תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

רגילה או הגנתית? אסטרטגיות שונות בשימוש באופציות PUT

אופציית "פוט" היא סוג של ביטוח למשקיעים מפני ירידת מחיר מניה, אג"ח, מדד או סחורה * ההבדל בין פוט רגיל להגנתי תלוי באסטרטגיה שתבחרו * מדריך מקוצר

אופציית "פוט" (PUT) היא סוג של ביטוח למשקיעים מפני ירידת מחיר בנייר ערך מתחת למחיר נקוב - מניה, אג"ח, מדד או סחורה. האופציה מגינה על השקעתכם לטווח זמן שנקבע מראש, אבל כמו רוב הדברים המשתלמים בעולמנו, גם היא לא ניתנת בחינם. כפי שמשלמים פרמיה על ביטוח, כך משלמים פרימיום על אופציית פוט.

כמו באופציית הפוט הרגילה, גם בפוט הגנתי יש מחיר מימוש וגם הוא תחום בזמן. ההבדל המהותי הוא שמדובר על ניהול סיכונים. כל משקיע צריך לדעת לנהל סיכונים וצריך להיות מוכן להפסיד מדי פעם, כדי להרוויח לאחר מכן

קיימים הבדלים מהותיים בין אופציית פוט רגילה לאופציית פוט הגנתית. רכישת אופציית פוט רגילה אומרת כי אתם סבורים שהמניה תרד, ושאתם יכולים להרוויח עליה כסף אם זה אכן יקרה. אופציה פוט הגנתית, לעומת זאת, היא אותה אופציה אך למטרות הגנה. במקרה זה, אתם רוכשים את המניה לצד האופציה, מה שאומר שאתם דווקא כן מאמינים בשוק או במניה ספציפית, אך רוצים להגן על עצמכם מפני ירידה זמנית ומבצעים פעולה של גידור, כדי למנוע הפסד.

ההבדל נובע מהגישה האסטרטגית שבחרתם. הגישה "הדובית" אומרת שהשוק יירד - ולכן מתאימה לה אופציית פוט רגילה. הגישה ה"שורית" אומרת שהשוק יעלה, כך שהפוט ההגנתי משרת את המשקיע לטווח זמן ספציפי.

למסחר במניות, לחצו כאן>>

כנגד האחוזים והסבירות

נניח שאתם רוצים להשקיע בסקטור מסוים, למשל בסקטור הנפט, על בסיס הערכה כי הסקטור עומד לפני נפילה משלל סיבות אפשרויות  כגון: מלחמה, אנרגיה מתחדשת ועוד אינספור סיבות.  בתרחיש כזה כל בר דעת שמשקיע את כספו רוצה להגן על השקעתו, כמובן.

וזה בדיוק מה שאופציות PUT נותנות לכם - הגנה. הן מאפשרות לכם לקבוע מחיר יעד שתחום בלוח זמנים ושבו תוכלו למכור את המניות, מדד, סחורה או אגרות חוב (אג"ח) במחיר קבוע מראש, גם אם המחיר יירד.

יתרה מכך: זו סקאלה הפוכה. לכן, ככל שהמחיר יורד מתחת למחיר המטרה (Strike Price), כך אתם מרוויחים יותר ככל שהמניה מתרסקת.. אם ניקח דוגמא מעולם הספורט, הרי כשמהמרים נגד קבוצה מסוימת, אם היא מפסידה - הרווחתם. ככל שהיא מפסידה בהפרש גבוה יותר, כך אתם מרוויחים יותר. זה הגיוני משום שהעזתם להתייצב כנגד האחוזים והסבירות שנטו נגדכם. אמנם, הסיכוי כרוך בסכנות גדולות יותר, אך משתלם יותר, אם אתם צודקים. זה נכון גם בשוק ההון.

משחק רווחי אך מסוכן

ניתן לרכוש אופציות פוט דרך ברוקר או דרך הבנק. אופציות רבות נסחרות על מדדים, בארץ ובעולם. יש בורסות מיוחדות לאופציות (בורסת שיקגו), כשבישראל הבורסה מפעילה ומנהלת זירת מסחר באופציות על מדד ת"א 35 ואופציות על המניות המובילות.

קיימים שני סוגים של אופציות: אופציות קול, שרכישתן היא לונג (LONG) על המדד או המניה ומשמעותן ביטחון בהשקעה. ואופציות הפוט, שבהן מקובלות כאמור שתי אסטרטגיות. על כל אופציה, לרבות אופציית פוט, משלמים פרמיה מסוימת.

נניח שאתם רוכשים אופציית פוט על הנפט במחיר של 1 דולר. מחיר המימוש של האופציה הוא 55 דולר. אם הנפט באמת ייפול מתחת לרף 55 הדולר וייעצר על 50 דולר, אתם מרוויחים – האופציה שווה 5 דולר שכן אתם מוכרים ב-55 דולר וקונים בשוק ב-50.

אתם כמובן לא באמת עושים את הפעולות האלו - הברוקר/ בנק/ הזירה עושים זאת בשבילכם. אבל, בשורה התחתונה, אתם מקבלים 5 דולר והשקעתם 1 דולר, מה שאומר שהרווחתם 4 דולר על כל אופציה - רווח של 400%. דמיינו לרגע שהשקעתם 5,000 דולר והרווחתם 20,000 דולר. אבל אופציות זה משחק מסוכן מאוד. אפשר גם להפסיד את כל הכסף. 

חשוב להדגיש: יש פיחות בערכו של הפוט ככל שמתקרבים ליעד פקיעתה של האופציה, מאחר שגם הסיכון לירידה במחיר פוחת. ככל שערך הזמן קצר יותר, הפרמיה על האופציה נמוכה יותר ומחירה נמוך יותר, כך שאם אתם מצליחים להרוויח, תתזמנו את היציאה שלכם היטב, כדי להרוויח כמה שיותר.

קראו עוד במגזין:

 

 

הגנה מלאה או חלקית?

כמו באופציית הפוט הרגילה, גם בפוט הגנתי יש מחיר מימוש וגם הוא תחום בזמן. ההבדל המהותי הוא שכאן מדובר על ניהול סיכונים. כל משקיע צריך לדעת לנהל סיכונים וצריך להיות מוכן להפסיד מדי פעם, כדי להרוויח לאחר מכן. אסטרטגיה הגנתית היא רכישת המדד או הסחורה או המניה לצד רכישת פוט. אתם קובעים באיזה אופציית פוט אתם מעוניינים, בבורסה יש על כל מכשיר אופציות פוט במחירי מימוש שונים.

נהוג להתייחס לשלושה מצבים של אופציות:

 1. כשמחיר השוק ומחיר המימוש שווים (At the money - ATM).
 2. כשמחיר המימוש מתחת למחיר השוק (Out of money - OTM).
 3. כשמחיר המימוש גבוה ממחיר השוק (In the money - ITM)

משקיעים שרוצים לגדר את ההפסדים שלהם, משקיעים בדרך כלל בשתי האופציות הראשונות. האופציה השלישית רחוקה מהכסף, ולכן לא מספקת הגנה משמעותית. כשרוכשים את האופציה הראשונה (ATM), המשקיע בעצם מקבל הגנה של 100% עד לפקיעתה של האופציה. אופציית ה-OTM, לעומת זאת, לא מעניקה הגנה מלאה, אלא מגדרת את ההפרשים בין מחיר המטרה למחיר הקנייה.

נמחיש בדוגמא: נניח שאתם מאמינים בהשקעה במניית אפל (סימול: AAPL), שמחירה 300 דולר למניה, אבל אתם לא מוכנים לספוג הפסדים מעל 10% מהמחיר. אופציית ה-OTM, כל עוד היא תקפה, מגנה עליכם מהפער הזה. ככל שמחיר המטרה נמוך ממחיר השוק, כך מחיר הפרימיום יורד בהתאמה. עם זאת, אם מחיר המניה עולה, מחיר הפרימיום עולה יחד אתו, מה שנוגס לכם ברווחים שהשגתם על המניה.

השורה התחתונה: אופציות פוט מספקות לכם, המשקיעים, שתי אסטרטגיות שאמורות לסייע לכם לשמור על הרווחים שהשגתם ואף להגדיל אותם, אם הערכותיכם בנוגע לשוק או לנייר ערך ספציפי יתגלו כנכונות. עכשיו רק נשאר לכם להחליט: האם אתם משקיעים "דוביים" או "שוריים"?

למסחר בבורסה, לחצו כאן>>

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 4 שנים

  יופי. תנהלו לנו את הכספים בצורה מיטבית בקופות גמל להשקעה ובפנסיות ובקרנות השתלמות ובביטוחים ובפוליסות חיסכון.
  מקווים שהמשבר קטן עליכם.

 • לפני 4 שנים

  מעולה. תמשיכו לכתוב על אופציות

  • לפני 2 שנים

   כתבה יפה

  • לפני 4 שנים

   פגז

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: רגילה או הגנתית? אסטרטגיות שונות בשימוש באופציות PUT
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.