תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

לחץ לא מתון בכלל: הפרשה שהציבה במרכז את השורט סקוויז

איפה הימים שכניסה לפוזיציית שורט הייתה פעולה שקרנות גידור מבצעות – ואף אחד לא מעז להתערב? פרשת גיימסטופ הבהירה שיש בשוק ההון זן חדש של משקיעים צעירים, עצמאים, טכנולוגים ודעתנים. והם קובעים את חוקי המשחק

השנה החולפת לא היטיבה עם קמעונאית משחקי המחשב וציוד הגיימינג האמריקנית גיימסטופ (GameStop, סימול: GME). מאחר שהחברה נכנסה למשבר כמי שעדיין מוכרת את מרכולתה בעיקר בחנויות פיזיות בקניונים, גיימסטופ ספגה 'סטירה' בקורונה עם סגירת רוב פעילותה ומעבר להפסדים. 

אם אתם שורטיסטים והימרתם על מניה בציפייה שתרד, אבל במקום זה קיבלתם בה זינוק של מאות אחוזים, ייווצרו לכם הפסדים גדולים

זה לא נגמר שם: הצרות של גיימסטופ הקנו לה מקום ברשימה מפוקפקת למדי של חברות נסחרות במצוקה, שמניותיהן הפכו יעד לרווחים קלים ומהירים מצד קרנות גידור. ברשימה זו נכללו עוד כמה מניות שחטפו מכה בימי הקורונה, כמו חברת התעופה אמריקן איירליינס ורשת בתי הקולנוע האמריקאית AMC. קרנות הגידור נכנסו לפוזיציית שורט על כמה מהמניות הללו, וחיכו לרגע שבו יתחילו לאסוף כסף מהרצפה. 

כשאין גבול להפסדים

שורט (Short) הוא פעולה פיננסית עתירת סיכון, שמטרתה להרוויח מירידות בערך של מניות. הגורם המבצע נכנס לפוזיציית שורט על ידי כך שהוא לווה מניות - ומוכר אותן מיד. רגע לפני פקיעת מועד החזר ההלוואה, השורטיסט אמור לקנות את המניה שוב, הפעם בשוק ההון, מתוך כוונה להחזיר אותה למלווה. המטרה: להרוויח את ההפרש בין המחירים, כך שככל שהמניה ירדה יותר, השורטיסט מרוויח יותר.

הרווחים בביצוע שורט על מניה עשויים להיות גבוהים מאוד, אך יש בעיה: ההפסדים בלתי מוגבלים ונקבעים בהתאם לשווי המניה בסיום השורט. מאחר שאין גבול עליון תיאורטי לעליות, אין גם גבול תיאורטי להפסדים.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן

במילים אחרות: אם אתם שורטיסטים והימרתם על מניה בציפייה שתרד, אבל במקום זה קיבלתם בה זינוק של מאות אחוזים, ייווצרו לכם הפסדים גדולים. למעשה, ההפסדים עלולים כה גדולים שהביטחונות שהפקדתם אצל הברוקר כבר לא יספיקו לכם כבטוחה. במקרה כזה, באפשרותכם לנקוט באחת משתי פעולות: 

  1. להגדיל את הביטחונות, כלומר: לשים כסף מכיסכם ולסכן גם אותו. 
  2. לסגור את הפוזיציה, כלומר: לרכוש חזרה את המניות במחיר גבוה ובמחירי הפסד. הפעולה הזו, של קניית מניות במחירי הפסד בלית ברירה, מכונה "שורט סקוויז", כיוון שעצם הקניה מעלה עוד יותר את ערך המניה ומגביר את ההפסד.

poll questionהאם להערכתך פרשת גיימסטופ תועיל או תזיק לשוק ההון האמריקאי?
  

נקמה או תאוות בצע?

זה בדיוק מה שקרה לקרנות גידור כמו Melvin Capital Management ו-Maplelane Capital במניית גיימסטופ. ב-11 בינואר המניה עוד נסחרה במחיר של 19.94 דולר, ב-27 בינואר היא כבר ריחפה בגבהים של 347.5 דולר. קרנות הגידור גילו לפתע שהן מתמודדות מול יריב לא מוכר, שחושב ופועל אחרת מהן. 

היריב הזה, כפי שכולנו יודעים כיום, הם סוחרים צעירים ולא מקצועיים, בני דור המילניאלז, שסוחרים בעיקר דרך אפליקציה בשם "רובין הוד" (לא זמינה לישראלים) ודרך פורומים ברשת החברתית הפופולרית רדיט, או רשתות חברתיות אחרות כמו טיקטוק למשל. בין המניעים לפעולתם, מלבד המניע הברור של רצון ליצירת רווחים מהירים, הופיע גם רצון לנקום בוול סטריט הממסדית ולהראות פעם אחת ולתמיד למשקיעים הגדולים מהו כוחם של המשקיעים הקטנים כשהם מחליטים להתאגד.

הפרשה מבליטה את ייחודם של המילניאלז ואת הכלים החדשים שבהם הם משתמשים בפעילותם בשוק ההון. כילידי השנים 1981-1996, המילניאלז נחשבים לדור שעומד לקחת לידיו את השליטה בכלכלה העולמית, בשוק העבודה וככל הנראה גם בשוק ההון. זה עדיין לא קורה, כי הכסף הגדול עדיין נמצא בידי הדורות הקודמים, אבל נראה שאין דבר שיכול לעצור את התהליך.

כאזרחים וכמשקיעים, המילניאלז מגלים אכפתיות רבה לעולם שמסביבם ואין להם שום בעיה להחרים מניות של חברות המזהמות את הסביבה, או לא מגלות מספיק רגישות מבחינת גיוון (שילוב של נשים, מיעוטים, להט"בים ועוד בדרגי ההנהלה הגבוהים). המילניאלז גם אוהבים להתנהל בקבוצות ולבצע מהלכים קבוצתיים, מה שקרה גם הפעם עם Reddit, מעין אתר פורומים ענקי שבו ניתן לדון ולשתף בכל נושא. פורומים מסוימים ברדיט הפכו עד מהרה למכונת ייצור של טיפים להשקעות בשוק ההון.

קראו עוד במגזין:

 

 

סכנות השורט נחשפות

בפורומים האלה פעל גם קית' גיל, משקיע עצמאי בן 34 שמוכר בכינוי "Deep F-ingValue" למשתתפי  הפורום WallStreetBets ברדיט וחתום הלכה למעשה על הסערה במניית גיימסטופ. בימים הסוערים ביותר גיל הרוויח 20 מיליון דולר ביום אחד והפסיד 15 מיליון דולר ביום אחר. על אף כינויו החתרני, גיל פעל במשבר הנוכחי בעיקר למטרות רווח. אמנם לדבריו, אסטרטגיית ההשקעה שלו בגיימסטופ לא הייתה מבוססת אך ורק על שורט סקוויז, אך הוא מודה שהעריך כי משקיעים אחרים יהמרו על המניה וילחצו את קרנות הגידור. 

כך או אחרת, ברור שהפרשה חושפת את סכנות השורט בוול סטריט. למעשה, היא עושה הרבה יותר מכך בחשיפת הטקטיקות ואסטרטגיות ההשקעה של דור המשקיעים החדש, העצמאי, מוטה הטכנולוגיה והסושיאל. הקורונה שלחה אותם לבתים וייצרה להם הרבה זמן פנוי. פלטפורמות המסחר החדשות הנגישו והוזילו להם את המסחר העצמאי בשוק ההוןיותר מאי פעם. הרשתות החברתיות שמו להם בידיים כוח חסר תקדים. והתוצאה? סביבת מסחר חדשה ומרתקת, שכולנו חייבים ללמוד ולו רק כדי לא להיות מופתעים בפעם הבאה.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 3 שנים

    הכל בזכות טיקטוק

  • לפני 3 שנים

    חדשות של אתמול. בינתיים wsb חוטפים חזק בראש במניות הקנאביס שניסו להריץ tlry apha sndl לדוגמא

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: לחץ לא מתון בכלל: הפרשה שהציבה במרכז את השורט סקוויז
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.