תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

במקום דירה להשקעה: כך תוכלו לנסות וליצור מנגנון שיגרום לכסף לעבוד בשבילכם

מדורים:
27/07/2022

הכנסה פסיבית מתמשכת לאורך שנים היא חלק מהדרך לעצמאות כלכלית. כך אפשר לנסות ולהגיע לשם בלי לקחת משכנתא ובלי לשבור את הראש בחיפוש אחרי נכסי נדל"ן

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

משבר הקורונה לימד אותנו עד כמה חשוב לחסוך, וגם שזה אפשרי: משקי בית רבים הגדילו את החיסכון מתוך רצון לייצר לעצמם כרית ביטחון.

אתם לא חייבים לקנות דירה, כדי לגרום לכסף שלכם לעבוד בשבילכם. איך? למשל, באמצעות השקעה ארוכת טווח בבורסה. הנתונים מלמדים שלאורך זמן השקעה בבורסה מניבה תשואות נאות, שעולות על התשואות בשוק הנדל"ן.

קראו עוד במגזין:

אבל, מה עושים עכשיו עם הכסף שנחסך? בחלק גדול מהמקרים, כספי החיסכון מקבלים ריבית בחיסכון הבנקאי או בחשבון העובר ושב. במציאות אינפלציונית, זה אומר שהכסף מאבד מערכו מדי יום. אם למשל תשואת החיסכון היא 1% בשנה בעוד האינפלציה השנתית עומדת על 4%, הכסף שלכם מאבד 3% מערכו בשנה.

חלום הדירה להשקעה

בעיית השחיקה בחסכונות הבנקים גרמה לחוסכים רבים להתחיל לחשוב איפה כדאי להם להשקיע את הכסף. אחד האפיקים המדוברים ביותר הוא קניית דירה להשקעה, מתוך כוונה ליהנות לאורך השנים מהשכירות שהיא מניבה ומעליית הערך של הנכס. דמי השכירות אמורים לשלם קודם כל את המשכנתא על הדירה, ובהמשך לסייע גם במימון הוצאות המחיה השוטפות. במציאות שבה מחירי הנדל"ן ממשיכים לטפס, אין פלא שמשקיעים רבים רוצים להצטרף לחגיגה.

כאן לב הבעיה: מחירי הנדל"ן הגבוהים מרחיקים את חלום הדירה ממשקיעים רבים, שלא מצליחים לעמוד במחירים הגואים. חלק מהמשקיעים, שצופים במחירי הנדל"ן בישראל מטפסים, מנסים את מזלם מעבר לים. המחירים שם אמנם מפתים, אך השקעה ביעד בלתי מוכר במרחק של אלפי קילומטרים, עלולה לגלם סיכון גבוה.

במצב עניינים כזה, אין מנוס משתי מסקנות ביניים:

 • לא כל אחד יכול להרשות לעצמו לקנות דירה, בטח שלא באזורי הביקוש בישראל.
 • השקעה בדירה לא מתאימה לכל אחד, בטח שלא דירה ביעד מרוחק בחו"ל. דירה מושכרת אמנם מספקת הכנסה פסיבית קבועה, אבל גם הרבה כאבי ראש בעיסוק בתחזוקה השוטפת של הנכס לשביעות רצונם של השוכרים.

אפשרות נוספת: השקעה ארוכת טווח בבורסה

והחדשות הטובות? אתם לא חייבים לקנות דירה, כדי לגרום לכסף שלכם לעבוד בשבילכם. איך? למשל, באמצעות השקעה ארוכת טווח בבורסה. הנתונים מלמדים שלאורך זמן השקעה בבורסה מניבה תשואות נאות, שעולות על התשואות בשוק הנדל"ן. לפי מחקר שערך בנק ישראל, התשואה השנתית שהניב מדד ת"א 125 במשך 30 שנה (1988 עד 2017), עמדה על 7.4% ברוטו. זאת לפני שהזכרנו את העליות המשמעותיות בשווקי ההון בשנים שבאו אחר כך, ולפני שמציגים את התשואות הגבוהות שהניבו מדדים אחרים כמו מדד 500 S&P בארה"ב.

המשמעות של הנתונים פשוטה: מי שהשקיע במדד ת"א 125 100,000 ₪ בשנת 1988, צבר כעבור שלושה עשורים 416,951 ₪ ברוטו – 316,951 ₪ מהם מרווחי התשואה והריבית דריבית (עליה נרחיב בהמשך).

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionהאם אתם סוחרים ישירות בבורסה?

5 טיפים ליצירת מנגנון כספי שעובד עבורכם:

תנו למספרים לדבר

הקצאת נכסים בתיק ההשקעות צריכה להתבסס על מספרים, נתונים ודוחות. ניתוח ביצועי החברה, הדוחות והמדדים המרכזיים, יסייע לכם לקבל אינדיקציה חשובה על פוטנציאל החברה. לעומת זאת, הנטייה ללכת בצורה עיוורת אחרי העדר ואחרי הבאז התקשורתי עלולה לעלות ביוקר.

גלו התמדה

ע"פ נתוני העבר, התשואה שמצטברת לאורך שנים עשויה להגדיל את החיסכון, לעיתים במאות אחוזים. זה קורה בזכות אפקט הריבית דריבית, במסגרתו הרווח מושקע מחדש, מייצר רווחים נוספים שאף הם מושקעים ומייצרים רווחים – וחוזר חלילה. באופן הזה, ספירלת התשואות הולכת וגדלה ככל שהתשואה גבוהה יותר, וככל שההשקעה מתפרסת על פרקי זמן ארוכים יותר ואין משיכות מזדמנות של הכסף.

פעלו מהראש

אחת הטעויות הגדולות של משקיעים היא לפעול מהבטן, במיוחד בתקופות תנודתיות בשווקים. משקיעים שנבהלו ומכרו את אחזקותיהם במניות בעקבות הירידות החדות שאפיינו את תחילת מגפת הקורונה, עיגנו את ההפסדים והחמיצו את העליות המשמעותיות שהגיעו לאחר מכן; עליות שפיצו על הירידות – והרבה מעבר לכך. בהסתכלות על נתוני העבר, לאורך הזמן הבורסה נוטה לעלות. לכן, גם בתקופות תנודתיות חשוב להסתכל על הנתונים ולקבל החלטות מהראש במקום מהבטן.

היו עם יד על הדופק – בלי להגזים

מצד אחד, חשוב לעקוב אחרי ביצועי התיק ובמידת הצורך לבצע אופטימיזציה. מצד שני, חשוב לשמור על איזון בין ניטור התיק באופן שוטף, לבין התעדכנות תזזיתית שיכולה לייצר סטרס מיותר. כניסה למתח רב בתקופות תנודתיות עלולה להוביל לביצוע טעויות יקרות ומיותרות.

הגדילו את ההשקעה בהדרגה

אחד היתרונות של השקעה בבורסה ביחס להשקעה בנדל"ן, היא שההון הראשוני לא מהווה חסם: אפשר להתחיל בסכומים לא גבוהים, ולהגדיל אותם בהדרגה. כדי לאפשר לתשואה ולמנגנון הריבית דריבית לייצר רווחים הולכים וגדלים, אפשר להגדיל את היקף ההשקעות מדי חודש: במקום שהכסף יילך לחיסכון הבנקאי, אפשר לנתב אותו לתיק ההשקעות.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 1 שנים

  אכן כי כן, אכן מי שהשקיע בת"א-125 100,000 ₪ בשנת 1988, צבר 416,951 אממה ועל מה כולם בדממה? על תזמון אחורה בזמן, תחילת השקעה בשנת שפל, תום השקעה בשנת שיא, אכן כי כן ...אכן אפשר לתזמן את השוק אחורה בזמן

  • לפני 1 שנים

   אותו הדבר גם בנדלן.. לא ?

  • לפני 1 שנים

   טוב שנתת לכתב הזה בראש...

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: במקום דירה להשקעה: כך תוכלו לנסות וליצור מנגנון שיגרום לכסף לעבוד בשבילכם
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.