תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

זום הדרכה: טיפים לשימוש בספארק, מערכת למסחר בניירות ערך

09/08/2021

יוסי פרניק התארח במפגש זום שקיימנו והדריך את הסוחרים בבורסה איך להשתמש במערכת המסחר ספארק, הפופולרית מאוד בקרב לקוחות מיטב דש טרייד. צפו במפגש

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

יוסי פרניק התארח במפגש זום שקיימנו עם הסוחרים בבורסה בנושא הדרכה על ספארק, מערכת מסחר בניירות ערך. המערכת נמצאת בשימוש רחב בקרב לקוחות מיטב דש טרייד ומשמשת כיום למסחר בניירות ערך ישראלים. "במועד לא רחוק", אמר פרניק במפגש, "תיפתח המערכת גם למסחר בני"ע זרים". 

לשונית "החשבון שלי" כוללת אפשרות להתעדכן במצב המיסוי בני"ע בתיק. כידוע, מס רווחי הון משולם רק עם מכירת נייר הערך. במקרה של הפסד בני"ע, הסוחר מקבל הגנה מתשלום מס בעתיד בהתאם למס שאמור היה לשלם אם היה מרוויח את אותו סכום

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

קראו עוד במגזין:

 

 

ספארק מהווה חלק ממניפה טכנולוגית שמציעה מיטב דש ללקוחותיה וללקוחות בנקים, שמחפשים יתרונות נוספים במעבר למסחר דרך בית השקעות, מעבר ליתרון הברור בעלויות המסחר.  

דף הבית

מערכת הספארק בנויה מכמה לשוניות מרכזיות: דף הבית, החשבון שלי, מידע שוק ומסחר. פרניק הציג את דף הבית של מערכת הספארק והדגיש שדרך עמוד זה ניתן לבצע כמעט את כל הפעולות הנדרשות למסחר.

המסך בעמוד הבית כולל בין השאר רצועה עם חיתוכים שונים של מניות, כולל כל המדדים בבורסה, ומתחתיה רצועה עם פירוט ניירות הערך והיתרות הספציפיות של המשקיע, כולל ניירות ערך זרים ומט"ח. ריכוז זה נועד להקל על הסוחרים ולאפשר להם לראות את כל השקעותיהם במסך אחד, על אף שכאמור בשלב זה ניתן לסחור בספארק רק בני"ע ישראלים.

poll questionהאם אתם סוחרים ישירות בבורסה?

בצד שמאל למעלה בעמוד הבית ניתן לצפות בעדכונים בזמן אמת על שערי ני"ע לפי בחירת הסוחר, כל הציטוטים ניתנים בזמן אמת. במיקום זה ניתן לקבל גם פירוט של כל העסקאות בנייר הערך הנבחר. מתחת למלבן זה מופיע ריכוז של חדשות מאתרים שונים על נייר הערך הנבחר. לדוגמא, כל החדשות על מניית טבע.

כיצד מבצעים הוראת "קנייה"? במלבן השמאלי, מעל נתוני המנייה הנבחרת, מופיעות האותיות "ק" בירוק ו"מ" באדום, שפירושן "קנייה" ו"מכירה" בהתאמה. לחיצה על האותיות מובילה לפתיחת חלונית לביצוע הפעולה המבוקשת. דרך נוספת לביצוע פעולות קנייה ומכירה היא לחיצה על גלגל השיניים המופיע מימין לכל אחד מניירות הערך המופיעים בטור המרכזי. לחיצה על גלגל השיניים מאפשרת גם לראות גרף של ני"ע.  

בסטריפ העליון ניתן לראות נתונים כלליים על התיק, למשל שינוי מעלות הקנייה בני"ע הנוכחיים בתיק, במספרים מוחלטים ובאחוזים. 

פרניק הדגים במצגת איך להשתמש בחלונית שליחת הוראה להוצאת הוראת לימיט (LMT) למניה, איך ניתן לבטל את ההוראה ואיך לבדוק מהן ההוראות הקיימות כרגע בחשבון. 

אם מופיע סימן של פעמון על יד שם מניה בסטריפ המרכזי של ניירות הערך, זה אומר שיש לה המלצות אנליסטים עדכניות. ניתן ללחוץ על הפעמון ולהתעדכן דרך מערכת ההמלצות, שמדרגת גם את האנליסטים עצמם. 

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

החשבון שלי 

בלשונית "החשבון שלי" הראה פרניק כמה בדיקות וחיתוכים, בהם יתרות בחשבון לפי תאריכים שונים. כמו כן, הוא הציג איך משולמים מיסים על רווחי ההון, כולל התקזזות מול מגן מס. פרניק הדגיש כי כל סוחר יכול להתאים אישית את עמודות הנתונים השונות, לפי החשיבות שנראית לו. 

לשונית "החשבון שלי" כוללת אפשרות להתעדכן במצב המיסוי בני"ע בתיק. כידוע, מס רווחי הון משולם רק עם מכירת נייר הערך. במקרה של הפסד בני"ע, הסוחר מקבל הגנה מתשלום מס בעתיד בהתאם למס שאמור היה לשלם אם היה מרוויח את אותו סכום. 

בהמשך הראה פרניק מסך לבדיקת התשואה בחשבון לפי חודשים ומסך לבדיקות הפעולות השונות שבוצעו בחשבון. באחד הכפתורים העליונים בכל העמודים בספאק ניתן לשלוח הוראות מסחר, מבלי להיכנס לעמוד הבית או ל"חשבון שלי".

בלשונית החשבון שלי מופיעה גם תת לשונית "תנועות", שמציגה כברירת מחדל את כל התנועות בתיק בשבוע האחרון. ניתן גם לבדוק תנועות בחודש האחרון או תנועות לפי פרק זמן שהוגדר על ידי הסוחר. 

מידע שוק

הלשונית השלישית שבה התמקד פרניק היא "מידע שוק", הכולל מידע נרחב על ניירות ערך, כולל ניתוח טכני. בלשונית זו ניתן להוסיף ניירות למעקב, גם אם בשלב זה ניירות אלו לא כלולים בתיק ההשקעות.

כמו כן, ניתן לראות בלשונית גרפים השוואתיים, שמשווים בין ביצועים של ניירות ערך לפי בחירה. תת לשונית יעילה נוספת היא "מדדים", שדרכה ניתן לעקוב בקלות אחר ביצועי המדדים השונים בשוק. 

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

מסחר

הלשונית הרביעית במערכת היא "מסחר", שבה מופיעות בין השאר תת-לשוניות כמו רשימת ני"ע, ני"ע מועדפים, ני"ע בולטים ומניות דואליות שנסחרות בשתי בורסות (לדוגמא, בתל אביב וניו-יורק). בהמשך הדגים פרניק איך לסחור דרך המערכת בנגזרים, אופציות PUT ואופציות CALL, תוך שמביאים בחשבון כמובן כי המסחר באופציות הינו מסחר בסיכון גבוה. 

כמו כן, הסביר פרניק כיצד לסחור באגרות חוב וקרנות סל דרך המערכת ולקבל מידע נרחב והשוואתי עליהן. באגרות החוב, לדוגמא, ניתן לעקוב אחר התשואה של האג"ח והמח"מ (משך חיים ממוצע) של כל איגרת. בחלונית שליחת הוראה באגרות חוב ניתן לראות, בין השאר, מהי התשואה ברוטו של האג"ח ומהי התשואה נטו, לאחר תשלום המס. 

בהמשך המצגת הדגים פרניק כיצד ניתן לקבל נתונים על קרנות סל. כדי לעקוב אחרי מדד ת"א 35, לדוגמא, אפשר לקנות קרן שמחקה הרכב מדד זה. 

בסיום המצגת הרחיב פרניק על הוראות המסחר המרכזיות, וכיצד ניתן להשתמש בהן במסחר השוטף. הוראות מסחר הבסיסיות החשובות ביותר הן:

1. LIMIT - מורה על קנייה/מכירה בהגבלת שער. בקנייה, מחיר הלימיט הוא המחיר המקסימלי שאותו הקונה מוכן לשלם, בעוד שבמכירה מחיר הלימיט הוא המחיר המינימלי שהמוכר מוכן לקבל. הוראת לימיט תתבצע רק אם שער נייר הערך מגיע לשער הניתן בפקודה, או לשער טוב יותר. משום כך, אין הבטחה שפקודת LIMIT אכן תבוצע. הפקודה מבוצעת  לפי סדר קבלתה לשוק ובהתאם לביקוש /היצע בנייר. 

2. MARKET - הוראה במחיר שוק. הוראות 'מרקט' בקנייה/מכירה ניתנות ללא הגבלת מחיר, לכן ברוב המקרים הפקודה תתבצע מיידית בהתאם למחיר של הקונים/מוכרים בספר הפקודות, עם הגעת הפקודה לשוק. הוראה זו מבטיחה ביצוע, אך אינה מבטיחה את השער בו תבוצע ההוראה מאחר ששערי נ"ע יכולים להשתנות במהירות.  לכן, רצוי לנקוט זהירות בביצוע הוראה זו.

צפו במפגש הזום המלא, בווידיאו המצורף.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 2 שנים

    מצוין למתחילים כמוני. עשית לי סדר

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: זום הדרכה: טיפים לשימוש בספארק, מערכת למסחר בניירות ערך
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.