תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

מסחר עצמאי במניות: המדריך המקוצר למשקיע בתחילת הדרך

23/08/2021

שוקלים להתחיל לסחור עצמאית במניות בשוק ההון? אתם לגמרי לא לבד: יותר מ-10 מיליון חשבונות מסחר חדשים נפתחו ברחבי העולם במהלך שנת 2020, כ-140 אלף מהם בבורסה בתל אביב. הקורונה השאירה לא מעט אנשים עם זמן וכסף פנויים - והתוצאה: גל חסר תקדים של משקיעים עצמאיים, שנכנסו לשוקי ההון בעולם, רבים מהם ברמות יידע מינימליות וללא ניסיון מעשי במסחר.

המשקיעים החדשים מצאו עצמם בעולם חדש לחלוטין, טובעים בשפע של מידע ונתונים ומבולבלים מול עשרות מונחי מפתח שבלעדיהם קשה מאוד להתחיל לסחור. להלן כמה מהשאלות שאותם משקיעים שאלו את עצמם – והתשובות שקיבלו.  

מהי מניה? 

בפני חברה מסחרית שמעוניינת לפתח את עסקיה עומדת האפשרות למכור לציבור המשקיעים חלק מאחזקותיה. המכירה מתבצעת בבורסה לניירות ערך, בהליך המכונה הנפקה. היחידות המונפקות קרויות מניות, ומיד לאחר הנפקה הראשונית של החברה הן מתחילות להיסחר בבורסה. בשלב זה החברה הופכת לחברה ציבורית ורוכשי המניות מקבלים בעלות עליה, בהתאם לחלק היחסי שרכשו. בעלות זו מעניקה להם את הזכות להשתתף באסיפות בעלי המניות ולהשפיע על דרכה של החברה. 

מדוע ההשקעה במניות פופולרית כל כך כיום? 

כמו רוב הדברים בחיים, הכל עניין של אלטרנטיבות. כיום, בגלל הריבית הנמוכה בכלכלה העולמית והמקומית, אין בשוק ההון אלטרנטיבות ראויות להשקעה במניות:

 • תוכניות החיסכון והפיקדונות בבנקים מציעים תשואות כמעט אפסיות.  
 • אגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות משיאות תשואות ברוטו נמוכות מאוד, שמיתרגמות בחלק מהמקרים לתשואות ריאליות שליליות. 
 • ההשקעה בנדל"ן משיאה תשואות נמוכות, וכרוכה במקרים רבים ב"כאבי ראש" רבים של תחזוקת הנכס, תחלופת דיירים, מיסוי ועוד. 

עם זאת, צריך לזכור גם כי ההשקעה במניות נחשבת להשקעה בסיכון גבוה יחסית לאפיקים הסולידיים, מאחר ששוק המניות תנודתי וקשה לחיזוי. ברוב המקרים, עדיף להשקיע במניות לטווח ארוך, ובכך לצלוח משברים ונפילות שיהיו בדרך. יציאה מהשקעה במניות שנופלות בעת משבר, עשויה להתברר במקרים רבים כטעות גדולה. לדוגמא, משקיעים שמיהרו לברוח מהשווקים לאחר הנפילות של תחילת משבר הקורונה במרץ 2020, הצטערו על כך בהמשך מאוד וראו איך השוק מחזיר את כל הירידות ועוד מוסיף עליות בשנה לאחר מכן. 

חשוב לזכור: לאורך זמן, למניות יש אמנם פוטנציאל תשואה גבוה מאפיקים סולידיים, אולם כל משקיע אמור להשקיע לפי יעדיו על ציר הזמן, אהבת הסיכון שלו, אסטרטגיות המסחר והקווים האדומים והירוקים שקבע לעצמו. אם אימצתם לכם אסטרטגיית מסחר, מומלץ שתידבקו בה ולא תיבהלו מכל מהמורה בשוק.

אילו סוגי מניות קיימים בשוק?

בשוק קיימים כמה סוגים של מניות, שכל אחד מהם מעניק זכויות אחרות למחזיקים בהן.

מניות רגילות: כנרמז משמן, מדובר במניות הנפוצות ביותר. מניות רגילות מקנות לבעליהן בעלות חלקית (בהתאם לגודל השקעה) בחברה, זכות השתתפות באסיפות כלליות, זכות לקבלת דיבידנדים מהחברה (אם החברה מחליטה לחלק דיבידנדים) וזכות להיות בין מקבלי הנכסים של החברה, אם זו תפורק.  

מניות בכורה: לא מקנות בעלות בחברה, אולם מבטיחות קדימות בקבלת דיבידנדים. משקיעים שמצליחים לצבור מספר רב של מניות בכורה בחברות המחלקות דיבידנדים באופן קבוע, נהנים בדרך כלל מקבלת תשלומים תקופתיים נאים, שמתווספים לרווחיהם (אם יש כאלו) מהתשואה על מניית החברה בבורסה.  

מניות הנהלה: שייכות בדרך כלל לאנשי ההנהלה, ומאפשרות למחזיקים בהן להשתתף גם בהחלטות דירקטוריון. מניות ההנהלה יקרות יותר ממניות רגילות, ומתאימות למי שרוצה להשפיע באופן אקטיבי על התנהלות החברה. 

מניות יסוד: מקנות זכויות הצבעה מיוחדות ובהן הזכות למנות דירקטורים. 

מניות "פני סטוקס": מניות של חברות קטנות מאוד, הנסחרות במחירים נמוכים וזמינות לציבור המשקיעים בוול סטריט. מחירה של "מניית פני" יהיה בדרך כלל עד 5 דולר. 

מניות דואליות: מניות של חברות שנרשמו למסחר בכמה בורסות במקביל. למשל, מניית חברת טבע שנסחרת בוול סטריט ובבורסה בתל אביב. 

איך קונים מניות? 

רכישת מניות וני"ע מתבצעת דרך גופים המכונים חברי בורסה - בנקים או בתי השקעות. מיטב דש הינו חבר הבורסה החוץ בנקאי הגדול בישראל. חברי הבורסה, המכונים גם ברוקרים, מעבירים פקודות קנייה ומכירה במסחר השוטף בשם לקוחותיהם. הם מפוקחים באופן שוטף על ידי הבורסה.

המשקיע צריך לבחור לפני היציאה לדרך האם הוא או היא מעוניינים להשקיע דרך מנהל תיקי השקעות, שמנהל את הכסף כמיטב ניסיונו המקצועי בשוק ההון, או במסחר עצמאי שחוסך סכומים לא מבוטלים בדמי ניהול ובעמלות, אך מסוכן יותר ומטיל את כל האחריות לתוצאות על המשקיע, שאינו מנוסה, מקצועי, נתמך במניפת יידע ו/או בעל זמינות למעקב השקעות כמו מנהל השקעות שזה תפקידו. 

בחירה זו היא כמובן עניין של העדפה אישית. אם לשפוט לפי נתוני השנה וחצי האחרונות יותר ויותר פונים לאפיק המסחר העצמאי, גם בזכות הריגוש ותחושת השליטה שהוא מספק. עם זאת, דברים משתנים, אם פעם נדרשו כ-300 אלף ₪ לפתיחת תיק השקעות מנוהל, כיום מוצעים תיקי השקעות מנוהלים בסכומי כניסה נמוכים הרבה יותר. מיטב דש מציעה לכם את מיטב דש מנג'ר*, תיק השקעות מנוהל ברף כניסה של 25 אלף ₪ בלבד. 

איך בוחרים מניות?

קיימות כמה גישות לבחירת מניות, בהן תחזיות צמיחה; הערכות שווי; ניתוח טכני לפי קווי תמיכה והתנגדות; בדיקת מכפיל הרווח (שווי השוק של החברה מחולק בשווי השוק שלה); או בדיקת מכפיל ההון העצמי (שווי השוק של החברה מחולק בהון העצמי שלה). 

אחת ההבחנות הפופולריות לקבלת החלטות בחירה במניות היא ההבחנה בין מניות ערך למניות צמיחה. בעוד שמניות ערך נסחרות לדעת רוכשיהן בפחות משווי השוק הראוי להן ולכן מהוות הזדמנות קנייה, חברות צמיחה (בדרך כלל חברות היי-טק) צומחות בקצב מהיר יותר מהסקטור שבו הן פועלות ומגלמות הבטחה לצמיחה מהירה גם בעתיד. 

בבואכם לקנות מניה, אלו כמה מהשאלות המרכזיות שאתם חייבים לשאול את עצמכם: 

1. האם המחיר הנוכחי של המניה גבוה, סביר או נמוך? 

2. האם המניה תנודתית? 

3. האם הסחירות במניה מספיקה? כך שאם וכאשר תרצו למכור או לקנות - תוכלו לעשות זאת בקלות ובמהירות.

4. האם הנהלת החברה איכותית? האם אתם סומכים על המנכ"ל והיו"ר? 

5. האם פעילותה העסקית של החברה יציבה - או רצופת משברים? 

6. האם התחום שבו עוסקת החברה נמצא בצמיחה, משגשג, דורך במקום או דועך? 

7. מה דעתכם ודעת המומחים (אנליסטים ואחרים) על המוצרים העיקריים של החברה - גם בהשוואה לתחרות בשוק? 

8. מהם מקורות הרווח של החברה - ומה מאיים עליהם בעתיד? 

9. האם יש לחברה מנועי צמיחה, כלומר: תחומים שייצרו לה הכנסות ורווחים בעתיד?

10. האם רווחי החברה נובעים מגידול בפעילותה או שמדובר בהכנסות חד פעמיות (לדוגמא, כתוצאה ממכירת נכס)? 

11. מה הסיכוי להשתלטות עוינת על החברה? האם מבנה הבעלות שלה מאפשר התקדמות מהירה ללא סכסוכים מיותרים? 

12. האם חברה מחלקת דיבידנדים למשקיעים מרווחיה - או משקיעה את כל רווחיה חזרה בפיתוח ובהמשך צמיחה? 

כדי לענות על השאלות רצוי לעיין בדוחות הכספיים שמפרסמות החברות, ולעקוב אחר הודעות הבורסה שלהן. אמצעים יעילים נוספים לצבירת יידע על מצב החברה: ניתוחי אנליסטים, דירוגי חברות בחברות הדירוג (חשוב לדעת שהחברות משלמות על דירוגים אלה), שיחות ועידה עם בכירי החברה, ידיעות בעיתונות הכלכלית, שמועות ומידע ברשתות הסושיאל. 

איך מקבלים דיבידנד? 

כשחברה מצליחה ליצור רווחים עומדת בפניה הדילמה האם להשקיע את הכסף בהמשך צמיחה, או להתחלק בהצלחה עם המשקיעים. דיבינד הוא למעשה חלוקת רווחים של החברה עם משקיעיה. 

חשוב לזכור שלא כל החברות מחלקות דיבידנדים. למעשה, חברות צמיחה ובהן חברות היי-טק נוטות בדרך לא לעשות זאת. חלוקת דיבידנד תלויה גם בעמידה של החברה בשני מבחנים: מבחן הרווח ומבחן יכולת הפירעון. כלומר, החברה צריכה להוכיח שיש לה מספיק רווחים לחלק ושהיא תעמוד בהתחייבות עתידיות לאחר חלוקת הדיבידנד. 

הדיבידנד יכול להיות מחולק באופן תקופתי, במועדים ידועים מראש או באופן חד פעמי ומיוחד, בהתאם להחלטת דירקטוריון החברה. חלוקת הדיבידנד הקבוע גם בשנים שבהן החברה לא עומדת בתחזיות הרווח שלה, מהווה איתות לעוצמת החברה ולכך שהמשקיעים נמצאים בראש סדר העדיפויות שלה. 

הדיבידנד מחולק על פי רוב במזומן, אך לפעמים גם בנכסי החברה כמו מניות חברות בנות שלה. במהלך החלוקה קיימים שני מועדים חשובים: יום הקום ויום האקס. ביום הקום נקבע מי זכאי להשתתף בחלוקת הרווחים ומתי חלוקה זו תתבצע. משום כך, יום הקום נקרא גם "היום הקובע". יום האקס מתרחש למחרת היום הקובע, ובמהלכו הבורסה מנכה משער המניה את סכום הדיבידנד. 

כל החברות שמחלקות דיבידנדים מציעות למשקיעים שמקבלים אותם לרכוש בדיבינד מניות החברה ללא עמלות. הצעה זו מתאימה בעיקר למשקיעים לטווח ארוך, שאינם זקוקים באופן מיידי לכספי השקעתם. 

איך משלמים מס רווחי הון? 

בבורסה בתל אביב משולם מס רווחי הון בשיעור של 25% על הרווחים הריאליים. מס זה, החל גם על תשלומים כמו דיבידנדים וריבית מניירות ערך מקומיים וזרים, משולם ברגע מכירת נייר הערך.

ניירות הערך שעליהם משולם 25% מס רווחי הון הם מניות, אגרות חוב צמודות למדד, אופציות, תעודות סל וקרנות נאמנות. על אגרות חוב שקליות משולם מס נומינלי בשיעור של 15%, כלומר: ללא ניכוי מהרווח של ההצמדה למדד. 

חשוב לדעת: מס הבורסה מתחשב גם בהפסדים שצברתם מפעילותכם בניירות ערך, ומאפשר לכם לקזז אותם מרווחים עתידיים. הפסד שאינו מקוזז נקרא מגן מס, והוא יכול להתקזז אוטומטית עד סוף שנה קלנדרית. קיזוז מגן מס במעבר משנה לשנה יחייב אתכם להגיש דוח בנושא לרשויות המס.

*השירות ניתן על ידי מיטב דש ניהול תיקים בע"מ ומיטב דש טרייד בע"מ ("מיטב דש") באמצעות פלטפורמה דיגיטלית להצטרפות לשירות ניהול תיקים. התיק מנוהל באמצעות קרנות נאמנות. מנהל הקרן הינו מיטב דש קרנות נאמנות בע"מ. מיטב דש עוסק בשיווק השקעות (ולא בייעוץ) ולו זיקה לנכסים המנוהלים על ידו. אין באמור לעיל ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע. אין לראות באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהי. אישור הבקשה ופתיחת החשבון כפופים לשיקול דעתה הבלעדי של מיטב דש ובהתאם לתנאים הקבועים בהסכם.

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר,הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב דש טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  יש לי מניה, שאני רוצה מצד אחד למכור ברווח מצד שני לא להפסיד אם תרד, אני יכול לשלוח על אותה מניה שתי פקודות באותו זמן, אחת עם טריגר תחתון ואחת עם טריגר עליון? זה גם אצלכם ככה? תודה רבה

  • לפני 2 שנים

   הבורסה בתל אביב לא תומכת במתן 2 הוראות שונות על אותה כמות אבל יש בורסות בעולם שכן מאפשרות הוראות אלו. במערכת המסחר של וול סטריט הוראה זו נקראת הוראת oco.

 • לפני 2 שנים

  היכן מסבירים איך לרכוש אופציות דרך הפלפון . מהמחשב מהבית אני שולט קונה ומוכר !

  • לפני 2 שנים

   במערכות המסחר קיימת חוברת הסבר מפורטת עם תמונות רק חשוב קודם לכן לוודא שחתמת על נספח נגזרים והחשבון פתוח למסחר באופציות.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: מסחר עצמאי במניות: המדריך המקוצר למשקיע בתחילת הדרך
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.