תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

מה ניתן ללמוד משלושת המשברים הכי גדולים בוול סטריט מתחילת המילניום?

מבט נוסף למשברי הקורונה (2020), הסאב-פריים (2008) והדוט.קום (2001) חושף את הנתון שאף אחד לא באמת יכול לצפות אותו מראש

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

הבורסות בארה"ב, בעיקר מניות הטכנולוגיה, פתחו את שנת 2022 בעצבנות ובתנודתיות. מניות טכנולוגיה קטנות ובינוניות איבדו מתחילת השנה הנוכחית עשרות אחוזים. אמנם עדיין אי אפשר לדעת לאן פני השוק במהלך הנוכחי, אבל אפשר ואולי גם רצוי להסתכל אחורה על שלושת המשברים הגדולים ביותר בשווקים ולראות כמה זמן לקח לשווקים להתאושש מהם.

אם יש משהו שאף אחד לא יכול להבטיח לכם בעת משבר גדול בבורסה זה כמה זמן ייקח לשוק המניות להתאושש ממנו.

קראו עוד במגזין:

 

משקיעים תמיד שואלים את עצמם במשברים או בתקופות תנודתיות האם כדאי  לצאת עכשיו או להישאר. בנוגע לעצם ההשקעה בשווקים, נראה כי השורות התחתונות בבורסות בארה"ב לא משאירות מקום לספק: מי שהשקיע דולר אחד בשוק ההון האמריקאי ב-1870 ראה אותם הופכים לכ-18,000 דולר בערכים ריאליים ב-2020. מעבר לכך, כל המשברים הגדולים בשווקים ללא יוצאים מן הכלל הסתיימו במחיקת כל הירידות והעפלה לשיאים חדשים.  

עם זאת, אם יש משהו שאף אחד לא יכול להבטיח לכם בעת משבר גדול בבורסה זה כמה זמן ייקח לשוק המניות להתאושש ממנו. לפעמים זה קורה במהירות גדולה ומי שיצא מיד יתחרט על כך עוד זמן רב, אבל לפעמים, כפי שנראה מיד, נרשמת התאוששות איטית וכואבת ותיק ההשקעות של מי שבחר להישאר ממשיך להישחק במשך שנים. 

2020: משבר הקורונה

התפרצותה של המגפה עוררה בהלה עולמית, שלא פסחה גם על שוקי ההון. מדד ה- S&P 500, הכולל את 500 החברות עם שווי השוק הגבוה ביותר בוול סטריט, איבד יותר מ-31% עד סוף מרץ 2020 בהשוואה לרמתו בתחילת אותה שנה. מדד נאסד"ק  צלל 28% בין 19 בפברואר ל־20 במרץ. 

העניינים נראו קודרים, כולם דיברו על "משבר של פעם ב-100 שנה", אבל אז דווקא באה התאוששות מהירה ביותר בשווקים. בסיכום 2020 מדד S&P 500 טיפס ב-15.3% וכאמור הוסיף עוד כמעט 27% ב-2021. מדד הנאסד"ק זינק יותר מ-70% מנקודת השפל שרשם  במרץ 2020 עד סוף אותה שנה. משקיעים שמיהרו למכור את אחזקותיהם בהפסד בתחילת הירידות, נאלצו לראות בכאב ובחרטה את השווקים מסתערים לרמות שיא חדשות. משקיעים שעצרו את נשימתם וחיכו - הרוויחו במקרה זה. 

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

poll questionהאם השקעה במניות ה-FAANG תשיא להערכתך למשקיעים תשואה חיובית ב-2022?

2008: משבר הסאב-פריים  

מה שהחל ב-1999 ביוזמה אמריקאית ברוכה להנגיש משכנתאות לאזרחים עם דירוג אשראי נמוך, מי שיכונו בהמשך לווי הסאב-פריים, התגלגל בהמשך למהומת אשראי וחובות ולקריסת בנק ההשקעות ביר סטרנס ב-2007. גם הקריסה המהדהדת הזו לא הפריעה עדיין לשווקים להמשיך לטפס ולרשום שיאים. עם זאת, עד ספטמבר 2008 כבר איבדו המדדים המובילים בוול סטריט כמעט 20% וב-6 במרץ 2009 רשם מדד הדאו ג'ונס נקודת שפל שהייתה רחוקה 54% משיאו לפני המשבר. נדרשו לדאו ג'ונס, במקרה זה, לא פחות מארבע שנים למחוק את הקריסה. 

2001: משבר בועת הדוט.קום

חדירת האינטרנט לעולם הצרכני ועלייתן של אלפי חברות אינטרנט במחצית השנייה של שנות התשעים, גרמה לנאסד"ק לזנק מרמה של כ-1,000 נקודות ב-1995 ליותר מ-5,000 נקודות בשנת 2000. 

בתחילת 2001 התמונה החלה להשתנות במהירות: עוד ועוד חברות בלי מודל עסקי, ללא רווחים ובמקרים רבים גם ללא הכנסות - החלו לקרוס. ב-10 במרץ 2001 רשם מדד הנאסד"ק שיא אחרון של 5,048.62 נקודות - ומשם החלה המפולת. עד ה-4 באוקטובר 2002 איבד הנאסד"ק כמעט 77% וצנח לרמה של 1,139.90 נקודות. הבועה התפוצצה לאחר שהבנק המרכזי בארה"ב, הפדרל ריזרב, הודיע על הידוק מוניטרי והגבלת זרימת ההון. ללא הזרמות ההון, חברות האינטרנט בעלות השווי המנופח ואפס רווחים, פשוט קרסו בזו אחר זו.  נדרשו למדד הנאסד"ק כמעט 13 שנים (!) עד שהצליח לחזור לרמות שבהן נסחר לפני משבר הדוט.קום. 

בשורה התחתונה, אם כן, ברור שהקריסות הגדולות אינן זהות במידת הכאב שהן גורמות למשקיעים. הקריסה הגדולה האחרונה בינתיים, זו של משבר הקורונה, הייתה הכי פחות כואבת וסיפקה התאוששות מהירה ומרהיבה. משברי הדוט.קום והסאב-פריים, לעומת זאת, חתומים על עשור פיננסי אבוד ואף יותר מכך. זיהוי תחתית במשברים גדולים הוא משימה שרק מעטים, אם בכלל, מצטיינים בה.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לפרטים לחצו כאן >>

*אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר, הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב דש טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 2 שנים

    אז מה ניתן ללמוד ?

  • לפני 2 שנים

    איזו כתבה מיותרת והכותרת מטעה

  • לפני 2 שנים

    חשבנו שתתנו לנו אינדיקטורים חשובים, אבל מה שמצאנו זה אך ורק שלושה תקצירים של המשברים האחרונים בוול סטריט, את זה כבר ידענו, ללא הועיל, תודה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: מה ניתן ללמוד משלושת המשברים הכי גדולים בוול סטריט מתחילת המילניום?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.