תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

משבר השבבים: מה הסיפור, איך זה משפיע על חיינו והאם זו הזדמנות השקעה?

11/01/2022

הפער העצום בין היצע לביקוש יצר מחסור בינלאומי בשבבים – והזניק את מניות הסקטור לשיאים. כמה זמן המשבר יימשך, מי צפוי להיפגע ומי עשוי להרוויח?

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

תעשיית השבבים או המוליכים למחצה, שעומדת בבסיס כל כך הרבה מוצרי צריכה חשמליים, הידרדרה למשבר שמתחיל להשפיע על החיים של כולנו.

העלייה במחירי השבבים והתחזיות להמשך המגמה גרמו לעליות שערים חדות במניות של מרבית יצרניות השבבים, וחלקן נסחרו במהלך הרבעון האחרון של שנת 2021 ברמות שיא של כל הזמנים

קראו עוד במגזין:

 

איך זה קרה? משבר הקורונה פגע ברשת האספקה העולמית של חומרי הגלם, כשבמקביל ההגבלות על יציאה מהבית במגיפה מנעו מעובדים בתעשייה למחצה  להגיע למפעלים. לכך נוספו אסונות טבע וחיכוכים פוליטיים בדמות מלחמות הסחר בין המזרח למערב על רקע התחזקות יצרניות השבבים מדרום קוריאה, סין, סינגפור וטאיוואן – יצרנית השבבים הגדולה ביותר לעולם.

עד כאן, צד ההיצע. מצד הביקוש, הסגרים ומגבלות הקורונה יצרו דרישה עצומה למוצרים מבוססי שבבים כמו טלוויזיות, קונסולות משחקים, מחשבים, טלפונים חכמים, ציוד תקשורת וציוד ביתי אחר. תוסיפו לכך את הזינוק במכירות מכוניות חדשות, בדגש על  מכוניות חשמליות ואת הכניסה של דור ה-G5 בסלולר – וקיבלתם מצב שבו קיימים ביקושי שיא לשבבים בעוד שההיצע, כמות השבבים המיוצרת, דווקא בשפל.  

הפער העצום הזה בין היצע לביקוש יצר בשנת 2020 מחסור בינלאומי בשבבים שנמשך עד עכשיו. ניתן להשוות את המשבר הנוכחי למשבר הנפט בתחילת שנות ה-70, אלא שאז לציבור הרחב המשבר היה יותר ברור וקל לקשר בין נסיעה ברכב לבין הנפט. הפעם מדובר ברכיבים טכנולוגיים שאינם נראים לצרכן, כיוון שהם מצויים בתוך המוצרים.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionכמה זמן יימשך להערכתך משבר השבבים העולמי?

מה זה בכלל שבב?

השבב הראשון הומצא בשנת 1958 על ידי מהנדס חשמל אמריקני שעבד בחברת טקסס אינסטרומנטס. שבב הוא מעגל משולב (Integrated Circuit), המכונה גם "ג'וק" או "צ'יפ". כל שבב חשמלי מכיל מיליארדי טרנזיסטורים, הבסיס לכל ציוד אלקטרוני. שבבים מיוצרים בתנאי מעבדה על גב מצע של מוליך למחצה ומכאן גם שמה של התעשייה  - תעשיית המוליכים למחצה (Semiconductor industry).

לכולנו ברור שיש שבבים במחשבים, שרתים, נתבי אינטרנט, טלפונים סלולריים ולוויינים, אך למעשה השבבים קיימים בעוד אלפי מוצרי צריכה כמו מכוניות, מצלמות, תנורים, מכונות כביסה, מקררים, מכשירים רפואיים ובכל מוצר מבוסס בינה מלאכותית (AI). צרכניות השבבים הגדולות ביותר הן עדיין תעשיות התקשורת והמחשבים, אך התקדמות הטכנולוגיה מרחיבה מדי חודש את כמות השבבים כמעט לכל מוצר שאנחנו צורכים.

מה הלאה?

עליות המחירים שאנחנו עדים להן במספר רב של מוצרים צפויות להימשך, כיוון שמחירו של מרכיב חיוני במרבית המוצרים הללו עולה וזמינותו בעייתית. מעבר לכך, המחסור החמור בשבבים גרם לכמה יצרניות רכב ענקיות לסגור פסי ייצור, וכך נגרמו עיכובים במסירה של כלי רכב חדשים. תעשיות הרכב המסורתיות גם מעסיקות עובדים רבים ויש לפעילותן השלכות פוליטיות וחברתיות, מעבר להשלכות הכלכליות הברורות.

בתעשיית הרכב החשמלי והרכב האוטונומי יש ביקוש גדול עוד יותר מאי פעם לשבבים, כיוון שבכל רכב חדש יש אלפי שבבים. בארה"ב אנחנו גם רואים תופעה מעניינת של עלייה במחירי מכוניות משומשות בעקבות משבר השבבים, בניגוד למגמה הכללית בעולם המערבי בשנים האחרונות.

בשורה התחתונה, הביקוש לשבבים עצום – ורק הולך וגדל. מנגד, יצרניות השבבים מעריכות שהמשבר עלול להימשך כמה שנים ושתיתכן פגיעה בכושר הייצור של מוצרים רבים ודחייה של השקת מוצרים חדשים. יצרניות אלקטרוניקה רבות אף הגדילו מלאים, על אף שמבחינה כלכלית יש בכך פגיעה בתזרים המזומנים השוטף.

העלייה במחירי השבבים והתחזיות להמשך המגמה גרמו לעליות שערים חדות במניות של מרבית יצרניות השבבים, וחלקן נסחרו במהלך הרבעון האחרון של שנת 2021 ברמות שיא של כל הזמנים.

למרות האופטימיות,. זהירות רבה נדרשת בטרם קבלת ההחלטה אם להשקיע במניה ספציפית, קרן נאמנות או תעודת סל מתמחה כדאי להתייעץ עם מומחה, או לפחות לקרוא היטב במה הקרן משקיעה ומה האסטרטגיה שלה. יש קרנות שלא משקיעות ישירות בנכסי בסיס (מניות, במקרה זה), אלא באופציות על נכסי הבסיס, מה שמעלה את רמת הסיכון שלהן לרמה גבוהה מאוד.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

*אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב דש טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
    רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
    אתם קוראים: משבר השבבים: מה הסיפור, איך זה משפיע על חיינו והאם זו הזדמנות השקעה?
    Website by:

    © 2017 מיטב דש בע”מ
    אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.