תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

זהירות, דוב! איך מתמודדים עם שוק דובי?

22/06/2022

ב-13 ביוני 2022 צנח מדד 500 P&S רשמית לתוך שוק דובי. מה זה בכלל אומר, באיזו תדירות מופיע שוק דובי בוול סטריט, האם אפשר לצפות את בואו ומהם הטיפים החשובים להתמודדות?

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לחצו כאן >>

ב-13 ביוני 2022 צנח מדד 500 P&S רשמית לתוך שוק דובי, לאחר שסיים את יום המסחר בירידה יומית של כ-3.9%. זה היה השוק הדובי הראשון בוול סטריט מאז משבר הקורונה, במרץ 2020. מהו שוק דובי, באיזו תדירות הוא מופיע ומהן כמה מאסטרטגיות ההשקעה המקובלות בזמנים כאלה? 

נסו ליצור בתיק ההשקעות שלכם פיזור רחב ככל האפשר הן ברמה הסקטוריאלית והן ברמה הגאוגרפית, מה שיאפשר לכם לצמצם סיכונים.

קראו עוד במגזין:

נפתח בהגדרה: שוק דובי מוגדר כירידה של 20% או יותר מרמות השיא של אחד או יותר משני המדדים המובילים בוול סטריט. נכון לעכשיו, מדובר ב-500 P&S ובמדד הנאסד"ק. כפי שנראה מיד, שווקים דוביים אינם אירוע נדיר בוול סטריט, אבל גם לא משהו שקורה כל חודשיים. למעשה, מתחילת המילניום השלישי עד היום אנחנו סופרים רק ארבע פעמים שבהן השוק בארה"ב נכנס לטריטוריה דובית, כולל זו האחרונה.

מ-1929 ועד היום נרשמו בוול סטריט 21 פעמים של כניסה לשוק דובי, עם אובדן מקסימלי של כ-83% מערך השוק בין אוקטובר 1930 לינואר 1932).

כניסה לשוק דובי היא אירוע שמתרחש בממוצע כל 4.4 שנים, בעיתוי שקשה מאוד לצפות אותו מראש. זה כמובן לא נעים למשקיעים שנמצאים בתוך השוק עם תחילת השוק הדובי, אבל בהחלט גם לא סיבה לפאניקה, אם כי איתות ברור לנקיטת צעדים לצמצום הפסדים, אולי גם לאיתור זהיר של הזדמנויות השקעה.

למעשה, עם כניסתו לשוק דובי ב-13 ביוני השנה, מדד 500 P&S התרחק כבר בכ-21.8% משיאו שנקבע ממש בתחילת השנה, ב-3 בינואר. מדובר בשוק דובי שנמשך (בינתיים?) 161 ימים משיא לשפל. שוק הדובי הקודם, בקורונה, נמשך רק 33 ימים משיא לשפל, אך היה אלים למדי עם ירידות של כ-33.9% במדד-500 P&S. עם זאת, שוק הדובי בקורונה לווה גם בעליות חדות ביציאה מהטריטוריה הדובית, מה שלא בהכרח יקרה הפעם. 

חשוב להדגיש: על אף הדמיון ברף התחתון של הירידות בשווקים דוביים, הם שונים זה מזה בתכונותיהם, עוצמתם, השפעתם על מניות כאלו ואחרות וכאמור – גם בעוצמות היציאה מהם. בפעמיים הקודמות שבהן שוק המניות האמריקאי נכנס לשוק דובי לפני הקורונה, זה נמשך הרבה יותר זמן, עם ירידות יותר גדולות: 929 ימים בשוק הדובי שבין מרץ 2000 לאוקטובר 2002, עם ירידה של כ-49.1%; ו-517 ימים מאוקטובר 2007 למרץ 2009, עם ירידה של כ-56.8%. 

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionמה תהיה להערכתך תשואת מדד S&P500 בשנת 2022?

שוק דובי: איך מתמודדים?

איך ניתן להתמודד עם שוק דובי? קודם כל, חשוב שתבינו ותפנימו מי אתם כמשקיעים:

  • מה רמת היידע והניסיון שלכם?
  • עד כמה אתם מסוגלים לעמוד בהפסדים, גם אם זמניים, בתיק השקעות?
  • האם אתם מסוגלים לנטרל רגשות ברגעי משבר ולחץ?

אחרי שביררתם את כל זה, חשוב שתזכרו שכל שוק דובי הוא זמני בסופו של דבר, אך עלול להימשך כפי שראינו גם לא מעט זמן. למשל, מניות טכנולוגיה ו/או מניות צמיחה בדרך כלל מושפעות יותר בירידות מתמשכות. נסו ליצור בתיק ההשקעות שלכם פיזור רחב ככל האפשר הן ברמה הסקטוריאלית והן ברמה הגאוגרפית, מה שיאפשר לכם לצמצם סיכונים.

עצה טובה נוספת היא לקבוע סכום שקלי חודשי קבוע לרכישת ניירות ערך, מה שיבטיח לכם רכישת יותר מניות בעת ירידות מתמשכות. והכי חשוב: אל תנסו לתזמן את השוק או להתחיל לאסוף סחורה ו"מציאות" ללא הבחנה. וורן באפט יש רק אחד, והוא לא אתם. האסטרטגיה של תאוות בצע בעת ירידות אמנם הפכה אותו לאחד מעשירי העולם, אך עלולה להיות מסוכנת בידיים לא מספיק מנוסות. לכן, עדיף ברוב המקרים לעבור למצב מגננה ופיזור בתיק, תוך שמירה על קור רוח ונטרול רגשות ודחפים הנובעים מפחד או כעס. 

אפשרות מומלצת אחרת היא להעביר את ניהול התיק שלכם לידיים מקצועיות, עם ניסיון רב בכל מצבי הקיצון והשגרה בשווקים. מיטב מנג'ר מאפשרת ניהול תיק השקעות דיגיטלי, המושקע בקרנות נאמנות (יתרון לפיזור), עם רף כניסה של 25 אלף שקל בלבד. בהצטרפות למנג'ר אתם מקבלים ניהול תיק מקצועי על-ידי מומחי ההשקעות של מיטב בהתאמה אישית לצרכי והעדפות הלקוח.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 1 שנים

    נולד האדם שיכול לדעת מראש איזה מניה אמורה לרדת מחר ואיזה לעלות

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: זהירות, דוב! איך מתמודדים עם שוק דובי?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.