תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

כל הנוצץ זהב? כללי אצבע להשקעה בסחורות

מהם סוגי הסחורות, יתרונות ההשקעה בהם, ממה חשוב להיזהר ואיך ניתן להשקיע בחוכמה? פלטינה, אלומיניום, פחם, קקאו, או בשר בקר – הצצה לעולם השקעות אחר, המעמיד אלטרנטיבה למניות ולאג"ח

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

בעוד שתשומת הלב של רוב המשקיעים נתונה בדרך כלל להשקעה בניירות ערך כמו מניות ואג"ח, פורח במקביל עולם שלם של אפשרויות השקעה שמתמקד בקפה שאנחנו שותים, בסויה שאנחנו אוכלים ובדלק במכוניות שלנו.

שוק הסחורות כולל את חומרי הגלם המרכזיים שמשמשים אותנו בחיי היום יום, מגידולים חקלאיים עד מתכות ומשאבי טבע. אז מה גורם לאנשים להשקיע בקפה ולא רק לשתות אותו? ומהם היתרונות של ההשקעה בסחורות? לפני שנבחן את השאלות הללו, כדאי לפרט מהם סוגי הסחורות הקיימים בשוק.

קראו עוד במגזין:

 

סוגי סחורות

שוק הסחורות מחולק למספר ענפים מרכזיים:

 • סקטור האנרגיה: כולל סחורות כמו נפט גולמי, גז טבעי, פחם ובנזין
 • סקטור המזון: כולל סחורות כמו תירס, סוכר, קפה, קקאו, סויה, חיטה ועוד
 • סקטור הבשר: כולל סחורות כגון בשר חזיר, בקר, עוף ועוד
 • סקטור המתכות: כולל מתכות נדירות (כגון זהב, מתכת ופלטינה) ומתכות לא נדירות (עופרת, אלומיניום, בדיל ועוד)

השקעה בסחורות – יתרונות

 

 • יכולת לייצר גיוון וגידור סיכונים: מבחינת היסטורית, לביצועי המניות והאג"ח יש נטייה להשפעה הדדית. שוק הסחורות, לעומת זאת, אינו קורלטיבי (מתואם) עם ביצועי המניות. זאת בשל העובדה ששערי הסחורות מושפעים במידה רבה מהדינמיקה בשווקים הייעודיים ופחות מההתרחשויות בשוק ההון. כך, למשל, מחסור בקפה עשוי להשפיע על מחיר הקפה יותר ממגמות כזו או אחרת בבורסה. דינמיקה אלו עשויה לשמש ככרית ביטחון במקרה של ירידות שערים בבורסה.
 • הגנה על התיק מפני השפעות אינפלציה: כשרמת מחירי המוצרים במשק עולה למחירי הסחורות תהיה נטייה לעלות גם כן, באופן שיסייע בשמירה על ערכו הריאלי של הכסף.
 • הגדלת פוטנציאל התשואה: לצד יתרונות ההשקעה בסחורות כאמצעי השקעה דפנסיבי, המסחר בהן משמש גם משקיעים שרוצים להגדיל את פוטנציאל התשואה.  משקיע שמאמין, למשל, שהמצב הגאו-פוליטי במזרח התיכון עלול להוביל לצמצום תפוקת הנפט, יקנה חוזים עתידיים הקשורים לנפט מתוך הנחה שמחירו צפוי לעלות.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionהאם אתם משקיעים באופן ישיר בשוק ההון?

השקעה בסחורות – כללי מפתח

 

 • להשקיע בזהירות: לצד היתרונות הרבים הגלומים בהשקעה בסחורות, חשוב לדעת שהשקעה זו מאופיינת בתנודתיות גבוהה. לא מעט גורמים משפיעים על מחירי הסחורות: תנודות בהיצע, מגמות עולמיות שגורמת להאצה או הפחתה של צריכה, השפעות מזג האוויר, החלטות רגולטוריות ועוד.
 • לאסוף את המידע הנחוץ לקבלת החלטה: ממש כפי שבוחרים מניות על בסיס נתונים, כך בחירת סחורה צריכה להתבסס על הגורמים שעשויים להשפיע על מחירה. לשם כך חשוב לצרוך מידע ממקורות אמינים, להיחשף לסקירות של אנליסטים, למפות את הכוחות המרכזיים שמשפיעים על מחיר הסחורה ולנסות להבין לאן הרוח נושבת.
 • לבצע ניתוח פונדמנטאלי: ניתוח כזה בוחן את הסחורות ביחס למדדים כלכליים ופיננסיים, בדומה לבחינת מניות. במקרה של השקעה בסחורות, הניתוח הפונדמנטאלי מספק בין היתר תובנות בנוגע למבנה ההיצע והביקוש שמשפיע על מחיר הסחורה. לדוגמא,  אם צפוי מחסור בעקבות בצורת או עודף ביקושים, המחיר צפוי לעלות - ולהיפך. ממשלת ארה"ב מפרסמת דוחות תקופתיים שמציגים את הערכות היצע וביקוש, ומסייעת למשקיעים לקבל אינדיקציות חשובות. דוחות כאלה זמינים גם בסוגי סחורות אחרים.
 • לפזר את ההשקעה בין סוגי נכסים שונים: בשל התנודתיות הגבוהה של מחירי הסחורות, מומלץ לגוון את תיק ההשקעות ולשלב נכסים נוספים, עם רמת סיכון נמוכה יותר.
 • לפזר את ההשקעה בין סחורות שונות: כדי למתן תנודתיות בשערים של סחורה מסוימת, ניתן לפזר את ההשקעות בין סחורות שונות. אפשרות נוספת היא להשקיע במוצרים המציעים פיזור מובנה בין מגוון רחב של סחורות, כמו קרנות נאמנות או תעודות סל רלוונטיות.

השקעה בסחורות – איך עושים את זה?

 

 • מוצרים עוקבים: ניתן להשקיע בסחורות דרך קרנות נאמנות או תעודות סל, שעוקבות אחרי סחורה ספציפית או קבוצה של סחורות. דרך זו נחשבת לפשוטה ביותר להשקיע בסחורות, בלי להחזיק בהן באופן ישיר.
 • מניות של יצרניות: השקעה בחברות המפיקות ומייצרות את הסחורות, כמו למשל חברות המפיקות גז טבעי או עוסקות בכריית מתכות. מטבע הדברים, השקעה במנייה חושפת את הסוחר לפרמטרים נוספים החורגים ממחיר הסחורה, דוגמת ביצועי החברה ומצבה הפיננסי. ניתן להשקיע גם בקרנות המאגדות מניות, הקשורות לענף הסחורות.
 •  חוזים עתידיים: חוזה עתידי כולל התחייבות לקנייה או מכירה של סחורה כשלהי בעתיד, במחיר שנקבע בעת ביצוע העסקה. סוחרים הסבורים שמחירה של סחורה מסוימת צפוי לעלות בעתיד יוכלו לרכוש אותה – ולהיפך.

בשורה התחתונה, השקעה בסחורות עשויה לגוון את תיק ההשקעות ולסייע לגידור סיכונים. עם זאת, כדי ליהנות מיתרונות השקעה כזו, צריך להבין את אופייה התנודתי ולבצע החלטות השקעה מושכלות המבוססות על מחקר וחשיבה מעמיקה.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

*אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  ההשקעה בחיטה השגתי הכי הרבה כסף

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: כל הנוצץ זהב? כללי אצבע להשקעה בסחורות
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.