תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

"הנחת העבודה של השווקים היא שמשבר הקורונה יימשך עוד כמה חודשים"

מדורים:
12/03/2020

צבי סטפק - מבעלי מיטב דש: "שוקי המניות ירדו משיאם בין 15% ל- 25% ובעצם החזירו אחורה כמה שנים טובות של עליות, פרט אולי לשוק האמריקני"

צבי סטפק - מבעלי מיטב דש, מדבר בסרטון הווידיאו המצורף על השפעת וירוס הקורונה על השווקים הפיננסיים בעולם.

"נוצרו הזדמנויות השקעה מעניינות - לא בכל המניות, לא בכל הענפים. זה קרה לא רק בגלל שהמניות ירדו, צריך להסתכל איזו הערכה אתה נותן לשווי המניות במחירים החדשים שנוצרו, האם יש להן ערכים כלכליים אמיתיים, או שהמחירים מנופחים"

כמה ירדו השווקים לעומת השיא?

"כמובן שהשיעור שונה משוק אחד למשנהו, אבל באופן כללי אפשר לומר כי שוקי המניות ירדו משיאם בין 15% ל-25% ובעצם החזירו אחורה כמה שנים טובות של עליות, פרט אולי לשוק האמריקני".

מדובר במפולת?

"מפולת זה עניין של הגדרה, בדרך כלל מקובל לומר כי מפולת מתרחשת כאשר השווקים מאבדים יותר מ-20% מהשיא. במונחים האלה, זו אכן מפולת, אבל זו פרשנות מילולית. היו כאן ירידות מאוד חדות ובתוך פרק זמן קצר מאוד. כלומר, זה היה תיקון אלים מאוד כלפי מטה".

האם רק המניות ירדו?

"לא, ממש לא. המניות ירדו ויחד איתן ירדו גם אגרות החוב הקונצרניות, אג"ח של פירמות עסקיות. הסיבה היא שבנסיבות שנוצרו יש חשש מפני אפשרות של האטה כלכלית ואולי גרוע מזה - מיתון, מה שגורם למשקיעים להטיל ספק ביכולת של החברות להחזיר את חובותיהן. הירידות באג"ח הקונצרניות היו בעיקר בפירמות שנחשבות בעלות דירוג נמוך ובינוני, אגרות החוב של הבנקים נפגעו פחות".

קראו עוד מגזין:

 

יש אפיקים שעלו?

"כן, יש נקודת אור אחת עיקרית. האפיק המרכזי שעלה הוא אגרות החוב של ממשלת ארצות הברית. האג"ח לתקופה של 10 שנים עלו בכ-8% ונטרלו בתיק חלק מהירידות של המניות, קצת איזנו את ההפסדים. גם הזהב עלה – ואלה היו בעצם שני האפיקים שעלו בתוך כל הכאוס הזה. הם עלו משום שהמשקיעים בתקופה כזו מחפשים אפיק השקעה שנחשב בעיניהם בטוח, שנתפס בעיניהם כמקלט ליום סגריר. חלק מהכסף שיצא מהמניות נכנס לאגרות החוב, הייתה כאן נהירה להשקעות בטוחות".

האם נוצרו הזדמנויות השקעה?

"נוצרו הזדמנויות השקעה מעניינות – לא בכל המניות, לא בכל הענפים. זה קרה לא רק בגלל שהמניות ירדו, אתה צריך להסתכל איזו הערכה אתה נותן לשווי המניות במחירים החדשים שנוצרו, האם יש להן ערכים כלכליים אמיתיים, או שהמחירים מנופחים. והתשובה היא שיש להן ערכים כלכליים אמיתיים – להרבה מאוד חברות, לא לכולן כמובן. המחירים ירדו ברוב המקרים לרמה שהייתה לפני כשנתיים, בזמן שבשנתיים האחרונות החברות בכל זאת הרוויחו כספים, זה לא שהן דרכו במקום. המחירים נראים עוד יותר אטרקטיביים כשמשווים אותם לאפיקי השקעה אחרים".

האם ירידת הריבית בעולם משפיעה על מחירי המניות?

"ברגע שאני יכול לקבל במזומן אפס ריבית וברגע שאם אני קונה אגרות חוב ממשלתיות אני מקבל כמעט אפס תשואה – יש מדינות אפילו עם תשואה שלילית, אז האפיק של המניות - שמייצג ערכים כלכליים אמיתיים, נראה הרבה יותר אטרקטיבי. כלומר, יחס הסיכוי-סיכון הרבה יותר טוב בפרופיל הזה של המניות לעומת אגרות חוב ממשלתיות".

האם נכון לרוץ ולמכור את החסכונות?  

"השאלה הזו עושה לי פלשבק לשנת 2008, אז זה קרה אפילו בעוצמה יותר גדולה מהיום, כי אז היה מדובר גם במשבר הרבה יותר גדול מאשר כיום, לפחות לפי מה שאנחנו יודעים ברגע זה. אנשים פדו כספים בקרנות הנאמנות, שברו תוכניות חיסכון, קופות גמל או קרנות השתלמות, שילמו מס, הכירו בהפסד ואמרו לעצמם שיחזרו ברגע שהשוק יירגע. אבל, אין חיה כזו, כי ברגע שיצאת מהשוק והכרת בהפסד, ייקח לך הרבה זמן להחליט שאתה חוזר לשוק וזה יקרה רק אחרי שהמניות או אגרות החוב הקונצרניות יעשו כברת דרך גדולה כלפי מעלה. לפחות ב-90% מהמקרים אנשים שחזרו לשוק, חזרו אחרי שהמחירים היו כבר הרבה יותר גבוהים מהמחירים שבהם הם מכרו את המניות או האג"ח הקונצרניות שלהם".

עוד כמה זמן צפוי להימשך משבר וירוס הקורונה?

"הנחת העבודה של השווקים היא שהדבר הזה יימשך וישפיע על החיים הכלכליים עוד כמה חודשים. אם היינו יודעים שזה אכן עניין של כמה חודשים, אז נכון לפעול נגד המגמה, אבל אם זה עניין של שנים חס וחלילה, אז אנחנו בסרט אחר לגמרי. ואז יהיה לנו דברים אחרים לדאוג מהם, לא רק הכסף".

מה אומרת הסטטיסטיקה?

"קודם כל שהשקעה לטווח ארוך במניות, אם עשית אותה בזמן שמחירי המניות היו סבירים, זו השקעה שמנצחת כל השקעה אחרת. הסטטיסטיקה אומרת גם שבמצבי משבר נכון לפעול נגד המגמה. הסטטיסטיקה אומרת עוד, שכאשר הפאניקה בשיאה ומדד הפחד בארה"ב נמצא בשיאו או קרוב לשיאו – מי שקנה מניות בכל פעם שזה קרה בארצות הברית, הרוויח כעבור שנה בלבד תשואה ממוצעת של 30%. זה קרה ב-96% מהמקרים שבהם הפאניקה הייתה בשיאה".

"בתקופה מהסוג הזה ניתן להסתמך גם על הסטטיסטיקה, כי כאשר היא כל כך חד משמעית יש בכך גם אמירה חיובית להגדיל השקעות בפרק זמן כזה, כשנוצרות הזדמנויות. לעצום עיניים ולפקוח אותן בעוד שנה, שנתיים, שלוש".

 

אין באמור לעיל ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ /שיווק כאמור, המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע. אין לראות באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהי.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: "הנחת העבודה של השווקים היא שמשבר הקורונה יימשך עוד כמה חודשים"
  AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.