תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

מבוא לשוק אגרות החוב: מריבית ודירוג אשראי עד עקום התשואות

לימוד שוק החוב וניתוח נכון של שוק זה, עשויים לאפשר לנו כמשקיעים לצפות באופן מדויק תהליכים מאקרו כלכליים – ולשפר את היערכותנו בתיק המניות. מהם מונחי היסוד שאתם חייבים להכיר? צפו במפגש הזום

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

במפגש הזום שקיימנו עם הסוחרים בבורסה, דיברנו בין השאר על סוגי אגרות חוב, דירוג אשראי, הקשר בין ריביות, תשואה לפדיון, מחירי אג"ח ועקום התשואות. ביסוד לימוד שוק החוב עומדת ההנחה שניתוח נכון של שוק זה יאפשר לנו כמשקיעים לצפות תהליכים מאקרו כלכליים.

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

אג"ח: איגרת חוב, נייר ערך שבאמצעות הנפקתו ניתן לגייס כסף מהציבור, בדומה ללקיחת הלוואה מהבנק. הלווה שהנפיק את החוב מחזיר לנו את החוב במועד שנקבע מראש. האיגרת מבטיחה תשואה (ריבית) מוגדרת מראש ויכולת להרוויח ממנה גם במסחר לטווח קצר. היא נחשבת לאפיק השקעה סולידי.

סוגי אגרות חוב

 

  • אג"ח ממשלתי: המדינה מגייסת חוב מהציבור.
  • אג"ח קונצרני: אג"ח תאגידי, של חברות.
  • אג"ח להמרה: אג"ח שבו מסוכם מראש כי החברה שמנפיקה את החוב תוכל גם להשאיר את החוב אצלה למטרותיה, ובמקרה כזה אגרות החוב שבידי המשקיעים יומרו למניות.
  • אג"ח COCO, התחייבות נדחית (ה"נ): מוצר שבדרך כלל מזוהה עם בנקים, גם בו יש מרכיב הוני.
  • אג"ח מוניציפלי.

כשמסתכלים על שם אגרת החוב, חשוב לדעת כי המספר בסיומה מעיד על מועד החזר החוב. למשל, באג"ח ממשלתי שקלי 0928 מועד ההחזר הוא ספטמבר 2028. במפגש עברנו עם הצופים על עמוד אג"ח לדוגמא באתר ביזפורטל והסברנו את כל הנתונים והמידע המוצגים שם. 

דירוג אשראי: הדירוג הוא למעשה דעה או הערכה לגבי סיכוני האשראי של הגוף המדורג. בעולם קיימות כיום שתי סוכנויות דירוג עיקריות: סטנדרד אנד פורס ומודיס. בישראל קיימות החברות מעלות ומידרוג. הדירוג שלהן משקף את היכולת היחסית של מנפיק החוב להגיע לכשל פירעון. דירוג האשראי אינו המלצת השקעה, אלא רק מרכיב אחד במכלול גורמים. הוא גם אינו ערובה לאיכות האשראי ואינו מבטיח מפני כשל פירעון. סוכנויות הדירוג מתוגמלות על ידי מנוייהן ועל ידי מנפיקי החוב. דירוג האשראי ניתן באותיות, לפי איכותו, מ-AAA שפירושו דירוג מעולה ועד DDD שפירושו דירוג נמוך ביותר. 

poll questionמה דעתכם על השקעה עצמאית בשוק האג"ח?

ריבית: מונח כלכלי שפירושו למעשה "מחיר הכסף", מחיר העברת כסף מהעתיד להווה. הריבית משולמת על ידי הלווה למלווה במשך תקופת ההלוואה. מטרתה לפצות את המלווה בשלושה היבטים: סיכון, אובדן נזילות, אינפלציה (ירידת כוח הקנייה). לכן, הלוואה לטווח זמן ארוך יותר תינתן בריבית גבוהה יותר. 

הקשר בין ציפיות הריבית למחירי האג"ח: מדובר בקשר הפוך. כשציפיות הריבית יורדות, מחירי האג"ח בבורסה יעלו. ולהיפך. התופעה בולטת מאוד בשוק האג"ח האמריקאי. 

ערך מתואם (פארי): איגרת חוב בישראל מונפקת בערך של 100 אגורות. כלומר, מנפיק החוב צריך להחזיר לציבור 100 אגורות בתוספת ריביות. הערך המתואם מבטא את שוויה הכלכלי של איגרת החוב בהתאם לריבית שנצברה עד כה והפרשי ההצמדה אם קיימים כאלה (החוב האמיתי למחזיקי האג"ח). הערך המתואם צובר ריבית מיום חלוקת ריבית אחת למשנהו. אם, לדוגמא, במהלך אחת התקופות הללו הערך עולה מ-100 ל-104, הרי שביום התשלום המשקיעים באג"ח מקבלים 104, ערך האג"ח חוזר להיות 100 ומתחיל שוב לצבור ריבית - וחוזר חלילה. 

יכול לקרות מצב גם שאג"ח של חברה ייסחר משמעותית נמוך יותר מהערך המתואם שלה. לדוגמא, סדרה ד' של אג"ח אלדן תחבורה נסחרת בכמעט 94, בעוד שהערך לפדיון הוא כמעט 102. זה אומר בדרך כלל שהשוק מטיל ספק ברמה כזו או אחרת  ביכולת החברה להחזיר את חובה. משקיעים שכן סבורים כי החברה תצליח לעמוד בהחזרי החובות יכולים, אם זה אכן יקרה, לעשות רווח נאה על הדלתא בין השער בפועל לערך המתואם שלה. 

קראו עוד במגזין:

 

 

תשואה לפדיון: התשואה המובטחת במונחים שנתיים. התשואה מובטחת תחת שתי הנחות מרכזיות: 1. המנפיק עמד בכל התחייבויותיו. 2. המשקיע החזיק באיגרת עד למועד הפדיון הסופי. התשואה לפדיון מושפעת ממחיר האיגרת בבורסה ביחס המתואם. אם משקיע קונה איגרת חוב מתחת לערך המתואם, התשואה לפדיון עולה. ואם המשקיע קונה אג"ח מעל לערך המתואם - התשואה לפדיון יורדת. 

עקום התשואות (yield curve): גרף המתאר את הקשר העיתי בין המח"מ (משך חיים ממוצע) לבין התשואה לפדיון. במצב נורמלי, הגרף אמור לעלות ככל שאנחנו מתקדמים על ציר הזמן, כלומר: תשואה של אג"ח ל-10 שנים תהיה גבוהה יותר מתשואה לאג"ח של 5 שנים. 

עם זאת, ישנם מצבים שהעקום מתהפך ויש תשואה גבוהה דווקא על האג"חים הקצרים. זה קורה כשמשקיעים רבים מוכרים את האגרות הקצרות מתוך חשש לגורלן. בתרחיש כזה, התשואה לפדיון של האגרות עולה. כשהעקום לא תקין זה בדרך כלל סימן לסיכוני אשראי או אפילו למשבר אשראי. זה סימן למצוקת נזילות בטווח של עד שנה. במצב כזה, כדאי לשקול לדלל את תיק המניות. בראייה היסטורית, עקום התשואות סימן את בואם של משברים בשוק המניות בשנים 2000, 2007 ו-2019. 

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

להרשמה חינם למפגשי האונליין ולצפייה ברשימת המפגשים, לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 3 שנים

    האם צפוי המשך לשיעור הזה של שחר?

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: מבוא לשוק אגרות החוב: מריבית ודירוג אשראי עד עקום התשואות
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.