תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

ספר התירוצים: למה לא להשקיע בבורסה

אנשים רבים אינם משקיעים בבורסה ממגוון סיבות, למרות שהיא הוכיחה עצמה לאורך זמן ככלי השקעה מרכזי ואטרקטיבי ורכיב חשוב ביכולת של כל אחד לשפר את הרווחה הכלכלית האישית

רבים חושבים שכל מה שקשור לבורסה מסוכן ושקול לכניסה לקזינו, אחרים חושבים שזה מקום ל"כרישים" בלבד. האמת היא שהבורסה יכולה להתאים לכל אחד, גם לשמרנים שבנינו, גם לאלו שמחפשים הרפתקאות, גם לאלו שעושים את צעדיהם הראשונים בהשקעות וגם למנוסים.

כסף שעומד ואינו מושקע, שקול בהיבטים מסוימים לדירה שעומדת ריקה ואינה מושכרת

כמי שעוסק בתחום כבר שנים רבות, אספתי עבורכם את מיטב התירוצים להימנעות מכניסה לבורסה. עם איזה תירוץ אתם הכי מזדהים?

1. "ניסיתי בעבר ואני רק מפסיד"

חלק גדול מהאנשים שמפסידים בבורסה, מגיעים לכך לא בשל בחירת ההשקעות, אלה בשל אי התאמה של תיק ההשקעות לצרכים והמאפיינים האישיים. לדוגמא, אם אדם שונא סיכון בונה תיק השקעות שמכיל רכיב גבוה של מניות או של אגרות חוב ברמת סיכון גבוהה, ברגע שהשווקים יחוו תיקון (ירדו), אותו אדם כנראה ייצא מההשקעה גם כשהיא מופסדת (הרי אז גובר החשש להעמקת ההפסד) והסיכוי שבעתיד הוא יחזור להשקיע הוא נמוך (כי הוא נכווה והפסיד).

חשוב להבין, קשה להרוויח בבורסה מבלי לבחון מראש את טווח ההשקעה, ייעוד הכסף, החוסן הפיננסי ואהבת/שנאת סיכון ובהתאם למכלול התשובות יש להחליט על רמת הסיכון בתיק.

2. "בורסה זה מסוכן"

הבורסה מציעה מגוון אפיקי השקעה, חלקם סולידיים (בעלי סיכון נמוך), כגון אגרות חוב ממשלתיות לטווחי זמן קצרים וחלקם סולידיים פחות. חשוב לזכור כי לצד הגדלת הסיכוי לתשואה, עולה גם הסיכון. היופי בבורסה הוא שכל אחד יכול להיחשף לתמהיל השקעות אחר ולבנות תיק השקעות מאוזן בהתאם לצרכיו האישיים. נכון שבשביל להרוויח יותר, צריך לנתב חלק מהכסף לאפיקים תנודתיים יותר (כגון האפיק המנייתי), אבל אין מדובר בחובה. מניות וסיכון גבוה אינן מילים נרדפות להשקעה בבורסה!

קראו עוד במגזין:

 

3. "הבורסה בשיא, מכאן היא רק תרד"

גם לפני שלוש שנים, שנתיים ושנה, היו שאמרו בדיוק את אותו הדבר ומאז הבורסות המשיכו לשבור שיאים חדשים. קשה להעריך מתי ייעצרו העליות. שאלות חשובות בעניין זה הן: האם למרות העלאות הריבית בארה"ב, רמת הריבית בחו"ל ובארץ עדיין תישאר נמוכה? האם החברות ימשיכו להציג שיפור ברווחים? וכמובן שיש שאלות רבות נוספות והפתעות נוספות שעשויות לצוץ בעתיד.

חשוב להבין שיש מחיר לפוזיציה בה נשארים ב- 100% במזומן 'מחוץ למשחק'. ישנם אנשים שמחכים "לתיקון" כבר שנים רבות. חלקם "נשברו" ונכנסו ברמות גבוהות מהמתוכנן וחלקם פספסו לגמרי את ה"ראלי" המדהים שידעו הבורסות בשנים האחרונות.

poll questionמה התירוץ שלכם לכך שאתם לא משקיעים בבורסה?

4. "אני לא מבין מספיק בתחום"

אדם שעובד קשה בשביל לחסוך כל שקל, נכון שישקיע זמן כלשהו בשביל ללמוד לטפל בכספים, על מנת שלא יאבדו מערכם ומתוך כוונה שישיאו תשואה חיובית לאורך זמן. כסף שעומד ואינו מושקע, שקול בהיבטים מסוימים לדירה שעומדת ריקה ואינה מושכרת. אין הכוונה שכל אחד צריך לעבור הכשרה של מנהל תיקים בשביל לטפל בתבונה בכספים האישיים, אך כן מומלץ ללמוד על כך, דרך האינטרנט או בקורסים מסודרים.

בעבר, בשביל להיחשף למדד בורסאי כלשהו (לדוג' מדד ת"א 35 או מדד S&P 500), היה צריך לקנות ניירות ערך רבים ולהתמודד עם תפעול מורכב. שוק ההון של היום מציע מכשירי השקעה מגוונים, כגון תעודות סל וקרנות נאמנות המאפשרות גם למי שפחות חי את השוק, להיחשף לאפיקי השקעה נבחרים בקלות, לצד פיזור השקעות רחב.
האמור אינו סותר את העובדה כי חוסר בידע הוא סיבה מצוינת להיות זהיר יותר.

5. "עמלות"

"בפעם אחרונה שקניתי משהו, הבנק גבה עמלה שהסתכמה באחוזים שלמים מהעסקה וגם דמי המשמרת אכלו לי חלק משמעותי מהחיסכון". אין סיבה לשלם הרבה על השקעות ומסחר בבורסה! ניתן לפעול דרך חבר בורסה שאינו בנק (חש"ב), כמו לדוגמה מיטב דש טרייד, ליהנות מביטחון של גוף גדול ומפוקח ולשלם עמלות נמוכות משמעותית מהמקובל במערכת הבנקאית.

6. "עצלנות"

נכון, השקעות זה עוד משהו לטפל בו. אבל בשונה מתחומים רבים בהם אנחנו משקיעים על בסיס יומי (כושר גופני, מזון, בריאות וכו'), תיק השקעות אינו דורש טיפול יומיומי, שבועי וגם לא חודשי. חשוב לתת תשומת לב בהקמה, ולאחר מכן אין צורך לטפל בתיק לעיתים תכופות.

לסיכום, לא לעשות כלום ולהשאיר את הכספים בעובר ושב ו/או בפיקדון עם ריבית אפסית, זה הדבר הכי קל לעשות, רק שזה לא הדבר הנכון עבור רבים. פוטנציאל הרווח בטווח הארוך בגין הכניסה לשוק ההון הוא משמעותי מאוד לרווחה הפיננסית האישית. נכון שכל אחד, יעשה את ניהול הסיכונים שלו טרום הכניסה, בהתאם למאפיינים האישיים. ואם החלטתם לעשות זאת, מומלץ לחבור לגוף הנותן מענה לצרכים הבסיסיים הדרושים להשקעה נבונה: ביטחון של גוף מוביל ומפוקח, עמלות נמוכות, שירות מותאם ועוד.

 האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פיננסי המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם.

למסחר עצמאי באמצעות חבר בורסה מקצועי, השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם.
הנני מודע לכך כי המידע שנמסר על-ידי ישמר במאגרי המידע של קבוצת מיטב דש ו/או מי מטעמה (להלן: "הקבוצה"). הנני מאשר למסור את המידע לחברות הקבוצה, בין היתר, לצורכי שיווק ופרסום של מוצרים ושירותים פיננסיים מטעם הקבוצה, בדרך של שירותי דיוור ישיר ובכל אמצעי אלקטרוני אחר. ניתן לחזור מהסכמה זו בכל עת בטלפון 3366*.
אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 6 שנים

  במענה לשאלו שהועלו, ניתן להשקיע ולסחור דרכנו עצמאית בעלויות נמוכות: פחות מ-0.1% לקניה ומכירה (בהתאם לסוג המכשיר: מניות אג"ח וכו'), ללא דמי משמרת, ניתן לסחור גם בני"ע זרים...
  מי שמבצע מסחר בהקפים גבוהים, מקבל הצעה פרטנית.
  נשמח לענות על כל שאלה ולתת הצעה בטל' 03-7903120.

 • לפני 6 שנים

  יש לכם חבילת הצטרפות לסוחרים רציניים יותר?

 • לפני 7 שנים

  שמעתי שאתם גדולים בשוק. אני רוצה לדעת מה תנאי ההצטרפות למי שמנהל את המסחר שלו לבד דרככם? תעבירו פרטים בבקשה

 • לפני 7 שנים

  תירוץ מספר 6 קורע

למסחר עצמאי באמצעות חבר בורסה מקצועי, השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם.
הנני מודע לכך כי המידע שנמסר על-ידי ישמר במאגרי המידע של קבוצת מיטב דש ו/או מי מטעמה (להלן: "הקבוצה"). הנני מאשר למסור את המידע לחברות הקבוצה, בין היתר, לצורכי שיווק ופרסום של מוצרים ושירותים פיננסיים מטעם הקבוצה, בדרך של שירותי דיוור ישיר ובכל אמצעי אלקטרוני אחר. ניתן לחזור מהסכמה זו בכל עת בטלפון 3366*.
אתם קוראים: ספר התירוצים: למה לא להשקיע בבורסה
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.