תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

"בזירה הכלכלית אכן מתרחש משבר, אבל בשווקים זה יותר תיקון"

17/05/2022

צבי ואבנר סטפק - מבעלי מיטב, במפגש זום עם המשקיעים בבורסה: "להשאיר 30% מהתיק בישראל". "תחשבו עשר פעמים לפני שאתם מבצעים מעברים טקטיים בחסכונות הפנסיוניים בתקופות של ירידות" "חברות ההיי- טק הגדולות עדיין יותר מעניינות מהקטנות"

לצפייה במפגש המלא>>

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

צבי ואבנר סטפק - מבעלי מיטב, התארחו אתמול במפגש זום שקיימנו עם המשקיעים בבורסה. המפגש עסק הפעם במשבר בשווקים והשפעות על תיק ההשקעות.

רוצים להירשם חינם למפגשי האונליין ולצפות ברשימת המפגשים? לחצו כאן>>

"החשש הכי גדול של המשקיעים הוא שנקבל אינפלציה שלא תיעצר או תיעצר חלקית, ריבית עולה - ומיתון"

קראו עוד במגזין:

"בזירה הכלכלית, עם האינפלציה, מלחמת רוסיה-אוקראינה ועליית המחירים והסחורות, אפשר לדבר על משבר", פתח צבי סטפק. "בזירה הפיננסית, בשוק המניות והאג"ח, אני רואה בזה יותר תיקון. בשוק האג"ח הממשלתיות והקונצרניות מתחילות להיווצר תשואות אטרקטיביות יחסית, אם כי עדיין לא אטרקטיביות מספיק. אלו חלופות שלא עמדו בפני המשקיעים כבר עשר שנים, והכסף יוצא מהמניות ועובר לאג"ח".

בנוגע לדולר אמר צבי סטפק: "הדולר עולה מול כל המטבעות בעולם, גם מול היואן הסיני הוא התחזק ב-6%-7% בחודשיים האחרונים. הפעם הדולר מתחזק משמעותית גם מול השקל, והסיבה קשורה למשקיעים המוסדיים ולירידות בבורסה. בין השאר זה קורה כי הם מושקעים בחו"ל גם דרך חוזים עתידיים וכאשר השווקים יורדים, המשקיעים בחוזים נדרשים להגדיל ביטחונות, בדולרים". 

סטפק העריך, כי "בזמנים רגילים, תקרת הדולר לא צריכה להיות יותר מ-3.5 שקלים. עם זאת, אם הירידות בשווקים יימשכו, הדולר יכול לעלות יותר מכך וזו תהיה החלטה של בנק ישראל איפה לעצור אותו".  אבנר סטפק הוסיף בהקשר זה: "הכוח של בנק ישראל לעצור את הדולר עצום, בזכות רזרבות המט"ח העצומות שברשותו. הוא פשוט צריך לשחרר כמה גרושים מהרזרבות".

לאן הולך שוק המניות?

"יש כרגע חשש מנושא הנזילות בשווקים, ולכן אנחנו רואים ירידות בכל אפיקי ההשקעה. ועדיין, חלק מהכסף עובר ממניות לאגרות חוב", הסביר צבי סטפק. "משקיעים שנכנסו לשוק המניות לפני 5-6 שנים הרוויחו הרבה כסף. כשהם מוכרים היום הם מוכרים ברווח, גם אחרי ירידות של כ-30% בנאסד"ק". 

בתשובה לשאלה ממשקיע שהעביר לאחרונה את החיסכון הפנסיוני שלו למסלול שקלי קצר, אמר אבנר סטפק: "אמנם מפתה לעשות זאת מול מרחץ הדמים שאנחנו רואים לפעמים במניות, אבל אנחנו תמיד מזהירים מניסיון לתזמן את השוק. תחשבו עשר פעמים לפני שאתם מבצעים מעברי מסלול טקטיים כאלה, בניסיון לחסוך לעצמכם את הירידות. הרבה פעמים גם מפספסים את העליות שבאות אחר כך, ראינו את זה בצורה מאוד בולטת במשבר הקורונה".  

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן>>

"החשש הכי גדול של המשקיעים הוא שנקבל אינפלציה שלא תיעצר או תיעצר חלקית, ריבית עולה - ומיתון", העריך צבי סטפק. " יש הבדל גדול בין האטה ונחיתה רכה לבין נחיתה קשה ומיתון. מיתון פירושו שהתוצר של מדינה מסוימת מצטמצם בשני רבעונים רצופים. לשילוב בין אינפלציה גבוהה למיתון קוראים סטגפלציה, וזה תרחיש האימים של השווקים".

אבנר סטפק התייחס למשבר בסקטור מניות הטכנולוגיה: "המגמה הראשונה שאנחנו רואים היא המעבר משיטת תמחור של מכפילי הכנסות למכפילי רווח. השווקים עברו לתמחר חברות טכנולוגיות כפי שהם מתמחרים כל חברה נורמלית. דבר שני שצריך לשים אליו לב כרגע הוא הריבית. הרבה משקיעים לא מבינים מה הקשר בין היי-טק לריבית, אבל ברגע שיש ריבית של 8%-10% כשחברה אומרת שהיא תרוויח 100 מיליון בעוד כמה שנים, זה בעצם מתקרב יותר ל-50 מיליון במונחים של היום, כי שיעור ההיוון עולה עם עליית הריבית. מעבר לכך, יש בעיה עם שרשראות האספקה ומחסור עולמי בהרבה במוצרים, שמחריפה עקב הסגרים האגרסיביים בסין.  אלו, בגדול, הבעיות כרגע בשוק הטכנולוגיה". 

צבי סטפק התייחס למשקיעים שמגדירים את האחזקה שלהם במניות בטווח שבין 70% ל-100% מהתיק: "משקיע כזה צריך להיות כיום עם 80% מניות בתיק ולשמור על נזילות. זו גם שאלה של יכולת מנטלית, מעבר ליכולת הכלכלית. אם מישהו מאבד עשתונות בירידות ורוצה למכור את כל התיק, שלא ייכנס לזה מלכתחילה".

בנוגע לחלוקה גיאוגרפית של התיק, אמר צבי סטפק: "עכשיו צריך קצת להגדיל את החלק של אירופה על חשבון ארצות הברית, אבל עדיין העיקר צריך להישאר בארה"ב. בישראל הייתי נשאר בסדר גודל של 30% מהתיק".

אופק של בעיות לחברות הנדל"ן

צבי ואבנר סטפק התייחסו לקראת סיום המפגש בקצרה לכמה סקטורים בולטים: 

בנקים: "בגלל שמניות הבנקים עלו יותר מ-60% בשנה וחצי, שווי השוק של הבנקים עבר את ההון העצמי שלהם. כיום האטרקטיביות של הבנקים קצת יותר נמוכה, אבל עדיין - מי שקונה מניות בנקים לחמש שנים יכול לסדר לעצמו מעין תוכנית חיסכון עם תשואה מאוד יפה".

סקטור ההיי-טק: "החברות הגדולות עדיין יותר מעניינות מהקטנות, כולל מקטנות שחטפו 60% עד 80% ירידה. נראה הרבה מאוד מיזוגים ורכישות בקרוב וצריך להעדיף בשלב זה חברות עם קופת מזומנים עמוקה. החברות הגדולות מרוויחות כסף ויש להן עתודות מזומן של 10% עד 15% משווי השוק".  

אנרגיה ירוקה: "צריך את המרכיב הזה בתיק ההשקעות, אבל במינון לא גבוה". 

נדל"ן: "אחרי עליות חזקות, מניות חברות הבנייה למגורים ירדו 10%-15% מתחילת השנה ולא במקרה. הן אמנם יושבות על הרבה מאוד מזומן עקב מכירות אגרסיביות של דירות, והן ימשיכו להיות רווחיות, אבל אפשר כבר לראות בקצה תקופה לא פשוטה מבחינתן, כי חלקן מאוד ממונפות. החברות האלו יצטרכו לגייס הון, למחזר את החוב שלהן לבנקים, אבל יצטרכו לשלם ריבית שלא חלמו עליה". 

"חברות הנדל"ן המניב נהנו בשנים האחרונות משערוכים חיוביים של נכסי הנדל"ן שלהן, על בסיס מקדם היוון שהיה נמוך מאוד עקב הריבית האפסית. היום, כשהריבית עולה, יש חשש שהשערוך יתחיל להיות שערוך שלילי". 

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי במיטב דש טרייד? לחצו כאן >>

האמור בהרצאה זו אינו אמור להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד. הדוגמאות המופיעות בהרצאה זו הינן תיאורטיות בלבד, ניתנות לצרכי הסברה והמחשה, ואין הסתמך על הנתונים המופיעים בהן. אין לראות באמור או בכתוב כהמלצה לרכישה ו/או למכירה ו/או לביצוע השקעות, פעולות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות מתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש השקעות בע"מ, חברות בשליטתה וכן בעלי מניותיהן, מנהליהן ועובדיהן, לא יהיו אחראים בשום צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בהרצאה זו, אם ייגרמו. כל הזכויות בהרצאה זו שייכות למיטב דש בע"מ והעברת חלקים מתוכנה לאחרים, שימוש בהם או פרסומם בכל דרך שהיא, ללא קבלת אישור מראש ובכתב ממיטב דש השקעות בע"מ, הינה אסורה.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 2 שנים

    בדרך כלל משבר מתחיל בתיקון בהמשך זה הופך למפולת ויש כמה סיבות .מחירי הנכסים שמזמן נמצאים בטריטוריה של בועה . מחירי הסחורות .אינפלציה .ריבית עולה .והנה מתכון מעולה לאבטלה ומיתון .

  • לפני 2 שנים

    מבקש להיתיחס לשוק הזהב , היכן הדבר בא ליידי ביטוי במצב הגאופוליטי כלכלכ

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "בזירה הכלכלית אכן מתרחש משבר, אבל בשווקים זה יותר תיקון"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.