תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

השקעה ב-IPO וחברות SPAC: האם זה מתאים לכם כמשקיעים?

10/03/2021

שחר חן התארח במפגש זום ודיבר על טירוף ה-SPAC בוול סטריט, על אותן חברות "צ'ק פתוח" או "מעטפת" שמגייסות הון מהמשקיעים ויוצאות לאתר ולרכוש חברה למיזוג. צפו במפגש

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

שחר חן התארח במפגש זום שקיימנו ודיבר על השקעה ב-IPO וחברות SPAC. סבבי הגיוס בשוק ההון מתחלקים לכמה סוגים:

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>> 

Pre Seed: שלב הרעיון, עדיין אין מיזם. במה משקיעים בשלב זה? בעיקר במובילי החברה ומייסדיה. 

Seed: שלב הכולל סקרי שוק, רישום פטנטים, ייעוץ מומחים, גיבוש מודל עסקי ובניית תוכנית עסקית. 

סבב גיוס ראשון: שלב האבטיפוס וניצני מכירות. הגיוס הוא לרוב למימון ספקים.

סבב גיוס שני: בשלב זה לחברה יש כבר עובדים והוצאות. כספי הגיוס בסבב השני מיועדים לסייע לחברה להגיע לנקודת איזון, בדרך למעבר לרווחיות.

סבב גיוס שלישי: בשלב זה בדרך כלל לחברה יש כבר לקוחות יציבים, כך שהמימון נועד להגדלת המכירות. חברות שהגיעו לשלב זה עשויות לעבור לרווח וליצירת תזרים מזומנים חיובי. 

הנפקה IPO: הנפקה ראשונה לציבור. 

poll questionהאם תהיו מוכנים להשקיע בחברה רק על סמך המוניטין של היזמים והמנהלים?
 

שחר הסביר במפגש על מה כדאי להסתכל בטפסי תשקיף של חברות בבורסה בתל אביב, המופיעים באתר מאיה, ועל מה להסתכל בטופס הנפקה ראשונה לציבור בבורסה האמריקנית. חן הסביר שאם רוצים למצוא תשקיף של חברה הנסחרת בארה"ב, פשוט צריך להקליד את שמה בגוגל להוסיף אחר כך S1. לדוגמא, את התשקיף של חברת באמבל ניתן למצוא אם מחפשים bumble S1. 

קראו עוד במגזין:

 

 

חברות SPAC: שיאי גיוסים ב-2020

חברות SPAC (ראשי תיבות: Special Purpose Acquisition Companies) הן חברות ללא פעילות עסקית מוגדרת, המונפקות כקופות מזומנים. המטרה שלהן היא למצוא סטארט-אפ או חברה מבטיחים, להתמזג איתם, להנפיק את החברה הממוזגת וליהנות מהרווחים. חברות ה-SPAC מכונות גם "חברות צ'ק פתוח". 

המונח המקביל פחות או יותר בישראל לחברות SPAC הוא חברות מעטפת. מדובר בחברה שאין לה במישרין או בעקיפין פעילות ריאלית המניבה או צפויה להניב הכנסות במהלך העסקים הרגיל. זו גם חברה ש-80% או יותר מנכסיה הם מזומנים ו/או שווי מזומנים ואין לה החזקות או שליטה בחברות אחרות לפי כללי החשבונאות. 

חברות ה-SPAC הראשונות קמו כבר בשנות התשעים של המאה הקודמת. בשנת 2014 התבצעו 12 הנפקות SPAC, שגייסו 1.8 מיליארד דולר. לעומת זאת, בשנת 2020 בוצעו לא פחות מ-248 הנפקות כאלו, שגייסו 83.3 מיליארד דולר. 

חברת SPAC מנוהלת על פי רוב על ידי מנהלים מנוסים, שאמורים לאתר את חברת המטרה לרכישה ומיזוג בתוך 18-24 חודשים מגיוס ההון. לפני הרכישה, היזמים לא מורשים למשוך משכורות. לאחר הרכישה, היזמים מחזיקים בדרך כלל עד 20% מהחברה. 

שחר המליץ במפגש על אתר SPAC TRACK כמקור מידע מוביל ואיכותי לחדשות, מידע ונתונים על חברות SPAC. 

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

להרשמה למפגשי האונליין ללא עלות, לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 3 שנים

    מפגש מצוין

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: השקעה ב-IPO וחברות SPAC: האם זה מתאים לכם כמשקיעים?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.