תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
לפתיחת חשבון מסחר >>
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED התגובות שלכם באתר!

העולם שאחרי הקורונה: אילו חברות יובילו?

מהם השינויים המבניים שצפויים להתרחש בכלכלה העולמית אחרי המגפה – ואיך הם ישפיעו על המגמות והסקטורים בשווקים העולמיים. אלכס זבז'ינסקי - הכלכלן הראשי של מיטב דש, מנתח: מי יזנק, ידשדש או יתרסק

מגפת הקורונה טלטלה את העולם במהירות ובעוצמה. בדיעבד, די מוזר להיזכר שעד השבוע השלישי של פברואר 2020, העולם המערבי התנהל כאילו אין קורונה בעולם. הכלכלה הסינית - השנייה בגודלה בעולם, הייתה כמעט סגורה. כבר התחילו להופיע מקרי הידבקות ואפילו מוות מחוץ לסין, כולל באירופה וארה"ב, אך הבורסות המשיכו לעלות כאילו אין שום סיכון שמה שקורה בסין יגיע לארה"ב או לאירופה.

לפני משבר הקורונה, היה מקובל להניח שהיתרון של המדינות המערביות טמון בעוצמת המוסדות שלהן. המשבר חשף שדווקא הממשלות האסיאתיות היו הרבה יותר יעילות בכל מה שנוגע לניהול, התארגנות וכמות המשאבים

בניסיון לתקן את קוצר הראייה ממנו סבלו השווקים בתחילת המגפה, חשוב היום להסתכל קדימה ולנסות לראות איך ייראה העולם אחרי הקורונה. אילו שינויים מבניים צפויים להתרחש בכלכלה העולמית אחרי שהמגפה תחלוף.

חושבים שזה הזמן להשקיע בבורסה? לחצו כאן >>

מגמה 1 - חוזרים הביתה

ההאטה במגמת ההתרחבות של שרשרת האספקה הגלובלית, בהיקף המסחר בסחורות, החלה עוד לפני הקורונה. עליית השכר במדינות המתפתחות, שהורידה את האטרקטיביות של הקמת מפעלים שם, כמו גם גידול בביקוש הפנימי במדינות אלה, הובילו לפיתוח שרשרת אספקה מקומית שיועדה יותר ויותר לאותם ביקושים פנימיים במקום לייצוא. במקביל, האוטומציה כרסמה ביתרון של כוח העבודה הזול. מלחמת הסחר ומדיניות הפרוטקציוניזם קירבו עוד את המפעלים למקום שבו נמצא הביקוש העיקרי.

המגפה חשפה את פגיעותם של ספקים מרוחקים, וצפויה להאיץ את מגמת חזרתם של מפעלים רבים של חברות מערביות למדינות שלהן, במיוחד של מוצרים חיוניים כגון תרופות, ציוד רפואי ומזון.

 

ההשפעות העיקריות הצפויות על החברות

 

 • האצה בהקמת מפעלים במדינות המערב, תוך שימוש מוגבר בטכנולוגיות אוטומציה. חברות טכנולוגיה שקשורות לאוטומציה של תהליכי הייצור צפויות לקבל דחיפה, כמו גם חברות בנייה, שמתמחות בהקמת מפעלים מודרניים.
 • מפעלים שיסתמכו עדיין על ספקים מרוחקים, ייאלצו להגדיל מלאים למקרה של הפסקת אספקה פתאומית, מה שיפגע ביעילות וכתוצאה מזה ברווחיות.
 • מפעלי ייצור במדינות מתפתחות שנסמכו על ביקושים במדינות מפותחות, יאבדו נתחי שוק.
  גידול בעלויות המפעלים יגרום לעלייה במחירי התוצרת לצרכנים. בכלל לא בטוח שאנו הולכים לעולם דפלציוני.
 • ייצור בהדפסת תלת-ממד המאפשר לייצר מוצר עם תלות נמוכה בספקי חלקים, יקבל דחיפה.
  ענף ההובלה, בעיקר הימית, צפוי לסבול מירידה נוספת בהיקפי הסחר בסחורות.
 • תגדל ההשקעה בתשתיות, כדי שמערכות חיוניות כמו מים, חשמל ותקשורת ימשיכו לפעול כמעט בכל מצב.

poll questionמתי לדעתך הזמן להיכנס לבורסה?

מגמה - 2: שעתן הגדולה של המדינות האסייתיות

לפני משבר הקורונה, היה מקובל להניח שהיתרון של המדינות המערביות טמון בעוצמת המוסדות שלהן. המשבר חשף שדווקא הממשלות האסיאתיות היו הרבה יותר יעילות בכל מה שנוגע לניהול, התארגנות וכמות המשאבים. היתרון בהתנהלות אפיין לא רק את סין הטוטליטרית, אלא גם את הונג קונג, סינגפור, טאיוון, קוריאה ויפן.

עוד לפני המשבר המדינות באסיה צמחו הרבה יותר מהר, והממשלות שלהן היו הרבה פחות עמוסות בחובות (למעט יפן). נראה שאחרי המשבר פערי הצמיחה יגדלו לטובת אסיה ופערי יחס החוב לתמ"ג - לרעת המערב. זאת בעקבות תכניות חילוץ חסרות תקדים שמושקות באירופה, ארה"ב, קנדה ואוסטרליה. גם הירידה החדה במחירי הסחורות, במיוחד של הנפט, מטיבה עם הכלכלות האסייתיות.

חושבים שנוצרה הזדמנות? לחצו כאן

ההשפעה על החלטות ההשקעה

השווקים באסיה נחשבו עד כה יותר מסוכנים במשברים וספגו ירידות חזקות יותר מהשווקים במערב. משבר הקורונה הראה שאין לזה ממש הצדקה. מנהלי השקעות צפויים לתת מעתה והלאה משקל גדול יותר בתיקים לשווקים באסיה. 

מגמה 3 - עוברים לעשות דברים מרחוק

רק כ-4% מהעובדים בארה"ב עבדו מהבית בימים שלפני משבר הקורונה, והמעבר היה איטי. המשבר חשף כי שיטת עבודה מהבית לא רק אפשרית להרבה יותר עובדים, אלא גם במקרים רבים עדיפה לעובדים ולמעסיקיהם. עובדים מהבית לא מבזבזים זמן בפקקים ובאינטראקציה חברתית בתוך המשרד, שלעיתים גוזלת זמן רב מדי. הם גם גמישים יותר מבחינת שעות העבודה. המעבר לעבודה מהבית מקטין את זיהום האוויר ומשחרר מקומות חניה באזורים צפופים. מסתבר שגם הרבה דברים אחרים, כמו לקנות, ללמוד ואפילו להשתתף בשיעור התעמלות, אפשר בקלות לעשות מבלי לצאת מהבית וזה גם בטוח יותר.

 

ההשפעה על החלטות ההשקעה

 

 • שיפור רווחיות חברות: חברות שרוב העובדים שלהן עובדים כיום במשרדים, יוכלו עם מעבר העובדים לעבודה מהבית לצמצם הוצאות השכרת משרדים, חניה ורכב צמוד.
 • שווי החברות שמפתחות פתרונות לפעילות מרחוק צפוי לעלות.
 • התרחבות חברות המסחר אונליין תואץ.
 • חברות הטכנולוגיה שיכולות לקרב חוויה מחוץ לבית אל תוך הבתים כגון Virtual Reality (VR) , Augmented Reality (AR), Streaming live - צפויות להרוויח.
 • חברות הלוגיסטיקה, בעיקר משלוחים עד הבית, צפויות ליהנות אחרי הקורונה.
 • חברות נדל"ן למגורים, שבונות מחוץ למרכזי הערים, ייהנו מהעבודה מהבית ומעשיית דברים מרחוק.
 • מחירי הנדל"ן במרכזי ערים צפויים לרדת או לעלות בקצב איטי יותר ביחס למחירים בפריפריה.
  יצרניות המכוניות יפגעו מהמעבר לעבודה מהבית.

מגמה 4 - זרם השקעות לשירותי בריאות ופארמה

המשבר חשף חוסר מוכנות של מערכות הבריאות ומחסור במשאבים ברוב מדינות המערב. עקב כך, השקעות במערכות הבריאות במדינות השונות צפויות לגדול באופן משמעותי, בדגש על פיתוחים טכנולוגיים לטיפול מרחוק בחולים. פלטפורמות לשיתופי פעולה בתחום המחקר הרפואי, שהתחזקו מאוד בזמן המשבר, ימשיכו להתרחב.

קראו עוד במגזין:

 

מגמה 5 - אל תספידו את התיירות והתעופה

ענף שירותי התיירות והתעופה האזרחית קיבל מכת מחץ במשבר הקורונה, שמעמיד בסימן שאלה המשך קיום של חברות רבות. גם אם המשבר יסתיים יחסית, אנשים לא יחזרו לטייל וליהנות בהיקף מלא עוד זמן רב.

עם זאת, הטבע האנושי בסופו של דבר יחזיר אנשים לטייל ולנפוש. גם אחרי אסונות טבע כמו רעידת אדמה וצונאמי באסיה, דליפת כור גרעיני ביפן או מחלת הסארס בסין, התיירות ותנועת האנשים חזרו לשגרה. אף אירוע לא חיסל תיירות ונופש. לכן, יתכן שכדאי לנצל את השפל אליו מגיעות מניות של חברות רבות בשני הסקטורים הללו.

מגמה 6 - הטכנולוגיה היא (שוב) המלכה

אלמלא המהפכה הטכנולוגית שהתרחשה בשנים האחרונות, ההתמודדות עם משבר הקורונה הייתה קשה הרבה יותר. חשוב להגביר חשיפה לתחום הטכנולוגיה בתיקי ההשקעות בתקופה זו של שפל בשווקים, על חשבון הענפים שהמשבר מאיץ את דעיכתם.  

לחצו ובחרו איך להיכנס לבורסה >>

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב דש השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב דש השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב דש השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב דש השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב דש השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצן ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.          

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: העולם שאחרי הקורונה: אילו חברות יובילו?
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.