תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

"הסקטורים המומלצים אם ביידן ייבחר - תשתיות ואנרגיה מתחדשת"

05/11/2020

צבי ואבנר סטפק - מבעלי מיטב דש, ניסו להעריך במפגש זום לאן השווקים ימשיכו מכאן, ביום שלאחר הבחירות בארה"ב. " מניות הטכנולוגיה הגדולות עלולות ליפול קורבן למתקפה רגולטורית". מה צפוי לסקטורים השונים? צפו במפגש

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

צבי ואבנר סטפק - מבעלי מיטב דש, דיברו במפגש זום על תוצאות הבחירות בארצות הברית, תוך התמקדות בשאלה: לאן השווקים ימשיכו מכאן? 

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

המפגש התקיים ביום רביעי בערב, כיממה לאחר יום הבחירות ב-3 בנובמבר 2020. בעת המפגש עדיין לא הייתה ידועה רשמית זהותו של הנשיא הבא, אם כי הלכו והתרבו האינדיקציות שזה יהיה המועמד הדמוקרטי - ג'ו ביידן. 

"כיום, הרוח המנשבת, אפילו אצל חלק מהרפובליקנים, היא לפרק את תאגידי הטכנולוגיה הענקיים, להכריח אותן למכור, כלומר להקיא חלק ממה שהן בלעו בשנים האחרונות, להגביר את הרגולציות עליהן"

"השווקים לא אוהבים אי ודאות"

צבי ואבנר סטפק הסכימו כי לא צפויות העלאות מיסים בקרוב בארה"ב, בטח שלא בתקופת הקורונה, שבה הממשל מעניק תמריצים לכלכלה ולעסקים. עם זאת, שניהם הביעו חשש ממצב שבו יהיו עיכובים משפטיים בהחלפת השלטון. צבי סטפק הזכיר בהקשר זה את דרישת מטה טראמפ לספירה מחדש של הקולות בוויסקונסין.

אבנר סטפק הוסיף בעניין: "בשורה התחתונה, אם העסק ייגמר ביממה הקרובה, עם מעט אי ודאות, זה תרחיש טוב לשווקים. אבל, ככל שתעלה רמת אי הוודאות, יכול להיות שניגרר לחודש-חודשיים של בלגאן. השווקים לא אוהבים אי ודאות וזה עלול לגרור תנודתיות וירידות".  

אבנר הדגיש את חשיבות תוצאות הבחירות לסנאט, הגוף שבו מתקבלות רוב ההחלטות הכלכליות בארה"ב. בקדנציה של טראמפ היה רוב רפובליקני בסנאט. לדברי אבנר סטפק, יש חשיבות לכך שלנשיא רפובליקני יהיה סנאט עם רוב רפובליקני ולנשיא דמוקרטי - סנאט עם רוב דמוקרטי. "החלטות כלכליות חשובות לא יכולות לעבור כשיש נשיא מצד אחד וסנאט מהאופוזיציה מצד שני". נכון ליום רביעי בערב, לפי שקף שהוצג במפגש, קיימת סבירות בינונית-גבוהה לרוב קטן של הרפובליקנים בסנאט, הסתברות בינונית לתיקו (במקרה כזה, יינתן רוב למפלגה של הנשיא הנבחר) והסתברות נמוכה עד נמוכה מאוד לרוב דמוקרטי. 

במדינת ג'ורג'יה, ששולחת כמו כל מדינה אחרת שני נציגים לסנאט, נדרש מהמנצחים רוב של יותר מ-50% ולכן יש שם סיכוי לא קטן להליכה לסיבוב שני, מה שידחה את ההכרעה לסנאט ב-30 ימים נוספים. אבנר סטפק: "החודש הזה בסוף יעבור ומה שיותר חשוב הוא שלא יהיה סנאט לעומתי לנשיא".

מה צפוי לחברות הטכנולוגיה הגדולות?

בהמשך המפגש ניתחו צבי ואבנר את המצב בשווקים בשני התרחישים לנשיאות, שעדיין היו אפשריים ביום רביעי בערב. צבי סטפק אמר: "אם טראמפ ייבחר, מה שנראה כרגע כתרחיש פחות סביר, צפוי כיוון דומה למה שראינו בארבע השנים האחרונות, כלומר: יתרון לחברות הטכנולוגיה. יש דברים גם שלא קשורים ישירות לטראמפ, למשל הקורונה. ככל שהמגפה תסתיים יותר מהר, ייווצר יתרון דווקא לסקטורים היותר מסורתיים, כולל תעופה ומלונאות שהמניות שלהם נחבטו מאוד חזק. עם זאת, אנחנו עדיין רחוקים מחיסון המוני לקורונה, אז קשה מאוד לדבר על הענפים האלה".

"לעומת זאת, אם ביידן ינצח וייבחר לנשיא", הבהיר סטפק, צפויים כמה שינויים. צפוי להיות דגש על נושא התשתיות, טראמפ עשה מעט מאוד בנושא הזה וארצות הברית מבחינת תחזוקת תשתיות היא כמעט ברמה של מדינת עולם שלישית. ביידן גם שם דגש על אנרגיות מתחדשות, בניגוד גמור לטראמפ שפינק מאוד את חברות האנרגיה המזהמת והנפט".

"חברות הטכנולוגיה הן גם נקודה מעניינת: בשנתיים האחרונות הן נמצאות תחת עין מפקחת, הבכירים שלהם הובאו לא פעם לחקירות בקונגרס על הפגיעה בפרטיות ועל הכוח המוגזם שיש להן. טראמפ, אם ייבחר, לא צפוי לעשות משהו יזום בעניין הזה. להיפך, הוא נקט בדה-רגולציה ואפשר לחברות הטכנולוגיה הגדולות לבלוע חברות יותר קטנות ולמנוע תחרות. כל חברה שסיכנה את פייסבוק, למשל, נקנתה על ידה". 

"כיום, הרוח המנשבת, אפילו אצל חלק מהרפובליקנים, היא לפרק את תאגידי הטכנולוגיה הענקיים, להכריח אותן למכור, כלומר להקיא חלק ממה שהן בלעו בשנים האחרונות, להגביר את הרגולציות עליהן. זה כמובן יכול להיות בעוכריהן של חברות הטכנולוגיה הגדולות ולפגוע בסופו של דבר ברווחיות שלהן". 

אבנר סטפק הוסיף: "אני רוצה לחדד את ההבדלה בין חברות ה-FAANG (פייסבוק, אמזון, אפל, נטפליקס, גוגל) הגדולות, לבין שאר חברות הטכנולוגיה. החברות הגדולות נתנו היסטורית תשואה מטורפת, הן עלו בשיעורים דמיוניים והן נסחרות בשוויים יחסית מאוד גבוהים. המכפילים למשל של אמזון הרבה יותר גבוהים מהמכפילים של מקבילותיה באסיה כמו עליבאבא ואחרות".

"אנחנו ממשיכים להיות מאוד מאוד אופטימיים בנוגע לחברות הטכנולוגיה. לא להתבלבל, זה לא סתם שנאסד"ק עולה כל כך חזק השנה, בניגוד לשווקים ולמדדים אחרים. העליות האלה יש בהן היגיון, אם כי הן קצת מוגזמות לטעמי. בכל מקרה, אני מפריד בין הטופ 5 שדיברנו עליהן לבין כל היתר, כי חברות ה-FAANG עלולות להיות קורבנות למתקפה רגולטורית במדינות שונות, גם בגוש האירו למשל. זה לא רק ביידן או טראמפ. ברור שאם ה-FAANG ייפגעו, זה יגרור את כל מדד הנאסד"ק למטה, בגלל המשקל הגדול שלהן במדד זה. לכן, ייתכן שזה הזמן לחפש מניות טכנולוגיה ספציפיות". 

בנוגע להשפעה אפשרית של "האגף הסוציאליסטי" במפלגה הדמוקרטית על ביידן, אמר צבי סטפק: "חשוב מאוד לראות את מי הוא ימנה לשר אוצר בעיקר ושרים אחרים במגרש הכלכלי. אם הוא יבחר, למשל, באליזבת וורן זה בהחלט יכול לסמן קו פחות קפיטליסטי, לא סוציאליסטי. אם הוא יבחר כלכלן מקצועי הידוע בגישה הקפיטליסטית שלו, אין מה לחשוש".

מגזר הבנקים: "בשקלול כל הנתונים, הבנקים בארצות הברית במצב לא טוב והבנקים באירופה במצב אפילו גרוע יותר. אני בהחלט מעדיף מולם את הבנקים בישראל, גם בהתחשב ברמות המחירים שבהן הם נסחרים כיום".

מגזר הבריאות: "מערכת הבריאות בארה"ב מאוד לא יעילה ויקרה להחריד. מבחינת יחס עלות-תועלת ורגישות חברתית, גם בתחום הזה ארצות הברית היא כמו מדינת עולם שלישית. אנשים שם צריכים לפעמים למכור כליה כדי לקבל טיפול רפואי. גם ביידן וגם טראמפ מדברים על הורדת מחירי התרופות, אבל יש לחברות האלו הרבה לוביסטים. לכן, אני לא מאמין שיהיה שם שינויים רגולטוריים מרחיקי לכת. ויש חברות תרופות שנסחרות במחירים סבירים. גם תחום הציוד הרפואי מעניין מאוד בימים אלו, עם כל ההתפתחויות ברפואה מרחוק". 

קראו עוד במגזין:

 

 

ההשפעה על סין ומלחמת הסחר: "טראמפ נכשל בצמצום הגירעון המסחרי מול סין. אם ביידן ינצח לא צפוי שינוי מאוד גדול ביחס לסין. הוא ינקוט בגישה תקיפה כלפי סין, אבל לא ברמה של טראמפ. המאבק כאן הוא על מי תהיה המעצמה מספר 1 בעולם. הסינים מאוד מאורגנים, עם תוכנית סדורה להשגת עליונות טכנולוגית עד 2025. גם היציאה שלהם ממשבר הקורונה הייתה מרשימה. ארצות הברית, לעומת זאת, שסועה ומפולגת. בניגוד למלחמה הקרה מול רוסיה, שבה ארה"ב ניצחה, הפעם כנראה נראה 'סין תחילה' ולא 'אמריקה תחילה'".

אבנר סטפק הוסיף: "מבחינת השווקים, העולם מתחלק כיום לשניים: יש הגוש המערבי, שמתחיל בארצות הברית וממשיך לאירופה וגם ישראל; והגוש המזרחי-אסיאתי, שזה עולם אחר בכלכלה, בקורונה וגם בבורסות. לא שאין שום מתאם, שלא תבינו לא נכון, אבל יחסית הקורלציה נמוכה.  זה לא אחד לאחד". 

מחירי הסחורות: "זה פונקציה של רמת הפעילות הכלכלית. אם הפעילות הכלכלית תגבר, למשל בתרחיש של השקעה בתשתיות, מחירי הסחורות אמורים לעלות". 

מחיר הזהב: "זהב עולה בתקופות של אי ודאות. כרגע נראה שאי הוודאות תתפוגג בתוך פרק זמן לא ממושך, אז זו לא תהיה עילה לעלייה במחירי הזהב. יש פה בעיה גם של מדינות שבשנים קודמות קנו זהב כחלק מהיתרות שלהן ועכשיו התחילו קצת למכור זהב, עקב צרכי מימון. אגרות החוב של ממשלות נותנות כיום תשואה ריאלית שלילית ודולר חלש עוזר לזהב. אם הדולר ייחלש והתשואות בארה"ב לא יעלו חזק, אבל האינפלציה תעלה - זה טוב לזהב. כרגע זה עדיין לא קורה". 

מחיר הנפט: "קשה מאוד להגיד, זה פונקציה של רמת הפעילות הכלכלית ונושאים כמו עיראק ואיראן ושיקולים של אופ"ק ומדינות כמו רוסיה וערב הסעודית. וכמובן, צריך להביא בחשבון גם את ההשפעה של התחרות מצד האנרגיה המתחדשת".

הביטקוין: אבנר סטפק - "לא יעזור, בסוף זה יהיה מטבע גלובלי לא פחות חשוב מהדולר, כמה שכרגע זה נראה מדע בדיוני. הקורלציה שלו עם השווקים יחסית נמוכה, בכל תיק השקעות, גם אם במינון נמוך, יש מקום לביטקוין, בטח ברכיב המט"חי". 

מניות הקנאביס: "הרבה פעמים מדברים על סקטורים כאלה הרבה אחרי שהסוסים ברחו מהאורווה. כשכל מי שמסביבכם מתחיל לדבר על מניות קנאביס, זה בדרך כלל הזמן לברוח".

סקטור המניות של העבודה מהבית (כולל מניית זום): "האם המניות הללו ימשיכו לככב גם לאחר שיימצא חיסון לקורונה? לדעתי, פחות. אמנם המהפכה תימשך, אבל אם הפעילות הכלכלית תחזור, הלחץ בכיוון הזה ירד. אנחנו לא רואים מצב שהמשרדים יינטשו וכל העבודה תהיה מהבית, אבל יהיה יותר מאשר היה קודם. המניות האלו כבר עלו כאילו הקורונה כאן איתנו לפחות עוד חמש שנים, כך שאם יימצא חיסון המוני, המניות האלו שעלו יותר מדי יצטרכו פשוט להירגע". 

בשורה התחתונה, הסכימו צבי ואבנר, אם ביידן נבחר, שני הסקטורים המועדפים להשקעה בתוך ארצות הברית הם תשתיות ואנרגיה מתחדשת. השקעה שכדאי להתרחק ממנה? הנפט, בעיקר בגלל שהכיוון לא ברור, עליית האנרגיה המתחדשת והמגמה שהולכת ומתחזקת אצל משקיעים מוסדיים להחרים בהשקעות חברות מזהמות.

חלוקת תיק המניות: "מה שמקובל אצל הגופים המוסדיים הגדולים זה להשקיע 70%-80% בחו"ל ואת היתרה (20%-30%) בישראל. צבי סטפק: "תיק לדוגמא שהייתי בונה - 25% בישראל, 50% בשוק האמריקני ואת ה-25% הנותרים אני מחלק שווה בשווה בין אירופה לאסיה, עם עדיפות קלה בעצם לאסיה, בעיקר סין ובעיקר בחברות טכנולוגיה. בשום אופן לא בבנקים סיניים". 

אבנר סטפק: "אני פחות שורי על השוק בארצות הברית ומקצה שם רק 35%, ושם משהו כמו 30% באסיה. אני מרגיש שאסטרטגית הולכים לשם". 

מניית טסלה (יצרנית הרכב החשמלי בהובלת איילון מאסק): צבי סטפק - "זה לא קשור לביידן או מאסק. טסלה עלתה מאוד חזק על בסיס ציפיות מאוד גבוהות לעתיד והיא שווה כיום יותר מכל תעשיית הרכב העולמית. אני די ספקן לגבי המניה. אם היא הייתה נסחרת בעשרות אחוזים פחות מהערך, זה היה סביר. אבל מי שקונה אותה היום קונה חלום וצריך לחשוב מה ההסתברות שהחלום הזה יתגשם". 

אבנר סטפק: "הפער הטכנולוגי של טסלה בעולם הרכבים החשמליים - נסגר. החברות הסיניות כבר סגרו את הפערים וענקיות הרכב כמו פולקסווגן - עניין של שנתיים-שלוש. סליחה שאני אומר את זה, אבל המנייה של טסלה עלולה להתברר כנייר טואלט ולא כנייר ערך, אז זהירות עם הבועה הזאת".

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

להרשמה חינם למפגשי האונליין ולצפייה ברשימת המפגשים, לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 3 שנים

    אני מבקש לדעת מדוע משקיע עצמאי בשוק האמריקאי שסוחר באמצעות מיטב דש אינו מסוגל לקבל פרטים מלאים ומסודרים על החשבון שלו אצלכם. אחרי כמה שנים שאני לקוח שלכם ואחרי שעות של שיחות טלפון עד היום אינני יודע מה קורה עם החשבון השקלי שלי. אינני יודע מה קורה עם הניכויים שלי למס הכנסה. אני דורש מכם להציג את התיק הכספי שלי כפי שהבנק מגיש לי תוך שאני מקבל הסבר על כל פעולה ופעולה. מניסיוני אתכם, נכון לעכשיו אני סוחר בבורסה האמריקאית כשהתכנה יוצאת מן הכלל אולם כפי שכתבתי אין לי מושג כיצד מתגלגלים הכספים שלי. כדי לסחור בבורסה האמריקאית אתם נותנים ללקוח הסבר מלא בכתב. אינני מבין מדוע אינכם עושים זאת כדי שהלקוח יבין מה קורה עם הכספים שלו. לאחרונה דיברתי יותר משעה שלמה עם נציג שלכם אשר הבטיח לי לשלוח לי הנחיות בכתב אולם משום מה הוא בחר שלא לקיים את הבטחתו.

  • לפני 3 שנים

    הרגו אותי עם החולצות

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "הסקטורים המומלצים אם ביידן ייבחר - תשתיות ואנרגיה מתחדשת"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.