תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

אקטיבית או פסיבית? מנייתית או אג"חית? כך תשקיעו בקרנות נאמנות

רפי ניב - מנכ"ל מיטב תכלית קרנות נאמנות, הסביר במפגש הזום לסוחרים איך לעשות את צעדיהם הראשונים בהשקעה בקרנות נאמנות. על מה להסתכל, איך לבחור, ממה להיזהר, באיזה אתרים כדאי להיעזר. צפו בווידיאו

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

רפי ניב - מנכ"ל מיטב תכלית קרנות נאמנות, הסביר במפגש זום שקיימנו, מהן קרנות נאמנות, למה להשקיע בהן ואיך כדאי לבחור אותן. קרן נאמנות מאגדת משקיעים ללא היכרות מוקדמת להשקעה משותפת בניירות ערך ונכסים אחרים, מתוך שאיפה להפיק רווח מהחזקתם. קרן הנאמנות מנוהלת בהתאם למדיניות ההשקעה שנקבעה לניהולה ועל פי הוראות הדין.

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

קרנות הנאמנות, גם הסולידיות שביניהן, יכולות לרדת חזק במשבר כמו בחודש מרץ 2020, לכן ההמלצה היא להיכנס להשקעה בקרנות לטווח ארוך

להשקעה בקרנות נאמנות יש כמה יתרונות בולטים

 

 • הכסף מנוהל בידי גורמים מקצועיים: ההשקעה בקרנות מיועדת בדרך כלל לאנשים שאין להם הידע, הזמן, או אורך הרוח לנהל את השקעותיהם בעצמם ומעדיפים להפקיד את כספם בידי מנהלי השקעות מיומנים.
 • אפשר להשקיע סכומים קטנים: להשקעה בקרן הנאמנות אין רף כניסה, אפשר להסתפק בהוראת קבע של 250 שקל בחודש או להשקיע עשרות אלפי שקלים. כל אחד לפי מטרותיו ויכולתו.
 • מכשיר השקעה פשוט להבנה.
 • נגישות להזדמנויות השקעה ייחודיות: כולל בחו"ל.
 • פיקוח הדוק על פעילות הקרן: הפיקוח מתבצע על ידי רשות ני"ע, הבורסה והנאמנים של הקרן. הקרנות נחשבות לאחד המוצרים הכי בטוחים להשקעה.
 • דחיית מס: בקרנות לא משלמים מס עד שלא מוכרים את הקרן ברווח.
 • נזילות גבוהה: ניתן לקנות ולמכור בכל יום.

poll questionבאיזו קרן נאמנות תעדיפ/י להשקיע?

איך בוחרים קרן

קרנות הנאמנות מתחלקות לשני סוגים עיקריים: קרנות אקטיביות ופסיביות. בקרנות האקטיביות מנהל ההשקעות מקבל החלטות בהתאם למדיניות ההשקעה שנקבעה מראש. בין השאר הוא יכול להחליט מה יהיה שיעור המניות בקרן (30%? 50%? יותר?), כמה לקנות מכל מניה, באילו ענפים להשקיע ומהו שיעור הנזילות שצריך להשאיר בקרן.

קרנות מחקות פסיביות הן קרנות שעוקבות אחר מדדים. למשל, קרן שעוקבת אחרי מדד הדאו ג'ונס או ת"א 125. במה עדיף להשקיע? אין תשובה מוחלטת לכך, זה תלוי בהעדפותיו ומטרותיו של כל משקיע. קרן אקטיבית תנסה להשיג תשואות טובות יותר מהמדדים המובילים. לעומת זאת, קרנות פסיביות ייצמדו לתשואות המדדים שאחריהם הן עוקבות. לאורך זמן, לא פשוט להמשיך ו"להכות" את המדדים המובילים באופן אקטיבי.

קיימים שני סוגים של קרנות פסיביות: פתוחות וסגורות. קרן פתוחה היא קרן נאמנות שעוקבת אחר מדד מסוים ונקבע לה מחיר פעם ביום. לעומת זאת, קרן סגורה המכונה גם קרן סל (באנגלית: ETF) עוקבת אחרי מדד מסוים ונסחרת בבורסה כמו נייר ערך. דוגמאות ל-ETF נפוצים: SPY, QQQ, GLD.

איך בוחרים קרן בהתאם לצורכי ההשקעה? קיימות כמה אפשרויות

 

 • קרן מנייתית - קרן שרוב נכסיה (50% לפחות) חשופים למניות בארץ או בחו"ל.
 • קרן אג"חית - קרן שרוב נכסיה (75% לפחות) מושקעים באגרות חוב.
 • קרן כספית - משקיעה בנכסים סולידיים כגון מק"מ, אג"ח מדינה (לטווח קצר), פיקדונות לטווח קצר ועוד.
 • קרן משולבת - קרן שמשקיעה במספר אפיקי השקעה, שמשלבת לפחות שני אפיקי השקעה שונים. לדוגמא, קרנות 20/80, קרנות 30/70 וכו'.
 • אגד קרנות - קרן המחזיקה ביחידות של קרנות נאמנות אחרות.

קראו עוד במגזין:

 

 

להשקיע לטווח ארוך

מהם הכלים לבחינת ביצועיה של קרן נאמנות? 

 • תשואה: מה הייתה תשואת הקרן בשנה, שנתיים, שלוש וכו' האחרונות.
 • סטיית  תקן: מודדת את התזוזה היומית של שווי קרן הנאמנות. ככל שהשינוי בקרן גדול יותר, כך סטיית התקן גדולה יותר והסיכון גדול יותר.
 • מדד שארפ: מודד את תשואת הקרן בהשוואה לסטיית התקן (תנודתיות) שלה. ככל שהערך גבוה יותר, התשואה שהושגה עבור כל יחידת סיכון גבוהה יותר.
 • בקרנות פסיביות: הבחינה מתבססת על יכולת העקיבה של הקרן אחרי המדד.
 • פרופיל חשיפה: לכל קרן נאמנות יש פרופיל חשיפה למניות ולמטבע חוץ. כל קרן מפרסמת את הפרופיל שלה באמצעות המפתח הבא:

לדוגמא, קרן כספית שקלית, שלא מושקעת לא במניות ולא במט"ח, תסומן בקוד 00. קרן מניות חו"ל תסומן 4D. חשוב לבחון את רמת הסיכון של קרן הנאמנות, כי מדובר במוצר נזיל ואין לדעת מתי נצטרך את הכסף. קרנות ברמת סיכון גבוהה, עם עליות וירידות חדות, עלולות לגרום לנו הפסדים כספיים ניכרים אם ניאלץ למשוך את הכסף בעיתוי בעייתי.

בדיקת מדיניות ההשקעה היא צעד חשוב במסגרת המהלכים שאנו יכולים לעשות כדי לוודא שהקרן אכן מתאימה לצרכי ההשקעה שלנו. ניתן לקרוא את התשקיף והדוחות השנתיים, שבהם חשוב לבדוק: האם המדיניות מתאימה למטרותינו? האם רמת הסיכון בקרן מתאימה לנו? 

קרנות הנאמנות, גם הסולידיות שביניהן, יכולות לרדת חזק במשבר כמו בחודש מרץ 2020, לכן ההמלצה היא להיכנס להשקעה בקרנות לטווח ארוך. השקעה כזו למעשה מפחיתה את הסיכון, משום שהיא מגדילה את הסיכוי שלנו למצוא נקודת זמן שבה נוכל לצאת ברווח.

משקיעים בקרנות נאמנות יוכלו למצוא את כל המידע הדרוש להם באתר מאיה של הבורסה בתל אביב ובאתר ביזפורטל. ניב הראה במפגש הזום מה ניתן למצוא על הקרנות בשני האתרים, בין השאר כאמור בדו"חות השנתיים של הקרנות.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

להרשמה חינם למפגשי האונליין ולצפייה ברשימת המפגשים, לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שנים

  תאכלס אני רוצה להשקיע 100 אלף ש"ח ובעוד שנתיים לרכוש רכב חדש בכסף
  באיזה קרן להשקיע עם סיכון בינוני

 • לפני 3 שנים

  מעולה. חייבים עוד שיעורים על קרנות

  • לפני 3 שנים

   שלום ליליאן,

   יהיו מפגשים נוספים בנושא קרנות נאמנות.

   תמשיכי לעקוב :)

 • לפני 3 שנים

  שאלה במס על קרנות נאמנות
  האם גמלאי מעל ששים וחמש חייב במס מלא או שהוא נננה מהטבות מס בעת מכירת קרן ?

 • לפני 3 שנים

  מאז יציאתי לפנסיה אני משקיע רק בקרנות נאמנות. סכומים קטנים ובהרבה קרנות מכל הסוגים כי היום אני מחפש לשמור על ערך החיסכון. הפגיעה מהקורונוה הייתה יחסית לא גדולה. ההפסד היום בעיקר בקרנות בנקים וכמובן אני משוכנע שבזמן ארוך התשואה תיהיה חיובית.

 • לפני 3 שנים

  אני לגמרי חושב שצריך מפגשים נוספים בנושא קרנות נאמנות וקרנות סל

  • לפני 3 שנים

   שלום יקיר,

   יהיו מפגשים נוספים בנושא קרנות נאמנות.

   תמשיך לעקוב :)

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: אקטיבית או פסיבית? מנייתית או אג"חית? כך תשקיעו בקרנות נאמנות
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.