תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

הטבות מס לקראת סוף השנה: כך תקבלו בחזרה מהמדינה אלפי שקלים

14/12/2021

הטבות מס לעצמאים, הטבות מס לשכירים עם רכיב שכר לא פנסיוני, ניצול הפסדים צבורים בתיק, ניצול תקרת ההפקדה בגמל להשקעה, ניצול פטור ממס בפוליסות חיסכון. צפו במפגש המלא עם תומר שלו, מנהל הידע המקצועי בחטיבת הלקוחות של מיטב דש

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

איך להפוך 22,700 ₪ ל-37,484 ₪ באפס סיכון? המדינה מעניקה לעצמאים שמפקידים כספים לחסכונות פנסיוניים הטבות מס שלמעשה מחזירות חלק מהכסף לכיסי המפקידים

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

תומר שלו, מנהל הידע המקצועי בחטיבת הלקוחות של מיטב דש, התארח במפגש זום שקיימנו עם הסוחרים בבורסה. המפגש עסק בניצול אפשרויות הטבות המס לקראת סיום השנה, תוך התמקדות בחמישה אפיקים:

 • הטבות מס לעצמאים.
 • הטבות מס לשכירים עם רכיב שכר לא פנסיוני. 
 • ניצול הפסדים צבורים בתיק ההשקעות.
 • ניצול תקרת ההפקדה בגמל להשקעה. 
 • ניצול פטור ממס במסגרת השקעה בפוליסות חיסכון (פרט). 

קראו עוד במגזין:

 

 

קופת גמל לעצמאים

איך להפוך 22,700 ₪ ל-37,484 ₪ באפס סיכון? המדינה מעניקה לעצמאים שמפקידים כספים לחסכונות פנסיוניים הטבות מס שלמעשה מחזירות חלק מהכסף לכיסי המפקידים. איך זה עובד? כל עצמאית או עצמאי יכולים להפקיד 16.5% משכרם בשנה לחיסכון פנסיוני, עד תקרת שכר נוכחית בסך 208,800 ₪. ברמת התקרה הזו (או מעבר לה), מדובר בהפקדה בסך 34,452 ₪ בשנה. 

עם זאת, רוב המפקידים לא מודעים לעובדה שאם יפקידו 3,032 ₪ נוספים, יעלו את סיווגם ל"עמית מוטב" ויקבלו עד 1,300 ₪ נוספים בהטבות מס וסך של 14,800 ₪ בהטבות ניכוי וזיכוי. כלומר, על השקעה של 37,484 ₪ לחיסכון, יקבלו החוסכים כסף חזרה מהמדינה ולמעשה ישקיעו רק 22,700 ₪. 

חשוב לדעת: עצמאי שלא יפקיד עוד 3,032 ₪ ולא יקבל סיווג של "עצמאי מוטב",  יקבל רק מחצית מהטבת המס שפירטנו לעיל של העמיתים המוטבים. 

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

poll questionעד כמה אתם מנצלים את הטבות המס לקראת סוף השנה?

קופת גמל למקבלי קצבאות 

פנסיונרים שמקבלים קצבה חייבת במס יכולים להפקיד לחיסכון הפנסיוני כאילו מדובר בהכנסה כעצמאי. גם כאן הפנסיונרים יכולים להפקיד עד  37,484 ₪, כולל תוספת של 3,032 ₪ שתהפוך אותם לעמיתים מוטבים ותעניק להם הטבות מס (ניכוי וזיכוי) של עד 14,984 ₪. הסכום לחיסכון זה יכול לשמש את הפנסיונרים גם למטרות הורשה לבני משפחתם. 

קרן השתלמות לעצמאים

מכשיר פיננסי זה מספק אפשרות להפוך כ-13,000 ₪ ל-18,480 ₪ באפס סיכון. אם מפקידים עד 7% מתקרת ההכנסה השנתית של 263,000 ₪ (18,480 ₪), מקבלים הטבת ניכוי מס שעשויה להגיע עד 5,562 ₪. כל זאת, במקביל להטבה יוצאת דופן שקיימת בקרן ההשתלמות - פטור ממס רווחי הון על הרווחים הנצברים. 

קופת גמל עצמאית לשכיר "מוטב" המפקיד על שכר לא פנסיוני 

בהפקדה שנתית של 16,704 ₪ מול שכר חודשי של 8,700 ₪ ניתן לקבל הטבות ניכוי וזיכוי בסך 7,224 ₪. חשוב לדעת: בעלי שכרי מבוטח פנסיוני של 21,750 ₪ ומעלה לא זכאים להטבת הניכוי, שמהווה כ-5,397 ₪ מסך ההטבה. 

שכר פנסיוני פירושו כל רכיבי השכר שאין עליהם הפרשות פנסיוניות: בונוסים, גילום שווי רכב חברה, דמי הבראה ועוד. שכיר "לא מוטב" יפקיד 10,440 ₪ ויקבל הטבת מס צנועה יותר - 4,280 ₪.

שימוש במגן מס לטובת ניירות ערך ברווח

ניתן לקזז הפסדים בשל מימוש נייר ערך אחד שבוצע השנה. עם זאת, כדאי לבדוק את כדאיות הפעולה מאחר שהיא תייצר עמלות מכירה וקנייה. אם ניירות הערך מצויים באותו חשבון, מגן המס מופעל אוטומטית. אם לא - יש לפנות לפקיד השומה לאישור פטור מניכוי מס במקור. 

זיכוי על אירועי מס משנים קודמות יחייב אתכם למלא טופס 867 ולגשת לפקיד השומה. אם לא ניצלתם את מגן המס השנה, תוכלו להפיק טופס 867 בחודש מרץ 2022 ולהשתמש בו לצורך מימוש ניירות ערך ברווח בשנה הבאה. שימו לב, עם זאת, כי פעולה כזו תחייב אתכם להגיש דוח הכנסות מלא. כמו כן, חשוב לדעת כי מוצרי חיסכון פנסיוני, לרבות פוליסות חיסכון, אינם מותרים בקיזוז הפסדים מרווחים בתיק ההשקעות.

קופת גמל להשקעה

מוצר המאפשר להפקיד עד 70,913 ₪ בשנה ולייצר מקור לקצבה פטורה ממס. המעבר מגמל להשקעה לקרן פנסיה אינו כרוך באירוע מס וכאמור, הקצבה החודשית ממכשיר פיננסי זה פטורה ממס. כספי החיסכון נזילים, בכפוף לתשלום מס רווחי הון בסך 25% במימוש. עם זאת, כל עוד לא מימשתם אתם נהנים מדחיית מס. קופות הגמל להשקעה גם מאפשרות מעברים בין מסלולי השקעה ובין קופות גמל ללא אירוע מס.

פוליסת חיסכון פיננסית 

מיטב דש מציעה ללקוחותיה את פוליסת הביטוח best invest של חברת הכשרה ביטוח, שבו יש שלושה מסלולים המנוהלים על ידי מנהלי ההשקעות של מיטב. הטבות המס במוצר זה לא ניתנות אוטומטית. למעשה, חברות הביטוח מציעות ללקוחותיהם עד ה-15 בדצמבר לנצל הטבות מס שנוצרות כתוצאה מצבירת רווחים. 

ההטבות בפוליסות החיסכון ניתנות למבוגרים ולצעירים. אם לדוגמא חוסך נשוי שהוא ובת זוגו ילידי 1948 או לפני כן, השקיעו 400 אלף שקלים ורשמו תשואה של 4%  בשנה - כל הרווח השנתי פטור ממס. במספרים מוחלטים, מדובר ברווח מס של עד 13,440 ₪ ליחיד ו-16,560 ₪ לזוג בשנה. כל זאת, בכפוף לביצוע פדיון רעיוני מדי שנה. ומכאן, לצעירים: חוסכים מגיל 18 ומעלה שהכנסתם החודשית הממוצעת נמוכה מ-6,040 ₪ יכולים לקבל הטבת מס של עד 9,840 ₪ בשנה. 

צפו במפגש הזום המלא, בווידיאו המצורף.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  שלגבי שכיר שניתן להפריש לקופת גמל ולקבל הטבות זיכוי וניכוי. האם זה גם תקף להפרשות לקופת גמל להשקעה או רק לקופת גמל מסוג אחר? איזה אפיקי השקעה רלוונטיים לקבלת ההטבות?

  • לפני 2 שנים

   שלום שמעיה,
   הזכאות להטבות מסוג ניכוי/זיכוי למפקידים כנגד הכנסה חייבת מעסק/משלח יד וכן למפקידים על הכנסה לא מבוטחת כשכיר או כנגד הכנסה חייבת במס מקרן פנסיה, היא בגין הפקדה לקרן פנסיה (כללית או מקיפה), קופת גמל (רגילה, לא גמל להשקעה) או ביטוח מנהלים - המכנה המשותף לכל המכשירים הללו, הוא שההפקדה אליהם היא למטרות קצבה / הורשה בלבד.

 • לפני 2 שנים

  מצטער הייתי עצמאי לפני כחמש שנים ומאז אין לי שום הכנסה חוץ מנחות שממנה אני מקבל 1800 שקל ומזה אני בקושי חי...אבל יש לי כסף בבורסה ואני משחק כבר 30 שנים..אבל לצערי נחלתי הרבה הפסדים רבים של מאות אלפי שקלים..ואין לי ידע איך בהחזרי מס אשמח אם תוכלו לעזור לי בנושא..בתודה אלי פלג

  • לפני 2 שנים

   באיי.בי.אי. התקשר רואה חשבון שעשה את העבודה תמורת אחוזים מההחזרים, מדוע ולמה זה לא קיים במיטב דש טרייד? תודה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: הטבות מס לקראת סוף השנה: כך תקבלו בחזרה מהמדינה אלפי שקלים
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.