תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

מתי כדאי למכור מניה?

בחירת העיתוי הנכון למכירת מניה עשוי להשפיע באופן מהותי על ביצועי תיק ההשקעות. כמה כללי אצבע שיסייעו לכם לקבל החלטה ברגעי האמת

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

מהו העיתוי הנכון למכור מניה? לבטח לא תופתעו לשמוע שזו אחת השאלות הנפוצות ביותר של משקיעים בשוק ההון. מכירת מניה בעקבות ירידות עלולה להוביל לקיבוע ההפסד ולאובדן רווחים עתידי, אם המניה תתאושש. גם מכירת מניה בעליות, עוד לפני שהגיעה לשיאה, עלולה לגרום אובדן רווחים משמעותיים לאורך השנים ותחושת החמצה לא נעימה.

השאלה מתי למכור את המניה היא אחת הדילמות הגדולות ביותר בעולם ההשקעות, עם פוטנציאל להשלכות מהותיות על הרווח. ביצוע הערכת שווי וניטור מתמשך של ביצועי המניה, יסייעו לכם להגיע להחלטות מושכלות, שישרתו אתכם ואת תיק ההשקעות שלכם על הצד הטוב ביותר.

קראו עוד במגזין:

לפניכם כמה כללי אצבע, שיסייעו לכם להחליט מתי כדאי להחזיק את המניה, ומתי הגיע הזמן למכור אותה.

העריכו את שווי המניה

להשקיע במנייה בלי להעריך מראש את השווי שלה, זה כמו להתניע את הרכב בלי לדעת לאן אתם נוסעים. השקעתם בלי להעריך את השווי? התנודות בשווקים עלולות לגרום לכם לקבל החלטות שגויות, שיובילו לקיבוע הפסדים או אובדן רווחים. הערכת שווי אמורה לשמש אתכם כמצפן, שיאפשר לכם למכור כשהמניה מתקרבת לרף העליון של השווי המוערך. מצד שני, חשוב גם להגדיר סטופ-לוס ולמכור את המניה אם היא מגיעה לרף התחתון שהגדרתם.

איך מעריכים את שווי המניה? בהתאם לביצועי החברה, הנתונים בדו"חות הכספיים, המדדים הפיננסיים השונים ובהתאם להתרחשויות בסביבה העסקית. כל אלה יאפשרו לכם לאמוד את הפוטנציאל של החברה ואת השווי האמיתי שלה. חשוב לבסס את ההערכת השווי על ניתוח נתונים שנפרס על כמה שנים, כדי להימנע מתמונת מצב מעוותת המבוססת על הצלחות וכישלונות נקודתיים.

אם, לדוגמא, חברה שאתם מושקעים בה מניבה רווח בגובה 5 ₪ למניה ועל-פי ההערכות שלכם אמורה להיסחר במכפיל 15, זה אומר שהיא אמורה להיסחר במחיר של 75 ₪ למניה. אם בפועל המניה נסחרת במחיר של 60 ₪ למניה, ייתכן שכדאי להמתין עד שהמניה תתקרב לשווי שהגדרתם.

עקבו אחר שינויים

כדי לנסות להבין לאן מועדות פניה של המניה ומה הסיבות לביצועיה (לחיוב או לשלילה), חשוב לעקוב אחרי השינויים הפונדמנטאליים במצב החברה. האם לדוגמא מיזוג, טכנולוגיה חדשה או מוצר שמשנה את כללי המשחק הובילו לזינוק בשווי החברה? האם לחילופין החברה מציגה באופן עקבי ביצועיים מאכזבים בדוחות הרבעוניים? אולי מתחרה חדש או חקיקה חדשה נכנסו לתמונה וטרפו את הקלפים?

גם אחרי שביצעתם הערכת שווי, חשוב להיות עם יד על הדופק ולזכור שלפעמים למציאות הדינאמית יש תוכניות משלה. מעקב אחרי ההצהרות, הדיווחים והביצועים השוטפים יאפשר לכם לקבל החלטה מושכלת, ובמידת הצורך לחשב מסלול מחדש ולעדכן את ההערכה המקורית.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionהאם אתם שוקלים להשקיע בבורסה?

מצאו את נקודת האיזון

לפעמים מניה עולה בקצב מהיר מהצפוי, ואפילו מתעלה מעבר לשווי שהערכתם מראש. במקרה כזה צריך למצוא נקודת איזון בין חמדנות יתר לבין מכירה בעיתוי מוקדם מהצפוי, לפני שהמניה מימשה את מלוא הפוטנציאל שלה.

איך עושים את זה? מנתחים את הסיבות לעליית השווי המהירה, ומנסים דרך הדיווחים והנתונים הפיננסיים להבין האם הערכת השווי המקורית עדיין רלוונטית, או שאולי צריך לעדכן אותה כלפי מעלה.

ואיך כדאי לנהוג במקרים שמניה עולה בקצב איטי מהמצופה? אם שווי החברה המשתקף בדו"חות הרבעוניים עולה באופן עקבי, ייתכן שכדאי להחזיק את המניה עד שהשוק יבצע תיקון. אם הביצועים מאכזבים או תנודתיים לאורך זמן, כדאי להבין את הסיבות ובמידת הצורך לבצע הערכת שווי מחודשת.

המניה מאבדת מערכה – מה עושים?

עוד לפני שהמניה הגיעה למחיר הסטופ-לוס שהגדרתם (ולפני ששולפים החלטות מהבטן), חשוב לנתח ביצועים ולהבין מה גורם לירידות: האם הסיבה לאובדן הערך עסקית, או שהיא נובעת מאפקט פסיכולוגי, לדוגמא משבר עולמי שזורע פחד ומכתיב ירידות רוחביות בשווקים?  

אם הביצועים העסקיים נפגעו, האם מדובר בפגיעה נקודתית או בפגיעה עקבית שנמשכת מספר רבעונים? האם אתם יודעים לאתר את הסיבה להידרדרות בביצועים? מה הסבירות להיפוך מגמה? בהתאם לכל אלה תוכלו לקבל החלטה בנוגע להערכת השווי המקורית, לעדכן אותה ובמידת הצורך – למכור את המניה ולעבור להזדמנות הבאה.

פתרון ביניים: מימוש חלקי

המניה הגיעה לשווי שקבעתם, אך בעקבות הערכה מחודשת הגעתם למסקנה שהשווי צפוי לעלות עוד יותר? מימוש חלקי יאפשר לכם מצד אחד להגן על חלק מהכסף במקרה של ירידות, ומצד שני ליהנות מהגדלת הרווחים על הסכום שנותר במקרה של עליות. גם במקרה של אובדן ערך, מימוש חלקי יאפשר לכם לגדר את הסיכון, אם לא הגעתם להחלטה חד משמעית בעקבות ניתוח הנתונים הפיננסיים.

בשורה התחתונה, השאלה מתי למכור את המניה היא אחת הדילמות הגדולות ביותר בעולם ההשקעות, עם פוטנציאל להשלכות מהותיות על הרווח. ביצוע הערכת שווי וניטור מתמשך של ביצועי המניה, יסייעו לכם להגיע להחלטות מושכלות, שישרתו אתכם ואת תיק ההשקעות שלכם על הצד הטוב ביותר.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 1 שנים

  אכן כי כן, הצדק איתכם, אכן מכירת מניה בירידות מקבעת את ההפסד, אבל זה לא נכון למי שקונה את המניה כאשר התקבלה תחתית המינימום של התיקון, תודה

 • לפני 2 שנים

  אתם מאמינים באמת שהאדם הפשוט מסוגל ליישם את ההמלצות האלה? גם אנליסטים מקצועיים מתקשים בכך. זו כתבה שכולה אחיזת עיניים.

  • לפני 1 שנים

   אכן כי כן, אכן מכירת מניה בעקבות ירידות עלולה להוביל לקיבוע ההפסד ולאובדן רווחים עתידי, מסקנה: אל תמכור, גם מכירת מניה בעליות, עוד לפני שהגיעה לשיאה, עלולה לגרום אובדן רווחים משמעותיים לאורך השנים ותחושת החמצה לא נעימה, מסקנה: אל תמכור ...אז מתי נמכור? אממה ומה אם זה הפוך על הפוך? כלומר, מכירת מניה בעקבות Stop Los תוציא אותנו ברווח, וגם מכירת מניה בעליות, עוד לפני שהגיעה לשיאה, וכי אפשר לתזמן את השוק עד שהמניה תגיע לשיאה?

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: מתי כדאי למכור מניה?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.