תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

איך בוחרים קרנות סל?

11/10/2020

דביר עוליאל – מנהל מחקר ופיתוח עסקי במיטב תכלית קרנות נאמנות, הסביר במפגש שקיימנו עם הסוחרים בבורסה מהם סוגי הקרנות הקיימים בשוק, איך ניתן להשוות בין קרנות סל ומהם שיקולי הבחירה בהן. צפו במפגש המלא

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

קרנות נאמנות נחלקות לשני סוגים עיקריים: אקטיביות ופסיביות. הקרנות האקטיביות, שאליהן משתייכות גם הקרנות הכספיות, פועלות לפי התפיסה כי ניתן לבחור ניירות ערך באופן מקצועי, לנסות לתזמן את השוק ולהשיג כך תשואה ש"תכה" את המדדים המובילים בשוק, קרי: תשיא למשקיעים יותר מתשואת המדדים האלה.

מאחר שקרנות הסל נסחרות כני"ע במהלך המסחר, הן מחויבות להעניק למשקיעים בהם תשואה דומה "ככל הניתן" בלבד למדד שאחריו הן עוקבות

הקרנות הפסיביות, לעומת זאת, פועלות על בסיס ההנחה שקשה ביותר, אם לא בלתי אפשרי, להשיג תשואה טובה יותר מהממדים המובילים בשוק לאורך שנים. לכן, עדיף לעקוב בהשקעה אחרי מדדים ולהבטיח תשואה שתהיה כמעט זהה לתשואת המדד שעוקבים אחריו.

הקרנות הפסיביות נחלקות גם הן לשניים: פתוחה וסגורה. קרן מחקה פתוחה עוקבת אחר מדד מסוים ונסחרת מחוץ לבורסה פעם אחת ביום. לעומת זאת, קרן מחקה סגורה (ETF) היא קרן נאמנות העוקבת אחר מדד מסוים ונסחרת בבורסה באופן רציף, כמו מניה.

כך תבחרו: אפיק, מדד, קרן

מהי קרן סל? כל קרן שבהגדרה ובמטרתה צריכה לעקוב אחרי מדד, כפי שהוגדר בתשקיף שלה. מטרת הקרן היא להשיג תשואות דומות ככל הניתן לנכס המעקב – וכך גם נמדדת הצלחה.

מדד הוא למעשה סל של מניות. בין המניות בסל יש קשר, שגורם להן להיות באותו סל. לדוגמא, מדד ת"א 35 הוא סל של 35 המניות הגדולות ביותר מבחינת שווי שוק שנסחרות בישראל. קרנות הסל הישראליות סחירות בכל רגע שהבורסה הישראלית פתוחה.

poll questionהאם אתם מושקעים בקרנות סל, שעוקבות אחר מדדים בארץ או בחו"ל?
  

למה כדאי להשקיע בקרן סל?

 

 • בקניית נייר ערך אחד (קרן נאמנות) משיגים פיזור השקעה על פני מספר רב של נכסים בעלי מאפיינים דומים.
 • הקרן מושקעת תמיד 100% בשוק, ללא ניסיון לתזמן אותו.
 • אפשרות למסחר תוך יומי.
 • אפשרות להשקיע בסכומים קטנים – החל מעשרות שקלים.
 • מכשיר השקעה פשוט להבנה.
 • נגישות להזדמנויות השקעה ייחודיות.
 • פיקוח של הרגולטור על פעילות הקרן – מקנה יותר ביטחון למשקיעים.
 • השקעת הדיבידנד מחדש – בקרנות הסל הישראליות יש אפשרות לקחת את הדיבידנדים שמתקבלים ולהשקיע אותם מחדש בקרן העוקבת, אחרי אותו מדד. יש כאן אפקט מצטבר דומה לזה הקיים בריבית דריבית.
 • נזילות גבוהה.

 

קיימים כמה אפיקי השקעה לקרנות הסל, הבולטים בהם בארץ הם: אג"ח ממשלתי ישראל, אג"ח חברות ישראל, מניות ישראל, שורט (מכירה בחסר) וממונפות. בחו"ל, אפיקי ההשקעה הבולטים הם: אג"ח ממשלתיות, אג"ח חברות, מניות חו"ל, סחורות, שורט וממונפות.

קראו עוד במגזין:

 

 

איך בוחרים קרן סל?

תחילה, בוחרים את אפיק ההשקעה. אחר כך בוחרים את המדד הרצוי להשקעה ואז מתחילים להשוות בין קרנות סל העוקבות אחר אותו מדד – ובוחרים אחת מהן. ההבדלים בין הקרנות יהיו קטנים מאוד בדרך כלל, מאחר שכולן מנסות לעקוב אחרי אותו מדד.

בהקשר של המדדים, חשוב לציין את עלייתם של "מדדי הנושא": אין כיום בעולם כמעט שום תחום השקעה שאין לו קרן סל, שמאפשרת להשקיע בו במוצר עוקב אחד. דביר הדגים במפגש (צפו בסרטון) איך בוחרים קרן סל תוך שימוש באתר ביזפורטל, תוך כניסה לעמוד קרנות ובחירה בתפריט מימין בקרנות סל.

מאחר שקרנות הסל נסחרות כני"ע במהלך המסחר, הן מחויבות להעניק למשקיעים בהם תשואה דומה "ככל הניתן" בלבד למדד שאחריו הן עוקבות. מה שאומר שעשויים להתפתח פערי עקיבה, לטוב או לרע. פערים אלה הם חלק משיקולי הבחירה בקרנות הסל. שיקול נוסף הוא דמי הניהול הנגבים ו"רצועות ההגנה" הקיימת בחלק מקרנות הסל, שהיא למעשה דמי ניהול משתנים. כך, לדוגמא, אם הקרן השיגה 0.5% מתחת למדד, מנפיק הקרן מחזיר למשקיעים 0.3% והם צריכים לספוג רק 0.2%. לעומת זאת, אם קורה מצב הפוך והקרן משיגה 0.5% יותר מהמדד, רק 0.2% יתגלגל לכיסי המשקיעים.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

להרשמה חינם למפגשי האונליין ולצפייה ברשימת המפגשים, לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שנים

  מפגש חשוב

 • לפני 3 שנים

  אחד השידורים המעניינים שלכם. כל הכבוד לעוסקים במלאכה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: איך בוחרים קרנות סל?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.