תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

איך סוחרים בנפט: חוזים עתידיים, קרנות סל או מניות?

28/06/2020

שיעור הזום הרביעי שלנו הוקדש למסחר בנפט: איך סוחרים? האם זה מתאים לכל אחד? מה הסכנות ואיך ניתן להקטין אותן? ולמה קרן הסל המובילה על הנפט היא כבר לא מה שהייתה?

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

שיעור הזום הרביעי שלנו התמקד בשאלה: איך סוחרים בנפט? אם החמצתם שיעורים קודמים אתם מוזמנים כמובן להיכנס גם לשיעור הראשון שעסק באיסוף מודיעין לקראת השקעה במניות, השיעור השני שעסק ב-ETFים (קרנות סל) הגדולים בארה"ב, או בשיעור השלישי שעסק בקרנות REIT.

להרשמה לשיעורי האונליין ללא עלות, לחצו כאן>>

ההרצאה הרביעית, עסקה בחוזים העתידיים על הנפט, גלגול חוזים, קרנות הסל הגדולות על הנפט, סיכונים בהשקעה בנפט וחברות האנרגיה הגדולות בארה"ב. 

מסחר בחוזים על הנפט ממונף ומסוכן. אם כן החלטתם לסחור, ודאו כי הצטיידתם בברוקר ובמערכת מסחר מתאימים. אם אתם חוששים אבל מעוניינים להיחשף לנפט, באפשרותכם להשתמש במוצרים מתונים יותר כמו קרנות הסל על הנפט

במסחר קיימים כיום שני חוזים שנחשבים לחוזי הנפט הנפוצים ביותר:

1. חוזה נפט WTI (ראשי תיבות: West Texas Intermediate) - חוזה נפט טקסני גולמי שנסחר בבורסת החוזים CME  בשיקגו. ה-WTI, שנחשב לחוזה הנפט הנפוץ והסחיר ביותר, הוא החוזה שאליו מתייחסים בתקשורת כשמדווחים על תנודות במחירי הנפט. בחודש שעבר ה-WTI עורר תשומת לב תקשורתית וציבורית גדולה כשירד למחיר שלילי.

2. חוזה נפט BRENT - חוזה הנפט המופק בים הצפוני באירופה, בין בריטניה למדינות סקנדינביה. ה- BRENT נחשב נפט יותר צמיגי, יותר קשה להפקה ולכן ברוב המקרים גם מעט יותר יקר.

מהו חוזה עתידי על ה-WTI?

כמו בכל חוזה עתידי, מדובר בהתחייבות לקנות או למכור נכס פיננסי במחיר קבוע מראש ובמועד קבוע מראש. לכן, מי שקונה חוזה עתידי ה-WTI למעשה פותח חשיפה על הנפט מסוג זה תחת הסימול CL, בבורסת החוזים בשיקגו. גודל כל חוזה הוא 1,000 חביות נפט וכל "טיק", כלומר: כל שינוי של סנט למעלה או למטה, שווה למשקיעים 10 דולרים לטוב או לרע. במילים אחרות, החוזים על הנפט הם מוצר מאוד ממונף ותנודתי. הם לחלוטין לא מתאימים לכל משקיע.

החוזה על נפט WTI נסחר 23 שעות ביממה, במשך שישה ימים בשבוע. החוזה הקצר ביותר למסירה נקרא ספוט (Spot), והוא גם החוזה הסחיר ביותר. פקיעת החוזה מתרחשת בין ה-19 ל-22 בכל חודש. כך לדוגמא, חוזה של חודש יולי פוקע ב-22 ביוני. עם זאת, משקיעים פרטיים לא יוכלו להחזיק את החוזים בשבוע הפקיעה, רוב הברוקרים ימכרו להם את החוזים בשבוע זה במחירי שוק כדי שלא יישארו עם סחורה ביום הפקיעה.

מהו חוזה עתידי על ה Brent Oil?

החוזה העתידי על ה-BRENT נסחר תחת הסימול B בבורסת ICE בלונדון. גם כאן גודל כל חוזה הוא 1,000 חביות נפט וכל "טיק", כל שינוי של סנט למעלה או למטה, שווה למשקיעים 10 דולרים. החוזה על נפט BRENT נסחר 22 שעות ביממה, שישה ימים בשבוע. החוזה הקצר ביותר למסירה נקרא ספוט. פקיעת החוזה מתרחשת ביום העסקים האחרון בכל חודש. לדוגמא, חוזה נפט BRENT  לאוגוסט יפקע ביום העסקים האחרון בחודש יוני.

הברוקרים דורשים מהמשקיעים להעמיד ביטחונות על המסחר בנפט. גובה הביטחונות משתנה מברוקר לברוקר, גם בהתאם למצב בשוק, בעיקר במצבים של שוק תנודתי. בעיקרון, אם החוזה מגיע לרמה שלילית ו/או אם המשקיע פתוח עד אינסוף על החוזה, ההפסדים הנגזרים עלולים להיות אינסופיים. בשטח, במסחר עצמו, זה לא קורה משום שהברוקרים סוגרים חוזים ברגע שללקוח אין עליו מספיק בטוחות. אם לדוגמא יש למשקיע בחשבון 5,000 דולר והנפט מאבד 10 דולר ממחירו, אותו משקיע נכנס ליתרה שלילית ומפסיד "על הנייר" הרבה יותר מהכסף בחשבון, אולם הברוקר יסגור לו את הפוזיציה וימנע את ההפסד הנוסף, מעבר לבטוחות עצמן.

קראו עוד במגזין:

 

 

מסחר בחוזים עתידיים כולל סיכון רב

בשורה התחתונה, חייבים לזכור כי מסחר בחוזים על הנפט ממונף ומסוכן. אם כבר החלטתם לסחור בכל זאת, ודאו כי הצטיידתם בברוקר ובמערכת מסחר מתאימים למשימה. אם אתם חוששים אבל מעוניינים להיחשף לנפט, באפשרותכם להשתמש במוצרים מתונים יותר כמו קרנות הסל על הנפט, שמאפשרות מסחר בלי התחייבות כספית התחלתית גדולה.

גלגול חוזים במסחר בנפט הוא פעולת מכירה של החוזה הקצר (ספוט) וקנייה של החוזה הבא אחריו. בפעולה זו יכול להיווצר מצב שבו החוזה הקצר הבא יקר מהחוזה היקר הנוכחי. מצב זה נקרא Contango. כמו כן, ייתכן מצב שבו החוזה הבא יהיה זול מהנוכחי – ומצב זה נקרא Backwardation.

קרנות הסל המובילות על הנפט

USO – אמורה לעקוב אחרי חוזה ה-WTI הקצר ביותר (ספוט), אולם שינתה החזקות במשבר האחרון בשוק והחלה להחזיק גם חוזים ארוכים יותר על הנפט. השינוי הזה, אגב, פגע קשות בתשואת הקרן בהתאוששות האחרונה של הנפט בשוק. 

USL – עוקבת אחר חוזה WTI ומחזיקה כמות שווה של חוזי WTI ל-12 חודשים קדימה. מאפשרת השקעה ארוכת טווח יותר בנפט, עם פחות סיכונים וכמובן גם עם פחות סיכוי לתשואות גבוהות.

BNO – עוקבת אחרי חוזה הנפט BRENT הקצר ביותר (ספוט).

ניתן להיחשף לנפט גם דרך מניותיהן של חברות הנפט הגדולות בארה"ב, בהן אקסון מובייל (XOM), שברון (CVX), בתי הזיקוק פיליפס 66 (PSX), חברת מוצרי הגז והנפט ריסורס (EOG) ואחרות. קרן הסל על סקטור האנרגיה, ה-XLE, מהווה כיום כ-3% ממדד ה-S&P 500. בעבר אקסון ושברון היו החברות עם שווי השוק הגדול ביותר בעולם, עד שאיבדו את ההובלה למניות הטכנולוגיה הגדולות.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

רוצים להרשם לשיעורי האונליין ללא עלות? לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסבר והמחשה, ואין להסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות בכתוב או בנאמר כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש השקעות בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ הנה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שנים

  השאלה עם בתוכנת המסחר של מיטב דש אפשר ליסחור ממש בחוזים עתידיים

 • לפני 3 שנים

  אתם רק פרסומת הנתונים שאת מפרסמים באים האיחור ואין נותנים מידע אמין און ליין אתם מרוויחים הרבה שהחוזה נסגר בקיצור מסחר בנפט זה בעיקר ניחוש של המגמה ולא אני לא רוצה לבחור דרככם

 • לפני 3 שנים

  שיעור מצוין. תודה לדובי

 • לפני 3 שנים

  כדאי מאוד שבתי השקעות יפסיקו להשקיע באנרגיה שמביאה להכחדת הכדור, שכתוצאה ממנה יגיע גם תורו של האדם להיכחד או לחיות חיי השרדות.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: איך סוחרים בנפט: חוזים עתידיים, קרנות סל או מניות?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.