תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

"המצב בשווקים מייצר הזדמנויות של פעם בכמה שנים"

צבי סטפק - מבעלי מיטב דש, באולפן ynet: "נראה שהמשקיעים מתחילים לאבד אמון בבנק המרכזי של ארה"ב". "הממשלה בישראל צריכה עכשיו לפתוח את הכיס, בלי לעשות חשבון לגירעון, ולסייע לאנשים ועסקים"

"רוב הציבור לא יודע איך להתנהל במצבים כאלה ועושה את השגיאות הכי גסות, כמו למשוך כספים מקופות הגמל וקרנות הפנסיה". כך אמר צבי סטפק - מבעלי מיטב דש, בשיחה באולפן ynet על השלכות משבר הקורונה על השווקים הפיננסים ועל שוק החיסכון לטווח קצר, בינוני וארוך". 

"הנטל העיקרי ליציאה מהמשבר כיום, גם בישראל, הוא נטל תקציבי. גם אם הנגיד יוריד מחר בבוקר את הריבית ברבע אחוז לאפס, לא זה מה שיושיע, זה אולי יעזור בשוליים. מה שנדרש עכשיו זו הרחבה פיסקלית גדולה"

"הפד האמריקני הקדים את ההחלטה להוריד את הריבית לאפס בשלושה ימים, מה שמשדר רמת פאניקה גבוהה", הוסיף סטפק. "המשקיעים בארה"ב ואולי גם בעולם מתחילים לאבד אמון בבנק המרכזי האמריקני, שחילץ את העולם מהמשבר הפיננסי ב-2008. אט-אט האמון נסדק והשווקים לא מגיבים לצעדים שהיו אמורים ליצור תגובה חיובית".

לפי סטפק, "הנטל העיקרי ליציאה מהמשבר כיום, גם בישראל, הוא נטל תקציבי. גם אם הנגיד יוריד מחר בבוקר את הריבית ברבע אחוז לאפס, לא זה מה שיושיע, זה אולי יעזור בשוליים. מה שנדרש עכשיו זו הרחבה פיסקלית גדולה. אמנם יש גירעון לא קטן, אבל בתקופות כמו עכשיו לא עושים חשבון, משלמים לאנשים ולעסקים כסף. הבעיה העיקרית היא תזרים מזומנים, שעלול להביא לקריסה של חברות. לצערי, הממשלה ובנק ישראל לא פועלים מספיק מהר. במצבים כאלה צריך לפעול בהחלטיות ונחישות. אין כאן בעיה של רווחיות, למרות שגם היא תיפגע כמובן, אבל את זה נעבור. הממשלה צריכה פשוט לפתוח את הכיס".

על הבהלה במשיכות הכספים מאפיקי החיסכון אמר סטפק: "רואים את זה ביציאת כספים מקרנות הנאמנות, שזה כספים לטווח הקצר והבינוני. הנכסים של קרנות הנאמנות ירדו בתוך שלושה שבועות בלבד ביותר מ-20%. אנחנו מזהים את המגמה גם בחיסכון ארוך הטווח, אנשים עוברים שם לאפיקים סולידיים, אם הם לא מושכים את הכסף, שזה כמובן עוד יותר גרוע".

קראו עוד במגזין:

 

 

סטפק חזר על הערכתו כי "המצב בשווקים מייצר הזדמנויות של פעם בכמה שנים, במניות ואגרות החוב הקונצרניות. כשהמשבר הזה ייגמר – ואף אחד לא יודע מתי, אנחנו נפגוש עולם עם ריביות ברמת האפס, כי הריבית לא הולכת לעלות. כשזה יקרה רמת מחירים במניות תהיה כל כך נמוכה שהתיקון יהיה בצורת V, כלומר: ירידה חזקה שהייתה עד עכשיו, אולי היא גם תימשך – ועלייה חזקה חזרה".

לסיכום אמר סטפק, כי "כל מה שקורה עכשיו הוא תוצאה של מחדל מתמשך של ממשלות ישראל לדורותיהן, לאו דווקא הממשלה הנוכחית - שלא הקציבו כסף לחינוך פיננסי של הציבור. רוב הציבור בישראל לא יודע איך להתנהל במצבי משבר כמו עכשיו ועושה לעיתים שגיאות  גסות, כמו למשוך כספים מקופות הגמל וקרנות הפנסיה. זה לא באמת שהציבור במצוקת נזילות של לגמור את החודש. אלה שיש להם חסכונות יכולים לחכות ולא זקוקים כרגע למזומן. אני לא מדבר כאן על המובטלים, שלהם המדינה כמובן צריכה לדאוג".

 

אין באמור לעיל ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ /שיווק כאמור, המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע. אין לראות באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהי.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: "המצב בשווקים מייצר הזדמנויות של פעם בכמה שנים"
  AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.