תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

"להיזהר מגל הספאקים בוול סטריט. מניות הבנקים בישראל - קלף מנצח"

צבי ואבנר סטפק - מבעלי מיטב דש, קיימו מפגש זום עם הסוחרים בבורסה – ודיברו על המגמות הבולטות ביציאה ממשבר הקורונה. מה צפוי למניות הטכנולוגיה הגדולות? איזה תחומים עדיפים להשקעה בתחום התיירות המתעורר? ומהם הסקטורים שמושפעים בעוצמה מתוכנית ביידן? צפו במפגש

צבי ואבנר סטפק - מבעלי מיטב דש, קיימו מפגש זום עם הסוחרים בבורסה. נושא המפגש הפעם היה מגמות בשווקים ביציאה ממשבר הקורונה.

לצפייה במפגש המלא, לחצו כאן.

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

כבר בתחילת המפגש ציינו צבי ואבנר את הפתיחה המצוינת של השנה בשוק ההון. "אנחנו מסיימים את השליש הראשון של 2021 ואפשר לומר שפתחנו בסערה, זו תקופה מצוינת", אמר אבנר סטפק. צבי סטפק הוסיף: "מתחילת השנה אנחנו עומדים בתעשייה על עליות של יותר מ-5% בקופות הגמל. גופי הגמל הגדילו בשנים האחרונות באופן משמעותי את האחזקות שלהם במניות. המסלול הכללי, שהיה בין 30% ל-35% מניות, עלה ל-40% עד 50% ויש גם מקרה אחד שזה עבר את ה-50% מניות".

"כדאי לצנן קצת את ההתלהבות ולהזכיר שמה שעולה ב-5% בשלושה חודשים, יכול גם לרדת בקצב הזה"

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>> 

"איים של בועה"

בהקשר זה הבהיר אבנר סטפק, כי "כדאי לצנן קצת את ההתלהבות ולהזכיר שמה שעולה ב-5% בשלושה חודשים, יכול גם לרדת בקצב הזה. אולי באמת זה הזמן לדבר על סיכון, כי אנחנו בתקופה של מחירי שיא, המכפילים לא זולים ברוב הבורסות. יש כרגע שלושה סיכונים עיקריים שאני רואה לשווקים, בישראל ובכלל: הזירה הגיאופוליטית - בעיקר הפיצוצים באיראן, אבל גם החולשה בירדן, המדינה עם הגבול הארוך ביותר עם ישראל, עלולה ליצור לנו בעיות. הווריאנטים בקורונה, שעלולים בתרחיש כזה או אחר להחזיר את התחלואה הגבוהה, והאבטלה, שהיא בדרך הסמן האחרון שחוזר לשגרה אחרי משברים".

צבי סטפק: "על זה צריך להוסיף את מה שהזכרת כבר, שהשווקים בשיא ועולה השאלה האם זו בועה. אישית, אני לא חושב שהשווקים כיום מייצגים בועה - יש איים של בועה. רואים את זה בעיקר בהנפקות חדשות, שם המחירים שנדרשים לפעמים מנותקים מהערך הכלכלי. אני בטוח, בניגוד למה שאנשים חושבים, שיש פעילים בשוק שרוצים שיהיה תיקון. תיקון של 10%-12% אחרי כל העליות שהיו שנה שעברה רק ישחרר קיטור, וייצור הזדמנות לכניסה למניות".

צבי סטפק העריך כי הסיכון בשוק האמריקאי כיום קטן. "הפד והממשל לוחצים עכשיו על הגז ביחד. האזרח האמריקאי קיבל עוד 1,400 דולר בנוסף ל-600 שקיבל קודם. לפי התוכנית של ביידן, הממשל הולך להזרים 4 טריליון דולר, מהם 2.25 טריליון יושקעו בתשתיות פיזיות כמו גשרים וכבישים והשאר בתשתיות אנושיות כמו מערכת החינוך הציבורית, שהוזנחה במודע. ביידן אולי נתפס כ'ג'ו הישנוני', אבל אל תטעו: מדובר בבן אדם עם המון ניסיון, שיודע בדיוק מה הוא רוצה. התוכנית שלו היא לא פחות מגרנדיוזית. בעיניי זו תוכנית נכונה ומרשימה, על אף שיש בה אמנם כמה 'עיזים' מבחינת שוק ההון, כמו הכוונה להעלות את מס החברות והרצון להכביד את הנטל על החברות האמריקאיות הבינלאומיות".

בנוגע לציפיות האינפלציה אמר צבי סטפק: "אם הקורונה לא תחזור, אני לא רואה אפשרות שנחזור לאינפלציה שלילית. גם השווקים לא צופים שהאינפלציה בעוד חמש שנים תהיה גבוהה יותר מב-2021. ברור שאם קצב האינפלציה יעבור את ה-3% בשנה, הפד יצטרך ללחוץ על הברקס".

poll questionמה צפוי לדעתך למדד ת"א 35 עד סוף 2021?

"מסתדרים בכל מצב"

בהמשך עברו צבי ואבנר סטפק לניתוח של המגמות בשוק המניות. אבנר סטפק הזכיר כי שניהם הצביעו במפגש קודם על תחילת המעבר של השוק ממניות טכנולוגיה למניות ערך, כגון בנקים, ביטוח, נדל"ן למגורים ועוד. צבי סטפק אמר בהקשר זה: "הבנקים בישראל עשו מתחילת השנה 16%". אבנר: "גם היום, לאחר שהם עלו 16%, הם עדיין נסחרים מתחת להון העצמי שלהם". צבי: "זה פחות אטרקטיבי משהיה לפני כמה חודשים, זה ברור, אבל זה עדיין אטרקטיבי במובן זה שהבנקים לא הולכים לשום מקום. ניבאו שהם יפסידו כסף בגלל מתחרים מחו"ל ואשראי ובנקים דיגיטליים, אבל למדתי ב-40 שנים בשוק ההון שהבנקים יודעים להסתדר בכל מצב. נכון, הרווחיות שלהם יכולה להיפגע, אולי הם לא ירוויחו 9% על ההון העצמי, אבל הם ירוויחו 7% או 8%. ועדיין, כשאתה מעמיד את זה מול ריבית 0% או מול אגרות חוב ממשלתיות או קונצרניות, אתה מבין שזה קלף מנצח. ואני לא מדבר לטווח של שלושת החודשים הקרובים, אלא כהשקעה במניות הבנקים כתוכנית חיסכון".

"להיזהר ממניות הייפ"

בנוגע לשאלה במה להשקיע יותר כיום - מניות ערך או מניות צמיחה - ענה צבי סטפק: "מי שמניח שהקורונה נעלמת מחיינו, צריך להשקיע יותר במניות ערך. בוודאי שלא בחברות הטכנולוגיה הענקיות כמו פייסבוק, גוגל ואמזון, שלדעתי ההיסטוריה המכובדת שלהן בעיקר מאחוריהן. הולכת להיות מתקפה רגולטורית מאוד חזקה עליהן, גם בארה"ב וגם באירופה, גם בהיבט של המיסוי".

אבנר סטפק הוסיף בנושא זה: "ה-FAANG (ראשי תיבות של פייסבוק, אמזון, אפל, נטפלקיס, גוגל) הפכו להיות מדינות, אפילו יותר ממדינות, בהמון פרמטרים. אין לי ספק שתהיה רגרסיה במטוטלת הזו, המניות האלו לא רק יעלו. יפרקו את המונופולים באיזשהו אופן. יש גם חברות טכנולוגיה אחרות שהמניות שלהן סתם עלו לשמיים, כמו טסלה וזום. בנוגע לזום, אנחנו מאוד אוהבים את הפלטפורמה ומשתמשים בה המון, אבל עם היציאה מהסגר יש פחות זומים. בכלל, צריך להיזהר ממניות הייפ. כל מניות הטרנדים האלו, כולל הטכנולוגיות שביניהן - מקומן בתיק המניות שלכם אמור להיות קטן מלכתחילה. זה לא המקום שבו המאסה של הכסף שלכם אמורה להיות. בסופו של דבר, התיק צריך להיות מבוסס על מניות ערך כמו הבנקים ומניות טכנולוגיה שאינן בין חמש הגדולות שהזכרנו קודם".

צבי סטפק: "הפיתוי להיכנס למניות הנישה האלו הוא פיתוי גדול מאוד, והרבה אנשים לא עומדים בו. צריך לזכור בשוק ההון שמה שאתה משיג בחודש יכול להימחק ביום ומה שאתה משיג בשנה יכול להימחק בשבוע. תזכרו את זה. הרגישות של המניות האלו מאוד גדולה וחבל אם אחרי שאספתם רווח בכפיות כל הדלי יישפך לכם". 

קראו עוד במגזין:

 

 

"ענף התיירות? בעירבון מוגבל"

אבנר סטפק התייחס לסקטור התשתיות: "אנחנו חושבים שאפשר להשקיע עם היגיון בריא, לא חייבים לעבוד כמונו בשוק ההון. כל מי שרואה את ההשקעות שביידן מתכנן בתשתיות בארה"ב מבין מייד למה ההשקעה במניות התשתיות יכולה להיות מעניינת. נכון, חלק מזה כבר מגולם במחירי השוק, אבל כשמדברים על כל כך הרבה כסף בהחלט יכול להיות שהשוק עוד לא גילם הכל". 

"זה נכון גם בישראל", הוסיף צבי סטפק, "אנחנו די מפגרים בתחום הזה וזקוקים להשקעה של 100 מיליארד שקל בתשתיות. יש כמה חברות נסחרות שיכולות ליהנות מזה וכדאי לבחון אותן אחת אחת. כדאי לפזר את ההשקעה בין כמה חברות תשתיות ולבחון מה המניות שלהן עשו לאחרונה. למשל, מניות האנרגיה הירוקה עלו חזק מאוד, אבל בשנה האחרונה הן נחלשו וירדו כי עלו יותר מדי". 

על ענף השבבים אמר צבי סטפק: "יש היום בעיה בתחום זה מבחינת יכולת הייצור, אבל סביר להניח שזה ייפתר בתוך כמה חודשים. מצד שני, כמעט כל מוצר טכנולוגי בעולם כיום כולל שבבים וברור שזה כיוון שהעולם הולך ויילך אליו בשנים הקרובות". 

אבנר סטפק התייחס לענף הבנייה למגורים: "אני מדבר בעיקר על ישראל. יש כאן בעיה של היצע. אם החברות הללו נראו לא רע בתקופה שמדינת ישראל הקטינה את שיווק הקרקעות, אני מניח שהן ייראו מצוין כשהמדינה תצא מהקיפאון הפוליטי והנדל"ני שלה ותתחיל להפשיר יותר קרקעות ולשווק יותר קרקעות למגורים. החברות בתחום זה מן הסתם ירוויחו מזה".

"כרגע, לא הייתי מתעסק בנדל"ן עם משרדים או מסחר, לפחות לא בהיקפים גדולים. אלו תחומים שצריך להיזהר מהם עכשיו. בנוגע לנדל"ן בארה"ב, בשוק האמריקאי, כל תעשיית קרנות הריט היא אפיק מעניין, בדרך כלל עם תשואה של 5%-6% ובלי כאבי ראש של שוכרים ותחזוקה של נדל"ן ממש". 

"זו עצה מאוד נכונה למי שאין לו הון גדול", הוסיף צבי סטפק. "הרבה אנשים התלבטו בזמנו האם לקנות דירה להשקעה בארה"ב ובסוף קנו שטח משרדים קטן, משהו כמו 100 מטר. הבעיה היא שהם הראשונים להיפגע. יהיה להם מאוד קשה להשכיר את השטח הזה, כי החברות הגדולות מחפשות שטחים גדולים יותר ולא רוצות להתעסק עם עשרות משכירים. בינתיים הם צריכים לשלם ארנונה ודמי ניהול - וזו בעיה. הם התפתו לשכור את השטחים האלה כי הבטיחו להם תשואה של 6%-7%, אולי אפילו יותר, אבל בינתיים כל המצב השתנה". 

אבנר סטפק התייחס למצב בסקטור התיירות: "יש תחושה עכשיו שברור שצריך להשקיע במניות תעופה, מלונאות, קרוזים, פארקים כמו דיסני וכו'. אני רוצה, עם זאת, לקחת בעירבון מוגבל את ענף התיירות, בפרט את ענף התעופה שאני לא כל כך מאמין בו. מניות התעופה סובלות גם ככה משיעורי רווחיות בעייתיים, תלות גבוהה במחירי הנפט, הלוואות ומינופים מטורפים". 

"בענף המלונאות, צריך להפריד בין פנים לחוץ. אני מאוד מאמין בנושא של תיירות פנים. זה אחד הדברים שייצאו מהקורונה, לא רק בישראל אלא בכל העולם: תיירות הפנים תתחזק על חשבון תיירות החוץ. אנשים יבלו יותר במדינה שלהם ופחות יטוסו. איפה זה יבלוט במיוחד? בתיירות עסקית. שם יש ממש נזק אסטרטגי. אם פעם היינו צריכים לנסוע חמש פעמים כדי לחתום על עסקה, אז היום עושים ארבע פגישות בזום וטסים רק בפגישה החמישית לחתימה".

צבי סטפק התייחס לסקטור של מניות פארמה ומכשור רפואי: "תוחלת החיים עולה, למרות ירידה זמנית בגלל הקורונה. ההצלחה של תחום הרצף הגנטי בחיסונים, ההתפתחות המהירה של המכשור הרפואי - כל אלה יוצרים ענף מאוד מאוד מבטיח, צריך להסתכל על זה כהשקעה ארוכת טווח". 

"ביטקוין? באחוזים קטנים מהתיק"

אבנר סטפק התייחס לאפשרות ההשקעה בביטקוין ובעולם הקריפטו: "יש כיום בעולם יותר מאלף מטבעות דיגיטליים, רובם ג'אנקיאדה, להיזהר ולברוח. נכון, הביטקוין זינק בפראות, הוא עלה מ-10 סנט מלפני עשור. למי שהשקיע אז 100 דולר יש כיום 56 מיליון דולר. אני מכיר אישית מאבטח ישראלי שיש לו עשרות מיליוני דולרים מהשקעה ממש זניחה, יש ברי מזל כאלה שלא מכרו בדרך".

"בהסתכלות ארוכת טווח זה בהחלט אפיק מעניין, שלא הולך להיעלם. הוא ישתלב במפת המטבעות הגדולים, אם לא יחליף אותם. אפילו את הדולר. עם זאת, זה לא יקרה בשנתיים הקרובות, אפילו לא בחמש השנים הקרובות. שום מטבע לא יכול להיות מטבע מקובל בכל העולם ללא יציבות, וכרגע אנחנו עדיין עם תנודות חדות בביטקוין. מטבע שהיה לפני שנה ב-5,000 דולר ועלה פי 10, זה לא מטבע שיהיה הדולר או האירו החדש, אבל זה בהחלט מעניין. טקטית, כיום אני לא מרגיש נוח עם הרמה המטורללת שלו ולכן צריך להשקיע בו במידה, באחוזים קטנים מהתיק". 

30% באסיה, רק 10% באירופה

אבנר סטפק הזהיר גם מפני טרנד הספאקים, ששוטף בשנה האחרונה את וול סטריט: "צריך להיזהר, כי היה כאן עודף היצע. ספאק תמיד מתחיל ב-10 דולר כך שאם הוא נסחר מתחת לזה, זה סימן רע שאומר שאולי החברה לא תצליח למזג לתוכה חברה או שהשוק לא מאמין שיאשרו את המיזוג. זה מזכיר לי קצת את גל השלדים הציבוריים שהיו כאן בשנות התשעים". 

בנוגע לחלוקת תיק המניות מבחינה גיאוגרפית, אבנר סטפק נקב בחלוקה הבאה: 35% ישראל, 25% ארצות הברית, 30%  אסיה ו-10% אירופה.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

להרשמה למפגשי האונליין ללא עלות, לחצו כאן>>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 3 שנים

    אתה רציני? אמזון כבשה השוק הקמעונאי בארהב וגוגל הם מכונות להדפסת כסף
    ומהוות הזדמנות השקעה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "להיזהר מגל הספאקים בוול סטריט. מניות הבנקים בישראל - קלף מנצח"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.