תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

"תהיה חזרה לצניעות בהיי-טק הישראלי, עם פחות מסיבות במיליוני ד' או סופי שבוע במלונות בסנטוריני"

אבנר סטפק - מבעלי מיטב דש, וחן עמרני - מנהל השקעות בכיר במיטב דש, במפגש עם לקוחות הייטקזון: "חברות היי-טק ישראליות רבות חשבו שאם רק ישימו ברקס על הוצאות השיווק, הן יעברו לרווחיות, אבל התזה הזו קורסת". צפו במפגש המלא

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

אבנר סטפק - מבעלי מיטב דש, וחן עמרני - מנהל השקעות בכיר במיטב דש, השתתפו לאחרונה במפגש זום עם לקוחות מיטב דש טרייד במועדון היי-טק זון, שעסק הפעם בשווקי ההון בעולם ובמניות וחברות הטכנולוגיה. המפגש התקיים כיומיים לפני פלישת רוסיה לאוקראינה. 

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

המסה העיקרית של ההיי-טק הישראלי לא נמצא בבורסה בתל אביב, אלא בבורסת נאסד"ק בניו יורק. מניות הבנקים בישראל זינקו בשנה שעברה יותר מ-50%, במכפילים מאוד גבוהים

קראו עוד במגזין:

 

"הדיבורים על אינפלציה התחילו בוול סטריט כבר בפברואר 2021 והבום הגדול מבחינה זו הגיע בנובמבר באותה שנה", אמר עמרני במפגש. "ראינו ירידות של עד 90% במניות שהיו אהובות מאוד לפני, למשל מניות הספאק. התחלנו לראות את השוק עובר מהסקטורים הטכנולוגיים בעלי המכפילים הגבוהים לכיוון סקטורים יותר דפנסיביים, של כלכלה יומיומית. זה פחות נגע בחברות הטכנולוגיה הגדולות, אם נסתכל על אמזון, גוגל ומיקרוסופט, פייסבוק נפגעה מכיוון אחר. הפגיעה המרכזית הייתה במניות הטכנולוגיה, בדגש על קרנות ארק, קרנות  הדגל של קת'י ווד בתחומי החדשנות הטכנולוגית. לקרנות שלה נכנסו גם הרבה חברות טכנולוגיה ישראליות, שנהנו מזרימה מסיבית של כסף - עד שהחלו הפדיונות".

סטפק ציין כי רוב המשקיעים שנכנסו לקרנות הארק בשנה האחרונה הפסידו כסף. עמרני ציין כי בהקשר זה כי במשבר האחרון נפגעו משקיעים על פלטפורמות כמו רדיט, שניסו להריץ מניות ולעשות רווח מהיר. סטפק הזכיר כי בסיכום 2021, לאחר שנים של פיגור אחרי השווקים המובילים בעולם הבורסה בת"א הייתה בשנה שעברה בין השווקים המובילים בעולם מבחינת תשואות - וכך גם השוק ההודי. "שני השווקים האלה, הישראלי וההודי, נראים די טוב גם בתחילת השנה הנוכחית בעוד שסין ממשיכה לחטוף", הוא אמר.

עמרני הוסיף: "אנחנו רואים מעבר מסיבי מסקטורים צומחים לחברות ערך. הבורסה בתל אביב מאוד מוטה לסקטורים הדפנסיביים של חברות הערך. יש כאן מערכת בנקאית במשקל גבוה, חברות ביטוח וחברות נדל"ן בולטות". 

סטפק: "המסה העיקרית של ההיי-טק הישראלי לא נמצא בבורסה בתל אביב, אלא בבורסת נאסד"ק בניו יורק. מניות הבנקים בישראל זינקו בשנה שעברה יותר מ-50%, במכפילים מאוד גבוהים. הבנקים מייצרים רווחיות מטורפת, חלק מזה בזכות השפעות חד פעמיות ממשבר הקורונה".

לפי סטפק, "שלושת הסקטורים שאנחנו מדגישים גם ל-2022 הם הבנקים המקומיים, מניות חברות הנדל"ן למגורים, שתלויות בעיקר בכמות הבנייה ופחות במחירי הדירות, ומניות הסלולר בסקטור התקשורת". עמרני העריך כי בתיק ההשקעות צריכים להיות כיום כ-30% ני"ע מישראל, 40% מארה"ב, 20% מאסיה ו-10% אירופה. 

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionהאם ההיי-טק הישראלי בדרך לפיטורים נרחבים עוד השנה?

ממכפיל הכנסות למכפיל רווח

בנוגע למניות ה-FAANG (פייסבוק, אמזון, אפל, נטפליקס וגוגל), אמר עמרני: "אלו חברות עם רמת 'סטיקינס' גבוהה, כלומר: המשתמשים שלהם מתעוררים איתן בבוקר, צמודים אליהן במשך היום והולכים לישון איתן בלילה. זה מדד שאנחנו מאוד אוהבים בהשקעות. חלק גדול מאוד מהתשואות הגבוהות של המדדים המובילים בארה"ב בשנים האחרונות מגיע מהמניות האלו. ב-2021, לדוגמא, הן תרמו את כל עליית מדד  S&P 500 - כ-28% בשנה". 

סטפק הוסיף בהקשר זה: "הסיפור המרכזי להבנת הקריסה של מניות הטכנולוגיה הישראליות זה המעבר האסטרטגי, אחרי שנים, ממכפיל הכנסות למכפיל רווח. זה קורה אחרי שנים שבהן התרגלנו שחברות כמו וויקס או פייבר ממשיכות להפסיד רבעון אחרי רבעון, אבל ההכנסות שלהן צומחות בקצב מרשים. החברות האלו כל הזמן סיפרו לנו שאם ישימו ברקס על הוצאות השיווק, הן מיידית יעברו לרווח. אבל בחודשים האחרונים אנחנו רואים שהתזה הזו קורסת, חברות גילו שהן לא יכולות לעבור לרווח בקלות. בחלק מהחברות היה גם בלוף, שקר לבן, בחישוב העלויות פר הבאת לקוח. עכשיו, כשהשוק כבר לא מאמין להן, מגיע המבחן של החברות האלו ב-2022. זה יתרחב בקרוב, למעשה כבר התחיל, לגיוסי ההון הפרטיים בהיי-טק. בישראל יש בעיה קשה ברמות השכר הגבוהות מאוד בהיי-טק". 

עמרני: "ב-2021 חברות נסחרו במכפילי הכנסות של 40 כשהן לא הצליחו להראות דולר אחד של רווחיות. כשחברה אומרת שתתחיל להראות רווח רק ב-2027, אנליסטים לא יודעים איך לאכול את זה. המודל הזה קרס כשהריבית התחילה לעלות, כי פרמיית הסיכון עולה עם חברות שיתחילו להרוויח רק בעוד כמה שנים. ככל שהפד יהיה אלים יותר ברצון שלו להעלות ריבית, כך נתקרב ליום שבו ארצות הברית תתקרב למיתון. בארה"ב מדברים כיום על שבע העלאות ריבית עוד השנה, אנחנו פחות רואים את זה מתנהל בקצב מהיר כזה". 

"המחסור בעובדים אמיתי"

בנוגע להשפעת המשבר על השוק, אמר סטפק: "המשבר במניות הטכנולוגיה לא מתורגם מיידית לחברות ההיי-טק עצמן. תעשיית ההון סיכון גייסה ערמות של כסף, עשרות מיליארדי דולרים - והיא צריכה להשקיע את הכסף הזה. הירידה הצפויה בשווי החברות הפרטיות תקרה עוד 2-3 חודשים, ואנחנו נראה ירידה בהיקף גיוסי ההון הפרטיים. הירידה החדה תגיע ברבעון השני של 2022". 

"השינוי השני צפוי להתרחש בתחום השכר, וכאן אני רוצה קצת להרגיע. נכון שיש טרללת בתחום הזה, אבל בהיי-טק הישראלי יש מחסור אמיתי בעובדים, בכל הרמות ובכל המחלקות. עם זאת, אנחנו כן נראה בהתחלה בהתמתנות של קצב העלייה בשכר ויהיו חברות שייסגרו. קשה בשלב זה להעריך אם המשבר הנוכחי בהיי-טק יהיה דרמטי או ייעצר כאן, אבל אם אתם שואלים את עצמכם אם אתם או ילדיכם צריכים להמשיך לתכנן לעבוד בהיי-טק, התשובה היא עדיין כן. אני לא חושב שצריך לדאוג ברמת הביטחון התעסוקתי ולא רואה פיטורים חוצי סקטור, כמובן שיהיו חברות שיפטרו ברמה הנקודתית. עם זאת, תהיה ככל הנראה חזרה מסוימת לצניעות, עם פחות מסיבות חברה במיליוני דולרים או סופי שבוע במלונות יוקרה". 

סטפק ועמרני התייחסו בהמשך המפגש גם לחברות ה-SPAC, מניית טסלה, השפעת אירועים גיאו פוליטיים על השווקים, חלוקת תיק ההשקעות בגילים שונים, המזרח הרחוק כהזדמנות השקעה, השפעות הקורונה על שוק העבודה ועל שוק ההון, עתיד שוק הקריפטו ועתידה של פייסבוק. 

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 2 שנים

    היית רוצה חזרה לצניעות.... זה יעלה אקספוננציאלית, זו רק ההתחלה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "תהיה חזרה לצניעות בהיי-טק הישראלי, עם פחות מסיבות במיליוני ד' או סופי שבוע במלונות בסנטוריני"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.