תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

נסיכי הגאות והשפל: איך להשקיע בחברות בהתאם למחזור המאקרו-כלכלי

שחר חן התארח במפגש זום עם הסוחרים ודיבר על שלבי המחזור הכלכלי לפי רורטי - התחדשות, שגשוג, הנזלה ומיתון – ומשמעותם בבחירת השקעות. וגם: מי החברות שירוויחו מהעלאות הריבית?

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

שחר חן התארח במפגש זום שקיימנו עם הסוחרים בבורסה בנושא השקעה בחברות בהתאם למחזור הכלכלי.

מתחילה מגמה של מימוש רווחים וירידת מחירים, סמנים ברורים למשבר ואולי גם לאווירת הפאניקה שיבואו בהמשך. הלחץ מצד בעלי החוב על החייבים עולה לרמות שיא. 

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

מבחינת מחזור החיים של חברה או של תעשייה, אנחנו רואים כמה שלבים: עוברי, צמיחה, ניעור, בגרות ודעיכה. כל זאת, על הצירים של הזמן והביקוש למוצר. השלבים הם חלק משיקולי ההשקעה בחברות, בהתאם להעדפות המשקיעים.

 

קראו עוד במגזין:

 

חן הדגיש, עם זאת, שהוא מעדיף להשקיע "מלמעלה למטה", כלומר: להתחיל לא בחברה כזו או אחרת, אלא במחזור הכלכלי, ברמת המאקרו. מחזור עסקים הוא מחזור של תנודות תקופתיות רחבות, החוזרות על עצמן של פעילות כלכלית. תנודות אלו מאופיינות בגאות, מיתון, שפל והתאוששות. המחזור מיוצג על ידי מגוון אינדיקטורים כלכליים, לרבות GDP.

הכלכלן האמריקאי מלקולם רורטי קבע בשנת 1922 ארבעה שלבים אחרים למחזור הכלכלי: התחדשות, שגשוג, הנזלה ומיתון. לפי חן, הכרת השלבים האלו עשויה לסייע בזיהוי הזדמנויות השקעה בשוק ההון. 

התחדשות והתאוששות

בשלב הזה, התעסוקה נמצאת ברמות סבירות, עסקים מתחילים להתאושש ולהתפתח. יש יעילות בגיוס עובדים והעלויות מאוד זולות, עקב ירידה בעלויות העסקה ובריביות. זה גם השלב שבו רואים חברות שבוחרות לסגור חוב, כפי שאכן קרה בתקופה שבין מרץ ליוני ב-2020, בשנת הקורונה. בשלב זה מתקיים גם איזשהו מחסור במוצרים ושירותים, מאחר שהייתה ירידה בייצור.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionמה הסיכוי להערכתך שהאינפלציה בישראל תעבור את ה-5% לשנה בשנתיים הקרובות?

שגשוג

בשלב זה יש תעסוקה מלאה ורמות שכר גבוהות. רמות השכר גורמות לירידה בשיעורי הרווחיות של החברות, העלויות הולכות וגדלות. גם מחירי המוצרים והשירותים עולים, אך לא מספיק כדי לכסות את הירידה ברווחיות. בשלב זה המתיחות בשווקים עולה, גם עקב קיומם של "קרנפים אפורים" כמו הידיעה שהשוק הולך לקראת העלאות ריבית ובעלי חוב מתחילים להגביר את הלחץ לקבל את חובותיהם. לפי חן, אנחנו כיום נמצאים בשלב זה - השלב השני במחזור.

הנזלה

בשלב זה הרווחים יורדים. מחזורי המסחר מידלדלים ועל השוק נכפות סחורות במחירים מופחתים. מתחילה מגמה של מימוש רווחים וירידת מחירים, סמנים ברורים למשבר ואולי גם לאווירת הפאניקה שיבואו בהמשך. הלחץ מצד בעלי החוב על החייבים עולה לרמות שיא. 

מיתון

רמות הלחץ בגזרת האשראי יורדות, גם רמת הפעילות במשק יורדת. עסקים ואנשים קונים רק מה שצריך, רמות השכר יורדות, היעילות של החברות משתפרת. גם רמות הריבית בשוק ממשיכות לרדת. 

לפי חן, המרוויחים העיקריים מסבב העלאות הריבית שיבוא יהיו גופים פיננסיים כמו הבנקים, בתי השקעות, חברות ביטוח וחברות אשראי, שלמעשה מוכרים כסף וייהנו מרווחים גדולים יותר עליו. מניות החברות הללו עשויות להפגין עוצמה גם מול ירידות בשוק. הן גם יתאוששו מהר יותר מגל ירידות בשוק, מאחר שהן יכולות להגדיל רווחים. לטווח היותר ארוך, כשרואים שהצמיחה הכלכלית יורדת, כדאי להיכנס להשקעה בחברות יותר דפנסיביות. מדובר בחברות ש"עובדות" עם המחזור הכלכלי.

צפו במפגש הזום המלא, בווידאו המצורף.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

*האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: נסיכי הגאות והשפל: איך להשקיע בחברות בהתאם למחזור המאקרו-כלכלי
  AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.