תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

"המסחר העצמאי בבורסה נמצא בתנופה. אנחנו קולטים אלפי לקוחות חדשים מדי שנה"

21/11/2018

"הסוחרים בבורסה בישראל מעדיפים כיום ניירות ערך זרים. הם מתחילים מגוגל, קונים את נטפליקס וממשיכים". אושר טובול - מנכ"ל מיטב דש טרייד, מנתח את המגמות החדשות וקובע: סוחרים דרך הבנק? הרווח שלכם נחתך

בעבר מסחר עצמאי בבורסה נתפס כתחום לאמיצים ואמידים בלבד, שפעל בישראל כמעט רק דרך הבנקים. כל זה השתנה לחלוטין. הטכנולוגיה, התחרות בין הגופים הפיננסיים וההתקדמות האדירה במודעות הלקוחות, פתחו את התחום ועשו אותו נגיש, זמין ונוח הרבה יותר מאי פעם מבחינת עלויות.

הבנק לוקח את הכסף שלך ומלווה אותו למישהו אחר. זה נחשב סיכון אשראי

"המסחר העצמאי בבורסה נמצא אצלנו בתנופה גדולה", אומר אושר טובול - מנכ"ל מיטב דש טרייד, "אנחנו פותחים מאות חשבונות חדשים בחודש וקולטים אלפי לקוחות בשנה".

רוצים לפתוח חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן

טובול מסביר למה זה קורה: "הנגשנו את מערכת המסחר ללקוחות, כך שהרבה יותר קל כיום להתחיל לסחור בצורה עצמאית דרך מיטב דש. מעבר לכך, הידע והמודעות של הלקוחות לאפשרויות שלהם לסחור עצמאית, הולכים וגדלים בקצב מהיר. הרבה מאוד אנשים במשרות מכובדות בישראל יושבים כיום במשרדיהם וסוחרים עצמאית דרך הסמארטפונים."

"לא מעטים מנציגי 'הדור החדש' של המסחר העצמאי עשו זאת תחילה דרך ברוקרים קטנים ובלתי יציבים, שכמה מהם אף פשטו את הרגל. טובול, שנבחר השנה ליו"ר איגוד הברוקרים, מודע לבעיה ומציין לטובה את רשות ניירות ערך, שהוציאה בתחילת אוקטובר טיוטת הצעת חוק להסדרת פעילות "ברוקר-דילר". הצעה זו אמורה להסדיר את פעילותם של ברוקרים אשר אינם פועלים כזירות סוחר כהגדרתן בחוק ניירות ערך, ולמעשה, לחייבם ברישיון ובדרישות מינימום אחרות."

"הברוקרים הקטנים משכו לקוחות כי הם הציעו להם מחירים נמוכים מאד. הם יכלו להרשות לעצמם להציע מחירים כאלה בגלל שיש עליהם פחות רגולציה. הם לא מחויבים כמעט לכלום, הם רק נותנים פלטפורמה ולכן העלויות נמוכות. היו להם רק הוצאות שיווק, אבל הם לא הצליחו לנהל את הסיכונים ולכן נפלו. אם ברוקר קטן עושה טעות ואין לו הון עצמי, מי יגבה אותו?"

אבל הלקוח חייב ביטחון.

נכון. וביטחון, במקרה הזה, פירושו לעבוד עם חבר בורסה, שזה גוף פיננסי גדול, יציב ומפוקח. בגלל זה רשות ני"ע הולכת להסדרה שתחייב את כל העוסקים בתחום לעבוד עם רישיון. ברגע שזה יקרה, רבים מהברוקרים הקטנים יהיו לא רלוונטיים.

הבורסה חשפה לאחרונה כי עמלות הבנקים במסחר בשוק ההון גבוהות פי שלושה מהעמלות של בתי ההשקעות. אז למה אנשים ממשיכים עם הבנקים?

הרבה לקוחות לא יודעים שאפשר לסחור עצמאית בבורסה דרך בית השקעות. רבים מהם מכירים רק את סניף הבנק ולא מעבר לזה. רבים גם לא יודעים שאפשר להתמקח עם הבנק על גובה העמלות, או שההטבה שהם מקבלים מהבנק פוקעת אחרי שנה. אצלנו במיטב דש, ברגע שקיבלת עמלה אתה רץ איתה הלאה, בלי שינויים.

אם אני לקוח שמעוניין להשקיע עצמאית בבורסה, למה עדיף לי לעשות את זה דרך בית השקעות כמו מיטב ודש ולא דרך הבנקים?

קודם כל, העמלות. העמלות שאנחנו מציעים יותר אטרקטיביות. אין אצלנו עמלות נלוות כמו עמלת ברוקר, אין עמלה להמרת מט"ח והפרשי השער שלנו יותר קטנים. אבל, זה לא רק עמלות. אנחנו מציעים גישה למסחר במגוון רחב יותר של שווקים, חדר המסחר שלנו זמין ללקוחות בכל שעות המסחר, מערכות המסחר שלנו יעילות ומתוחכמות יותר ביחס למה שיש בבנקים, עלויות הסטרימינג שלנו נמוכות יותר, ולרוב הלקוחות שלנו יש בכלל פטור מעמלת ציטוטים בניירות ערך זרים, שזו עמלה שיכולה לנוע בין 5 ל-10 דולר בחודש.

למי מתאים מסחר עצמאי בבורסה? יש איזשהו פרופיל לקוח בתחום הזה?

לא. הלקוח פשוט צריך להבין במה הוא רוצה להשקיע ומה מידת הסיכון המתאימה לו. הוא יכול להשקיע במניות, מלווי קצר מועד, אגרות חוב. כאן יש עוד הבדל בינינו לבין הבנקים. לקוח שרוצה כיום לקנות למשל אג"ח קצר, לשנה-שנתיים עם תשואה יחסית נמוכה, לא יכול לקנות את זה בבנק. למה? כי עמלת הקנייה שהוא ישלם תהיה יותר גבוהה מהתשואה. כלומר, מראש הוא נכנס לעסקה שהוא מפסיד בה כסף, שלא לדבר על המסים על הקופון. אם הוא עושה את זה דרך בית השקעות, הוא לא משלם דמי שמירה, לא משלם עמלת קנייה גבוהה ויכול להרוויח כסף גם על השקעה סולידית, כי היום הרי הריבית בפיקדונות היא אפסית. ועוד לא אמרתי מילה על סיכונים.

poll questionהאם את/ה סוחר/ת בבורסה?

סיכונים, בבנקים?

כן. הבנק לוקח את הכסף שלך ומלווה אותו למישהו אחר. זה נחשב סיכון אשראי, שלא קיים אצלנו. הכסף חייב להיסגר אצלנו בפיקדונות back to back בבנקים. אם אני רוצה לתת אשראי ללקוח, אני צריך לתת אותו מההון העצמי שלי, אין לי אפשרות לתת הלוואות ללקוח מכספי לקוחות אחרים. אז אני לא אגיד שאנחנו יותר בטוחים מהבנקים, אבל יש סיכונים בבנקים שלא קיימים אצלנו.

איך בוחרים גוף שדרכו כדאי לסחור. מה כדאי לבדוק?

קודם כל, פיקוח. אם הגוף הפיננסי הוא גוף מפוקח, זה אומר שחלים עליו כל מיני קריטריונים שהוא צריך לעמוד בהם. מדובר במגבלות של הון עצמי, כללים למתן שירות ללקוח, ביטוח, איפה יופקדו הכספים ועוד. הפיקוח מסדיר את כל הדברים האלה. גם היציבות של הגוף הפיננסי מאוד חשובה. חשוב שתבחר גוף חזק ומוכר. מיטב דש, לדוגמא, היא חברה ציבורית שנסחרת במדד תל אביב 125, שכולל את החברות המובילות במשק. כשאתה בוחר במיטב דש, אתה יודע שזו חברה שמנהלת סכומי כסף אדירים, שיש כאן ממשל תאגידי ברמה מאוד גבוהה, הון עצמי גבוה מאוד וביטוחים מתאימים.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן

יתרון לגודל?

בוודאי. מיטב דש הוא חבר הבורסה הגדול ביותר מחוץ לבנקים, בפער גדול. יש לנו למעלה מ-20 אלף לקוחות במסחר העצמאי, הרבה יותר ממה שיש לכל אחד משלושת השחקנים האחרים שאינם בנקים. בכל מקרה, מומלץ לבחור גוף שהוא חבר בורסה ולהשוות תנאים.

מה עם שירות?

קשה מאוד למדוד שירות מבחוץ, אבל כדאי שהלקוח יידע כמה סוחרים נותנים גיבוי בחדר המסחר, כמה נציגים נותנים שירות לקוחות בחבר הבורסה של מיטב דש אנחנו ממוקדים בלקוחות הפרטיים. מעבר לכך, יש לנו חדרי מסחר מאוד גדולים ו-60 עובדים שעוסקים אך ורק בלקוחות הפרטיים של המסחר העצמאי בבורסה.

פעם טבע נחשבה ל"מניית העם". מה קורה כיום?

הישראלים נוטים כיום להשקיע יותר כסף בניירות ערך זרים. זה קורה לדעתי כי בשנים האחרונות הבורסות בחו"ל נתנו תשואה עודפת על הבורסה בתל אביב, לצד התייבשות של מחזורי המסחר בארץ. לצד זה, אנשים מכירים יותר ויותר מניות בחו"ל. זה כבר לא הימים של פעם שאנשים הכירו בעיקר בזק וטבע. שמות כמו גוגל, אפל, פייסבוק ואמאזון נגישים למשקיעים לא פחות. אם פעם אנשים הקצו 10% להשקעה בניירות ערך בחו"ל, כיום זה כבר סביב ה-50%, בעיקר בוול סטריט.

קראו עוד במגזין:

 

 

מי מבצע את המסחר העצמאי בבורסה הלכה למעשה - אתם או אני?

הלקוחות מקבלים פלטפורמה ו-90% מהם מעדיפים לסחור באופן עצמאי לחלוטין. לקוח שסחר והעביר הוראות, לא יפחד לעשות את המעבר מבנק אלינו. מי שיחשוש יותר, זה לקוח שלא מכיר. ללקוחות כאלה שמפקידים למסחר מעל 200 אלף שקלים, אנחנו מציעים שירות של ליווי פיננסי, כלומר סיוע בבניית התיק וממליצים להם על ניירות ערך. כל לקוח לפי רמת הסיכון שמתאימה לו.

לא מעט אנשים מתקשים להבדיל בין מסחר עצמאי לבין ניהול תיקים. תעשה לנו סדר?

בניהול התיקים, אתה נותן ייפוי כוח למנהל התיקים, קובע רמת סיכון ומאותו רגע הוא משקיע בשבילך. לקוחות שמגיעים אלינו למסחר העצמאי רוצים להיות בשליטה, הם רוצים להחליט באילו ניירות להשקיע, מתי לקנות ומתי למכור - ולחסוך דמי ניהול.

איך מצטרפים למסחר העצמאי?

התהליך היום פשוט: נכנסים לאתר מיטב דש, ממלאים פרטים אישיים ושאלון היכרות, חותמים על הסכם, מקבלים מספר חשבון, מפקידים בו כסף (מינימום 30 אלף שקל), מקבלים סיסמה ושם משתמש ומתחילים לסחור.

יש אנשים שמתחילים לסחור עצמאית ממניה ספציפית?

כן. בעבר, לפני שהתשואות הפכו אפסיות, אנשים היו מתחילים במק"מים, ממשיכים לאג"חים ממשלתיים, לאג"ח קונצרני ומשם למניות. כיום, לא מעט לקוחות מתחילים ממניה ספציפית, בעיקר ממניות חו"ל כמו גוגל, אמאזון, אפל או פייסבוק. הם קונים, מוכרים ופתאום שמים לב גם לנטפליקס, אז נכנסים לעוד מניה וכך הלאה. בדרך כלל, זה מניות של מותגי טכנולוגיה".

לפתיחת חשבון למסחר בבורסה, לחצו >

סכום מינימאלי לפתיחת חשבון במיטב דש טרייד: 30,000 ₪. האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שנים

  מיטב דש טרייד החברה הכי טובה בישראל נקודה .

 • לפני 5 שנים

  להוריד ממני את דמי הטיפול בחודש מידיית

  • לפני 5 שנים

   כמובן בטיפול

 • לפני 5 שנים

  אני מעוניין להצטרף. האם יש הטבה למצטרפים?

  • לפני 5 שנים

   היי ראובני, יש הטבות ותנאים מצוינים למצטרפים חדשים! תוכל ליצור איתנו קשר בטלפון 03-7903555 שלוחה 3, או להשאיר פרטים ונציג ישמח לתת מענה. בהצלחה! :)

 • לפני 5 שנים

  איך מישהו עוד נשאר בבנק??? לא ברורר

 • לפני 5 שנים

  מה ההבדל ביניכם לבין בתי השקעות אחרים?

  • לפני 5 שנים

   אנחנו חבר בורסה מפוקח ע״י הרשות לני״ע והבורסה לני״ע. אנחנו חבר הבורסה המוביל בתחום, מציעים מגוון רחב של מערכות למסחר בארץ ובחו״ל, עלויות מסחר נמוכות ועוד. נשמח לפרט לך עוד על יתרונותינו בשיחה טלפונית 03-7903555 שלוחה 3. בהצלחה!

 • לפני 5 שנים

  לרוץ לקנות נטפליקס

 • לפני 5 שנים

  בשורה התחתונה, בבנק טוחנים אותי. כמה משלמים אצלכם?

  • לפני 5 שנים

   היי אלכס,
   אצלנו לא תשלם דמי משמרת, עמלת ביטול/אי ביצוע פעולה וכד׳. מה שכן תשלם זה במסחר בארץ: 0.09% על מניות, 0.08% על אג״ח, 0.06% על מק״מ. בחו״ל העלויות בכלל נמוכות משמעותית מהבנק. יש דמי טיפול חודשיים של 19.65 ש״ח, ותקבל גם קורס השקעות בחינם אם זה מעניין אותך, וכמובן הטבות נוספות. נשמח לתת לך הצעה מסודרת בשיחה טלפונית. מוזמן ליצור איתנו קשר בטלפון 03-7903555 שלוחה 3. בהצלחה.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "המסחר העצמאי בבורסה נמצא בתנופה. אנחנו קולטים אלפי לקוחות חדשים מדי שנה"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.