תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

בורסה, דירה או גם וגם – מהי ההשקעה המשתלמת ביותר?

ניר קסטרו כפרי, ראש מערך ההפצה הבנקאי בבורסה לני"ע בתל אביב, במפגש זום עם הסוחרים בבורסה: "סיכון הריבית כיום בנטילת משכנתא הוא אמיתי ומוחשי" וגם: השקעה בבורסה ורכישת נכס נדל"ן – יתרונות וחסרונות

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

"בורסה, דירה או גם וגם". זו הייתה הכותרת למפגש זום שקיימנו לאחרונה בהובלת ניר קסטרו כפרי, ראש מערך ההפצה הבנקאי בבורסה לני"ע בתל אביב. כבר בתחילת המפגש הבהיר קסטרו כפרי, כי "לא נגיע כאן לתשובה חד משמעית מה עדיף לקנות דירה או להשקיע בבורסה" ומאחר שכך המפגש התמקד בדגשים וביתרונות וחסרונות של כל אפשרות השקעה.

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

אנחנו חיים בסביבת ריבית כמעט אפסית מ-2008, אבל כיום האינפלציה בישראל כבר ברף העליון של היעד ובארה"ב כבר הודיעו שיהיו לפחות 3-4 העלאות ריבית עוד השנה

קסטרו כפרי ציין כי מחזורי המסחר בבורסה בתל אביב עלו ב-100% בין השנים 2016 ל-2022, לרמה של 2.5 מיליארד שקל כיום. הוא הציג גרף השוואתי של תשואות השווקים המרכזיים מול הבורסה בת"א בין 1.1.2021 ל-1.3.2022, לפיו מדדי ת"א 90 ות"א 35 מובילים בפער גדול על פני המדדים בעולם, עם תשואה של 39% ו-28% בהתאמה. כל זאת, בהשוואה לתשואה של 25% לקאק הגרמני, 22% ל-S&P 500 בארה"ב, 21% לפוטסי 100 בבריטניה, 17% לנאסד"ק ו-0% לניקיי ביפן. 

קראו עוד במגזין:

קסטרו כפרי הציג גם שורה של מדדים סקטוריאליים בבורסה בת"א, חלקם פחות מוכרים לציבור, שרשמו תשואות גבוהות ב-12 החודשים האחרונים (נכון ל-23.2.2022): 72% למדד ת"א נפט וגז, 64% למדד ת"א בנקים, 59% למדד ת"א מניב חו"ל, 57% למדד ת"א בנייה, 52% למדד ת"א נדל"ן ועוד. 

מכאן עבר קסטרו כפרי לשוק המשכנתאות, שחתם את 2021 עם שיא בסך המשכנתאות - 116 מיליארד שקל, גבוה בכ-50% מהשיא שנקבע ב-2020. כל זאת, בעיקר על רקע סביבת הריבית הנמוכה מאוד במשק. ב-2021 נקבע גם שיא במספר הדירות שנרכשו במדינת ישראל - וקסטרו כפרי העריך במפגש כי עליית המחירים בשוק הנדל"ן תימשך גם בשנים 2022-2023, בין השאר עקב עלייה במחירי הקרקעות ובעלויות הבנייה. גם התוכנית הממשלתית ואפילו העלאות הריבית לא צפויות, לדבריו, לשנות את המגמה. מחירי הדיור עולים כיום בקצב שנתי של כ-10%, שלא נראה כאן מאוגוסט 2013. הזינוק במחירים נתמך גם בעלייה של 20% בביקוש לדירות ובשחיקה של 10% בהיצע הדירות הלא מכורות.

יתרונות וחסרונות  

בהמשך עבר קסטרו כפרי לדבר על היתרונות והחסרונות בביצוע השקעה בבורסה לעומת היתרונות והחסרונות להשקעה ברכישת נכס נדל"ן. 

בעמדת היתרונות להשקעה בבורסה הופיעו:

 • קנייה ומכירה בלחיצת כפתור
 • מס רווחי הון ועמלות מכירה וקנייה בלבד
 • ודאות רגולטורית
 • סכום כניסה נמוך - בהשוואה לרכישת נכס נדל"ן
 • פיזור רחב יותר - בהשוואה לרכישת נכס נדל"ן

לעומת זאת, בעמדת החסרונות הופיעו:

 • היעדר אלמנט רגשי ברכישה
 • יכולת מוגבלת לבצע מינוף  - בניגוד למשכנתא ברכישת דירה
 • תנודתיות

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionמה תהיה להערכתך תשואת מדד ת"א 35 ב-2022?

בעמודת היתרונות ברכישת נכס נדל"ן הופיעו: 

 • תנודתיות נמוכה
 • יכולת מינוף - המשכנתאות כיום מאוד זולות
 • אלמנט רגשי - דירה היא נכס מוחשי, שרבים נקשרים אליו ואם גרים בו, גם רואים בו בית

לעומת זאת, בעמודת החסרונות הופיעו: 

 • קנייה ורכישה מורכבות
 • מיסים עקיפים - מס רכישה, מס שבח, עו"ד, תיווך וכו'
 • מדד תשומות הבנייה - מושפע מהתייקרות סחורות ומחיר הנפט
 • הוצאות לשדרוג הנכס

קסטרו כפרי ציין כי הריבית במשק צפויה להתחיל לעלות, ושזו בעיה לא קטנה מבחינת נוטלי המשכנתאות. מי שלקח, לדוגמא, משכנתא של מיליון שקל ל-25 שנה, ישלם עוד כ-1,000 שקל בהחזר החודשי במצב של עלייה של 2% בריבית. "סיכון הריבית כיום בנטילת משכנתא הוא אמיתי ומוחשי", אמר קסטרו כפרי, "אנחנו חיים בסביבת ריבית כמעט אפסית מ-2008, אבל כיום האינפלציה בישראל כבר ברף העליון של היעד ובארה"ב כבר הודיעו שיהיו לפחות 3-4 העלאות ריבית עוד השנה". קסטרו כפרי הוסיף, כי בחישוב תשואה של נכס נדל"ן חשוב לקחת בחשבון גם אלמנטים משתנים כמו חודשים שבהם הנכס לא מושכר, בלאי טבעי ועוד.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: בורסה, דירה או גם וגם – מהי ההשקעה המשתלמת ביותר?
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.