תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

זהב או תירס? איך משקיעים בקרנות מחקות בעולם הסחורות

מדורים:
26/07/2020

מהם חומרי הגלם השונים בסחורות וכיצד ניתן להיחשף אליהם דרך קרנות מחקות? מהו אתר הקרנות שאתם חייבים להכיר? ועל איזו סחורה כדאי להסתכל אחרי סופות בארה"ב? צפו במפגש הזום

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

מפגש הזום בנושא קרנות סל מחקות בעולם הסחורות עסק כמובן בשוק הסחורות, בחומרי הגלם השונים ותפקידם בכלכלה ובדרכי החשיפה לסחורות דרך קרנות מחקות.

להרשמה למפגשי האונליין ללא עלות, לחצו כאן>>

בשוק הסחורות יש חשיבות ערה מאוד להיצע וביקוש. לכן, מי שמשתמש בניתוח טכני שזה ניתוח מניה ונבכי המסחר שלה, בדרך כלל יכול לגלות שמאוד קל לו בשוק הסחורות בהשוואה לשוק המניות

בגדול, שוק הסחורות הוא שוק שבו סוחרים לרוב בחומרי גלם, שלא עברו תהליך של עיבוד. רוב החומרים הם יסודות מהטבע. השוק פועל באמצעות 50 בורסות, כשהמרכזית בהן היא הבורסה בשיקגו. השוק נחלק לסחורות קשות וסחורות רכות.

איך השוק נסחר?

השוק בעיקרו נסחר דרך חוזים עתידיים. זה נכס פיננסי שכרוך בו סיכון מיוחד, הוא לא מתאים לכל משקיע. זה תחום מאוד ממונף. אם לא מכירים לעומק את השוק אפשר להגיע בו למצב שמפסידים לא מעט כסף בזמן קצר.

קצת היסטוריה

שוק הסחורות מקורו בשומר, כיום בדרום מזרח עיראק. התיעוד הראשון למסחר בסחורות הוא בערך משנת 4,500 לפני הספירה. בשומר השתמשו באסימוני חימרף שעליהם סוכמו סכומי העסקה העתידית בסחורות.

החל מהמאה העשירית גדלו שווקי הסחורות כאמצעי להקצאת סחורות, כוח עבודה וקרקעות באירופה. הבורסה הראשונה שבה התנהל מסחר בסחורות הייתה אמסטרדם. בורסה זו החלה לפעול בשנת 1530. אמסטרדם, בזכות מבנה העיר והמיקום שלה, שימשה מרכז לאחסון סחורות לכל אירופה. אמסטרדם הייתה גם מרכז להעברת ידע, בעיקר בזכות מערך הדואר שפעל בעיר. השלטון המקומי לא אכף איסורים על פעולות ספקולטיביות, ובכך נתן לסוחרים חופש לפעול ולפתח מכשירים פיננסיים חדשים.

קראו עוד במגזין:

 

 

הסחורות מתחלקות לכמה סוגים

1. מתכות נדירות: זהב, פלטינה, פלדיום, כסף.

2. מתכות שאינן נדירות: נחושת, עופרת, אבץ, בדיל, אלומיניום, ניקל, סגסוגת, פלדה ממוחזרת.

3. מוצרי אנרגיה: נפט גולמי, נפט ברנט, אתנול, גז טבעי, דלק להסקה, בנזין, פרופאן.

4. סוגי בשר: חזיר רזה, בקר חי, בקר להאבסה.

5. סוגי מזון: תירס, שיבולת שועל, אורז לא מעובד, סויה, לפתית (קנולה), סויה (אדממה), שמן סויה, חיטה, חלב, קקאו, קפה, כותנה, סוכר, רכז תפוחים, שעועית אזוקי.

6. סחורות נוספות: שמן דקל, גומי, צמר, ענבר.

ניתן לעקוב אחר רוב הסחורות הללו באמצעות קרנות סל (ETF), מכשיר פיננסי שמטרתו לעקוב באורח פסיבי אחר מדדים של מניות, אג"ח וסחורות. הקרן משקיעה את הכספים על פי הצמדה למדד פיננסי כלשהו, קבוע מראש, ללא שיקול דעת של הנהלת הקרן. בתחום הסחורות, הקרן מחזיקה חוזים עתידיים ולעיתים אף גם את הסחורות פיזית.

חשוב להדגיש: הקרנות המחקות לא מבטיחות תשואות צמודות לנכס הבסיס. קרן מחקה על הזהב לאו דווקא תשיג תשואה מדויקת בצמוד לזהב, קרן מחקה על מדד S&P500 לאו דווקא תביא תשואות זהות למדד זה. עם זאת, הקרן מחויבת "לעשות את מיטב המאמצים לעקוב אחר המדד" ולכן הסטיות יהיו ברוב המקרים קטנות.

poll questionאיזו סחורה מושפעת לדעתך מהתרחשות סופות בארה"ב?
 

אם אתם מתעניינים בקרנות מחקות על סחורות, חשוב שתכירו את אתר ETFDB.COM. באתר זה תמצאו הרבה כתבות על קרנות, וגם סורק (ETF SCREANER). באתר יש 2,317 ETFים, מגוון נכסים, מניות בכורה, נדל"ן ועוד. כשלוחצים על הסימבול בעמודי האתר ניתן  לראות את עיקרי התשקיף: מה יש בקרן, מה אין, חשיפה, תשואות עבר. מתחת לזה, בצד שמאל, ניתן לראות אם יש דיבידנד ומהם דמי הניהול.

כמה קרנות מחקות על סחורות

USO  - עוקבת אחר נפט גולמי טקסס מתוק.

BNO - עוקבת אחר נפט מסוג ברנט.

UGA  - עוקבת אחר מחיר הבנזין.

GLD - קרן על מחיר זהב, מכשיר שמשתמשים בו בדרך כלל להגנה מפני אינפלציה.

SLV - סילבר, כסף. זז בצורה די דומה לזהב.

UNG - גז טבעי, מחירו נמצא בשפל כבר הרבה שנים.

SGG - סוכר. סחורה מעניינת, אמינה מבחינה טכנית.

WOOD - מחיר העץ.

בשוק הסחורות יש חשיבות ערה מאוד להיצע וביקוש. לכן, מי שמשתמש בניתוח טכני שזה ניתוח מניה ונבכי המסחר שלה, בדרך כלל יכול לגלות שמאוד קל לו בשוק הסחורות בהשוואה לשוק המניות, כי ניתן לנתח את המוצרים מבלי לחפור בעסקי התאגיד או בפרויקטים של התאגיד. לדוגמא, במקרים של אסונות טבע (כמו בצורת) הביקוש נותר קשיח אבל ההיצע יורד – ולכן המחירים עולים. לכל סחורה יש גורמים שמשפיעים עליה, זה דורש התמחות נפרדת מבחינת מקורות המידע.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

רוצים להרשם למפגשי האונליין ללא עלות? לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 3 שנים

    מחפש רשימה מסודרת של כל הקרנות המובילות שעוקבות אחרי סחורות שאפשר לרכוש דרך ויו טרייד

  • לפני 3 שנים

    בין uso לבין מחיר הנפט השנה הייתה קורולציה מקרית

  • לפני 3 שנים

    האם אפשר דרככם לקנות קקרנות ETF על סחורות? במערכת שלכם יש רשימה?

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: זהב או תירס? איך משקיעים בקרנות מחקות בעולם הסחורות
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.