תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

מהו תיקון שוק? ללמוד לחיות עם ירידות חדות פתאומיות בשוק

28/04/2021

נפתח בהגדרה: תיקון שוק הוא ירידה של 10% או יותר ממחיר שיא קודם במדדים מובילים בבורסות. אז איך סוחרים בבורסה צריכים להתנהל עם תיקוני שוק? בכתבה הבאה

בניגוד לשווקים דוביים, תיקוני שוק אינם נמשכים זמן רב. לפעמים הם אפילו עניין של ימים או שבועות, אך לפי דוח שפרסמה CNBC ב-2018 התיקון הממוצע במדד ה- S&P 500נמשך ארבעה חודשים ומשיל כ-13% ממחירי המניות עד מעבר למגמת עליות.  

הנטייה הרווחת היא לראות בתיקוני שוק אירוע שלילי. אבל לתיקונים יש גם השלכות חיוביות שעשויות להשפיע לחיוב על השווקים בכלל ואולי גם על תיק ההשקעות שלכם

לפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה של מיטב, לחצו כאן>>

תיקוני שוק: רק בלי פאניקה

שתי הבעיות הגדולות ביותר עם תיקוני שוק הן שאי אפשר לצפות מתי הם יבואו, ואין לדעת כמה זמן יימשכו. התיקונים, עם זאת, אמורים להדאיג פחות משקיעים לטווח ארוך (רוב המשקיעים בשוק), שיודעים כי היסטוריית המסחר מראה כי השווקים נוטים לאזן את עצמם במשך הזמן ו"להחזיר" לעצמם הפסדים שנגרמו בתיקונים. 

הדוגמא הכי מפורסמת ועדכנית לכך קרתה לפני מעט יותר משנה, עם פרוץ משבר הקורונה. בתיקון מפחיד למדי השווקים בארה"ב איבדו אז לא פחות מ-33.9% במשך 33 הימים שחלפו בין 19 בפברואר ל-23 במרץ. משקיעים רבים נתקפו בהלה (מובנת) ומשכו את כספם, אולם בדיעבד דווקא מי שהשאיר את כספו מושקע עשה את הדבר הנכון. המחירים עלו כ-80% בין השפל של פברואר 2020 לרמות של פברואר 2021. 

הפאניקה, אם כך, היא יועץ גרוע במיוחד. מצד שני, גם הניסיון לנחש מתי יתרחש תיקון שוק עלול להזיק הרבה יותר מאשר להועיל. מ-1950 עד היום, במשך יותר מ-70 שנות מסחר, נרשמו במדד S&P 500 בוול סטריט 36 מקרים שבהם השוק איבד מערכו יותר מ-10%. כלומר, תיקון קורה בממוצע פעם בשנתיים, אך כאמור אין לדעת מתי יבוא וכמה זמן יישאר. ניסיון לתזמן את השוק עלול להוביל להפסדים גדולים, כפי שאכן קרה למשקיעים שמשכו את כספם בתחילת משבר הקורונה בשנה שעברה. 

poll questionכמה שווקים דוביים (ירידות מתמשכות של יותר מ-20%) חווית עד היום כמשקיע בשוק ההון?

תיקוני שוק: יש גם יתרונות

הנטייה הרווחת היא לראות בתיקוני שוק אירוע שלילי, שמשקיעים אמורים בעיקר לחשוש ממנו. אבל, לתיקונים יש גם כמה השלכות חיוביות שעשויות להשפיע לחיוב על השווקים בכלל ואולי גם על תיק ההשקעות שלכם. 

ראשית, תיקונים מתרחשים בדרך כלל בשווקים שנמצאים ברמות מחירים מנופחות וגבוהות - וגורמים לשווקים לחזור לסביבת מחירים בריאה יותר. מעבר לכך, ברמת המניות הבודדות, תיקוני שוק תמיד יוצרים הזדמנויות קנייה במניות שנחבטו חזק מדי. לא רק המקצוענים בשוק יכולים לאסוף אותן מהרצפה - גם אתם. כל זאת, כמובן, תוך שאתם מביאים בחשבון גם את האפשרות הפחות אופטימית שהירידות יימשכו ואולי אף יחמירו. 

מתי כן הגיוני לחשוש מתיקוני שוק? בשני תרחישים עיקריים: ראשית, אם אתם משקיעים לטווח הקצר שמבצעים השקעות ממונפות כמו מסחר באופציות או מסחר בחסר (שורט). במקרה כזה תיקון שוק עלול לפגוע בהשקעתכם באופן חמור, כי כל ירידה, במיוחד אם היא דו-ספרתית, מתעצמת בגלל המינוף ועלולה להוביל להפסדים כבדים. 

התרחיש השני הוא גלישה לשוק דובי, מצב מתמשך של ירידות שערים שבו השווקים מאבדים יותר מ-20%. מ-1950 ועד היום היו בוול סטריט עשרה מקרים של שוק דובי. אורכו של שוק זה הוא בממוצע 289 ימים, שהם 9.6 חודשים. תדירות הופעת השוק הדובי ירדה לאחר מלחמת העולם השנייה והיא עומדת ב-70 השנים האחרונות על ממוצע של פעם בשבע שנים. החשש משוק דובי, שחותך בממוצע 36% משווי המניות ועלול לדרדר כלכלות למצב של מיתון, מובן מאליו. עם זאת, הוא לא אמור לשתק אתכם כמשקיעים.

קראו עוד במגזין:

 

 

תיקוני שוק: איך להיערך?

מה ניתן לעשות כדי להיערך לתיקוני שוק ואיך כדאי להשקיע כשהם מתרחשים? ראשית, כדי להגן על תיק ההשקעות שלהם משקיעים יכולים להשתמש בפקודות מסחר "סטופ לוס" או "סטופ לימיט".

סטופ לוס משדרת פקודת מכירה אוטומטית, כשנייר הערך מגיע או עובר את שער הגבלת ההפסד שקבענו מראש. הבעיה בפקודה זו היא שהמכירה מתבצעת במחיר הטוב ביותר שבנמצא באותו רגע נתון, גם אם נייר הערך כבר ירד מעבר לשער הסטופ-לוס שקבענו מראש. במקרים של ירידות חדות ומתמשכות, זו בהחלט בעיה.

פקודת סטופ לימיט, לעומת זאת, היא למעשה פקודת סטופ לוס בהגבלת שער. כלומר, נייר הערך נמכר במחיר הטוב ביותר שבנמצא ולא נמוך משער הגבלת ההפסד, גם אם משמעות הדבר שרק חלק מניירות הערך יימכרו. 

ניתן להתמודד עם תיקוני שוק גם על ידי הוספת מניות דפנסיביות לתיק, שאמורות להגן על המשקיעים בתקופות משבר. בדרך כלל מדובר במניות של חברות גדולות ויציבות, שלמוצריהן יש ביקוש חזק וקבוע. לעומת זאת, מניות טכנולוגיה של "חברות חלום", הנסחרות על סמך הבטחה לעתיד גדול, צפויות להיפגע יותר מהממוצע בתיקוני שוק. הן לבטח לא נמל המבטחים שאתם מחפשים.

דרך נוספת להתמודד עם תיקונים היא להקפיד על פיזור התיק. כשהתיק שלכם מושקע במגוון תחומים ורמות סיכון, מרכיבי התיק מאזנים אלה את אלה ומפחיתים את הסיכון בהשקעה, במיוחד בתרחישי הפתעה לא נעימים כמו תיקוני שוק. 

יש הסבורים גם, כי ניתן לצפות תיקוני שוק באמצעות ניתוח טכני וכך להיערך אליהם מראש. מבלי להיכנס להסברים מפורטים על תחום הניתוח הטכני שהוא עולם ומלואו, נאמר רק כי מנתחים טכניים סבורים שניתן לחזות תיקוני שוק באמצעות ניתוח של היסטוריית תנועת שערים. ברמת המניה הבודדת, נבדקת תנועת השערים בצירוף אינדיקטורים כמו ממוצע נע, נפח מסחר ועוד. ניתוח טכני שואף לזהות מגמה כללית (עולה, יורדת או מדשדשת), לזהות רמות תמיכה והתנגדות ולנתח את המומנטום שבהם נמצאים ני"ע או השוק כולו. לתפיסת המנתחים הטכניים, כך ניתן להעריך מתי יתחילו ומתי יסתיימו תיקוני שוק.

תיקוני שוק: השורה התחתונה

בשורה התחתונה, תיקוני שוק הם אירוע שכל משקיע בשוק ההון חייב ללמוד לחיות אתו. נכון, במקרים מסוימים הם עלולים להידרדר לשוק דובי, אבל פרקי הזמן שעוברים בין דוב לדוב עשויים להיות ארוכים מאוד. 12 שנים וארבעה חודשים עברו בין נפילת הבורסות בארה"ב ב-1987 עד התפוצצות בועת הדוט.קום בשנת 2000. 11 שנה עברו מנפילת השווקים ב-2009 עד הירידות החדות בתחילת משבר הקורונה. 

פרקי הזמן בין תיקון שוק אחד למשנהו עשויים להיות התקופה הטובה והרווחית ביותר להשקעה בשוק ההון. לדוגמא, בין התיקון (ירידה דו ספרתית במדדים) ב-1990 לתיקון הבא ב-1997, השוק האמריקאי עלה 302%. בין התיקונים של 2011 ו-2015, השוק הוסיף 109%. ועל מה שקרה בשנה החולפת כבר דיברנו. לכן, הערכו מראש לתיקוני שוק ואל תיכנסו לפאניקה כשהם מתרחשים. אם אתם לא משקיעים ממונפים ונמצאים בשוק לטווח הארוך, לפעמים אף ייפתחו בפניכם הזדמנויות השקעה מפתיעות.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי? לחצו כאן >>

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שנים

  סבלנות . סבלנות.!!!!

  • לפני 3 שנים

   מנחם, במניה של "אבי סופר השתלמויות במיינדפולנס בע"מ".

  • לפני 3 שנים

   סבלנות באיזה מניה?

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: מהו תיקון שוק? ללמוד לחיות עם ירידות חדות פתאומיות בשוק
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.