפים יחסית גדולים כדי להניב רווחים משמעותיים.

איך סוחרים במניות דואליות?

כדי לבצע מסחר במניות דואליות, יש להשתמש בשירותיו של ברוקר המאפשר לבצע מסחר מקביל בשתי הבורסות. בנוסף, על הברוקר לאפשר מחיקה של המניות בבורסה אחת, ורישום שלהן בבורסה שנייה. כמובן שצריך לעבוד גם עם מערכת מסחר מתקדמת, שמאפשרת למשקיעים לנצל ביעילות ובמהירות את חלון הזמן הקצר העומד לרשותם.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

*אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 2 שנים

    מסבירים

  • לפני 2 שנים

    איך בירים שיש הבדל (לפעמים גדול) בין אחוז השינוי מתחילת השנה בין 2 מניות דואליות

  • לפני 2 שנים

    מעולה וחשוב

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: מדריך להשקעה במניות דואליות: מהם פערי ארביטראז' – ואיך מרוויחים מהם?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.