תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

איך להתחיל לסחור במניות? מדריך כיס למסחר עצמאי בני"ע

זוכרים את הימים שמסחר במניות היה תחום סגור למקצוענים בלבד? ובכן, הם חלפו. מגפת הקורונה, ששלחה מיליארדי אנשים ברחבי העולם לסגרים ולעבודה מהבית, הקפיצה בעוד כמה גרמי מדרגות את תחום המסחר העצמאי.

זה קרה במקביל להאצה טכנולוגית ולהבנה של גופי המסחר שהגיע הזמן להוריד חסמי כניסה ולאפשר לדור חדש לחלוטין של סוחרי מניות להצטרף לזירה. אם פעם (ממש לא מזמן) נדרשתם בישראל ל-200-300 אלף ש"ח כדי לפתוח תיק השקעות מנוהל, כיום אפשר להתחיל גם עם 25 אלף ש"ח פנויים. אם פעם נדרשתם ליידע מעמיק בשוק ההון כדי להיות סוחרים עצמאיים בבורסה, היום אתם נהנים אצל חברי בורסה כמו מיטב ממעטפת מסחר ומידע תומך השקעות שמאפשר לכם לסחור כמעט מיידית כמו הגדולים והמנוסים ביותר. 

אז איך מתחילים לסחור עצמאית בשוק ההון? בואו נלך צעד-צעד: 

 

 • מקבלים החלטה: זה אולי נשמע מובן מאליו, אבל כדי להיכנס לעולם של שוק ההון אתם צריכים קודם כל להחליט, להיות בטוחים שזה מה שאתם רוצים לעשות; להיות מוכנים נפשית גם להפסדים וגם להחלטות מוטעות; להבין שאף אחד לא מבטיח לכם כלום, אבל אם תיכנסו לתחום וגם תתחילו להרוויח, תחוו מעבר לרווחים גם תחושת סיפוק עצומה.

 • צוברים ידע: על אף הנאמר עד כה, גם כיום לא מומלץ לקפוץ למים ללא יידע כלשהו בשוק ההון. מבולבלים? חושבים שזו משימת לימוד בלתי אפשרית?  קחו נשימה ארוכה וצללו לתוך המדריך למשקיע בשוק ההון של מיטב טרייד. כאן תוכלו ללמוד בין השאר מהי בורסה, איך מתנהל המסחר בשוק הון, מהם מכשירי ההשקעה הבולטים, איך בונים תיק השקעות, מהם הדוחות החשובים למשקיעים, כמה מס תשלמו על רווחים בבורסה ואיך ומתי תשלמו אותו, איך מתמודדים עם שוק יורד, מהם המדדים המובילים בארה"ב ועוד. יידע בשוק ההון פירושו גם ביטחון ותחושה שאתם שולטים בסיטואציה, ולא נגררים למעמקים בעולם שלא מוכר לכם מספיק.

  הערה בנוגע לניסיון: לא מעט משקיעים עצמאיים מעדיפים להתחיל לצבור ניסיון במסחר "על יבש", כלומר: באמצעות פתיחת תיק השקעות וירטואלי, שבו הם משקיעים וירטואלית בשוק ההון מבלי לסכן את כספם. האם זה מתאים גם לכם? אם כן, אל תהססו. במקרה זה, יש לכם רק מה להרוויח.  

 • פותחים חשבון השקעות: לאחר שקיבלתם החלטה וערכתם היכרות ראשונית עם שוק ההון והמסחר בניירות ערך, תוכלו לפתוח חשבון מסחר אצל אחד מחברי הבורסה. חברי הבורסה, בעיקר בנקים או בתי השקעות, מעבירים פקודות קנייה ומכירה בשם לקוחותיהם. מאחר שהם הגורם שדרכו מבוצע המסחר, חברי הבורסה מפוקחים על ידי הבורסה ורשות ני"ע. מיטב הוא חבר הבורסה החוץ בנקאי הגדול ביותר.

  לאחר פתיחת החשבון והפקדת הכסף המיועד למסחר תקבלו שם משתמש וסיסמה ממערכת המסחר שהעמיד לרשותכם חבר הבורסה שדרכו בחרתם לסחור, תבצעו רישום ואימות - ואתם מוכנים ליציאה לדרך. המסחר יכול להתבצע ממחשב אישי, סמארטפון או טאבלט. 

 • מתחילים לסחור: חשוב שתתחילו לסחור בזהירות מסוימת, בדרך כלל תוך סיכון סכומים קטנים יחסית ומתוך הבנה שיהיו גם רגעים פחות נעימים של הפסדים והחלטות לא נכונות.

  הצלחה בשוק ההון היא לפעמים פועל יוצא של ניסיון ויידע, אך לפעמים גם תלויה במזל או באינטואיציה שמתבררת כנכונה. היו סבלניים ואל תיפלו למלכודת הייאוש המוקדם, אם דברים לא מתקדמים כפי שציפיתם. לא פחות חשוב: בחרו אסטרטגיית מסחר (הרחבה בהמשך) ונסו להיצמד אליה, לכל הפחות לתקופת זמן שקבעתם לעצמכם מראש. שינוי תכוף של אסטרטגיות עלול, בסבירות גבוהה, להוביל אתכם מהפסד להפסד. 

 

השקעה במניות למתחילים

תיק השקעות מנוהל, כזה שמתקבלות בו החלטות השקעות על ידי מומחי השקעות, היה עד לא מזמן מוצר, עם רף כניסה של 200-300 אלף ש"ח. עלייתם של תיקי השקעות מנוהלים כמו מיטב מנג'ר*, הנמיכו את רף הכניסה ל-25 אלף ש"ח בלבד, יצרה "צרות טובות" למשקיעים המתחילים שצריכים להכריע בין מסחר עצמאי בשוק ההון לבין תיק השקעות מנוהל. 

במסחר עצמאי בשוק ההון, הסוחר מבצע פעולות קנייה ומכירה דרך מעטפת המקצועית שניתנה לו על ידי חבר הבורסה שבו בחר, אך מקבל החלטות מסחר עצמאיות לחלוטין. המעטפת כוללת שימוש בפלטפורמת מסחר, גישה לנתוני מסחר בזמן אמיתי, מידע על החברות והשוק ועוד.  המסחר העצמאי גם חוסך לכם כסף בתשלום עמלות, אבל מחייב תשומת לב מרבית מצדכם, כמו גם יידע וניסיון. איך לומר זאת בעדינות? זה לא מתאים לכל אחד. 

לעומת זאת, בתיק השקעות מנוהל אמנם תשלמו על ניהול התיק בדמי ניהול, אבל תקבלו ניהול השקעות מקצועי מסביב לשעון. אם רק רציתם לתת לכסף לכם לעבוד במקום לאבד מערכו בסביבת הריבית הנמוכה, ואין לכם זמן וסבלנות לתחזק מסחר עצמאי - ייתכן שתיק השקעות מנוהל כמו מיטב מנג'ר* הוא פתרון מצוין בשבילכם. 

כמשקיעים מתחילים בשוק ההון מומלץ שתבחרו לכם אסטרטגיית מסחר ותדבקו בה.  אסטרטגיית מסחר פירושה קביעת נקודות כניסה ויציאה, בין אם בבהחלטה בראש ובין אם בפקודות מסחר אוטומטיות. נסו לברר האם אתם משקיעים במניות ערך, משקיעים במניות צמיחה או שילוב של השניים. מניות ערך (Value Stocks) נסחרות להערכת רוכשיהן מתחת לשווי ההוגן והראוי להן, בעוד שמניות צמיחה (Growth Stocks) מתאפיינות בסיכויים גבוהים לצמיחה מהירה יותר מהסקטור שבו הן פעילות. נהוג להניח כי מניות ערך משיגות תשואות טובות יותר לטווחים ארוכים, בעוד שמניות צמיחה עדיפות בדרך כלל לטווח קצר ולתקופות שבהן רמת הסיכון בשוק עולה. 

בשני המקרים, עם זאת, אין תחליף לבדיקות יסודיות של החברות ולמעקב צמוד אחר פעילותן ודיווחיהן. נכון, אתם לא אמורים להבין ולהכיר כל פרט בשווקים המסובכים שבהם אתם סוחרים, אבל אולי תתחברו לאמרה המפורסמת של משקיע הערך וורן באפט,  שטען  כי מעולם לא קנה חברה שלא הבין את פעילותה ואשר לא ידע איך היא מרוויחה מזה כסף. אם תישארו בגבולות מה שאתם מבינים, במסגרת האסטרטגיה שקבעתם לכם מראש, תגדילו את סיכוייכם להצליח במסחר העצמאי בשוק ההון.

השקעה במניות לטווח ארוך

הסיכוי הגדול ביותר שלכם להרוויח ממסחר בשוק ההון הוא להישאר בו לטווח הארוך. השווקים אכן תנודתיים, לא צפויים, מלאים הפתעות ואתגרים, אבל לאורך זמן כפי שניתן ללמוד ממחקרים שונים, כולל זה של בנק ישראל מ-2018, הם משיאים תשואות גבוהות יותר מאפיקי השקעה אחרים כמו אג"חים ודיור. 

משקיעים לטווח הארוך בשוק ההון פועלים על סמך הנחת יסוד שקשה עד בלתי אפשרי לתזמן את השוק. אל תסמכו על יכולתכם או יכולתם של מומחים להגיד לכם מתי להיכנס לשוק או לצאת ממנו. בדרך כלל, אם קראתם עצה או המלצה באתר או ברשתות החברתיות, זה אולי כבר מאוחר ואם תצאו עכשיו תפסידו חלק נכבד מהתשואה; או שתיכנסו באיחור ותקנו ביוקר.

על פי רוב, משקיעים שממהרים להגיב למשברים גדולים בשווקים, כמו במרץ 2020 עם התפרצות הקורונה בעולם, מפסידים הזדמנויות השקעה נפלאות בהמשך. לעומתם, מי שנשארים בשוק עד עבור זעם כמעט תמיד מתוגמלים על החלטתם. 

משקיעים לטווח ארוך? שמרו על פיזור וגיוון התיק, כדי לא להיפגע קשה מדי מהמהמורות שבדרך. תיק שכולו מניות, תיק שכולל מספר חד ספרתי של ניירות ערך או תיק שמניה אחת בולטת בו  באופן ניכר - כל אלה הינם תיקים בסיכון גבוה, שעלולים לקלוע אתכם לצרה במקרה של הפתעה לא נעימה בשווקים. שמרו על תיק מאוזן, הכולל גם אג"ח וגם מניות, תוך גיוון ההשקעה בכמה שווקים ובמספר סקטורים. לטווח ארוך, יש סיכוי לא רע שזה ישתלם לכם. 

השקעה במניות דרך הבנק

רוב הסוחרים העצמאיים בשוק ההון מתחילים לסחור "קרוב לבית", דרך יועצי ההשקעות בסניף הבנק שלהם. אלא שכיום כבר ברור שזו טעות שעלולה לעלות להם ביוקר: לפי נתונים שפרסמה הבורסה לניירות ערך, עמלות הבנקים על מסחר בניירות גבוהות בממוצע פי שלוש מהעמלות שגובים בתי ההשקעות. בהשקעות בסדרי גודל של מאות אלפי שקלים, הנמשכות שנים ולפעמים עשרות שנים, ההבדלים בעמלות עלולים להצטבר לסכומים גבוהים ביותר, הנחתכים מתשואות הסוחרים דרך הבנקים. במיטב טרייד, אתם נהנים בין השאר משיעור עמלה אטרקטיבי לקנייה ומכירה בבורסות העולם, פטור מדמי משמרת, פטור מעמלת המרת מט"ח ושערי המרה אטרקטיביים.

וזה עדיין לא הכל: לבתי השקעות כמו מיטב יש יתרון על הבנקים בתשתיות טכנולוגיות, ברמת השירות ובמעטפת המידע, שמספקת לסוחרים מידע ונתונים תומכי החלטות בזמן אמיתי. מחלקת המחקר של מיטב נחשבת לאחת הטובות והאיכותיות ביותר בארץ. כמו כן, במקרה של מיטב המעטפת מבטיחה גם יציבות, ניסיון רב שנים, הובלה ויתרון לגודל - תכונות קריטיות לכל סוחר בשוק ההון.

מיטב, כידוע, הוא גם חבר בורסה, מה ששם אותו תחת פיקוח רגולטורי הדוק לא פחות מהבנקים ומקנה הרבה שקט נפשי לסוחרים. לצד השקט הזה, אתם מקבלים גם שליטה מלאה בהשקעות ובכסף שלכם - כל זאת, כאמור, בתוך מעטפת מקצועית איכותית. אלו יתרונות שהבנקים לא יכולים לספק לכם. הוסיפו לכך את הפערים בעמלות וקיבלתם סיבה מצוינת לפתוח חשבון כאן

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ /שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר,הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה.או רווח.

*השירות ניתן על ידי מיטב דש ניהול תיקים בע"מ ומיטב טרייד בע"מ ("מיטב דש") באמצעות פלטפורמה דיגיטלית להצטרפות לשירות ניהול תיקים. התיק מנוהל באמצעות קרנות נאמנות. מנהל הקרן הינו מיטב דש קרנות נאמנות בע"מ. מיטב עוסק בשיווק השקעות (ולא בייעוץ) ולו זיקה לנכסים המנוהלים על ידו. אין באמור לעיל ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע. אין לראות באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהי. אישור הבקשה ופתיחת החשבון כפופים לשיקול דעתה הבלעדי של מיטב ובהתאם לתנאים הקבועים בהסכם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 חודשים

  דרך איזו פלטפורמה משקיעים?

 • לפני 2 שנים

  נהנתי מאד
  אני מתעניין מתחיל, ומעוניין לדעת אם יש לכם דרך לסחור על יבש בתקופה הראושנה וכמה זה יעלה לי
  ברק

  • לפני 2 שנים

   היי ברק, כדי להבין איזו מערכת יכולה להתאים לך,
   מציעה ליצור קשר עם מחלקת מכירות והם ישמחו לסייע. 03-7903555 שלוחה 3. בהצלחה! :)

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: איך להתחיל לסחור במניות? מדריך כיס למסחר עצמאי בני"ע
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.