תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

באיזו תקופה בשנה הכי כדאי להשקיע בבורסה?

צבי סטפק - מבעלי מיטב דש: "מנהלי השקעות שמנסים להסתיר הפסדים ולהשיג הטבות מס תורמים ליצירת אפקט ינואר". "ימים מועדפים להשקעה? אין באמת דבר כזה, אבל יש חודשים עדיפים". צפו בראיון הוידיאו

אני רוצה לפתוח חשבון למסחר בבורסה >>

צבי סטפק - מבעלי מיטב דש, מתייחס בראיון הווידיאו המצורף לשאלה ששואלים את עצמם משקיעים רבים בשוק ההון: מתי במהלך השנה הכי כדאי להשקיע בבורסה?

"מקובל לומר כי הרבה מנהלי השקעות בוול סטריט מוכרים בדצמבר ניירות ערך, מניות שיש עליהן הפסד ללקוחות, כדי שזה לא יוצג בדו"ח השנתי שמקבלים הלקוחות. במרכאות, כדי שהלקוחות לא ייראו את ההפסד"

האם "אפקט ינואר" אמיתי?

"הסטטיסטיקה מוכיחה שברוב השנים אפקט ינואר הוא אכן אמיתי. האפקט הזה למעשה אומר שהשוק מתחיל את השנה באווירה אופטימית. האווירה חיובית ושווקי המניות עולים, בעיקר המניות הקטנות. למה זה קורה ברוב השנים? ראשית, מקובל לומר כי הרבה מנהלי השקעות בוול סטריט מוכרים בדצמבר ניירות ערך, מניות שיש עליהן הפסד ללקוחות, כדי שזה לא יוצג בדו"ח השנתי שמקבלים הלקוחות. במרכאות, כדי שהלקוחות לא ייראו את ההפסד. ואז, בינואר, אותם מנהלי השקעות חוזרים וקונים את המניות שמכרו, כי הם מאמינים שהן זולות ושלא כדאי למכור אותן בהפסד".

"מעבר לשיקול שהלקוחות לא ייראו, יש כאן גם שיקול של הטבות מס. בעיקר בשנה של עליות, כדאי למכור מניות שהיה לך הפסד בהן, כדי לקזז את הרווחים ולשלם פחות מס. ואז בינואר לקנות את המניות האלו מחדש".

"כל זה יוצר עליות, בעיקר במניות הפחות סחירות, במה שנקרא אצלנו מניות היתר. מחקר שנעשה בבורסה של תל אביב מראה כי שמאז 1992, פחות או יותר, ביותר משני שליש מהמקרים, ינואר היה מאוד חיובי, גם בפני עצמו וגם ביחס לחודשים אחרים בשנה. יחד עם זאת, זה לא חוק טבע. ככלל, אי אפשר להגיד על משהו בבורסה שהוא קורה תמיד. אין כזה דבר. זה לא קורה תמיד ואתן דוגמא מהשנים האחרונות: שנת 2016 נפתחה בכל שווקי המניות, לא סתם בירידות אלא בכמעט קטסטרופה. מחירי המניות, בישראל ובעולם, ירדו בינואר, זה קצת גלש גם לפברואר, בין 12% ל-20%. כלומר, אם יש סיבות לירידות דווקא בינואר, גם ינואר לא חסין בפניהן".

קראו עוד במגזין:

 

 

מהי התקופה המוצלחת ביותר בשנה להשקעות?

"בארצות הברית מקובל לומר שלא טוב להשקיע בין מאי לנובמבר. יש אפילו איזה סלוגן שאומר 'תעזוב את השוק במאי ותחזור אחרי אוקטובר'. שוב, זה הכול מבוסס על סטטיסטיקות, כך שזה אומר גם שהעונה מנובמבר עד תחילת מאי כן טובה להשקעות. זה עונה לעניין העונה המוצלחת. עדיף להשקיע לקראת סוף השנה. הרבה פעמים מדברים על ראלי של סוף השנה, על כך שיש אינטרסים שהשוק יעלה בסוף השנה. שוב, הכול מבוסס על סטטיסטיקות כך שזה יכול להיות שנה ככה ושנה ככה".

באילו ימים כדאי להשקיע – ובאילו לא?

"אם נסתכל על ארצות הברית, אנשים חוזרים שם לעבודה ביום שני, בדרך כלל מדוכדכים. נהוג לומר שם שלא כדאי, נניח, לקנות ביום שישי ולמכור ביום שני. להגיד לך שזה הסבר מניח את הדעת? אני לא יודע, כי אם זה היה נכון אז בישראל יום ראשון היה אמור להיות יום גרוע. ובדרך כלל, אצלנו זה הפוך: יום ראשון הוא יום סביר. הוא לא היום הכי טוב בשבוע, אבל סביר". 

"אז כן, קיימת סטטיסטיקת השקעות לפי ימים בשבוע על מדדי ת"א 35 ות"א 90, אבל אני לא מייחס יותר מדי חשיבות לעניין הזה. זה בערך כמו לומר שנשקיע דווקא ביום שלישי כי הוא פעמיים כי טוב. על אותו משקל, כן? זו סטטיסטיקה נחמדה, אבל לא שימושית בעיניי".

לפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה, לחצו כאן>>

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 4 שנים

    אויש זה מצוין

  • לפני 4 שנים

    הוא צודק, ראיתי כמה מחקרים על זה

  • לפני 4 שנים

    הכי טוב לקנות רק כשאני מוכר

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: באיזו תקופה בשנה הכי כדאי להשקיע בבורסה?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.