תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

רוצים להתחיל להשקיע בבורסה? 5 כללי יסוד שאתם חייבים להכיר

בעידן הדיגיטלי כל אחד יכול להתחיל להשקיע בבורסה בכמה פעולות פשוטות, אבל רגע לפני שאתם לוחצים על "קנייה" קבלו כמה כללים להתנהלות נכונה ונבונה בעולמות המסחר העצמאי

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

יותר ויותר ישראלים מתחילים לסחור באופן עצמאי בבורסה בשנתיים האחרונות, גם ואולי בעיקר על רקע השינויים שהכתיבה מגפת הקורונה בחיינו. לפי נתוני הבורסה לניירות ערך, בשנת 2020 לבדה נפתחו כאן 141,000 חשבונות מסחר חדשים. 

המסחר העצמאי מלווה בסערות רגשיות רבות, שעלולות לפגוע בשיקול הדעת וביכולת לקבל החלטות מושכלות. אחת הדרכים לנטרול רעשי הרקע האלה היא להגדיר את אסטרטגיית ההשקעה ולדבוק בה אחרי שיוצאים לדרך.

קראו עוד במגזין:

מהן הסיבות לפופולריות הגואה של המסחר העצמאי? בתקופה מתמשכת (כבר יותר מעשור) של ריבית זעומה על החסכונות בבנקים, גובר החיפוש אחרי חלופות השקעה אטרקטיביות, שיאפשרו לכסף לעבוד בשבילנו. העליות המתמשכות בשווקים הגבירו את התיאבון של משקיעים חדשים, וחידדו את יתרונות המסחר העצמאי: היכולת להיות בשליטה מלאה, להחליט באיזה ניירות ערך להשקיע, מתי לקנות ומתי למכור.

עם זאת, הקלות שבה אפשר להתחיל ולסחור בבורסה עלולה להטעות. השקעה בבורסה היא כלי רב עוצמה שיכול להגדיל את התשואה שמניב הכסף שלנו. אבל, כמו סכין חדה, שימוש לא נכון בכלי זה עלול להוביל לטעויות כואבות.

שוקלים לקפוץ למים ולהתחיל לסחור באופן עצמאי? לפניכם חמישה כללים שיסייעו לכם לעשות את זה באופן מושכל ויעיל.

הגדירו את מטרות ההשקעה

סוחרים מתחילים נוטים לקפוץ למים מבלי להגדיר מה הם רוצים להשיג ועם תיק השקעות שנבנה באופן שלא מתאים לצרכים שלהם. התוצאה, במקרים רבים, תהיה אכזבה מהתוצאה הסופית. לכן, לפני שיוצאים לדרך ואפילו לפני שמכירים את מכשירי ההשקעה השונים, חשוב להגדיר מטרות. איך? השאלות הבאות יכולות לעזור:

 • מהי התשואה שתרצו להשיג? האם למשל תסתפקו בתשואה סולידית בגובה 5% לשנה, או שאתם מכוונים לתשואה של 10% לשנה? לתשובה שלכם תהיה השפעה על אופי ההשקעה ועל רמת הסיכון שלה, מה שמוביל לשאלה הבאה
 • מהי רמת הסיכון הרצויה? מטבע הדברים, ככל שפוטנציאל התשואה עולה, כך עולה רמת הסיכון
 • מהו משך ההשקעה? האם מדובר בהשקעה קצרה או ארוכת טווח? ככל שההשקעה תהיה לטווח ארוך יותר, כך גם במקרה של ירידות שערים יהיה זמן לתקן
 • כמה זמן אתם מתכוונים להשקיע? התשובה תשפיע על סוג המכשירים שבהם תבחרו להשקיע: האם, למשל, תעדיפו לבנות תמהיל השקעות שיתבסס יותר על מכשירי השקעה פסיביים שמצריכים פחות זמן השקעה, כמו קרנות סל שעוקבות אחרי מדדים שונים? או שאלי תעדיפו להשקיע יותר זמן בבחירת מניות ספציפיות ומעקב אחרי הביצועים שלהן באופן תכוף ואקטיבי?

בחרו אסטרטגיה

המסחר העצמאי מלווה בסערות רגשיות רבות, שעלולות לפגוע בשיקול הדעת וביכולת לקבל החלטות מושכלות. אחת הדרכים לנטרול רעשי הרקע האלה היא להגדיר את אסטרטגיית ההשקעה ולדבוק בה אחרי שיוצאים לדרך. הבחירה באסטרטגיית ההשקעה המתאימה לכם תלויה בצרכים ובמטרות שהגדרתם. הנה כמה מהאסטרטגיות המרכזיות:

 • השקעות ערך: רכישת מניות במחיר הנמוך משווי השוק הריאלי שלהן, באמצעות ניתוח פעילות החברה והדוחות הכספיים שלה
 • צמיחה: השקעה במניות שצפויות לצמוח בקצב מהיר יותר מהענף שבו הן פועלות, למשל חברות טכנולוגיה או ביוטכנולוגיה
 • השקעה לעומתית: ביצוע השקעות המנוגדות למגמות בשווקים, מתוך ההנחה שרוב השוק קונה ביוקר ומוכר בזול

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionהאם את/ה סוחר/ת בבורסה?

פזרו סיכונים

ניתן למתן אפקט של ירידות שערים באמצעות פיזור השקעות. הכוונה היא לא רק לקניית מניות שונות, אלא לגיוון הכולל השקעות בסקטורים שונים, בורסות שונות ומכשירי השקעה שונים (דוגמת מניות, אג"ח מדדים עוקבים וכו'). באופן זה, ירידות שערים הנובעות ממשבר בסקטור מסוים או בבורסה מסוימת, לאו דווקא ישפיעו על השקעות אחרות שביצעתם.

הכירו את מכשירי ההשקעה

אחרי שהגדרתם את המטרות והאסטרטגיה, זה הזמן לבחור את מכשירי ההשקעה שישרתו אותן. לשם כך חשוב להכיר את המכשירים השונים ששוק ההון מעמיד לרשותכם, ואת המאפיינים של כל אחד מהם. לדוגמא, השקעה באג"ח מניבה לרוב תשואה נמוכה יותר, אך נחשבת לסולידית ובעלת רמת סיכון נמוכה יותר. זאת לעומת השקעה במניות שבה פוטנציאל התשואה וגם רמת הסיכון עולים. מכשירים נוספים שכדאי להכיר: קרנות סל, קרנות נאמנות, כתבי אופציה, אופציות מעו"ף וחוזים עתידיים.  

התחילו לסחור בהדרגה

אנשים שמתחילים להתאמן לריצת מרתון לא רצים עשרות קילומטרים מהיום הראשון. הם בונים סיבולת ושרירים חזקים באופן מתמשך והדרגתי, מתחילים לרוץ מרחקים קטנים ולאט-לאט מגבירים את הטווח ואת הקצב. בדיוק באותו האופן, כדאי לפתח את שרירי המסחר באופן הדרגתי: להתחיל להשקיע סכומים קטנים, ללמוד מה עובד ומה פחות ואיך לקבל החלטות מושכלות בזמן אמת. עם הזמן והניסיון, אפשר להעלות את הסכומים ואת רמת האינטנסיביות.

כמו בכל תחום, גם עולם המסחר העצמאי מצריך למידה, ניסוי וטעיה לצורך הגדלת סיכויי ההצלחה. הקפדה על חמשת הכללים, בשילוב סבלנות ונכונות להשתפר לאורך זמן, יסייעו לכם ליהנות מפירות ההשקעה בבורסה.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

*אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 1 שנים

  מי שחס על כספו שלא יתקרב לשוק המסוכן והאכזרי הזה

  • לפני 1 שנים

   אז מה אתה עושה שם?

 • לפני 1 שנים

  מי שחס על כספו שלא יתקרב לשוק המסוכן והאכזרי הזה

 • לפני 1 שנים

  תמיד השאירו 20% מכספכם בעוש
  בפיקדון ליתר ביטחון בבורסה אפשר להפסיד הכל או להרוויח המון
  ואין מחסום ביטחון

 • לפני 1 שנים

  פשוט אדיוט מי שמקיע בבורסה בימים אילו.

 • לפני 1 שנים

  יש לכם מידע פנים כנסו לבורסה, אין? אל תיכנסו

 • לפני 1 שנים

  לא לשוב מה אתה מחזיק אם השוק עולה גם אצלך יש עליות כנל הפוך

 • לפני 1 שנים

  יש קרנות נאמנות שצריך לאסור עלהם לסחור

 • לפני 1 שנים

  יש הרבה אין לראות במסמך זה . בקיצור אנחנו לא אחראים על כלום אבל נותנים עצות בזמנים שהבורסה קורסת

 • לפני 1 שנים

  כלל יסוד נוסף - לא להשקיע בבורסה הישראלית בכלל - בית קברות למניות.
  אם כבר להשקיע אז בשוק האמריקאי או האירופאי

  • לפני 1 שנים

   להשקיע בשוק אמריקאי והסיני כי הם נוגסים בוול סטריטולא ירחק היום שהם יהיו פקטור מנצח

 • לפני 1 שנים

  נקודת אור חשובה ודי מרשימה.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: רוצים להתחיל להשקיע בבורסה? 5 כללי יסוד שאתם חייבים להכיר
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.