תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

"כדאי להנמיך להבות בתיקים עם סקטור ההיי-טק. תהיה השתוללות מטורפת בישראל בצריכה עד סוף 2021"

צבי ואבנר סטפק - מבעלי מיטב דש, מסמנים את הסקטורים החמים בבורסה בתל אביב ובוול סטריט – ומדברים על הכל כולל טסלה, הנפט (מת"), הביטקוין ("יהיה הדולר החדש"), מניות הבנקים בישראל ("10%-11% תשואה שנתית"), הבחירות בישראל ("לא ישפיעו") ועוד.

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

צבי ואבנר סטפק - מבעלי מיטב דש, קיימו אתמול מפגש זום עם הסוחרים בבורסה שבו דיברו על הסקטורים החמים בתל אביב, בוול סטריט ובשאר העולם ב-2021 וניתחו את המצב הנוכחי בשווקים ובכלכלה. 

"להערכתי אנחנו הולכים לחצי שנה שבה בכל שוק שיפתח מהקורונה - וישראל היא אחד הראשונים - נראה השתוללות מטורפת עם צריכה פרטית בהיקפי ענק, הרבה יותר מקונצנזוס התחזיות" 

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>> 

צבי סטפק פתח: "בשוק יש כרגע סוג של תיקון פנימי, מעבר ברמה יומית כמעט ממניות הטכנולוגיה למניות של התעשייה והשירותים היותר מסורתיים - וחזרה. המשקיעים עדיין לא החליטו מה ימשוך את השוק למעלה: המניות המסורתיות והבסיסיות, או מניות הטכנולוגיה שהובילו את העליות בשנים האחרונות". 

אבנר סטפק הגיב באותו נושא: "מי שעוקב אחרי הזומים שלנו מלפני כשנה, כשיצאנו לדרך, יודע כמה היינו אגרסיביים על הטכנולוגיה. זה מאוד עזר לנו גם  בתשואות, בקופות הגמל וכו'. יחד עם זאת, עם כל האמונה בתעשיית ההייטק שעדיין קיימת, המניות קצת נסחפו בנאסד"ק למעלה. מרגיש לי שדווקא היום צריך יחסית לחזור קצת לכלכלה ישנה, לחברות האופליין ולא להישאר רק בחברות טכנולוגיה. אנחנו רואים המון חברות שנסחרות במספרים מטורפים".

צבי סטפק: "יש הרבה חברות שאין להן בכלל הכנסות והכל בנוי על צפי עתידי שאולי יתממש ואולי לא. לעומת זאת, יש חברות טכנולוגיה יותר ותיקות כמו מיקרוסופט שנסחרות במחירים אולי גבוהים, אבל סבירים ולא בועתיים. בשוק כולו, אם מסתכלים על כולו, יש אולי איים בועתיים מסוימים, אבל לא מרכז השוק. מרכז השוק בבורסה האמריקאית אמנם במחירים גבוהים, אבל לא בועתי. לעומת זאת, בשווקים מתפתחים למשל, שזה כולל את ישראל למרות שהיא לא מוגדרת כזו, המחירים בהחלט ברמה סבירה, בעיקר בהתחשב באלטרנטיבות המאוד מצ'וקמקות שעומדות בפני המשקיעים".

אבנר סטפק: "הייתי מוסיף כאן את אסיה, שגם היא סוג של מנטרה אצלנו בשנה האחרונה. אנחנו קוראים כל הזמן להגדיל את אסיה על חשבון ארצות הברית בתיק ההשקעות. וכשאני אומר אסיה, אני מתכוון לא רק לסין, אלא גם ליפן, הודו, סינגפור, ויטנאם. יש תעודות סל לכל השווקים האלה, לא צריך להתחיל לבחור מניות שלא שמעתם עליהן". 

על המתרחש בשוק האג"ח אמר צבי סטפק: "שוק האג"ח - בארה"ב בעיקר, גם בארץ אבל פחות - סבל מירידות שערים חדות מאוד. אגרות החוב של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים גרמו בחודשים אחרונים הפסד למשקיעים בשיעור 10% ואף יותר. אגרות החוב הממשלתיות החלו לרדת, וסחבו איתן את האג"ח הקונצרניות, משום מהשווקים החלו לחשוש מאינפלציה. התרגום המעשי לכך הוא שהפד עלול לעלות את הריבית הרבה יותר מוקדם ממה שהשווקים חשבו. זה קיבל חיזוק כשפאוול, יו"ר הפד, אמר בעדות בקונגרס שהפד יכול לסבול אינפלציה עד גבול מסוים ורמז שאם זה יגלוש מעבר נניח 3%, זה התרגום החופשי של השוק, הוא יצטרך לנקוט צעדים. השווקים נבהלו מההכרזה, אבל נרגעו כעבור יום יומיים. ככל שהשווקים ברמת שערים יותר גבוהה, כך הרגישות שלהם עולה לכל דיבור של הפד או גורם מקבל החלטות אחר, או אירועים שקורים". 

poll questionמה תהיה להערכתך עוצמת ההתאוששות בכלכלה הישראלית עד סוף השנה?

על האינפלציה - אבנר סטפק: "להערכתי אנחנו הולכים לחצי שנה שבה בכל שוק שיפתח מהקורונה - וישראל היא אחד הראשונים - נראה השתוללות מטורפת עם צריכה פרטית בהיקפי ענק, הרבה יותר מקונצנזוס התחזיות. אני חושב שאנשים יזמינו בתי מלון, בתי קפה, מסחר, קניונים וכו', תהיה חגיגה לשני רבעונים בהנחה שהמוטציות עמידות לחיסונים. במחצית השנייה של 2021 תהיה צריכה לא נורמלית בישראל, וזה  יהיה די דומה בכל העולם". 

"עם זאת, אני לא רואה סיבה אמיתית לאינפלציה ארוכת טווח. הבסיס של הטכנולוגיה זה לייעל את העולם וזה ילחץ את האינפלציה בחזרה למטה. אני לא רואה בעיה אסטרטגית. עם כל הכבוד להדפסות הכסף הגדולות, אני לא רואה שאנחנו הולכים לשינוי של שנים עם אינפלציה גבוהה. יכול להיות שנראה חצי שנה עד שנה חריגה למעלה. בהתחשב בכך, אם נחזור לשוק האג"ח, 1.5% בארה"ב באג"ח של הממשלה זה לא מספיק מעניין בשביל להפיל את שוק המניות. זה לא פוגש את המשקיעים עד שנראה בסביבות 2.5%, כך שאני לא מודאג". 

צבי סטפק: "בעלי עסקים קטנים ובינוניים בישראל, שסבלו קשה בתקופת הקורונה שכמובן עוד לא הסתיימה, ינסו לפצות עצמם בהעלאות מחירים. שלא לדבר על עסקאות כסף שחור שצברו תאוצה בתקופת הקורונה ולבעלי עסקים שעשו זאת יהיה לא פשוט להיגמל מזה, במיוחד כשהם חושבים שהמדינה דפקה אותם".

"לגבי האינפלציה, אני מסכים שלא מצפים לאינפלציה כזו גבוהה של יותר מ-3%, ואם זה יהיה אז רק לפרק זמן מאוד מוגבל. לא רק בגלל הטכנולוגיה, יש מגמות ארוכות טווח של ירידה דמוגרפית, מדינות שלמות מזדקנות". 

על הבחירות בישראל - אבנר סטפק: "בהנחה שתהיה הכרעה, זה לא באמת משנה לאיזה כיוון, לא נראה שתהיה השפעה על הבורסה". צבי סטפק: "באופן היסטורי, כשבודקים אירועים פוליטיים, לא היו לזה השפעות ארוכות טווח על המגמות בבורסה. יחד עם זאת, אנו נמצאים במערכת בחירות רביעית ואולי גם חמישית ואין ספק מבחינה כלכלית פרופר יש כאן נזק מתמשך, בטח אם נזכור שהמדינה מתנהלת בלי תקציב, מהיד לפה".  

"ההתנהלות הזו תעכב את ההתאוששות הכלכלית האמיתית, לא את הצריכה שתעלה ברגע שנשתחרר מהקורונה. אני מדבר על תשתיות, אם זה בבריאות, תחבורה, תקשורת או ביוב. אפילו העמותות, שמסייעות לחלשים, נמצאות במצוקה נוראית כי הכל נעצר, כי אין מקבלי החלטות אמיתיים שמקבלים החלטות".

"המצב הכי טוב לכל הצדדים זה כמובן שתהיה כאן ממשלה יציבה עם אג'נדה ברורה ועם תוכנית עבודה כמה שנים קדימה. צריך לזכור שמה שלא עושה ממשלה בשנה הראשונה, היא אחר כך מתקשה לעשות והמשק הישראלי משווע לרפורמות שהולכות ומתעכבות".

אבנר סטפק: "הסיכוי לממשלה יציבה לאורך שנים בישראל הוא כמעט כמו הסיכוי שירד שלג באילת באוגוסט. אבל הבנתם שאנחנו לא מאוד מודאגים מהבחירות, הן לא באמת  ישפיעו משמעותית על שוק המניות". 

סקטורים מומלצים בבורסה בתל אביב - צבי סטפק: "הבנקים, חברות ביטוח והשירותים הפיננסיים נראים בהחלט טוב. שירותי המחשוב יצברו תאוצה בשנים הקרובות, גופים רבים ישקיעו הרבה יותר ב-IT. כל מה שחשבנו שאפשר לפזר על פני שלוש שנים, מתברר שצריך לכווץ לחצי שנה עד שנה. אבנר סטפק: "תחום שירותי המחשוב בארץ לדעתי עלה קצת יותר מדי. זו דוגמא טובה לענף שהייתי שם במשקל נמוך בתיק וכשיהיה תיקון בשווקים צריך לחזור אליו".

קראו עוד במגזין:

 

 

מניות הבנקים בישראל – אבנר סטפק: "הן בין הזולות כיום בשוק לדעתי. בדוחות הבנקים שכבר פורסמו לא ממש רואים את הקורונה ברבעון הרביעי. אם הבנקים יעשו תשואה ארוכת טווח של 8%-9%, זה למעשה קצת יותר כי קניתם את השקל שלהם ב-80 אגורות, כך שאתם עשיתם תשואה של 10%-11% שנתי. זו אחלה תוכנית חיסכון לילדים. הבנקים לא מימנו כמעט ממילא את ענפי המסעדנות ומכוני הכושר, גם ערב הקורונה. כך שהבנקים לא כל כך נפגעו, אין להם תלות והתיקים שלהם די נקיים".

סקטור האנרגיה הירוקה - צבי סטפק: "אנחנו בכללי בעד אנרגיה ירוקה, יש שתי חברות גדולות בתחום זה שאנחנו משקיעים בהן ועוד כמה חברות קטנות או בינונית. יש גם השקעות בעולם. הנשיא האמריקני ביידן נכנס לנשיאות אחרי נסיקה גדולה של המניות הללו על בסיס הציפיות שייבחר, אחרי שהוא נבחר הן התממשו… לא צריך להתרגש מהגלים, צריך להסתכל על מניות האנרגיה הירוקה 5-10 שנים קדימה. כמגמה ארוכה טווח נראה שהעולם הולך לשם בגדול ולכן השקעה סבלנית בתחום זה תקצור פירות".

סקטורים בארה"ב - אבנר סטפק: "אתחיל מסקטור הטכנולוגיה. המניות יחסית יקרות, זו האמת. אני לא אוהב מדד ששש מניות מהוות שליש ממנו. בכל מקרה, בהיי-טק, שכולל 15 סקטורי משנה, כדאי קצת להנמיך להבות בתיק שלכם. אפשר קצת להסתכל על חברות כלכלה ישנה - שירותים, מסחר. נפתח פער גדול מדי בשנה האחרונה בין חברות צמיחה לחברות ערך". 

צבי סטפק על סקטורים הפארמה והתשתיות: "הרבה אנשים שואלים את עצמם למה מניית פייזר לא עולה למרות שהיא חלוצת החיסון לקורונה, זה כנראה עניין של 'קנה בשמועה מכור בידיעה'. בכל מקרה, סקטור הפארמה נראה מעניין. ענף הבריאות ימשיך להיות דומיננטי, האוכלוסייה מזדקנת ותוחלת חיים עולה. גם ענף התשתיות בארה"ב מאוד מעניין. התשתיות בארה"ב מאוד מפגרות ונדרשות שם השקעות עתק. עושה רושם שביידן לוחץ על גז לא רק באנרגיה ירוקה, אלא גם בתשתיות, כך שזה ענף שמאד יכול ליהנות מהצמיחה העתידית בארה"ב.

אבנר סטפק: "אם נתרגם את זה לפסים פרקטיים, יש מיליון תעודות על זה תחת המלה Utilities. אתם לא צריכים להתחיל לבחור חברה שבונה גשרים. קונים תעודת או קרן נאמנות אקטיבית שמתמחים בזה ומתקדמים".

סקטור הרכב החשמלי והאוטונומי - אבנר סטפק: "אתם מכירים את דעתי על מניית טסלה, אבל אגיד ככה: החברות הסיניות ברובן משתוות או מובילות על טסלה כבר כיום. זה שאנו לא מכירים את המותגים האלה ולא רואים אותם על הכביש, זה לא אומר שהם לא קיימים. דבר שני, החברות האירופיות - תוך שנתיים הן ידביקו את טסלה.  וכשחברה אחת, טסלה שמחזיקה 0.5% מהשוק, שווה יותר מכל תעשיית הרכב העולמית - וואלה, אני לא מצליח להבין את ההיגיון....".

"בכל מקרה, ענף הרכב לא הולך להיעלם, כולם יעברו בהדרגה לרכבים חשמליים וגם לרכבים אוטונומיים, אם כי ייקח זמן עד שיעברו לרכב אוטונומי מלא. זה ענף מעניין והסינים והגוש האסיאתי ינצחו בו בסוף, כפי שהם ינצחו בכלל במלחמת הסחר". 

חלוקת מניות בתיק לפי איזורים בעולם - צבי סטפק: "30% בישראל, כי אצלנו הפוטנציאל הכי גדול בשוק המניות, אבל זה בא גם עם רמת סיכון מאוד גבוהה, בעיקר בגלל האיום האיראני וחיזבאללה. בארה"ב הייתי שם 35%, באסיה 25% ואירופה כ-10%". אבנר סטפק: "מסכים, אם כי הייתי מוריד 5% מארה"ב ומעביר אותם לאסיה". 

סקטור האנרגיה  - אבנר סטפק: "הנפט מת, לא הייתי מתקרב לענף זה. לדעתי זה הסקטור כמעט הכי גרוע מבחינת עניין והשקעה שיש כיום. קשה לי לקנות מניה בענף שאני לא כל כך מאמין בקיומו בעוד 20 שנה, זה פחות נראה לי".

סקטור התעופה - צבי סטפק: "התעופה תתאושש, אבל השאלה עד כמה. ענף התעופה עדיין יסבול במובן זה שלא רק שהפסיד הרבה כסף, הוא כרגע יסבול ממחיר הנפט, מחיר הדלק הסילוני עלה וזה מרכיב מאוד חזק בעלויות. בנוסף לכך, חלק מהטיסות של אנשי עסקים פשוט ייעלמו. עסקאות שהיו נסגרות פעם בכמה טיסות הלוך חזור, היום אפשר לסגור אותן בכמה שיחות זום". אבנר סטפק: "אני מזכיר שענף תעופה קיבל תמריצי ענק, גם חברות פרטיות לא רק ממשלתיות. ייקח זמן להחזיר את הענף, אני לא חושב שהסקטור הזה מעניין". 

על הביטקווין - אבנר סטפק: "בסוף הביטקוין יהיה הדולר של עוד 20 שנה. לא יצליחו לעצור אותו, גם אם ינסו. טקטית, קשה לי עם מטבע שעלה בצורה כל כך חדה למרות שלטווח ארוך אני עדיין אופטימי עליו".

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

להרשמה למפגשי האונליין ללא עלות, לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  שנה וחצי אחר כך ונראה שקוף היה מנחש יותר טוב…הנפט מת????חחחחח

 • לפני 3 שנים

  ערב טוב
  1.איזה שוק באסיה עדיף לסחור
  2. איך אפשר לקנות מניות בבורסה בטיוואן
  תודה מראש

 • לפני 3 שנים

  הנבואה של הסטפקים על עתידו המבטיח של הביטקוין, מדאיגה. אם אכן הערכתם מבוססת, שיואילו להסביר ללקוחות שלהם ולציבור מי ומה עומד מאחורי התופעה המוזרה הזו. אם אכן יש ממש במטבע פיקטיבי זה, נתפרה בעיית הגרעון בתקציבי מדינות. אלה ינפיקו את המטבע הפיקטיבי והעולם ירכוש בהמוניו.

 • לפני 3 שנים

  תמידתענוג לקרוא את הניתוחים על שוק ההון ממיטב דש

 • לפני 3 שנים

  מה יגיד סטפק? שהבורסה תרד? הרי הוא חי מזה....

 • לפני 3 שנים

  את הכותרת הזו והמשכה בכתבה צריך להעמיד בקמפיין של הליכוד. למה? מפני שאחרי כל הבכי, על קריסת העסקים שנסגרו, על מובטלים שקיבלו הרבה פחות ממה שהשתכרו ברגיל (עצמאים, כל אנשי התרבות כולל אנשי תאורה וקול וכו') ועוד ועוד. מאין יבוא הכסף "לטירוף של צריכה". אפילו אם ניקח בחשבון את המגזר הציבורי שלא נפגע כלל. או שכל הבכי היה דמעות תנין של מכורי "רק לא ביבי"?

 • לפני 3 שנים

  הגז זה נקי ביותר..ויחיה עוד 100שנים

 • לפני 3 שנים

  המלצות טיפשיות ורדודות...,בטקווין שווה אפס..אנרגיות המךט והגז יחיו 200שנה.ויותר...אנרגיות סולריות..לא יעילות וייקרות..גם הפנלים שבירים עם חיות עד 8 שנים..

 • לפני 3 שנים

  הנפט חי ובועט. ואפילו הפחם חוגג בסין וגם באירופה השנה. וגם אצלנו בישראל, יצור שיא של חשמל מפחם מזהם.
  אי אפשר להסתמך עדיין על אנרגיה ירוקה. אלא אם כן מוכנים לחיים ללא חשמל לפעמים.
  הגז בוודאות כאן לעוד 50 שנה.
  בהצלחה, אין באמור יעוץ כלשהו. מחזיק במניות גז ונפט.

  • לפני 3 שנים

   ברור..הוא חי בחלומות.. הצליח בפוקס.

 • לפני 3 שנים

  שתי הערות לאבנר: 1) מסכים אתך לגמרי לגבי אנרגיה פוסילית. 2) ממש לא מסכים אתך לגבי טסלה- אינני יודע אם מניית החברה יקרה או זולה. אבל אין לי ספק שהיתרון הטכנולוגי שלה על מתחרותיה גדול מאד ולא יסגר תוך שנתיים. ולומר (ציטוט ) " טסלה שמחזיקה 0.5% מהשוק, שווה יותר מכל תעשיית הרכב העולמית - וואלה, אני לא מצליח להבין את ההיגיון" זהו חוסר הבנה של החברה הזאת וזה כאילו היית אומר לפני 15 שנה שאמאזון מחזיקה 0.1% משוק הספרים העולמי...

 • לפני 3 שנים

  מאד נהניתי מההרצאה/כתבה.תודה

 • לפני 3 שנים

  שניים משועלי ההשקעות הותיקים בשוק ההון האמריקאי - פול סינגר וג'ימי גרנתהאם - התבטאו לאחרונה באשר למצבן של הבורסות בארצות הברית של אמריקה. פול סינגר : טירוף בלתי נתפס בשוק המניות האמריקאי" ג'ימי גרנתהאם:" הבועה תתפוצץ עד מאי, המפולת תתחרה בזו של 1929.
  רק אומר.

 • לפני 3 שנים

  ג'רמי גרנתאם העריך בראיון לפני 3 שבועות שאנחנו קרובים מאד לפיצוץ הבועה ושהמפולת תתחרה בזאת של 1929. מעניין מי יצא צודק בקרב הענקים הזה - סטפק נגד גרנתאם

  ואגב, אבחנה צרכנית: לפי הקלות של השגת תור מעכשיו לעכשיו אצל הספר שלי ולפי מצב החניה במרכזים מסחריים - זה מתפתח מהר יותר מכפי שחשבתי

  • לפני 3 שנים

   ניסיתי לקבוע מסעדה מיום ראשון ליום שישי שבוע מראש. לא מצאתי אף מסעדה שתסכים לקבל אותי. אז או שענף המסכעדות עכשיו פורח וזה זמני או שכנראה יש התפרצות. אני לא מבלה בקניונים כך שלגבי זה אני לא יודע (אגב אני מסתפר לבד בבית זה חוסך זמן וכסף)

 • לפני 3 שנים

  אנרגיינ ירוקה אלו מניות הועה ממש...ללא בובסידייה היו כשל עמוק..וגם כיום במכפילים בשמיים..מול הגז כמו ישראמקו..התמר מכפילים 1.5...זה הזוי .

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "כדאי להנמיך להבות בתיקים עם סקטור ההיי-טק. תהיה השתוללות מטורפת בישראל בצריכה עד סוף 2021"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.