תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

משבר כלכלי של פעם ב-100 שנים: איך להתגונן? ומה יקרה לסקטורים המובילים?

מדורים:
09/07/2020

צבי ואבנר סטפק - מבעלי מיטב דש, התייצבו לשיחת זום פתוחה עם הסוחרים ודיברו על הכל, תגובת הממשלה בתחום הכלכלי ועד השאלות הבוערות בשווקים, בארץ ובעולם. "20% אבטלה זה מתכון בטוח ליציאה של אנשים לרחובות. המחאה של קיץ יולי 2011 תהיה משחק ילדים לעומת מה שעלול להתחולל פה" . צפו בהרצאת הזום המלאה

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

צבי ואבנר סטפק, מבעלי מיטב דש, דיברו בהרצאת זום מרתקת על שווקי המניות ואג"ח, בניית תיק השקעות בתקופת משבר, תוך התייחסות למגוון רחב של סקטורים ולאפשרות להתגונן באמצעות הדולר ו/או הזהב.

"הדבר הכי חשוב בתקופה כזו זה לתת רמה מסוימת של ודאות לאנשים. אי אפשר להבטיח ודאות מוחלטת, כי אף אחד לא יודע מה יוליד יום, אבל כן אפשר לתת אופק"

להרשמה למפגשי האונליין ללא עלות, לחצו כאן>>

בפתיחת ההרצאה תיארו אבנר וצבי את התמונה המאקרו הכלכלית הקודרת בעולם, עם מיתון עולמי עמוק וממוצע גירעון עולמי של 14%, עם ארצות הברית שגוררת את העולם למטה עם מינוס 24%. בישראל אמור להירשם גירעון של 12%.

גם בצמיחה התחזיות שליליות מאוד בכל המדינות, אך שנת 2021 אמורה להיות לכאורה תמונת ראי חלקית עד מלאה ל-2020. אבנר וצבי הפנו את תשומת הלב למדד של המדינות הקטנות יותר, מלזיה, אינדונזיה וכו', שדווקא מראה על צמיחה בתחזית חיובית.

"המדינה לא מעכלת את עומק המשבר"

לפי צבי סטפק, המפתח לצמיחה בישראל ובעולם השנה ובשנה הבאה תלוי בתשובה לשאלה "מתי הווירוס יעלם לנו מהעיניים, מהחיים. יש הבדל גדול אם יימצא חיסון או אם הווירוס ייעלם מעצמו. כך שהתחזיות כולן כרגע מאוד יכולות להשתנות מיום ליום, משבוע לשבוע".

לפי צבי ואבנר, ישראל נכנסה למשבר במצב יחסית טוב, אבל כפי שצבי מדגיש "לצערנו נכנסנו למצב של סטגנציה והמדינה לא ממש נתנה עד עכשיו פתרונות. הסיטואציה הנוכחית שבה אנו נמצאים לא הייתה מחויבת למציאות, היא הייתה צריכה להיראות יותר טוב".

 אבנר: "לפי מדד שפיתחו ירום אריאב ויוסי קוצ'יק, המשק נמצא כרגע בערך ב-67% לעומת ערב הקורונה. המדד משקלל הרבה פרמטרים, בהם אשראי, עסקים קטנים, תנועה בגוגל – אבל מה שהכי מטריד זו האבטלה. אני ממש מרגיש שהמדינה לא מעכלת את עומק המשבר. זה משבר של חלשים, לא כמו 2008 שהיה משבר שפגע באנשים יותר מבוססים. ולא כמו משבר הדוט קום, שאנשים הפסידו המון כסף בקרנות גמל, פנסיה וכו', אבל הייתה להם עבודה. אנו רואים פה מצב חסר תקדים, שיעור האבטלה הולך ללוות אותנו תקופה ארוכה".

"במקום לפעול מיד בכל הכוח, כפי שצריך לעשות במצבים של משבר של פעם ב-100 שנה, הם דיברו בהתחלה על 5-6 מיליארד שקל, ממש לא הפנימו את גודל המשבר, היו מקובעים עם התפיסות הישנות שלהם. לאט לאט הסכום צמח, אבל רק חלק מזה הגיע לכיס האזרחים. היה צריך וצריך גם היום, לשלוח צ'קים, כפי שעשה טראמפ".

איך הגענו למשבר כזה באבטלה? צבי סטפק: "הדבר הכי חשוב בתקופה כזו זה לתת רמה מסוימת של ודאות לאנשים. אי אפשר להבטיח ודאות מוחלטת, כי אף אחד לא יודע מה יוליד יום, אבל כן אפשר לתת אופק. יש כאלה שטוענים, שאם נבטיח דמי אבטלה לתקופה ארוכה אנשים יישבו בבית, יחגגו, לא יעבדו ויתרגלו לאבטלה. מי שאומר ככה, פשוט לא מבין את נפש האדם כנראה".

צבי: "אדם שיושב בבית מובטל מאבד לא רק את תחושת הביטחון שלו, אלא גם את הכבוד העצמי שלו. 20% שיעור אבטלה, גם אם זה יירד ל-12% במהלך כמה חודשים - זה מתכון בטוח ליציאה של אנשים לרחובות. המחאה של קיץ יולי 2011 תהיה משחק ילדים לעומת מה שעלול להתחולל פה. הממשלה אולי מתחילה לאט להפנים".

אבנר: "התחושה היא שכל פעם נהיה יותר גרוע, ובמקום להקדים תרופה למכה – מאחרים. אין לי ספק שישראל הולכת לשפוך ערמות כסף, הרבה מעבר ל-100 מיליארד שקל. ויש למדינה יכולת לתת הרבה יותר ממה שנתנה, מדינות אחרות שופכות הרבה מאוד כסף".

על התוכנית של בנק ישראל להתערב ולקנות אג"ח, אמר צבי סטפק: "זה משהו שקורה פעם ב-100 שנה, כי זה משבר של פעם ב-100 שנה. כמו שהממשלה פיגרה אחרי האירועים גם בנק ישראל פיגר קצת. בסך הכל אני מצדיק את המהלך, פשוט היה יותר נכון לעשותו בשיא המשבר, כשוק המניות ושוק האג"ח הקונצרני הידרדרו. היום הסיטואציה שונה, פרמיית הסיכון של האג"ח די סבירות, אין שם להערכתי יותר מדי מציאות, זה קרוב לנקודת שיווי המשקל".

poll questionאיזה ציון היית מעניק לממשלה ולגופי השלטון על הטיפול במשבר הכלכלי שנגרם כתוצאה ממגפת הקורונה?

"הפיגור בבורסה של תל אביב לא מקרי"

אבנר וצבי התייחסו גם לעובדה שעל אף כל הנתונים הקודמים, המדדים בארה"ב קרובים לשיאיהם – וגם לכך שת"א מפגרת אחרי חו"ל בכ-12%. "בתל אביב הפיגור לא מקרי. הפיגור של שוק מניות בת"א נובע מפיגור של מקבלי החלטות באופן קבלת החלטות, בלו"ז. בארה"ב, יש נתק בין בין שוק המניות למה שקורה בכלכלה הריאלית, נתק בין וול סטריט למיינסטריט. אנו חיים בשני יקומים מקבילים - אחד פיננסי, אחד כלכלי-ריאלי -  והם לא נפגשים".

צבי: "יש לכך הרבה הסברים. אחד מהם אומר שהרבה אנשים יושבים בבית ועושים פעילות בשוק ההון, קונים מניות שיורדות חזק ומהמרים שתהיה התאוששות בסקטורים כמו תעופה ומלונאות. הסבר אחר, בהסתכלות לטווח ארוך, אומר: נכון, המצב היום גרוע, אבל באיזשהו שלב - עוד חצי שנה, שנה, שנה וחצי - הדברים ישתנו. הווירוס יהיה מאחורינו ואז מה? איזו מציאות נפגוש? של ריבית אפס, גם בישראל ובעולם. מצב של אג"ח ממשלתיות עם תשואה קרובה לאפס, בחלק מהמקרים כבר שלילית כמו גרמניה. אז מה יעשו? ישקיעו שוב בריבית אפסית? לא, הם יחזרו לנכסי סיכון והמחיר יעלה".

"תיאורטית אפשר לומר המחירים יקרים, אבל מחירים יקרים זה בעיני המתבונן וזה תמיד מול האלטרנטיבה. לפי צבי סטפק, "אפשר לבוא להגיד שהמניות בריבית אפס יכולות לעלות עד אין סוף, ואני בכוונה מקצין את האמירה. כשייגמר המשבר, הבורסה לא הולכת לעלות למחרת בבוקר. אם היו חששות שהריבית עלולה לעלות, אז התחלנו את המשבר עם 2% ריבית בארה"ב, ירדנו לאפס וזה יישאר הרבה יותר זמן איתנו מהווירוס. הריבית הולכת להישאר אפסית להרבה שנים".

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

"הטכנולוגיה היא המנצחת הגדולה"

להלן ההתייחסויות של צבי ואבנר סטפק למגוון של נושאים בוערים אחרים בשווקים, כפי שעלו.

מבנה תיקי האג"ח: "תיק אג"ח בגדול צריך להיות בנוי למשקיע סולידי,  בערך 75% ממשלתי ו-25% קונצרני. באשר לחלוקה בין צמוד לשקלי, כרגע צריך לשבת בערך חצי צמוד למדד, חצי שקלי. השקלי יותר באג"ח לטווח ארוך, הצמוד יותר באג"ח לטווח קצר בינוני, צמוד קצר בינוני נניח בין שנתיים לחמש".

מה קורה בנאסד"ק? "המשקל של טבע ומניות אחרות במדדים בישראל היה פעם עצום, לטוב ולרע הם משכו את כל הבורסה למעלה ולמטה וזה לא שיקף את המניות. אותו דבר עכשיו עם נטפליקס, פייסבוק, אפל, גוגל ואמאזון. אז בהחלט לא ראינו את זה בהכרח על כל המניות, אבל במדד הנאסד"ק - איפה שלא היית, פגעת והרווחת. בעיניי זה אחד המומלצים, הגדולים בקורונה, לטווח ארוך – ואני לא מדבר על כל מיני זומים שיצאו מפרופורציה".

"מי שיש לו אורך רוח של 10 שנים ולא מחפש קצר טווח – מרכיב הטכנולוגיה בתיק המניות אמור להישאר משמעותי, אני חושב שגם במישור הריאלי. אנחנו הולכים לחזור לשגרה בענף זה לפני כל התחומים האחרים, בתוך חודשים ספורים, בטח גם בארץ, עם כל הסטארט-אפ אקוסיסטם. אם יש משהו שאני אופטימי לגביו, זה ההיי-טק".

"במשבר הקורונה, הטכנולוגיה היא המנצחת הגדולה של האירוע. היא הוכיחה את הנחיצות שלה, התלות שלנו בה, בין שמדובר בטכנולוגיה רפואית או אחרת. משקיעים תמיד מתלבטים במצבים מסוג זה האם כדאי לקנות את המניות שעלו הכי חזק , או לקנות מניות שירדו הכי חזק כמו ענפים שנפגעו, תעופה וכו'. בסה"כ בסוף יש כאלה שעושים את זה, או רק את זה והרבה פעמים נכון לשלב בין שני הדברים, כלומר לנצל חולשות של ענפים בגלל המשבר, אבל אז מה שנדרשת זו פעילות הרבה יותר קצרת טווח במניות שנפלו חזק".

קראו עוד במגזין:

 

 

30% בישראל, 70% בחו"ל

מניות הבנקים: "לפי כל קנה מידה, אגב גם בארה"ב, הן נסחרות בדיסקאונט של כ-30% לשווי ההון העצמי שלהן. אם הבנקים יצליחו להרוויח אפילו 6% על הון עצמי, -לעומת 9-10% בעשור קודם, אני מאמין שירוויחו הרבה יותר מ-6% תשואת הון עצמי".

סקטור הנדל"ן: "זה אחד ממוקדי אי וודאות הגדולים כרגע. הנדל"ן זה סקטור שרמת אי וודאות בו יותר גבוהה מענפים אחרים, כי לא יודעים אם נחזור לסגר, סגר מלא".

אבנר: "אני מאוד פסימי על שוק נדל"ן, במיוחד משרדים. חושב שזה קורבן ראשי, הרבה חברות כולל אנחנו למדנו שאפשר לעבוד מהבית ויש לנו גם משרדים בצפון ואפשר לצמצם שטחים וכו' בלי לצמצם עובדים".

"אני גם בשוק הדירות פסימי. אחרי 5 שנים מטורללות, המשבר העמוק שיש עכשיו בהחלט יוביל להורדה במחירי דירות. אי אפשר להמשיך עם המחירים שהתנתקו מהשכר וכמובן, מסחר. גם בקיונים נראה יותר מרפאות, ג'ימבורי, דברים שימשכו קהל לשם. חנויות יהפכו יותר שואו-רום, כי תקנו באונליין את הסחורה".

חלוקת ההשקעה בשוק המניות בין ישראל לחו"ל

צבי: "הייתי משקיע בישראל משהו כמו 30% ובחו"ל 70%. מתוך החלק של ה-70% הייתי שם את המוקד על ארה"ב למרות שיחסית המחירים שם הכי יקרים אבל זה שוק מוטה טכנולוגיה וגם שוק מאוד עמוק ונזיל, קל להיכנס ולצאת, בניגוד לשוק ישראלי שבו יש ימים שזו יכולה להיות בעיה למי שפועל בהיקפים גדולים. את יתרת ה-30% בחו"ל מתוך ה-70% הייתי מחלק בין אירופה, סין, בכלל דרום מזרח אסיה, הודו, ויאטנם וכו'. במדינות אלה בחשיפה מאוד נמוכה, זה רק לתבל את ההשקעה".

השקעה בזהב

"ההשוואה של הזהב צריכה להיות לא לשוק המניות, אלא לאג"ח ממשלתיות שחלק מהן נסחרות בצורה נמוכה, בטח ריאלית שלילית ולפעמים גם נומינלית שלילית. לכן, הזהב אין לו פה תחרות. עם זאת, מי שמשקיע בזהב ולא במניות צריך להבין שזו השקעה בעלת אופן תנודתי. אם אתה 30% מניות, ב-3-5% בזהב. במצבי משבר גדולים, אני מעריך שהזהב ימשיך להוכיח את עצמו".

תחום התיירות

אבנר: "תחום שכמובן מעניין רבים. נפריד בין תעופה, קרוזים ומלונאות. אני חושב שתעופה זה משבר ארוך מאוד, התמיכה הממשלתית עצומה גם בחברות פרטיות כמו לופטהנזה בכל העולם. עד שיחזירו את הדברים האלה ייקח שנים. אני פחות אוהב את השוק של התעופה ספציפית.


לגבי מלונאות, צריך להפריד כי זה מתחלק לכל מיני סגמנטים. תיירות עסקית הולכת להיפגע לצערי, גם בתל אביב. למדנו שאפשר לעשות פגישות עסקיות בזום, אז כל הדברים האלה ייפגעו, לא בטוח שמוצדק להיות שם. התיירות היותר בסיסית תחזור לעצמה, המלונות והטיסות יחזרו. תיירות פנים, גם בישראל – היא, אגב, תרוויח. קרוזים? הענף בצרות צרורות. זה לא מעניין בעיניי, סליחה שאני משבית שמחות".

תחום האנרגיה

אבנר: "זה תחום הכי ספקולטיבי. זוכרים שהוא היה במינוס? אני לא רואה סיבה לזינוק בנפט, זה קשור למצב העולמי. כשאני מצרף את כל האנרגיות החדשות והחלופיות, זה עוד יותר פוגע באטרקטיביות הנפט. כל תחום האנרגיה בעיניי פחות מעניין, אם נרצה בתוכו להסתכל על משהו, אז בטווח ארוך אפשר להסתכל על אנרגיה ירוקה. כרגע נקודתית לתחושתנו ההייפ מוגזם ולכן לא בטוח שהייתי מסתכל".

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

בנקים בישראל או בוול סטריט?

אבנר: "בעיקר בנקים בישראל, הם מתומחרים היסטורית כמעט תמיד הרבה יותר זול מארה"ב ואירופה".

תחום האי-קומרס

אבנר סטפק: "אני לפחות מאוד אוהב את התחום הזה ומאמין בו. אני גם מושקע בחברות  פרטיות והייטק בתחום, ממש רואה את הזינוק הפראי במכירות שם. חלקו אמנם נקודתי כי אנשים בבית ולא בקניון, אבל זה גם שינוי אסטרטגי, המשבר משנה הרגלי צריכה. אנו נחיה אחרת, כמו שהזום לא ייעלם בעוד חצי שנה, גם אחרי קורונה, גם נושא רכישות באונליין יצמח וגם כרטיסי אשראי זה מתקשר. לטווח ארוך, כל אמצעי תשלום הולכים לכיוון הדיגיטלי".

קנאביס רפואי

אבנר: "זה אחד המוקשים הגדולים של משקיעים בבורסה בעולם, צריך נורא להיזהר. בדרך כלל כשיש הייפ מגיע הרבה ג'אנק לבורסה. יש קומץ חברות רציניות ולצידן חברות בועה שאין להן כלום, אבל כבר נסחרות במחירים מטורללים. אני לא מזלזל בשוק קנאביס, אבל צריך להיזהר".

על הדולר

צבי סטפק: "יש הערכות, לא שלי, שהדולר יצמח ב-35% מול האירו ומול מטבעות אחרים, אבל הרמה הכללית של המט"ח בישראל היום מאוד נמוכה. ברמה של דולר על  3.43 שקל ואירו 3.89 שקל, הגדלת רכיב המט"ח נכונה. אני מעריך שבנק ישראל לא יוכל להרשות לעצמו ירידה נוספת או התחזקות נוספת של שקל לכיוון 3.30 שקל לדולר.  בנק ישראל יעשה הכל כדי שזה לא יקרה והשקל לא ימשיך להתחזק. הדולר, כמו הזהב, בסיטואציה הנוכחית יכול להתברר כמגן. תזכרו מה היה במרץ. שוקי מניות התרסקו, הדולר זינק ל-3.85 שקל לדולר, יותר מ-10% מהיום.

"ומה קרה? בנק ישראל ריסן את זה והחזיר את הדולר לרמה יותר נמוכה ומשם זה ירד עוד יותר לנוכחית. אם יתפתח משבר נוסף, ירידות חדות בשוקי מניות בעולם הגופים המוסדיים יהיו באותה בעיה, הם יצטרכו דולרים. בנק ישראל רמז שבפעם הבאה הוא לא ינקוט באותה מדיניות, יאפשר איכות יותר חופשית ואגרסיבית, אז זה גם איכשהו מגן מפני ירידות בשוקי המניות".

שני טיפים לסיום

אבנר: "ראשית, גם אנחנו, כאנשי מקצוע שחיים ומתפרנסים מזה, לא יודעים באמת להגיד שעכשיו זה זמן טוב להגדיל אחזקות בשוק או מתי יתחיל הגל הבא של הירידות. וטיפ שני: כל אחד צריך להחליט באיזה רצועת סיכון הוא מוכן לחיות, אחד מתאים לו 20% עד 40% מניות בתיק ואחד – רצועה אחרת. באופן כללי, ברצועה הזו צריך להיות אי שם באמצע, אבל מי שמנסה כל הזמן לצאת ולהיכנס בדרך כלל זה לא נגמר טוב. מעט לקוחות, העבירו במרץ למסלולים סולידיים והצטערו על זה כי השווקים תיקנו. זה קרה בענק גם ב-2008. תחליטו אסטרטגית איפה תרצו להיות".

ראו גם:

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

רוצים להרשם למפגשי האונליין ללא עלות? לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסבר והמחשה, ואין להסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות בכתוב או בנאמר כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש השקעות בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ הנה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 1 חודשים

  Do you need Finance? Are you looking for Finance? Are you looking for finance to enlarge your business? We help individuals and companies to obtain finance for business expanding and to setup a new business ranging any amount. Get finance at affordable interest rate of 3%, Do you need this finance for business and to clear your bills? Then send us an email now for more information contact us now via (financialserviceoffer876@gmail.com) whats-App +918929509036 Dr James Eric Finance Pvt Ltd Thanks

 • לפני 3 שנים

  אני נשוי שבע שנים בלי ילד, אז בעלי מתחיל להתנהג בצורה מוזרה, חוזר הביתה בזמן האחרון וכבר לא מבלה איתי, והוא התגרש ממני. אז נעשיתי מאוד עצובה ואבדה בחיים כי הרופא אמר לי שאין דרך להיכנס להריון, זה באמת יאמל את חיי. עד שנתקלתי בחבר שסיפר לי על DR ALABA מהאינטרנט, איך הוא עזר לנשים רבות עם בעיות דומות שאני עוברת, אז יצרתי איתו קשר בכתובת: dralaba3000@gmail.com והסברתי לו. הוא אמר לי את כל מה שאני צריך לתת לפני שהוא יכול לוותר על הכישוף להחזיר את בעלי, מה שעשיתי, והוא שלח תפילה עוצמתית שהייתי צריך לומר באמצע הלילה בזמן שהוא מטיל את כישוף האהבה. זה היה נס 48 שעות אחר כך בעלי היחיד חזר אלי והתנצל על כל מה שעשה ואמר לי שהוא מוכן לגמרי לתמוך בי בכל דבר שארצה. התקשרתי במהירות ל- ALABA וסיפרתי לו מה קורה באותו הרגע, והוא גם הכין ושלח לי תרופה שאמרה שהיא תרפא כל מחלה או זיהום לא רצויות שמונעות ממני להרות ואז הורה לי על כך. איך להשתמש בזה לפני שפוגשים את בעלי. זה אחרי השימוש בעשב ובשורש הילידים הזה, כעבור כמה שבועות התחלתי להרגיש סימני הריון בכל מקום, אני ממש בהריון, פשוט ילדתי ​​ילד ב -1 לחודש זה. אני מבטיח להודיע ​​לכל העולם על ד"ר אלאבא כדי לשמור על היחסים שלי כמו גם לתת לי ילדים. אני יכול לקרוא בגאווה שלי היום. לכל אישה שמוצאת זאת בלתי אפשרית, הנה ההזדמנות שלך לחייך ולהביא אושר למשפחתך, אנא צרו קשר עם ד"ר אלבא דוא"ל: dralaba3000@gmail.com או צרו קשר עם מספר הוואטסאפ שלו: +2349071995123, הוא אלוהים שנשלח להחזיר מאהבים אבודים ולהביא לך אושר.

 • לפני 3 שנים

  תוכנית מעולה !!!!!

 • לפני 3 שנים

  אהבתי מאוד לשמוע והחכמתי בלא מעט דברים. ישר כח מר סטפק ובנו

 • לפני 3 שנים

  בהנחה שקרנות ההשתלמות/גמל של דש הם המדד המיטבי לתפקוד נראה שאתם לא מחברים נכון את המילים למעשים.

 • לפני 3 שנים

  חברים מי ביקום כולם באותה סירה יודע מצחיק מבטיחים לא יודע מקיימים לא יודע יודע מאד מאד קשה מטריף אפילו פתאום הגדולים הלוואי שמינית ובוכים מבין כואב הקורונה קרעה כולם כולל כולם מחכים די

 • לפני 3 שנים

  איך אפשר לתת עצות אם קרן ההשתלמות שלי במיטב דש הפסידה כ"כ הרבה ויותר מבתי ההשקעות האחרים ?
  רבאק , בתשואות - לא משהו.. בהפסדים - די בולטים ( באמצע)
  קצת צניעות לא תזיק...
  גם אתם יכולים לראות את התשואות של אלטשולר..ואני לא עובד שם.
  אולי תחו מנהלי תיקים יותר רציניים ? שנראה הצלחה גם בכסף שלנו ולא רק שלכם.

  • לפני 3 שנים

   מצטרף בכל לבי .קרן ההשתלמות שלי לא רק שעברה מיד ליד בלי לשאול אותי,
   נופלת כמו אבן.

 • לפני 3 שנים

  כמו תמיד לשמוע אתכם משרה ביטחון הנאה גדולה תודה רבה

 • לפני 3 שנים

  Ignore the haters. I found your video to be extremely informative and interesting. Keep up the good work. I don't necessarily agree with everything, but well presented. I personally expect a stock market crash and so does Warren buffett. That being said, nobody knows, time will tell.

  • לפני 3 שנים

   Time will tell if the corona virus would destroy the economy or not

 • לפני 3 שנים

  הממשלה הזו לא מבינה שיש פה גל גדול של אנשים שהיא דרכה עליהם ולא מטפלת בהם באמת מלבד כמה החלטות פופוליסטיות. אנחנו צריכים שהם יתחילו לעבוד בשבילנו באמת, בראיה ארוכת טווח ורצינית, ולא שיעשו לנו טובה ויצביעו לפתוח משהו ויחשבו שעם זה עם פתרו את העבודה שלהם

 • לפני 3 שנים

  מבקש לבחון מניה ספציפית לנוכח העליות הבילתי הגיוניות בטווח כל כך קצר, והיא טסלה
  למרות שאני עוקב אחר החברה הנ"ל זמן ארוך , ולמרות הטרנד של הרכבים ה"ירוקים"
  לא מצליח להבין האם זאת בועה או אמת , שוב גם אם אני בוחן את שיעור הצמיחה הראלי של החברה
  ביחס לשווי המנייתי שלה , עד כמה זו בועה או לא
  מבקש מס' מילות הבהרה

 • לפני 3 שנים

  היה מעניין מאד.

 • לפני 3 שנים

  תודה רבה על המידע, היא מחכים מאוד. אני ממשיך לעקוב אחריכם

 • לפני 3 שנים

  נשמח לעוד שיחות זום, היה מעניין מאוד.

 • לפני 3 שנים

  פשוט מאלף ומחכים תודה רבה

  מחכה בחום להמשך

 • לפני 3 שנים

  וואו מטורף. מפגש מצוין שלכם! תמשיכו

  • לפני 3 שנים

   מה מטורף ? אולי אתה ?

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: משבר כלכלי של פעם ב-100 שנים: איך להתגונן? ומה יקרה לסקטורים המובילים?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.