תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

השווקים תנודתיים: האם זה הזמן לפעול עם המגמה או נגדה?

27/01/2022

צבי ואבנר סטפק, מבעלי מיטב דש, התארחו במפגש זום שערכנו לסוחרים בבורסה: "הנטייה שלנו כרגע היא לאזן בין החזקת מניות טכנולוגיה להחזקת מניות ערך". "מניות הבנקים בישראל נראות מצוין בכל פרמטר"

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

צבי ואבנר סטפק, מבעלי מיטב דש, התארחו במפגש זום שקיימנו אתמול (רביעי) לסוחרים בבורסה. כותרת המפגש הפעם הייתה "השווקים תנודתיים: האם זה הזמן לפעול עם המגמה או נגדה?"

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

"המפולת השקטה נעשתה יותר רועשת כשהמניות הגדולות הצטרפו למגמה. אחד הטריגרים היה מניית נטפליקס שירדה בעקבות דוחות כספיים כ-20% ביום מסחר אחד. זה היה עוד איתות למשקיעים עד כמה ההשקעה במניות האלו עלולה להיות מסוכנת".

קראו עוד במגזין:

 

בתחילת הדברים דיברו צבי ואבנר על המסחר התנודתי בוול סטריט מתחילת השנה, שהבליט "מפולת שקטה" במניות הבינוניות, בהן מניות טכנולוגיה ישראליות רבות. הבורסה בישראל מפגינה בשלב זה יציבות יחסית לוול סטריט ולשווקים אחרים בעולם. 

צבי סטפק הבהיר, עם זאת, כי "המפולת השקטה נעשתה יותר רועשת כשהמניות הגדולות הצטרפו למגמה. אחד הטריגרים היה מניית נטפליקס שירדה בעקבות דוחות כספיים כ-20% ביום מסחר אחד. זה היה עוד איתות למשקיעים עד כמה ההשקעה במניות האלו עלולה להיות מסוכנת".

אבנר סטפק הוסיף: "חברות כמו נטפליקס נסחרות במחירים גבוהים כך שכל שינוי קטן בריבית או בדוחות הכספיים מקבל מנוף הרבה יותר חזק במה שקורה, לטוב או לרע. כרגע הסנטימנט שלילי, אז זה בעיקר לרע". 

"נקודת המבחן הגדולה בהיי-טק"

אבנר סטפק ציין בהקשר של מניות הטכנולוגיה את המעבר האגרסיבי שנרשם לאחרונה ממכפילי הכנסות למכפילי רווח. "במשך שנים התרגלנו שחברות טכנולוגיה לא נמדדו במושגים של מכפיל רווח, אף אחד לא בדק את הרווחיות שלהן, זה היה כמעט היה גנאי. אמרו שהן בצמיחה חזקה ולכן ביום שהן ילחצו על הברקס של הוצאות השיווק ויצמצמו, המאזן שלהן יזנק מהפסד לרווח גדול… בהנחה שטעמי המשקיעים אכן משתנים ונמאס להם מסיפורים על צמיחה, זו נקודת המבחן הגדולה של חברות ההיי-טק השנה. יהיו חברות שבאמת יצליחו לקיים את ההבטחה, ללחוץ על הברקס ולעבור לרווח, אבל בחברות אחרות יתברר שהיה פה בלוף של צמיחה, של צמיחה בכאילו". 

אבנר סטפק סיכם את המצב באזהרה למשקיעים: "מניות ההיי-טק כרגע נמצאות במוקד הרעש ובמוקד רבים מהתיקים שלכם וצריכים להיות ערים לכך ששינוי המגמה גורם להרבה חברות, כולל ישראליות רבות, ליפול ב-30% עד 70% בחודשים האחרונים. לא מעט אנשים חושבים שעכשיו זה הזמן לקנות את אותן מניות כי הן לבטח יתקנו, אבל הבעיה היא כזו: חברות שלא יצליחו לעבור לרווחיות לאחר הלחיצה על הברקס עלולות להמשיך ולהישחק וליפול עוד לאחר שהדוחות הכספיים שלהן יתפרסמו והאמת הזו תיחשף. זה המצב הכי מסוכן שיכול להיות ולכן למרות שנראה שיש לכאורה הזדמנות במניות הטכנולוגיה הקטנות, אני עדיין מעדיף את הגדולות כמו פייסבוק וגוגל, כי יש להן מודל ברור שעומד במבחן כבר שנים". 

צבי סטפק התייחס לעתיד חברות הערך בשווקים: "אם יקרה התרחיש של החלשות משמעותית של המגפה מבלי שיצוץ וריאנט חדש, מניות הערך כמובן ייהנו מכך ואני לא מדבר רק על חברות פנאי ומלונות. תזכרו שהעלייה החזקה ביותר במניית זום הייתה בסגרים, כשהיה ביקוש אדיר לשירותים שלה, אבל ככל שהמגפה דועכת המניה הזו מאבדת מהקסם שלה… הנטייה שלנו כרגע היא לפחות לאזן בין החזקת מניות הטכנולוגיה להחזקת מניות ערך". 

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionמה תהיה להערכתך תשואת מדד ת"א 35 ב-2022?

"השווקים יידעו להתמודד עם 2% ריבית"

לאחר דיון קצר על המצב בגזרת רוסיה - אוקראינה והסכנה הצפויה השנה לצמיחה העולמית מהכלכלה הסינית, עברו צבי ואבנר למנות נקודות חיוביות בתמונת ההשקעות הנוכחית. צבי ציין ש"גם אם הפדרל ריזרב יבצע  7-8 העלאות ריבית בשנתיים הקרובות, הריבית בארה"ב צפויה להגיע ל-2% והשווקים ידעו בעבר להתמודד עם ריבית כזו. ככל שהצמיחה תהיה יותר גבוהה, השוק יקבל את העלאת הריבית בהבנה, במיוחד אם היא תצליח לרסן את האינפלציה".  

אבנר סטפק הוסיף בהקשר של הקורונה: "אני יחסית אופטימי, אנחנו אולי לא בסוף הסייקל, אבל כבר במקום יותר רגוע. אם זה כך, מניות הכלכלה הישנה, חברות הערך, ומניות חברות הטכנולוגיה הגדולות - יגיבו בחיוב".  צבי סטפק: "גם אם הריבית תעלה ל-2%, אני עדיין מחזיק בדעה שהמניות יהיו האפיק שיכול לייצר גם ב-2022 את התשואה הטובה ביותר. עם זאת, ברור שהשנה התנודתיות בשווקים תהיה הרבה יותר גבוהה מאשר ב-2021, שהייתה שנה חלומית מבחינת תשואות ועם תנודתיות נמוכה". 

בתשובה לשאלה האם מניות הבנקים בישראל עדיין אטרקטיביות להשקעה, ענה צבי סטפק בחיוב והזכיר שצריך להשוות את ההשקעה הזו לאלטרנטיבות שלה כמו השקעה באג"ח של ממשלת ישראל או השקעה באג"ח של הבנקים עצמם. "בכל פרמטר שנבחר מניות הבנקים נראות מצוין, התשואה על ההון של הבנקים היא לא פחות מ-10% וכדאי לשקול לפעול במניות הבנקים נגד המגמה. נכון שיש איומים על הבנקים כמו תחום הפינטק, אבל יש להם המון רזרבות ושומנים כמו נכסי נדל"ן, הם מבצעים כל הזמן תהליך של התייעלות ונכנסים בעצמם לתחום הפינטק. כשהפער בין מניית הבנק לאג"ח שלה הוא כמעט 10%, המצב ברור". 

אבנר סטפק הוסיף בהקשר זה: "אני לא מודאג מתרחיש של קריסת בנקים. הם יושבים בשיעור ממוצע נמוך יחסית בשוק המשכנתאות".

בסיום המפגש התייחס אבנר גם להתרחשויות בזירת הקריפטו, תוך התמקדות בתחום המדובר כל כך של מסחר ב-NFT (מסחר בבעלות על נכסים דיגיטליים באמצעות מטבעות דיגיטליים).

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

צפו במפגש הזום המלא.

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 2 שנים

    אחרי המלצה על פייסבוק מה יש לאמר?

  • לפני 2 שנים

    עיקר שוק נירות הערך הוא האג"חים ועל אין כל התיחסות!

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: השווקים תנודתיים: האם זה הזמן לפעול עם המגמה או נגדה?
AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.