תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

ניצול הטבות המס לפני סוף השנה: עצמאים ושכירים, כך תמהרו ותקבלו הטבות באלפי שקלים

תומר שלו, מנהל תחום הידע המקצועי בחטיבת הלקוחות של מיטב דש, דיבר במפגש זום שקיימנו על הטבות מס בגמל והשתלמות לעצמאים, הפסדים צבורים בתיק ההשקעות ותקרת ההפקדה בגמל להשקעה

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

תומר שלו, מנהל תחום הידע המקצועי בחטיבת הלקוחות של מיטב דש, התארח במפגש זום שקיימנו בנושא ניצול הטבות מס לפני סוף השנה.

"ניתן להשתמש במגן מס לטובת ניירות ערך ברווח. במילים אחרות: ניתן לקזז הפסדים שנגרמו בשל מימוש נייר ערך אחד השנה מרווחים שנצברו בשל מימוש נייר ערך אחר השנה"

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>> 

המפגש התמקד הפעם בכמה סוגים של הטבות מס:

 • הטבות מס לעצמאים בעלי עסק או משלח יד.
 • הטבות מס לעובדים שכירים עם שכר לא פנסיוני.
 • ניצול הפסדים צבורים בתיק ההשקעות.
 • ניצול תקרת ההפקדה בקופת גמל להשקעה. 

הטבות מס לעצמאים: 

קופת גמל לעצמאים: שלו הציג מנגנון המאפשר לעצמאים לחסוך כמעט 15 אלף ₪ דרך הטבות מס בקופת גמל לעצמאים. בשלב הראשון על העצמאי להפקיד 16.5% מתקרת הכנסה שנתית של 211,200 ₪ (34,848 ₪). בשלב השני על העצמאי להוסיף על סכום זה תוספת הפקדה בסך 2,834 ₪, כדי לעבור ממעמד של עמית למעמד של עמית מוטב. עמיתים מוטבים מקבלים את הטבת המס במלואה. 

בשלב השלישי מקבל העצמאי שתי הטבות מס, המקטינות את המס שהוא צריך לשלם: הטבת זיכוי בסך 4,065 ₪ והטבת ניכוי בהתאם למס השולי של עד 10,919 ₪, סך הכל: הטבת מס בסך 14,984 ₪. על הדרך, אגב, העצמאי חוסך לעצמו קנס של 500 ₪ לפי חוק פנסיה חובה לעצמאים. 

קרן השתלמות לעצמאים: שלו הציג מנגנון לקבלת הטבות במכשיר זה. עצמאים יכולים להפקיד בקרן עד 7% מהכנסה שנתית של 265 אלף ₪, קרי: עד 18,600 ₪. על סכום זה הם מקבלים הטבת ניכוי לפי מס שולי עד 47% בסך 5,605 ₪. כמו כן, הם נהנים מפטור ממס רווחי הון (25%) מהרווחים הנצברים בקרן ההשתלמות. חשוב לציין כי הטבות העצמאים הן הטבות מצטברות, כלומר: ניתן ליהנות מכולן, ללא חפיפה או קיזוז. 

להצטרפות לקרן השתלמות לעצמאים, לחצו כאן>>

poll questionעד כמה את/ה מנצל/ת את הטבות המס על הפקדה למוצרים פנסיוניים במהלך השנה?

הטבות מס לשכירים:

קופת גמל עצמאית לשכיר מוטב המפקיד על שכר לא פנסיוני: כדי לקבל את ההטבה, על השכיר להפקיד 16% מהשכר הלא מבוטח שלו (השכר שהמעסיק לא מפקיד עליו הפקדות לפנסיה), עד תקרה של 105,600 ₪ בשנה (עד 8,800 ₪ שכר חודשי). בתמורה מקבל השכיר שתי הטבות מס: הטבת זיכוי בסך 1,848 ₪ והטבת ניכוי בסך 5,460 ₪. בסך הכל, מדובר ב-7,308 ₪ בהטבות מס, כסף שחוזר לעובד השכיר לאחר שהוציא מכיסו 16,986 ₪. ומה יכול לעשות שכיר לא מוטב? להפקיד עד 10% במקום 16% מהתקרה ולקבל הטבת מס של עד 4,329 ₪. 

להטבות המס הללו של השכירים יש שני סייגים: 1. בעלי שכר פנסיוני של 22 אלף ₪ ומעלה אינם זכאים לשתי ההטבות. 2. בעלי שכר פנסיוני של 17,600 ₪ ומעלה אינם זכאים להטבת הזיכוי (הקטנה מבין השתיים). 

לפרטים נוספים על קופות גמל, לחצו כאן>>

קראו עוד במגזין:

 

 

ניצול הפסדים צבורים בתיק ההשקעות:

ניתן להשתמש במגן מס לטובת ניירות ערך ברווח. במילים אחרות: ניתן לקזז הפסדים שנגרמו בשל מימוש נייר ערך אחד השנה מרווחים שנצברו בשל מימוש נייר ערך אחר השנה. סדר ההתרחשות לא קובע: ניתן לקבל החזר גם אם הרווח בנייר א' קדם להפסד בנייר ב'. חשוב לבדוק מראש את כדאיות הפעולה, כי קיימות בה עלויות ברוקראז' (עמלות מכירה וקנייה). 

אם ניירות הערך שהרווחתם והפסדתם עליהם נמצאים באותו חשבון, מגן המס מופעל אוטומטית. אם הניירות אינם באותו חשבון, צריך לפנות לפקיד השומה לקבלת אישור ניכוי מס במקור. ניתן גם להעביר הפסדים משנים קודמות לצורך קיזוז עתידי, אבל גם לצורך זה יש לפנות לפקיד השומה שידרוש מכם להגיש דוח הכנסות מלא. 

שלו הדגיש כי בפוליסות החיסכון של חברות הביטוח ובקופות הגמל להשקעה אי אפשר לקזז הפסדים ברווחים ממוצרים אחרים. אם רשמתם, לדוגמא, הפסד בקופת גמל להשקעה השנה, ההפסד הזה לא מתקזז עם רווחים בתיק ההשקעות בחבר הבורסה שבו אתם סוחרים. הקיזוז בגמל להשקעה מתבצע כקיזוז פנימי בתוך המוצר עצמו, כך שבפדיון תשלמו על הרווח נטו. 

ניצול תקרת ההפקדה השנתית לקופת גמל להשקעה:

תקרת ההפקדה במוצר זה עומדת על כ-71 אלף ₪ בשנה לחוסך, וכדי לקבל את מלוא ההטבות יש לנצלה במלואה. קופת הגמל להשקעה היא מוצר שנהנה ממגוון פטורים ממס: 

 • המעבר מגמל להשקעה לקרן פנסיה אינו כרוך באירוע מס.
 • אחרי גיל 60, ניתן לקבל קצבה חודשית פטורה מס - כלי משלים מצוין לקצבת הפנסיה.
 • כל עוד לא נמשך הכסף בחיסכון, יש דחיית מס על הרווחים. המס על רווחי ההון משולם רק בעת המשיכה.
 • שינוי מסלול השקעה - ללא אירוע מס.

קופת הגמל להשקעה היא הדרך הבטוחה ביותר להגדיל את הקצבה העתידית הפטורה ממס הכנסה.

לפתיחת קופת גמל להשקעה, לחצו כאן >>

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

להרשמה חינם למפגשי האונליין ולצפייה ברשימת המפגשים, לחצו כאן >>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שנים

  האם גילום רכב מהעבודה יכול להיחשב לצורך הגדלת הפקדה לפנסיה ומתן הטבת מס?

  • לפני 3 שנים

   שלום יואב,

   עמדת רשות המסים היא כי לא ניתן להתייחס לשווי רכב חברה כ"שכר לא מבוטח" ואז להפקיד עליו כשכיר המפקיד במעמד עצמאי על שכר לא מבוטח לצורך קבלת הטבות המס לפי סעיפים 45 ו-47.

 • לפני 3 שנים

  אני גמלאי והעברתי כ- 300,000 ש"ח בגמל מאלטשולר. הכוונה שלי למכור אותם ולסחור בכסף בוול סטריט.
  האם אני יכול לזכות בהטבה כלשהי לפני סוף השנה?
  צבי עבר
  ת.ז. 001647726
  נייד 052-323-5078
  zviever@gmail.com

  • לפני 3 שנים

   שלום צבי,

   אנא בדוק מול שירות הלקוחות / הסוכן שלך האם הרווחים בקופת הגמל פטורים ממס רווחי הון או נהנים ממס הנמוך מהמס שתידרש לשלם בהשקעות בבורסה, בגובה של 25% מהרווח הריאלי. להעביר את הכספים לעולם של 25% מס על הרווחים עשוי להקטין את התשואה נטו ממס, במיוחד כשיש חלופות כגון קופה בניהול אישי (IRA) המאפשרת לסחור בכספים (בכפוף למגבלות מסויימות כמובן) תוך שמירה על מעמד המס המיוחד שלהם כקופת גמל.

 • לפני 3 שנים

  אישתי עבדה לפני שנה וחצי והביטוח היה אצלכם ועכשיו היא לא חזרה עקב שיש לי בת עם מוגבלות רציתי לשאול אם יש לה איזה הטבה בביטוח ת"ז 314187394

  • לפני 3 שנים

   שלום לך,
   מהתיאור הנ"ל קשה להבין לאיזה מוצר ביטוח אתה מתייחס, נודה לך אם תפנה אלינו למוקד השירות בטלפון כוכבית 3366 לבירור פרטני של הסוגיה.

 • לפני 3 שנים

  איך מבצעים את הטבת המס לשכירים בפועל? ולא רק על הנייר? למי צריך לגשת?

  • לפני 3 שנים

   שלום יעקב,

   לאחר שמפקידים את הסכום שחישבת על פי הכללים שהוצגו, אתה יכול להוציא מהאזור האישי של קופת הגמל שלך דוח פירוט הפקדות לשנת המס ולגשת איתו למחלקת השכר שלך בתחילת חודש דצמבר, לפני שהם סוגרים את התלוש של חודש ינואר, על מנת שיזינו לתוכנת השכר (חילן, מל"מ, הר-גל וכו') את גובה ההפקדה. תוכנת השכר תחשב את הטבת המס באופן אוטומטי ותזרים מס הכנסה שלילי שיבוא לידי ביטוי בתלוש דצמבר שיופק בתחילת ינואר העוקב.
   קיימת גם אפשרות להמתין לדוח השנתי לעמית, שמגיע בסוף חודש מרץ וכולל אישור הפקדה לצרכי מס, ולהגיש אותו לרשות המסים לצורך קבלת הטבת המס בהעברה בנקאית מהם ישירות לחשבון הבנק שלך ("בקשה להחזר מס"). אני באופן אישי תמיד עושה את זה מול מדור השכר כל שנה בדצמבר וזה עובד באופן חלק ביותר.

 • לפני 3 שנים

  פנסיונרית עם חשבון משותף של נירות ערך.
  האם נין לקזז ריוחי הון של 25% כאשר השכר שלה נמוך

  • לפני 3 שנים

   שלום יהודה,
   מכיוון שאנו לא עוסקים בייעוץ מס, התייחסותנו בהדרכה היא אך ורק לנושא של קיזוז הפסדים מרווחים בני"ע, עקרון שנכון לציבור הרחב. זאת ללא קשר להטבות מס אחרות שייתכן ואוכלוסיות מסוימות (אזרחים ותיקים למשל) זכאיות להן בנסיבות מסוימות. פנייה לרואה חשבון או למשרד לאזרחים ותיקים לבדיקת זכויותיכם עשויה לגלות הטבות מס נוספות.

 • לפני 3 שנים

  אודה אם תיצרו קשר להפקדת סוף שנה

 • לפני 3 שנים

  אם השכר החודשי הוא פחות ממינימום, כלומר פטור ממס, ואני מבצע את ההפקדות הנ"ל האם עדיין אהיה זכאי להטבת זכוי?

  • לפני 3 שנים

   שלום דוד,

   הטבות הניכוי והזיכוי מוענקות למי שמשלם מס הכנסה, לא ניתן לייצר מצב של מס הכנסה שלילי בעקבות הפקדות אלה.

 • לפני 3 שנים

  וובינר ממש מעולה ותודה לכם שהעלתם אותו מיד לאתר!

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: ניצול הטבות המס לפני סוף השנה: עצמאים ושכירים, כך תמהרו ותקבלו הטבות באלפי שקלים
AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.