תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

עולם ה-IRA: איך לסחור בכספי החסכונות

תום ריכטר - מנהל תחום ה-IRA במיטב דש, הסביר במפגש הזום שקיימנו איך ניתן לסחור בכספי החסכונות בקופות הגמל או בקרנות ההשתלמות, באופן עצמאי או דרך מנהל תיק השקעות. צפו במפגש

אני רוצה לשמוע עוד על ניהול עצמי של החיסכון שלי >

תום הסביר איך ניתן לסחור בכספי החסכונות בקופות הגמל או בקרנות ההשתלמות, באופן עצמאי או דרך מנהל תיק השקעות. במפגש הודגשו יתרונות ה-IRA, כמו לדוגמא הטבות המס, אך גם הובהר היטב כי מדובר במסלול שלא מתאים לכל אחד, המצריך קבלת ייעוץ מאיש מקצוע. 

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

מאחר שהלקוח מנהל את כספו בעצמו, הוא יכול להתאים במהירות את רמת הסיכון לצרכיו ולמועד המשיכה. הלקוח יכול גם לשנות פוזיציות במהירות, בהתאם למצבים המשתנים בשווקים

הזכות לסחור בחסכונות בניהול אישי (IRA) קיימת בישראל משנת 2009. למעשה, החוסך תופס את מקומו של בית ההשקעות כמנהל האישי של תיק החיסכון וההשקעות שלו. ריכטר מסר כי עשרות אלפי אנשים מנהלים את חסכונותיהם בדרך זו במיטב דש, כשרף המינימום לכניסה לניהול אישי עומד על 50 אלף שקל בקרנות השתלמות ו-100 אלף שקל בקופות הגמל. בארה"ב כ-30% מהמשקיעים משתמשים ב-IRA, בישראל המסלול הזה עשה קפיצת מדרגה לאחרונה. 

הטבות המס

בעוד שקרנות ההשתלמות פטורות ממס רווחי הון, קופות הגמל מחויבות במס רווחי הון רק בעת הפדיון, מה שמאפשר דחיית מס משמעותית שעשויה להימשך שנים ונחשבת הלכה למעשה להטבת מס.  

פלטפורמת המסחר

לקוח ה-IRA במיטב דש בוחר בתחילה פלטפורמת המסחר שדרכה ירצה לעבוד: מיטב דש טרייד - זרוע המסחר שלנו, או אחד מארבעת הבנקים: לאומי, פועלים, מזרחי-טפחות או הבינלאומי. חשבון המסחר מקושר לקופת הגמל או קרן ההשתלמות של הלקוח במיטב דש.

לאחר בחירת הפלטפורמה צריך הלקוח לבחור בין שתי אפשרויות:

1. ניהול עצמי של הכספים בקופה/קרן. כלומר, לקנות ולמכור ניירות ערך לפי ראות עיניו ושיקוליו בכפוף למגבלות החוק. 

2. מסחר באמצעות מנהל השקעות אישי, שיתאים את אופי ההשקעה לצרכיו האישיים של המשקיע. 

מי רשאי להצטרף למסחר IRA?

1. כל עמית בקרן השתלמות נזילה או שאינה נזילה. 

2. עמית המנהל קופת גמל עצמאית ונזילה. 

3. עמית המנהל קופת גמל שכירה, שהינו מעל גיל 60 עם חמש שנות ותק לפחות. 

4. בקופות גמל שאינן נזילות הניהול יהיה פאסיבי בלבד (מוצרים עוקבי מדדים). 

5. חוסכים במסגרת תיקון 190.

6. כספי יורשים ופיצויים, לאחר התחשבנות מס. 

poll questionמה מבחינתך היתרון החשוב ביותר בניהול אישי (IRA)?

להשקעה במסלול IRA יתרונות רבים

1. שליטה מלאה בניהול הכספים.

2. גמישות מרבית: מאחר שהלקוח מנהל את כספו בעצמו, הוא יכול להתאים במהירות את רמת הסיכון לצרכיו ולמועד המשיכה. הלקוח יכול גם לשנות פוזיציות במהירות, בהתאם למצבים המשתנים בשווקים. 

3. הלקוח שומר על זכויותיו בקופת הגמל ועל ההטבות הגלומות בה, לרבות הטבות המס. 

4. ריבית דריבית: דחיית אירוע המס לרגע הפדיון מאפשרת ללקוח ליהנות מהריבית על הריבית, מה שיגדיל מאוד את סך החיסכון במשך השנים.

5. בניהול קופת גמל דרך תיקון 190 ניתן להקטין את חבות המס הסופית (15% על הרווח הנומינלי) בסביבת אינפלציה נמוכה. 

קראו עוד במגזין:

 

 

ל-IRA, עם זאת, יש גם שני חסרונות בולטים

1. חוסכים חסרי ניסיון בשוק ההון עלולים ליטול סיכונים גדולים מדי, לא לפזר נכון את התיק ולהעמיד את כספי הפנסיה שלהם בסכנה. 

2. חיסכון במסלול IRA מחייב הרבה מאוד תשומת לב וזמן, כדי לבדוק את אופציות ההשקעה באופן מעמיק. זה בהחלט לא מתאים לכל החוסכים.

במסגרת מסלול IRA מותר להשקיע רק בניירות ערך סחירים, בהם מניות, אגרות חוב, פיקדונות, תעודות סל וקרנות נאמנות. השקעה בחו"ל מותרת רק במדינות החברות בארגון ה-OECD או במדינות המדורגות A ומעלה. ההשקעה בניירות ערך של תאגיד מסוים לא תעלה על 10% משווי נכסי הקופה (למעט תעודת סל, קרן חוץ, פיקדונות בבנקים ואגרות חוב מדינה). חשוב לציין, עם זאת, שאם ההשקעה שלכם בניירות ערך של תאגיד מסוים עלתה מ-9% ל-11% בגלל עלייה בשווי הניירות, חריגה כזו מותרת. 

להרשמה חינם למפגשי האונליין ולצפייה ברשימת המפגשים, לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

השאירו פרטים בטופס ונדאג לחזור אליכם עם הצעה ופרטים נוספים
הנני מודע לכך כי המידע שנמסר על-ידי ישמר במאגרי המידע של קבוצת מיטב דש ו/או מי מטעמה (להלן: "הקבוצה"). הנני מאשר למסור את המידע לחברות הקבוצה, בין היתר, לצורכי שיווק ופרסום של מוצרים ושירותים פיננסיים מטעם הקבוצה, בדרך של שירותי דיוור ישיר ובכל אמצעי אלקטרוני אחר. ניתן לחזור מהסכמה זו בכל עת בטלפון 3366*.
אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 3 שנים

    האם ניתן להעביר תיק ניע פרטי לחשבון ira במסגרת תיקון 190 מבלי לבצע מכירה של ניע בחשבון הפרטי ורכישת הניע בחשבון הira .מה דינם של ניע שהמסחר בהם הופסק

  • לפני 3 שנים

    השארתי פרטיפ. נא לחזור אלי בהקדם

השאירו פרטים בטופס ונדאג לחזור אליכם עם הצעה ופרטים נוספים
הנני מודע לכך כי המידע שנמסר על-ידי ישמר במאגרי המידע של קבוצת מיטב דש ו/או מי מטעמה (להלן: "הקבוצה"). הנני מאשר למסור את המידע לחברות הקבוצה, בין היתר, לצורכי שיווק ופרסום של מוצרים ושירותים פיננסיים מטעם הקבוצה, בדרך של שירותי דיוור ישיר ובכל אמצעי אלקטרוני אחר. ניתן לחזור מהסכמה זו בכל עת בטלפון 3366*.
אתם קוראים: עולם ה-IRA: איך לסחור בכספי החסכונות
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.