תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

נא להכיר: המדד החשוב והמשפיע ביותר בעולם

מה אתם חייבים לדעת על מדד ה-S&P 500, איך ניתן לסחור במדד הזה, מה התשואה השנתית הממוצעת שלו במאה השנים האחרונות, מה הבעיה המובנית שקיימת בו ובכל כמה זמן בממוצע הוא חווה תיקון שוק

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

מדד ה-S&P 500, החשוב במדדי הבורסות בעולם כיום, מורכב מ-500 החברות בעלות שווי השוק הגדול ביותר בבורסת ניו-יורק (NYSE) ובבורסת נאסד"ק. מטרתו המוצהרת של מדד זה, שנוסד על ידי חברת דירוגי האשראי סטנדרט אנד פורס ואף נושא את שמה, הוא לספק למשקיעים מבט מהיר וממצה על המגמות בשוק ההון והכלכלה בארה"ב. ואכן, S&P 500 הוא המדד הפופולרי והחשוב ביותר בשוק ההון האמריקאי, ללא ספק מבחינת פעילי השוק והמדיה הפינננסית ובשנים האחרונות גם מבחינת הציבור הרחב, שהעדיף בעבר את מדד הדאו גו'נס. 

בהשקעה במדד S&P 500, כמו בכל השקעה, יש חשיבות עצומה לעיתוי הכניסה ולא פחות מכך לעיתוי היציאה. משקיעים שנכנסו להשקעה במדד בשפל ומכרו בשיא עשו תשואה הרבה יותר מרשימה ממשקיעים שקנו לאחר שהמדד כבר הגיע לרמות גבוהות, על אחת כמה וכמה אם נבהלו ומכרו בעיצומו של גל ירידות

קראו עוד במגזין:

 

 

הדאו ג'ונס, המדד הוותיק מבין השניים, הושק בשנת 1896 ועקב אחר 12 החברות הגדולות ביותר בארה"ב. כיום כולל המדד את מניות 30 החברות הגדולות ביותר בארצות הברית, המכונות גם "בלו צ'יפ". שמו המלא של מדד הדאו הוא Dow Jones Industrial, אזכור "התעשייה" בשם הוא שריד לימים שבהם רוב החברות במדד אכן היו שייכות לסקטור התעשייתי היצרני. כיום קיימות בדאו חברות כמעט מכל הסקטורים, למעט תחבורה ושירותים ציבוריים (utilities). 

בעוד שהדאו-ג'ונס הוא מדד של מחיר יחסי משוקלל של 30 החברות הבלו-צ'יפ האמריקניות, מדד ה-S&P 500, שהושק ב-1957, משוקלל לפי שווי שוק החברות. המניות במדד זה באות מכל הסקטורים בשוק ונבחרות על ידי ועדה מיוחדת, בהתאם לעמידה בכמה תנאי יסוד:

 • בסיס הפעילות של החברה - בארה"ב. 
 •  שווי שוק של 8.2 מיליארד דולר לפחות.
 • שיעור מניות צפות של לפחות 50%. 
 • תוצאות חיוביות בארבעת הרבעונים האחרונים או יותר. 
 • עמידה במדדי נזילות לפי מחיר ומחזורי מסחר. 

מדד ה-S&P 500 שונה באופן מהותי גם ממדד נאסד"ק 100, שנחשב למדד מניות הטכנולוגיה הגדולות. ראשית, ב- S&P 500 יש פיזור רחב יותר מאחר שהוא מורכב מכ-500 מניות (למעשה 505) לעומת 100 בלבד בנאסד"ק. הוא גם מדד יותר מגוון מבחינה סקטוריאלית מאחר שרק כ-26% ממנו שייכים לסקטור הטכנולוגי. ה-S&P 500 כולל אך מניות גדולות  (large-cap stocks) לעומת נאסד"ק 100, שכולל גם מניות בינוניות.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionS&P 500: לאן יילך המדד בשנה הקרובה?

הבעיה המובנית ב- S&P 500 

הבעיה המובנית הגדולה של מדד ה- S&P 500 היא ששיטת השקלול שלו, לפי שווי שוק, גורמת לו להיות רגיש במיוחד לתנודות של המניות הגדולות הכלולות בו. אם מניית אפל, לדוגמא, שוקלת יותר מ-6% מהמדד, ברור שתזוזות במניה זו ישפיעו על המדד בצורה הרבה יותר קיצונית מתזוזות במניית אדובי, לדוגמא, שמשקלה נע סביב 0.8% מהמדד.

שיטת השקלול הזו עלולה להסתיר מעיני המשקיעים מגמות מעניינות ולפעמים אף חשובות במניות הבינוניות, אם במקביל מתרחשות תזוזות גם במניות הגדולות. מצד שני, המבנה הזה מאפשר לתפוס מבט מדויק יותר על מגמות בכלכלה האמריקאית בהשוואה למדדים המבוססים על מחירי מניות. 

איך משקיעים ב-S&P 500? 

מדד ה-S&P 500 מופיע במערכות המסחר תחת הסימול SPX. הדרך הטובה והפשוטה ביותר להשקיע בו היא באמצעות רכישת תעודת סל או קרן מחקה, שעוקבות אחרי S&P 500 במטרה להשיג תשואה דומה לשלו.

ההשקעה במדד S&P 500 באמצעות כלים עוקבים מאפשרת למשקיעים להיחשף לרווחיות החברות האמריקאיות, מבלי להתחייב לחשיפה מסוכנת ו/או מוגזמת לחברה כזו אחרת. כ-500 החברות הכלולות חולשות על לא פחות מ-80% משווי השוק של כל שוק המניות בארה"ב. 

משקיעים זרים ובהם גם משקיעים מישראל יכולים גם לרכוש תעודות סל שמנטרלות את השפעת המט"ח, ובכך לחסוך לעצמם את הסיכון בחשיפה לשער הדולר. ניתן לסחור במדד גם באמצעות אופציות על  S&P 500 - אפשרות שכמובן מגלמת סיכון גבוה יותר.

תשואה ממוצעת של כ-10% בשנה

במאה השנים האחרונות השיג מדד S&P 500 תשואה שנתית ממוצעת של כ-10% (לפני התאמה לאינפלציה). עם זאת, ברור שאין בכך הבטחה לתשואה מסוימת בשנה כלשהי: לעומת תשואה חיובית של יותר מ-34% ב-1995, קרס המדד בכמעט 39% ב-2008, שנת משבר הסאב-פריים.

כמובן, בהשקעה במדד S&P 500, כמו בכל השקעה,  יש חשיבות עצומה לעיתוי הכניסה ולא פחות מכך לעיתוי היציאה. משקיעים שנכנסו להשקעה במדד בשפל ומכרו בשיא עשו תשואה הרבה יותר מרשימה ממשקיעים שקנו לאחר שהמדד כבר הגיע לרמות גבוהות, על אחת כמה וכמה אם נבהלו ומכרו בעיצומו של גל ירידות. 

על אף שמדד S&P 500 נחשב למדד עם פיזור גדול למדי ויציבות יחסית, נרשמו בו משנת 1950 ועד היום לא פחות מ-37 תיקונים (ירידות של יותר מ-10% מהשיא האחרון) – ממוצע של בערך פעם בשנתיים. רוב התיקונים הללו, 22 מתוך 37, מיצו את מהלך הירידות בתוך כ-100 ימים. 

זאת ועוד: בשום נקודת זמן שתבדקו, השקעה שנמשכה 20 שנה במדד S&P 500 לא הניבה הפסד. למעשה, רובם המוחלט של תיקוני השוק נמחקו לגמרי בעליות ובשוק השורי שבא אחריהם. ב-2018 זה אמנם לא קרה, אבל כמעט בכל תיקון אחר כך כן. מה שמרמז אולי, שבכל הנוגע להשקעה על מדד S&P 500 הסבלנות והראייה לטווח ארוך משתלמות מאוד.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

*אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שבועות

  זה לא נכון שתמיד הוא הרויח ב20 שנה.
  מי שנכנס בתחילת 1927 ואפילו הרויח את ה37% של אותה שנה ויצא ב1947 הפסיד 25% מהכסף נומינלית
  ואם נבדוק מ1928 עד 1948 הוא הפסיד אפילו יותר.

 • לפני 2 שנים

  באיזה אתר יש את רשימת ה500מניות?

 • לפני 2 שנים

  לעבוד זה בראיות

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: נא להכיר: המדד החשוב והמשפיע ביותר בעולם
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.