תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

כדאי למכור מניות עכשיו? לסטטיסטיקה ב-100 השנים האחרונות יש תשובה ברורה

בחינת מקרים של שוק דובי בוול סטריט מהמשבר הגדול של 1929 ועד היום, מעלה מסקנה סטטיסטית מעניינת: אם אתם חושבים שמשבר הקורונה לוקח את ארה"ב והעולם לתקופה דומה למיתון הגדול, צאו מהשוק. בכל שאר המקרים, המסקנה שונה

התפשטות מגפת הקורונה, אין בכלל ספק, זורעת פאניקה בשווקים. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי מבחינה סטטיסטית, הסיכוי להפסיד במניות בטווח של שנה מהיום נמוך. מדד ה-VIX, המכונה "מדד הפחד" בבורסת ארה"ב, שייט מעל 40 במשבר הנוכחי. ב-30 השנים האחרונות היו 168 ימים בהם מדד ה-VIX היה גבוה מ-40 בסוף יום המסחר, ורק בשבעה ימים כאלה, מדד S&P500 היה ברמה נמוכה יותר כעבור שנה. בכל יתר המקרים, מי שקנה את ה- S&P500 כאשר ה-VIX היה מעל 40, הרוויח אחרי שנה 31% בממוצע על השקעתו.

בסין אנחנו רואים ירידה דרמטית במספר החולים החדשים לכ-20 בלבד מדי יום. גם בדרום קוריאה, יפן וסינגפור יש סימנים ברורים לבלימת ההתפשטות

כמובן, אף אחד לא יכול להבטיח לאף משקיע שירוויח בוודאות ולפעמים ההיסטוריה לא חוזרת על עצמה, אבל אחד הכללים החשובים בהשקעות אומר שאם יש סטטיסטיקה חזקה, עדיף להסתמך עליה מאשר על המומחים.

חושבים שנוצרה הזדמנות להשקיע? לחצו כאן

מבט אל גורמי ההתאוששות

אם וכאשר המגפה תחלוף, מה יעזור לכלכלה להתאושש? בסין אנחנו רואים ירידה דרמטית במספר החולים החדשים לכ-20 בלבד מדי יום. גם בדרום קוריאה, יפן וסינגפור יש סימנים ברורים לבלימת ההתפשטות. אם יצליחו מדינות נוספות ליישם מדיניות יעילה נגד הקורונה בפרק זמן קצר יחסית, יהיו כמה גורמים חזקים שיעזרו לכלכלות להתאושש:

 • הורדות הריבית: הבנקים המרכזיים בכל העולם פעלו במהירות להורדת הריבית וביצעו צעדים אחרים, שהזרימו כספים לשווקים ולכלכלה. גם בנק ישראל נרתם והודיע על רכישת אגרות החובות הממשלתיות ועל צעדים נוספים להרגעת השווקים.
 • הגדלת הגרעונות: הממשלות מחליטות בזו אחר זו להגדיל גרעונות ולהזרים כספים רבים מאוד לחברות ולצרכנים, שנפגעו מהמשבר.
 • הירידה במחיר הנפט: מחירו של הנפט ירד ביותר מ-40% מתחילת השנה, וזה עשוי להיות הכוח הנוסף שידחוף את הצריכה אחרי שהמגפה תחלוף. הירידה במחירי הנפט אמנם תפגע בענף האנרגיה, אך במאזן כולל ההשפעה על הכלכלה תהיה חיובית כי כל מי שצורך דלקים, או מוצרי אנרגיה אחרים, יהנה מהמחירים הנמוכים.

 

poll questionמתי לדעתך הזמן להיכנס לבורסה?

 

קראו עוד במגזין: 

 

 

שיעורים משוק דובי

כפי שכבר אמרתי, ההיסטוריה לא תמיד חוזרת על עצמה, מה שכמובן לא אמור להפריע לנו להפיק שיעורים חשובים מאפיזודות של שוק דובי בארה"ב ב-100 השנים האחרונות. בטבלה למטה מרוכזים נתונים על שוק דובי בארה"ב (ירידה של יותר מ-20% במדד ה- S&P500) מהמיתון הגדול של 1929. הנתונים כוללים משך הזמן של השוק הדובי, שיעור הירידה מהשיא ועד השפל ומספר שנים שלקח לשוק לחזור לרמה בה שהה לפני הירידות.

מאחר שמדד S&P500 ירד מתחילת הירידות הנוכחיות ביותר מ-20%, חישבנו מה עשה השוק במקרי עבר בטווח של שנה, שנתיים ושלוש שנים, אחרי שכבר ירד ב-20% בכל אחד מהמקרים. למעשה, ניסינו להבין מה עשוי לצפות למשקיע שימכור מניות כעת, על סמך הניסיון ההיסטורי. בעמודה השמאלית מצוין האם הירידות בשוק המניות התלוו בכל אחד מהמקרים גם למיתון כלכלי.

חושבים שזה הזמן להשקיע בבורסה? לחצו כאן >>

 

 

מה ניתן ללמוד מהנתונים בטבלה? להלן כמה מסקנות מעניינות:

 

 • תקופת המיתון הגדולה בארה"ב (1929-1932) שונה מאוד משאר התקופות. השוק ירד במצטבר בכ-86%, במספר גלים של ירידות. לקח לשוק 25 שנים לחזור לרמה שהייתה לפני תחילת הירידות בספטמבר 1929. אם מישהו חושב שווירוס הקורונה לוקח את ארה"ב והעולם לתקופה דומה למיתון הגדול של תחילת שנות ה-30, הוא באמת צריך לצאת מהשוק. אולם, בכל המקרים האחרים המסקנה שונה.
 • תקופת הירידות בשוק דובי נמשכה בממוצע כ-12 חודשים. בממוצע השוק ירד בכ-30%-33%, כאשר ב-2008 השוק ירד ב-56%.
 • פרק הזמן שלקח לשוק המניות לחזור לרמה שלפני הירידות עומד על כ-2.3 שנים.
  נכון לעכשיו, אנחנו כבר לא לפני הירידות, אלא אחרי שהשוק ירד יותר מ-20%. לכן, בדקנו איזו תשואה עשה משקיע בטווח של שנה, שנתיים ושלוש שנים אחרי שהשוק ירד ב-20%. כפי שניתן לראות בטבלה, בממוצע התשואה שקיבלו משקיעים לכל אחד מהטווחים היו חיוביות, בין כ-8%  אחרי שנה לכ-30% אחרי שלוש שנים.
 • ומה בעניין כניסה למיתון? ובכן, שוק דובי לא בהכרח אומר שהכלכלה נכנסת למיתון. היו מקרים של שוק דובי בלי מיתון ומיתון בלי שוק דובי. אולם, ב-50 השנים האחרונות נרשמו רק שני מקרים בהם השוק ירד ביותר מ-20% מבלי שהמשק נכנס למיתון.

לחצו ובחרו איך להיכנס לבורסה >>

אין באמור לעיל ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ /שיווק כאמור, המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע. אין לראות באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהי.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: כדאי למכור מניות עכשיו? לסטטיסטיקה ב-100 השנים האחרונות יש תשובה ברורה
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.