תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

דילמת הסכין נופלת: איך להתמודד עם מניות קורסות?

כל סוחר בשוק ההון צפוי להיתקל במצב שבו מניה מהתיק שלו או השוק כולו צוללים. מהן 5 הדרכים העיקריות להתמודדות – ואיך כל זה קשור למניית טבע לאחר הקריסה?

כל מי שסוחר בבורסה לאורך זמן, קטן כגדול, יצטרך להתמודד מתישהו עם מצב שבו מניה או שוק נופלים בחדות. כל אחד יצטרך בבוא הרגע להיפטר ממניה צוללת, או לרכוש אותה בעת נפילתה כדי להרוויח בעתיד.

כשמניה או שוק נופלים, מה עושים עם אותה סכין נופלת? האם מנסים לתפוס אותה באוויר ומסתכנים? או שנותנים לה ליפול ורק אז מרימים אותה?

דמיינו שאתם בקרקס. אתם הולכים ביריד ולפתע רואים ליצן שעושה ג'אגלינג עם סכינים. במומחיות עצומה הוא תופס אותן באוויר, מעביר ליד השנייה, זורק אותן מעלה וחוזר חלילה. אתם כמובן, עומדים בצד ושואלים את עצמכם האם ומתי משהו ישתבש. ככל שהמופע נמשך מתגברת הדאגה שהליצן ייחתך בידו, שאחת מהסכינים תיפול או שכל הסכינים ייפלו בבת אחת.  

ואז, לפתע, אכן קורה משהו. אחת מהסכינים מחליקה מידו של הליצן ומתחילה בנפילה ארצה. עכשיו נשאלת השאלה, האם הליצן ינסה להציל את הסכין שנפלה, ובכך הוא מסתכן שכל הסכינים האחרות ייפלו, או שהוא משחרר אותה כדי להמשיך במופע? אולי אפילו יצליח להרים אותה אחר כך ולהרוויח את אהדת הקהל ואת כבודו?

למסחר בבורסה, לחצו כאן>>

5 דרכים להתמודדות

זו בדיוק הדילמה שעומדת בפנינו, כשמניה או שוק נופלים. מה עושים עם אותה סכין נופלת (Falling Knife)? האם מנסים לתפוס אותה באוויר ומסתכנים? או שנותנים לה ליפול ורק אז, עם נעיצתה בתחתית, מרימים אותה?

בשוק המניות השאלה היא האם למכור מניה שפוגעת לנו בתיק המניות, או שאולי דווקא לשמור עליה לטווח ארוך. וכמו כן, האם אנחנו רוצים לרכוש מניה מתרסקת ומתי? ישנם סוגים רבים של סכינים נופלות, וחשוב להפנים שאף סכין אינה נופלת באותו אופן. כלומר, צריך להתייחס לכל מקרה לגופו. נפוליאון אמר פעם שאלת המזל מופיעה בפני מי שמוכנים למערכה. המוכנות שלנו תתבטא במידע ובידע על המניה ו\או השוק.

המידע צריך להתבסס על דיווחי החברות, מצב השוק שבו המניה נסחרת ותמונת המאקרו של השווקים. לכל אלה יש השלכות בטווח הקצר ובטווח הארוך. חשוב שהמפה שלנו תהיה מבוססת על נתונים אמיתיים, לא על כאלה שאנחנו מעדיפים לראות.

המידע שאנחנו אוספים אמור להוביל למסקנה אחת ויחידה: למה המניה\שוק קורס\ת? האם זה מצב רגעי או מגמה? האם זו מגמה קריטית, או תיקון קטן לשוק? התשובות לשאלות האלו צריכים לסייע לנו בניווט להחלטות.

כשאנחנו מבססים את הסיבה לנפילה, צריכה להתקבל החלטה: מה נעשה עם המניה? חשוב להביא בחשבון בהחלטה זו גם כמה אחוזים תופסת המניה בתיק ההשקעות. מובן מאליו שככל שחלקה בתיק גדול יותר, כך אנחנו חשופים לנזק גדול יותר.

מהן, אם כן, האפשרויות העומדות בפנינו בהתמודדות עם סכין נופלת?

  1. החזקה: אנחנו לא משנים את המרכיב המנייתי, ובטוחים כי המניה תחזור לעלות.
  2. מכירה: איבדנו אמון במניה ואנחנו לא חושבים שהיא תתאושש בזמן הקרוב.
  3. מכירה לשם קנייה: אם אנחנו מאמינים שמניה מסוימת נופלת עכשיו אך תתאושש בהמשך הדרך, קיימת אפשרות לדלל מאוד את ההחזקה במניה ואז לבצע רכישה משמעותית לאורך הדרך. המטרה: להפסיד כמה שפחות עכשיו ולהרוויח כמה שיותר בהמשך.
  4. רכישה לטווח ארוך: אנחנו סבורים שהמניה הגיעה לתחתית או הכי קרוב אליה, ומכאן נותר לה רק לעלות.
  5. רכישה לטווח קצר: אנחנו חושבים שמניה שנופלת תעלה לפרק זמן מועט ואפשר להרוויח מכך ואז למכור אותה (לרוב זו אופציה בעיקר למשקיעים גדולים).

בכל התרחישים קיימת אפשרות אמיתית "להיחתך", כלומר: להיפגע בצורה כלשהי. מכיוון  שהמציאות לא תמיד פועלת כפי שאנחנו מצפים שתפעל. אם נמכור מניה נופלת, קיימת אפשרות שהיא תתאושש ואף תעלה יותר בטווח הארוך. כלומר, ההחלטה תעלה בכסף עתידי. אם נשמור על המניה, ישנה אפשרות שהיא תתרסק לחלוטין, תגיע למצב של שלד בורסאי ולא נראה את כספנו לעולם. אותו הדבר גם בשווקים גדולים יותר. אי אפשר לדעת מה המציאות תביא. אז מה עושים? זו בדיוק הדילמה.

קראו עוד במגזין:

 

 

מניית טבע כמשל

מניית טבע (סימול: TEVA), מי שנחשבה למניה הלאומית של שוק ההון הישראלי במשך עשרות שנים, היא מקרה מבחן מעניין. בגרף שלה אפשר לראות שמאז אוגוסט 2015 איבדה המניה יותר מ-80% מערכה.

לא חסרות סיבות לירידה, מאיבוד הפטנט על הקופקסון - התרופה הגנרית החשובה ביותר בפורטפוליו של טבע, ועד פרשת האופואידים בארצות הברית, שעדיין לא הסתיימה. טבע גם ממונפת ושקועה בחובות גדולים. כלומר מדדים רבים מראים שלא כדאי להשקיע במניה.

מי שחזה לפני אוגוסט 2015 את הנפילה בטבע ומכר, חסך לעצמו הפסדים מהותיים בתיק המניות. מי שבחר לשמור, איבד יותר מ-80 אגורות על כל שקל שהשקיע. כגודל ההשקעה, כך גודל הנפילה. עם זאת, מי שמכיר כיום את השוק העולמי, יכול לחשוב שדווקא טבע נמצאת בפוזיציה לא רעה.  ראשית, נראה כי המניה הגיעה לשפל שממנו לא תוכל עוד לרדת. מעבר לכך, לאור רכישות רבות של חברות דומות לטבע, ישנה אפשרות אמיתית שענקית כמו פייזר תרכוש את החברה, תשלם את חובותיה ושווי המניה יזנק.

מבולבלים? כך תגיעו מוכנים

אם המצב מבלבל מבחינתכם, אתם בחברה טובה. גם משקיעים ותיקים לא באמת יודעים איך להתמודד עם סכין נופלת. אף אחד לא יודע לאן היא תיפול. דניאל כהנמן - זוכה פרס נובל לכלכלה, חקר את הנושא והגיע למסקנה שגם הסוחרים הוותיקים והמנוסים ביותר לא באמת מבינים איך השוק מתנהג. מה שנותר לכם לעשות זה להמשיך להתעדכן במה שקורה בפורטפוליו שלכם ובמצב השוק בכלל, ולפזר את הסיכונים שלכם בהתאם. כך, גם אם תיתקלו בסיטואציה של סכין נופלת לפחות תגיעו מוכנים.

משפט לסיום על המדדים המרכזיים בשווקים: אם מדדים כאלה, כמו הדאו ג'ונס או תל אביב 35, רושמים ירידות חדות, לדוגמא במשברים כלכליים חמורים, בטווח הארוך בכלכלות מבוססות צמיחה, ההיסטוריה מלמדת שהם כנראה יחזרו לעלות. בסופו של דבר, הכול שאלה של עד כמה אתם מוכנים להסתכן.

למסחר במניות, לחצו כאן>>

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח, או המלצה בדבר השקעה במניית טבע.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 4 שנים

    יפה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: דילמת הסכין נופלת: איך להתמודד עם מניות קורסות?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.