תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

"לא מתאים לממשל הסיני שחברות מסחריות טכנולוגיות יגרפו את כל הקופה״, ״השווקים ימשיכו לעלות אבל לא להרבה זמן"

03/08/2021

אבנר סטפק סבור, עם זאת, שהירידות האחרונות בשוק הסיני יצרו הזדמנויות קנייה. צבי סטפק, לעומתו, ממליץ להיזהר ולהישאר בעמדת המתנה. מהן המגמות המסתמנות בשווקים בחו"ל ובישראל – ומהי החלוקה המומלצת בתיק ההשקעות. צפו במפגש

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

צבי ואבנר סטפק - מבעלי מיטב דש, התארחו במפגש זום עם הסוחרים בבורסה. המפגש עסק הפעם בניהול נכון של תיק ההשקעות ומגמות בשווקים השונים.

"אם לא יהיה סיפור של קורונה חזקה, מיתון או אירוע גיאופוליטי, זו מתמטיקה פשוטה: השקעה במניות הבנקים כתוכנית חיסכון לכמה שנים, זו תכנית מנצחת. יהיה למשקיעים 9%-10% תשואה בשנה, כך שזה עדיין אפיק מעניין"

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

קראו עוד במגזין:

 

"השווקים ביולי היו יחסית רגועים, למעט סין", פתח ואמר צבי סטפק. "קופות הגמל השיגו בממוצע תשואות של 0.2% עד 0.25%. התשואות עד כה השנה נכון לסוף יולי מסתכמות ביותר מ-8%".

בנוגע לירידות החדות בשוק הסיני אמר צבי סטפק: "הפעם הירידות שם לא הדביקו את שווקי המערב, אבל כן הדביקו את השווקים המתפתחים, שהמדד שלהם שכולל את סין ירד ב-8.5% ביולי".

בנוגע לקריסה בסין הסביר צבי סטפק, כי היא נבעה משורה של התערבויות של הממשל בפעילותן של חברות טכנולוגיות, כולל ביטול הנפקה ברגע האחרון והפיכת חברות מסחריות המספקות פתרונות בתחום החינוך לעמותות ללא מטרת רווח.

"למה זה קרה? אחד ההסברים הוא שלא מתאים לממשל הסיני שחברות מסחריות טכנולוגיות יגרפו את כל הקופה. הן עלולות להיות יותר חזקות מהממשל, כפי שקרה עם פייסבוק במערב. אמנם, זהירות בנוגע לסין כבר הייתה קיימת קודם כי סין לא הייתה שקופה, אבל עכשיו זה החמיר. יש בסין משטר שבראשו עומד נשיא שכבר דאג להישאר בתפקיד כמו פוטין לכל ימי חייו. סביר להניח, עם זאת, שעם הזמן השווקים יסתגלו ויתרגלו לנעשה בסין".

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

אבנר סטפק התייחס גם הוא לנפילות בשווקים בסין: "עליבאבא לא צומחת פחות מאמזון, אבל נסחרת במכפיל שמייצג שליש משוויה של אמזון, וכך זה גם בחברות אחרות. צריך לשים לב גם לתחום שבה פועלת כל חברה: חברה בתחום החינוך מועדת לבעיות, בעוד שבחברה בתחום הסחר האלקטרוני – הממשל הסיני פחות צפוי לגעת בה".

צבי סטפק סיכם: "כרגע אני לא ממליץ לקנות מניות בשוק הסיני, אבל למי שכבר קנה אני גם לא ממליץ למכור. בשלב זה, מומלץ בעיקר להמתין. צריך גם לשים לב שנשיא ארה"ב ביידן לא פחות קשוח מטראמפ במלחמת הסחר, אבל פועל בחוכמה ובדרכים דיפלומטיות. זו המלחמה הקרה החדשה. השווקים צריכים להיות מוכנים להפתעות גם מהכיוון הזה".

"השפעת הקורונה על השווקים קרובה לסיומה"

צבי סטפק התייחס לעלייה באינפלציה בארה"ב: "חלק מזה מיוחס לגורמים המוגדרים זמניים כמו מחסור בחומרי גלם ופגיעה בשרשרת האספקה. גם מחיר הנפט מייצר אינפלציה כרגע, וכך גם מחירי הבתים שמזנקים, אם כי בתחום זה יש קצת בלימה לאחרונה".

בנוגע להתפרצות וריאנט הדלתא של הקורונה בעולם והשפעתו על השווקים השונים, אמר צבי סטפק: "כרגע, אם נשווה לשנה שעברה, אנחנו עדיין במקום אחר. בארה"ב אין סגרים, בגרמניה ואנגליה גם אין, כך שהשאלה היא עד כמה המצב יחמיר או ישתפר. אם יחמיר, כמובן שתוכניות ההרחבה יימשכו עוד זמן והריבית תישאר מאוד נמוכה".

אבנר סטפק: "השפעת הקורונה על השווקים קרובה לסיומה, וארינט הדלתא לא יפיל את השווקים. צריך לזכור שגם בשיא המשבר בשנה שעברה היו שלושה שבועות קשים וכולנו יודעים איפה אנחנו כיום".

צבי סטפק התייחס לאישור התקציב בממשלה ולהגדלת תקציב הביטחון: "לא הייתי מזלזל בתקציב האיראני, בהחלט אפשר היה לקצץ בפנסיה התקציבית. אלו הפרשות של עשרות מיליארדים, זה בלתי נתפס. גם בתקציב הבריאות יש לחץ גדול של אינטרסנטים לכיוון של הגדלת שכר לרופאים הוותיקים".

בנוגע לכוונה להאריך את גיל הפרישה ל-65 לנשים ואולי עד 70 לגברים, אמר צבי סטפק: "ארגוני הנשים התנגדו לזה במשך השנים כי זה אומר שביטוח לאומי יצטרך לשלם פחות, אבל אני מעריך שאם זה יתקבל יהיה גם פיצוי מסוים למי שייפגע מהשינוי. יכול להיות שעדיף לעבור לגיל פרישה גמיש, שלא נתון להחלטת המעביד אלא להחלטת העובד".

אבנר סטפק הוסיף בנושא זה: "בנטרול עובדים של צווארון כחול, אני חושב שגיל הפרישה צריך להיות בסביבות גיל 70 לגברים ולנשים גם יחד, וזו צריכה להיות החלטה וולונטרית. מי שמרגיש שהוא או היא כשירים להמשיך לעבוד בגיל 73, שימשיכו לעבוד, אין בעיה".

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

הרכב תיק ההשקעות – מה כדאי עכשיו?

מרכיב המניות -  אבנר סטפק: "אני מאמין שלכל משקיע יש רצועת סיכון שהוא אמור להיות בה. למשל, אנשים צעירים, בין 20 ל-40,  יכולים לשבת עם מרכיב מניות מאוד גבוה, בין 70% ל-100%. בתקופות קשות בשוק, אותם צעירים יכולים לשבת על 75%, אבל לא לרדת מתחת לרמה שציינתי".

צבי סטפק: "תחושת הבטן שלי היא שהשווקים ימשיכו לעלות, אבל לא להרבה זמן. לכן, אפשר למכור לתוך העליות. לא להתפתות ולחשוב שהנה, מתחיל פה גל של 50% עליות במניות, אלא להקטין את הרכיב המנייתי ולהתייצב ברמה הנמוכה של הטווח, כל משקיע והטווח שלו".

אבנר סטפק התייחס לטעות נפוצה בקרב המשקיעים, בעיקר המבוגרים שביניהם:  "אם הכספים שלכם מיועדים להורשה, הדבר האחרון שאתם רוצים להוריש לילדים ולנכדים שלכם זה תיק השקעות סולידי שהושקע בסביבה של ריבית אפסית. צריך לצאת מהסטיגמה שבן אדם מבוגר בפנסיה צריך להיות סופר סולידי. מי שיכול להרשות לעצמו, שיישב על 70%-80% מניות גם בגיל 70 פלוס".

חלוקת הרכיב המנייתי בתיק ברמה גיאוגרפית – צבי סטפק: ארה"ב 35%, 25% אירופה, 10% אסיה ו-30% ישראל. אבנר סטפק: ארה"ב 25%, אסיה 25%, אירופה 20% ו-30% בישראל.

על מניות הבנקים בישראל: "אם לא יהיה סיפור של קורונה חזקה, מיתון או אירוע גיאופוליטי, זו מתמטיקה פשוטה: השקעה במניות הבנקים כתוכנית חיסכון לכמה שנים, זו תכנית מנצחת. יהיה למשקיעים 9%-10% תשואה בשנה, כך שזה עדיין אפיק מעניין".

מניות ערך מול מניות צמיחה – צבי סטפק: "בסיטואציה הנוכחית הייתי מחלק את ההשקעה חצי-חצי בין מניות הערך למניות הצמיחה". אבנר סטפק: "יש פער גדול בין מניות הטכנולוגיה הגדולות לקטנות, באופן מוזר דווקא הגדולות מתומחרות במחירים יחסית הגיוניים".

מניות הנדל"ן בישראל – צבי סטפק: "הן עשו עלייה חזרה מרשימה, מה שנראה רע בקורונה התברר כפחות נורא. המשרדים גם חזרו פחות או יותר, כשחברות בינלאומיות מקימות מרכזים בישראל. מחירי הנדל"ן בישראל גבוהים וכרגע אני לא רואה שום דבר שיעצור אותם. לכן, ההשקעה במניות נדל"ן אמורה להיות לא רעה בטווח של שנה קדימה".

אבנר סטפק: "מי שרוצה כיום הגנה ממחירי הדירות, כדאי לו לקנות מניות נדל"ן או ריטים. אני לא מבין אנשים שקונים דירה בפלורידה ומתפללים לקבל את דמי השכירות".

צבי ואבנר סטפק הסכימו כי אפשרויות ההשקעה הסחירות האחרות נראות כרגע חיוורות בהשוואה לרכיב המנייתי, אולם ציינו כי כדאי להישאר עם רכיב מזומן מסוים בתיק, כדי לנצל הזדמנויות בירידות. האג"חים הממשלתיים נסחרים כיום בתשואות ריאליות שליליות, עדיף להחזיק אותם כרגע עם הצמדה למדד. אפשר להחזיק גם רכיב מט"חי, כדי להגן על המשקיע בתרחישים של ירידות חזקות בעולם ובישראל.  

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

צפו במפגש הזום המלא, בווידיאו המצורף.

*האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  לפי בנק אוף אמריקה, המניות ירדו ב14% עד סוף השנה. כמו כן על פי רוב הבורסות יורדות באוגוסט-אוקטובר.
  ולא נשכח שהSPY עלה כבר בקרוב ל30% מתחילת השנה למרות האינפלציה ווירוס הדלתא שנכנס עכשיו חזק

 • לפני 2 שנים

  מספר אחת בתחום
  חשוב להקשיב ובסוף ללכת.עם הלב
  70 אחוז מניות לבני 70 זה מעניין לא חשבתי על הכיוון הזה
  מה קורה אם אני נפטר התיק ממשיך להתנהל עד מתי

 • לפני 2 שנים

  נתתם את כל האופציות...כך שאף אחד לא יבוא אליכם בטענות (-: בקיצור אתם מציעים להתכונן לכל תרחיש...אני לא רואה כאן מהי ההמלצה שלכם...

  • לפני 2 שנים

   הם אמרו מראש שלא ממליצים יא מצחיק

  • לפני 2 שנים

   אין פיתרון קסם חמוד

 • לפני 2 שנים

  שאלה: אם לאדם בגיל 70 יש כסף ורוצה לישון בטוח, מהי ההצעה לעשות כרגע
  לקנות דירה
  לקבל 5% בשנה

  יש בכלל משהו בטוח או סולידי שייתן 5% בשנה בטוח ,עכשיו אני משקיע

  נא תשובת מיטב ד"ש ,מוכן גם שינהלו לי תיק השקעות של 5% במיידי

 • לפני 2 שנים

  תמיד משכיל לשמוע את החברים מדש על הניתוח שבדרך כלל צודק.
  הניתוחים של סטפאק עוזרים לי.

 • לפני 2 שנים

  תתפלאו או שלא הם בדרך כלל תמיד צודקים
  תעקבו אחורה ותיראו

  • לפני 2 שנים

   צודקים או שלא......טועים או שלא......בינתיים לא מפסיקים להדפיס כסף בכל העולם

 • לפני 2 שנים

  אני לא מבין את ההמלצה לא לקנות מניות סיניות אבל להחזיק למי שיש לו. השאלה היא אם כדאי להיות בעלים של מניה סינית או לא וזה לא תלוי אם יש לנו אותה או לא.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "לא מתאים לממשל הסיני שחברות מסחריות טכנולוגיות יגרפו את כל הקופה״, ״השווקים ימשיכו לעלות אבל לא להרבה זמן"
AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.