תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

חשיפה לביטקוין במסחר בבורסות: איך עושים את זה נכון? מהן הסכנות?

25/12/2019

כולנו שמענו על משקיעים שהתעשרו כמעט בן לילה במסחר במטבעות דיגיטליים, אך מדובר באפיק מסחר עתיר סיכון שלא מתאים לכל משקיע. ומה עם מי שמתעקש? ראיון עם יוני ברעם - סמנכ"ל המסחר של מיטב דש טרייד

החשיפה למטבעות דיגיטליים - קריפטוגרפיים מעוררת עניין עצום אצל משקיעים מכל העולם וגם מישראל. כמעט כולם שמעו סיפורים על משקיעי ביטקוין שקנו מטבעות בזול והתעשרו בעקבות העליות הדרמטיות שרשמו המטבעות. מנגד, מעט מדי עצרו לחשוב על הסיכונים הכרוכים בהשקעה ישירה במטבעות דיגיטליים או העובדה שהרוב המוחלט של המשקיעים במטבעות התנודתיים הללו, יוצאים מופסדים וחבולים מההשקעה.

"לבלוקצ'יין בהחלט יש פוטנציאל לשנות את העולם כפי שאנחנו מכירים אותו היום, החל מתחום הפיננסים והביטוח וכלה בתחום המשפט והממשל. הבעיה שברמת המסחר קשה לדעת כיום איזה מטבעות דיגיטליים ישרדו בעוד 10-15 שנים"

נפגשנו לשיחה בנושא עם יוני ברעם - סמנכ"ל המסחר של מיטב דש טרייד. ברעם מפרט מהן אפשרויות החשיפה הקיימות כיום למשקיע הישראלי למטבעות דיגיטליים, ומדגיש את הסיכונים. הוא כמובן מודע לכך שאפיק המסחר הזה זוכה להייפ גבוה, גם בתקשורת הכלכלית, אבל מסביר למה החשיפה לתעשיית הקריפטו ולמטבעות המובילים שלה, לא מתאימה לכל משקיע, בטח שלא לחסרי הניסיון שבהם.

מה צריך לעשות כיום משקיע שמעוניין להיחשף למסחר במטבעות דיגיטליים?

המסחר במטבעות דיגיטליים עדיין רחוק מלהיות אפיק השקעה סטנדרטי אצלנו, במיטב דש טרייד. עם זאת, אנחנו מקבלים הרבה שאלות ופניות בעניין מלקוחות אשר היו רוצים להיחשף לתחום.

יש מספר אפשרויות להיחשף למסחר במטבעות דיגיטליים:

 1. השקעה ישירה במטבע דיגיטלי – רכישה בזירות מסחר, נותני שירותים פיננסים.
 2. השקעה בקרנות אשר שואפות לעקוב אחר סל מטבעות דיגיטליים.
 3. השקעה בקרנות שלחברות המתמחות בטכנולוגיית הבלוקצ'יין.
 4. חוזים עתידיים

חשוב לזכור שבשביל לסחור ישירות במטבעות דיגיטליים כדוגמת הביטקוין, צריך שיהיה למשקיע ארנק דיגיטלי, או לפתוח חשבון אצל חברה שמאפשרת להחזיק ולסחור במטבע. מצד אחד העובדה שניתן כיום לקנות גם רבעים ואפילו אלפיות של מטבעות דיגיטליים, פותחת דלת גם למשקיעים שמעוניינים להשקיע בסכומי כסף נמוכים יחסית ומצד שני פתיחת ארנק דיגיטלי נושאת בגינה סיכון יחודי מכיוון שאם המפתח הפרטי לאותו ארנק נפרץ /נאבד אין דרך למשקיע להשיג את הגישה לכספו. לעומת זאת, בהשקעה עקיפה, באמצעות קרנות/ חוזים ניתן להיחשף גם כן לתחום הנ"ל במסגרת תיק ההשקעות האישי שמנוהל בחבר בורסה בארץ או ברוקר מפוקח מבלי הצורך לפתוח ארנק דיגיטלי. אם ההשקעה העקיפה מתבצעת דרך חבר בורסה ישראלי אז מתבצע קיזוז אוטומטי של רווחים וההפסדים מההשקעה יחד עם שאר הפעילות בתיק ההשקעות ללא צורך בביצוע תיאום מס בנפרד באופן עצמאי או מול רו"ח. בין אם מדובר בהשקעה ישירה או עקיפה  חשוב לזכור שההשקעה במטבעות קריפטוגרפים היא בעלת אופי טכנולוגי מובהק בתחום צעיר יחסית, אשר עומד מול מספר אתגרים מהותיים ולכן נחשבת אפיק בסיכון גבוה שלא מתאים לכל אחד (יחס חשדני ואפילו שלילי לעיתים מצד מדינות ומוסדות פיננסים, מעמד מיסויי ורגולטורי לא ברור ועוד).

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי? לחצו כאן >>

הבלוקצ'יין, הטכנולוגיה בבסיס המסחר במטבעות דיגיטליים, היא טכנולוגיה שעשויה לשנות את העולם. אז אולי זה הימור לא כל כך מסוכן?

לבלוקצ'יין, כטכנולוגיה, בהחלט יש פוטנציאל לשנות את העולם כפי שאנחנו מכירים אותו היום, החל מתחום הפיננסים והביטוח וכלה בתחום המשפט והממשל. הבעיה היא שברמת המסחר קשה לדעת כיום איזה מטבעות דיגיטליים ישרדו בעוד 10-15 שנים. לכן למי שמעוניין בכך, יש אפשרות להיחשף לטכנולוגיה עצמה ולא רק למטבעות דיגיטליים שונים, אבל לא בצורה ישירה, לא בהחזקה של המטבעות עצמם.

להלן רשימה לדוגמא של קרנות סל בארה"ב (ETF's) שקשורות לבלוקצ'יין*:

*לפי אתר ETFdb.com

איך כן אפשר להיחשף למסחר במטבעות דיגיטליים דרך הבורסות?

יש שתי דרכים עיקריות: הראשונה שבהן היא באמצעות קרנות ו- ETF בחו"ל, שנסחרות במספר בורסות בעולם. הדרך השנייה היא באמצעות חוזים עתידיים. כיום כמה בורסות גדולות מציעות חוזים על הביטקויין, בהובלת CBOE ו-CME בשיקגו.

poll questionהאם אתם מחזיקים מטבעות דיגיטליים?

נשמע שחשיפה דרך קרנות ו- ETF הן פתרון יותר פשוט.  

השקעה דרך קרנות בבורסה הן פתרון פשוט יותר למשקיעים לטווח ארוך. יש חברות שהנפיקו קרנות סל על תמהיל של כל מיני גורמים בתעשיית הבלוקצ'יין. כמו כן, יש גם קרנות  ו- ETF שעוקבות אחר המטבעות עצמם.

 בדומה להשקעה בניירות ערך רגילים (כמו אג"ח ,מניות וקרנות) ניתן לבצע את ההשקעה בקרנות אלו דרך חברי בורסה או ברוקר מפוקח, כאשר ההתחשבנות בגין רווח/הפסד והמיסוי, מתבצעים בעת מכירת נייר הערך. כפי שיש משקיעים שחושבים לעצמם: 'אני לא רוצה להכריע בין האייפון לאנדרואיד, אלא רק יודע שסמארטפונים זה העתיד ולכן קונה קרן סל ETF שעוקבת אחרי חברות בשרשרת הייצור של התעשייה הזו כך השיקו גופים קרנות וETF אשר עוקבות אחר טכנולוגיית  הבלוקצ'יין. כאמור השקעה זו יכולה להיות מעניינת למשקיעים שמשקיעים לטווח ארוך ושרוצים להמר על הצלחת הטכנולוגיה ולא על התשואות של מטבע דיגיטלי כזה או אחר.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן

מה ההבדל העיקרי של קרנות הסל בהשוואה למסחר חוזים?

בהשוואה לחוזים, המסחר בקרנות הסל יחסית פשוט וברמת סיכון נמוכה יותר. אם השקעתי 10,000 דולר על נייר מסוים, המקסימום שאוכל להפסיד זה סכום הכסף שהשקעתי, כאשר בחוזים אפשר להפסיד הרבה יותר מזה. עם זאת, חשוב לסייג ולומר שעל רקע מספר הגופים הרגולטוריים והבורסות הקטן שהעניקו אישורים להנפקות קרנות המבוססות על מטבעות דיגיטליים, מספר הקרנות הללו מצומצם מאוד והן יחסית חדשות. אצלנו בישראל למשל, אין אף חברה שהשיקה קרן נאמנות או קרן סל / מחקה על האפיק הזה.  

למה לא?

כדי שגוף פיננסי ישיק מוצר מחקה מדד של מטבעות דיגיטליים, הוא ירצה לראות שיש מצד אחד ביקוש גבוה למוצר ומצד שני סיכון ועלויות נמוכות לניהולו שוטף (לפחות ביחס להכנסות הצפויות מניהול המוצר). בניגוד למדדים מובילים או תתי סקטורים בולטים הזוכים לביקוש גדול מצד לקוחות פרטים ומוסדיים, השקעה במטבעות דיגיטליים היא אפיק השקעה צעיר ותנודתי ולכן הביקוש אליו מצד לקוחות מוסדיים נמוך יחסית. כשלוקחים בחשבון גם את הסיכונים, דרישת הביטחונות והתנודתיות הגבוהה, מתקבל מוצר יחסית פחות אטרקטיבי להשקה.

ועדיין, בצד של הלקוחות, זה מעורר עניין רב. נראה שרוב המשקיעים מדחיקים את הסיכוי הגבוה להפסיד.

זה תלוי. הייתה תקופה שהביטקוין עלה כמעט ללא הפסקה ומי שהשקיע אז ומכר בזמן, הרוויח הרבה כסף, אך כמו בכל אפיק השקעה אחר זה בלתי אפשרי לתזמן את השוק, במיוחד אם אתה לא עוקב אחר החדשות והתנודות בנכס באופן עקבי. משקיעים רבים שחולמים להתעשר ממטבעות דיגיטליים לא מבינים שביצוע השקעה, כרוך באחריות רבה, גם בתיק ניירות ערך רגיל. זה לא שאתה קונה עכשיו איזו קופסת שימורים, שם בארון והולך לישון.

להשקיע בתעודת סל על מדד ת"א 35, להוסיף מדי כמה חודשים כמות מאות שקלים ולראות בזה תחליף פנסיה כי אתה מאמין שלטווח הארוך הבורסה עולה, זה לא אותו דבר כמו לקנות מטבע בארנק דיגיטלי. אני מזכיר שהתנודות במטבעות הללו יכולות להיות מאוד חדות ואין מספיק היסטוריה כדי לנתח מה יעלה בגורלם בטווח הארוך. כמו כן, הארנק הדיגיטלי מצריך תשומות מיוחדות - צריך לשמור מכל משמר על הקוד של הארנק, כי אם אתה מאבד את הקוד או שגונבים לך אותו, אז איבדת גישה לכסף שלך ואין לך שום גורם שתוכל לפנות אליו ולהשיבו.

יש בתחום הזה סיכונים שלא קיימים באפיקי השקעה אחרים. למשל, מדברים על כך שישנן מדינות שמממנות חלק מהפעילויות ה"מלוכלות" שלהן, בפעילות סייבר ופריצה לבורסות של מטבעות דיגיטליים וגניבה מהם. סוגיה נוספת שמשקיע אשר רוצה להשקיע באפיק זה לטווח ארוך חייב לשקול, היא מה יקרה האם מדינות והמערכת הפיננסית יסרבו לקבל את המטבעות הדיגיטליים ואף יכריזו שהשימוש בהם לא חוקי. הרי מטבעות דיגיטליים נקראים גם מטבעות מבוזרים, כי הם מייתרים את תפקידם של המתווכים הפיננסים ולכן יש שאלה כמה אותם גופים ומדינות יהיו מוכנים לאמצם. נכון, כל אחד מאתנו רוצה להתעשר מהר, רצוי בהשקעה פסיבית וללא מאמץ, אבל חייבים לזכור שכל ההשקעות הללו הן השקעות בסיכון גבוה שלא מתאימות לאנשים שאינם מצוידים ביידע ובניסיון הנדרשים.

קראו עוד במגזין:

 

 

על סמך מה בכלל מקבלים החלטות השקעה במטבעות דיגיטליים? הרי אין "פונדמנטלס", אין נתוני יסוד על פעילות החברות, אין דו"חות כספיים?

החלטות ההשקעה לטווח ארוך, לרוב מתבצעות על סמך הערכות של היצע וביקוש. בניגוד לנכסים כמו זהב, נפט או דולר ארה"ב שניתן להגיד שהמסחר בהם מורכב מביקוש הנובע מצרכים ריאליים (של מסחר, תעשייה צריכה) וגם ממסחר ספקולטיבי של סוחרים השואפים לגרוף רווח לטווח קצר, במטבעות דיגיטליים קשה יותר להעריך את היחס בין מסחר ספקולטיבי וצרכים ריאליים, למרות שלהערכתי, רוב העסקאות במטבעות כמו ביטקוין הן לגריפת רווח ולא לרכישת נדל"ן או נכס כלשהו. בשורה התחתונה, זה מסחר מאוד מסובך בהשוואה לאפיקים רגילים בשוק ההון. זה לא מתאים ללקוחות שרק מתחילים את דרכם בשוק ההון, בטח לא ללקוחות שרואים איזו כתבה, או ראיון בטלוויזיה על חברה שהנפיקה מטבע דיגיטלי חדש ומבקשים להשקיע, בלי להבין במה מדובר.

אז יש הרבה ישראלים שכבר צללו לתוך העולם הזה?

יש  לי חברים בהיי-טק ששמו כמה אלפי דולרים בתחום הקריפטו. כן, הם עושים את זה, אבל צריך לזכור שאלה אנשים עם ידע טכנולוגי והבנה רחבה יותר בתחום, שעוקבים אחר השקעה שלהם. ובכל מקרה אני יודע שהם לא השקיעו שום סכום שלא לקחו בחשבון שיכול גם להימחק לחלוטין.

הם עדיין יוצאי דופן, מיעוט שעדיין לא מעיד על הכלל.  

נכון. על אף רמת העניין הגבוהה, רוב השוק עדיין לא שם וזה לא מתאים למשקיעים רגילים. מכיוון שאנחנו חבר בורסה גדול, אז יש אצלנו לקוחות מכל הספקטרום, כולל סוחרי יום שמחפשים להוסיף את המסחר במטבעות הדיגיטליים לתיק שלהם. רבים מהם בוחרים בקרנות הסל בתחום זה, שחשוב להדגיש שלא מציעות מעקב מושלם אחר תשואת המטבעות, מתוך תקווה לרכוב על הגל. אבל אז הם מגלים שלעיתים הנכס שלהם עלה 5% בעוד שהמטבעות עלו 30%.

מה דעתך על ה"גורואים" בתחום המטבעות הדיגיטליים?

הייתי נזהר מ"גורואים". לא כל מי שמציג את עצמו את כמומחה בשוק ההון הוא באמת כזה. חשוב להסתכל על העצות בעין ביקורתית ולנסות להבין מה בדיוק המומחיות ומה הרקורד של כל מומחה. אם סוחר בעל ניסיון רב, זה משהו אחד. אם הוא כלכלן ראשי של גוף פיננסי גדול, זה משהו אחר. 

לפעמים למי שמכנה את עצמו גורו יש גם פוזיציה כלכלית מובהקת, שעשויה להיות הפוכה לפוזיציה שהוא ממליץ עליה. בכל מקרה, צריך לזכור שגם אם הצלחתם למצוא מומחה אמין ומקצועי, מה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה ושמטבעות דיגיטליים זהו תחום שרוב המסחר בו ספקולטיבי, ומאופיין בתנודתיות גבוהה מאוד.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי? לחצו כאן >>

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  ראיתי וניסיתי אסטרטגיות ושיטות שונות, אפילו הפסדתי הרבה כסף כשניסיתי. עד שהתוודעתי לאסטרטגיה החדשה הזו שהחזירה אותי למסלול והצליחה לשחזר את הכסף האבוד שלי ועדיין לעשות צמיחה עקבית בכל המסחר שלי. גברת אנטוניה פרננדס היא סוחרת מדהימה, בעלת ניסיון רב וידע עמוק במסחר בינארי, היא מוציאה אותי כל הזמן מקשיים כלכליים.

  השקיעו 500 דולר ארה"ב והרוויחו 3,500 דולר ארה"ב לשבוע (3 ימים),

  השקיעו 1000$ והרוויחו 6500$ לשבוע (3 ימים)
  ,
  השקיעו 2000$ והרוויחו 10,500$ בשבוע (3 ימים).

  השקיעו 3000$ והרוויחו 15,500$ בשבוע (3 ימים).

  השקיעו 5000$ והרוויחו 20,500$ בשבוע (3 ימים).

  השקיעו 10,000 דולר והרוויחו 40,500 דולר בשבוע (3 ימים).

  הכל ברווחים שבועיים ומובטחים ב-100%. (תשלום מובטח). חופשי ליצור איתה קשר אם אתה מעוניין באמצעות דוא"ל antoniafernanda308@gmail.com או באמצעות
  WhatsApp: +44 7897 039159..

 • לפני 3 שנים

  ראיתי וניסיתי אסטרטגיות ושיטות שונות, אפילו הפסדתי הרבה כסף כשניסיתי. עד שהתוודעתי לאסטרטגיה החדשה הזו שהחזירה אותי למסלול והצלחתי לשחזר את כספי האבוד ועדיין לייצר צמיחה עקבית בכל המסחר שלי. גברת אנטוניה פרננדז היא סוחר מדהים, עם ניסיון רב וידע עמוק במסחר בינארי, היא מוציאה אותי כל הזמן מקשיים כלכליים.

  השקיע 500 דולר ארה"ב והרוויח 3500 דולר לשבוע (7 ימים),

  השקיעו 1000 דולר והרוויחו 6500 דולר לשבוע (7 ימים)
  ,
  השקיעו 2000 דולר והרוויחו 10,500 דולר לשבוע (7 ימים).

  השקיעו 3000 דולר והרוויחו 15,500 דולר לשבוע (7 ימים).

  השקיעו 5000 $ והרוויחו 20,500 $ בשבוע (7 ימים).

  השקיעו 10,000 דולר והרוויחו 40,500 דולר לשבוע (7 ימים).

  הכל ברווחים שבועיים ומובטח ב 100%. (תשלום מובטח). אתה מוזמן לפנות אליה אם אתה מעוניין בדוא"ל antoniafernanda308@gmail.com או דרך
  ווטסאפ: +1 (520) 428 7231.

 • לפני 3 שנים

  ישנו מטבע דיגיטלי אחד שהולך לשבור כמה סטיגמות .

  נשאיר את זה למבינים שביננו .

  • לפני 3 שנים

   דרך איפה אתה ממליץ לקנות קריפטו (לא רק ביטקוין)?

 • לפני 3 שנים

  כתבה מאוד מקצועית ומעניינת

 • לפני 3 שנים

  בסך הכל חשבתי למצוא כמה סימבולים תואמי ביטקוייקיבלתי מגילות כל מגילות
  תהיו בריאיים

  • לפני 3 שנים

   צודקקקקקק

 • לפני 4 שנים

  מה עם אתריום?

 • לפני 4 שנים

  כתבה טובה. ניירות ערך נוספים שלא הוזכרו משום מה:
  GBTC - קרן צמודת ביטקוין (עם פרמייה), בין האופציות היחודיות בארהב.
  וגם הקרן השבדית
  itcoin Tracker EUR XBT Provider BITCOIN-XBTE.ST

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: חשיפה לביטקוין במסחר בבורסות: איך עושים את זה נכון? מהן הסכנות?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.